Renault, gasita vinovata pentru sinuciderea in 2006 a unui angajat francez care nu voia sa fie detasat in Romania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2009, 18:26 Economie | Auto

Renault a fost gasita vinovata de justitia franceza dupa ce un angajat al sau din Franta s-a sinucis dupa ce aflase ca va fi detasat in Romania, scrie Le Point. Renault spune ca nu se face vinovata de "eroare impardonabila" si are o luna sa faca apel la decizia justitiei. Sotia celui care si-a luat viata acuza producatorul auto ca i-a supus sotul unor presiuni greu de suportat.

Un informatician de la Tehnocentre Renault s-a sinucis in octombrie 2006 dupa ce s-a aruncat de la etajul cinci al cladirii in care lucra. Sotia sa a dat in judecata compania, acuzand-o ca i-a supus sotul unor presiuni greu de suportat si ca acesta fusese trimis sa lucreze in Romania impotriva dorintei lui.

Tribunalul pentru afaceri de securitate sociala din Nanterre, Franta a condamnat Renault, dupa ce sotia muncitorului care si-a luat viata a chemat Renault in instanta. Femeia sustine ca sotul sau se temea ca nu va face fata exigentelor tot mai crescute impuse de viitoarele misiuni.

Renault spune, citata de La Point, ca a luat cunostinta de decizia tribunalului si o va examina. Compania mai spune ca sinuciderea a fost o drama care a socat pe toata lumea de la Renault, dar adauga, cu tot respectul pentru demersurile justitiei, ca a adus la dosar dovezi care arata ca elementele incriminabile nu au fost stabilite.


Citeste mai multe despre   






















3138 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Ete na ce sa spun... (Joi, 17 decembrie 2009, 18:36)

    capshunaru [anonim]

    Atata le e frica la astia de Romania...parca am fi canibali...noi ne chinuim prin strainatati, dormim cum putem, suntem exploatati si nu ne mai vaitam atata, iar frantzuzelu asta care venea sa stea cu funduletzu pe scaunel s a omorat...sa nu mai fia asha de gingashi...ca nu ii mananca nimeni in Romanika...asa cum e ea cu pakatele ei...
    • 0 (10 voturi)    
      poate eu chiar sunt canibal (Joi, 17 decembrie 2009, 19:08)

      lol [anonim] i-a raspuns lui capshunaru

      tu ce stii?
    • +6 (12 voturi)    
      nu e vorba de Romania... (Joi, 17 decembrie 2009, 19:17)

      c'mmon [anonim] i-a raspuns lui capshunaru

      nu mai fiti asa egocentrici.
      problema e ca nu oricine e dispus sa-si lase familia si sa se duca sa lucreze oriunde. "romanii pot sa faca asta bine mersi"? - asa o fi, dar tot adevarat e si ca de copiii ramasi acasa nu mai are cine sa se ocupe. nici unui copil nu ii prinde bine sa creasca fara parinti, iar asta se vede mai tarziu in tulburari psihologice mai mult sau mai putin grave. copii care cresc in netcafe-uri, care abandoneaza scoala, care intra in conflict cu bunicii sau rudele in grija carora au fost lasati, care, uneori, se sinucid...
      francezul in discutie avea probabil de ales intre somaj si a-si trai viata departe de familie. pana una alta, dumneavoastra "capshunar" stati cu funduletul pe scaunel si comentati lucruri despre care nu aveti habar.
      • 0 (0 voturi)    
        Cine-l punea sa plece singur?! (Vineri, 18 decembrie 2009, 10:39)

        zwilling [anonim] i-a raspuns lui c'mmon

        Putea cere firmei sa-i platesca relocarea intregii familii, plus un bonus gras fiindca erau nevoiti sa-si paraseasca prietenii.

