VIDEO: Imagini in miscare cu versiunea de competitie a SUV-ului Dacia - Duster-ul cu motor de 350 CP

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:09 Economie | Auto

Duster de competitie, in miscare
Foto: Captura Youtube.com
Peste o saptamana, o versiune speciala a SUV-ul Dacia Duster va participa la trofeul Andros, o competitie ce se va tine pe gheata si zapada in Alpii Francezi. Concursul la care Dacia va fi pilotata de Alain Prost e putin cunoscut la noi, insa masina prezenta acolo ofera primele idei clare despre cum va arata SUV-ul Dacia in versiunea de serie. O mare diferenta tine de faptul ca vehiculul de competitie are doar patru metri lungime, iar cel de serie va fi mai lung.

Dacia va participa la cursele pe gheata ale trofeului Andros care va debuta pe 5 decembrie si va tine pana la finele lui ianuarie 2010. Cateva dintre etape se vor tine in statiuni faimoase de schi, cum ar fi Val Thorens si Alpes d'Huez.

Trofeul Andros e putin cunoscut la noi, fiind un concurs de nisa. Prima editie s-a tinut in 1990, iar la trofeu se pot inscrie vehicule ale caror caroserii se apropie de cele ale versiunilor de serie.

Duster-ul de competitie da primele idei clare despre designul variantei de serie a SUV-ul care iese in primavara pe piata. Diferentele principale tin de motorizari, care evident vor fi apropiate de cele din gama Dacia, dar si de dimensiuni, Duster pentru competitie avand doar patru metri lungime, varianta de serie urmand sa fie mai lunga.




Citeste mai multe despre   






















3942 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Dacia (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:24)

    gogu [anonim]

    este oribila..........nu stiu cum au putut sa faca o masina asa urata
    • +2 (4 voturi)    
      Ba e frumoasa (Vineri, 27 noiembrie 2009, 20:38)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Esti liber sa faci tu una mai ,,frumoasa". Cand e gata sa ne chemi s-o vedem, sa ne dam si noi cu pararea. Spor la treaba.

      La un comentariu ca al tau ce am putea raspunde?
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:34)

    ionut [anonim]

    Mi se pare mie sau are rotile foarte subtiri in latime pentru o masina de raliu?
    • +1 (1 vot)    
      latime roti (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:15)

      c [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Da, rotile sunt mai inguste, masina concureaza pe zapada si e important sa fie asa...in schimb, asa cum zice gogu..masina e urata rau..
    • +1 (3 voturi)    
      traseul.. (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:24)

      me [anonim] i-a raspuns lui ionut

      ... este pe gheata si o masina ale carei roti au suprafata mare de contact (datorata latimii) derapeaza mult mai repede ...
      • +1 (1 vot)    
        Hai sa vorbim aiurea (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:35)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui me

        Rotile sunt inguste ca sa strapunga mai repede zapada pana la stratul de gheata unde crampoanele de metal pot sa-si faca treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 14:18)

      adrian_r5 [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Asa e ... are "rotile foarte subtiri in latime" si in plus sint inguste in grosime ...
  • +3 (7 voturi)    
    bravo Dacia (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:39)

    Catalin Ganea [anonim]

    Bravo Dacia!
    • 0 (0 voturi)    
      bravo pentru ce? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 11:41)

      x [anonim] i-a raspuns lui Catalin Ganea

      kitul a fost realizat de renault sport nu de dacia! dacia din romania nu are nici o treaba cu proiectul asta. asa ca bravo pentru ce?
  • +5 (7 voturi)    
    foarte tare masina (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:12)

    Nutzila [utilizator]

    Este un pas mare pentru Dacia. Masina arata foarte bine si se pare ca si la partea calitatii creste tot mai mult. Dacia este un proiect promitator pentru Renault, de aici si importanta tot mai mare care i se acorda.
  • -1 (5 voturi)    
    De unde.... (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:17)

    oltcit [anonim]

    De unde si pana unde e asa SUV. E mai jos decat Loganul.
  • -2 (4 voturi)    
    mda, cam urata (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:18)

    gigel [anonim]

    cam urata, mai ales spatele.
    lada niva e eleganta pe langa duster
  • +1 (1 vot)    
    Dacia (Vineri, 27 noiembrie 2009, 18:21)

    Yeti [anonim]

    E normal sa le aiba subtiri, toate masinile de competitie pe gheata sau zapada au astfel de pneuri.
  • +1 (1 vot)    
    Dacia (Vineri, 27 noiembrie 2009, 19:28)

    manolo [utilizator]

    Nu sunt fan Dacia dar.... faptul ca pe casca lui Alain Prost scrie DACIA, parca ma unge pe suflet... un pic.
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Vineri, 27 noiembrie 2009, 21:01)

    etre [anonim]

    Inca esuez sa vad partea cu "4x4 pur si dur"

    Sper ca masina de serie sa fie altceva (dimensional)
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 21:35)

    max [anonim]

    unde e dacia? ca aia e doar o carcasa pe care scrie "dacia", ca la masinile de nascar (ford, chevy,...).
  • +2 (2 voturi)    
    Prost (Vineri, 27 noiembrie 2009, 22:46)

    ady624 [utilizator]

    Le-a zis cineva francezilor ce înseamnă Prost în limba română? Pe geamul mașinii scrie Prost (de la Alain Prost, știu) și sub scrie DACIA...

    Admirabil șofatul.

    Adrian
  • 0 (0 voturi)    
    mare artist (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 23:15)

    obs [anonim]

    Am trait s-o vad si pe asta, marele Alain Prost sa conduca o Dacia de 350 CP, incredibil dar adevarat, daca mi-ar fi spus cineva asta acum 20 de ani, cand se batea de la egal la egal cu regretatul Ayrton Senna in F1, as fi zis ca-i nebun.
  • 0 (0 voturi)    
    Dap (Duminică, 29 noiembrie 2009, 21:58)

    Solea [anonim]

    Asta ne mai lipsea; suv !!
  • 0 (0 voturi)    
    www.reno.ro - dacia duster - coumunicat de presa (Marţi, 8 decembrie 2009, 13:27)

    flasor [anonim]

    se pare ca e oficial
    http://www.media.renault.com//data/doc/mediarenaultcom/en/21220_20091208_DaciaDuster_GB_FINAL_498266EF.pdf