        Dar in articol nevasta eroului principal isi da cu stangul in dreptul: mai intai spune ca era fortat sa plece in Ro, iar apoi ca de fapt ii era teama ca nu va face fata exigentelor tot mai crescute. Eu cred ca i-a placut cand avansa in companie, dar psihic nu era pregatit pentru asta.
    • +2 (4 voturi)    
      Capshunarule (Joi, 17 decembrie 2009, 19:35)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui capshunaru

      N-ai priceput nimic, dar asta nu te-a oprit sa aberezi.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Vineri, 18 decembrie 2009, 12:51)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui capshunaru

      Romanii au o putere de acceptare incredibila.

      Cand istoria a pus jugul pe cineva unii s-au sinucis, altii s-au razvratit, altii au declansat cruciade sau razboaie....

      Noi am acceptat intotdeauna.
  • +1 (7 voturi)    
    Pe noi cei ramasi in Romania, cine ne compenseaza? (Joi, 17 decembrie 2009, 18:49)

    Andrei [anonim]

    Noi am ramas ca prostii aici
  • 0 (14 voturi)    
    si eu ... (Joi, 17 decembrie 2009, 18:49)

    eu [anonim]

    Si eu m-as sinucide daca m-ar trimite firma in franta sa fiu sincer ... Hai bagati minusuri, dati cu comentarii!
  • -1 (7 voturi)    
    sa le fie frica (Joi, 17 decembrie 2009, 19:00)

    curca [anonim]

    asa, bravo....pacat de el. putea sa-si dea demisia
  • 0 (6 voturi)    
    wow (Joi, 17 decembrie 2009, 19:03)

    gigi [anonim]

    ce curajosi sunt francezii..........cand au castigat ultima batalie ?
    • +1 (3 voturi)    
      dar noi? (Joi, 17 decembrie 2009, 19:29)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ei au castigat al doilea razboi mondial. noi l-ma pierdut. ei au castigat si razboiul rece, dovada este faptul ca esti liber sa-ti dai cu parerea pe internet, si nu inchis in spatele gratiilor comuniste. deci romania a pierdut si razboiul rece... no more comment.
      • +3 (5 voturi)    
        are you sure ? (Joi, 17 decembrie 2009, 19:51)

        etre [anonim] i-a raspuns lui mirunamara

        Esti sigur ca ei au castigat al doilea razboi mondial ? ... ca eu din cate stiu , s-au dat si ei dupa cum a batut vantul , cam cum am facut si noi.
        Aliati, nemti , aliati, dupa cum a fost cizma mai mare.

        Iar individul respectiv era probabil bolnav la cap. Nu te omori pt ca firma la care lucrezi incearca sa scape de tine.

        Si da, romanii au mai multa diponibilitate acum.
        • +2 (2 voturi)    
          sure sure (Joi, 17 decembrie 2009, 22:30)

          I [utilizator] i-a raspuns lui etre

          a fost interesant sa aflu zilele trecute ca si ei au intors armele mai ceva ca noi..
  • +7 (7 voturi)    
    romania - spaima europei (Joi, 17 decembrie 2009, 19:05)

    hai cu minusuri [anonim]

    Ar trebui sa ne punem barbiile in piept; eu il inteleg pe omul ala ce catastrofa a insemnat pentru el detasarea fortata in romania.
    E suficient sa vezi mutre ca a lui voicu ajunse pe culmile puterii, ca sa realizezi in ce buda ne scaldam. Numai ca noi sintem obisnuiti. Altii nu.
    • +1 (1 vot)    
      Franta spaima Europei (Vineri, 18 decembrie 2009, 11:55)

      Guru [anonim] i-a raspuns lui hai cu minusuri

      la France Telecom se sinucid pe capete angajatii francezi, care se tem de restructurare.fara nici o legatura cu Romania.
  • -8 (10 voturi)    
    baiatul ala a facut bine ca si-a luat viata (Joi, 17 decembrie 2009, 19:13)

    visio [anonim]

    era un rebut oricum; la cate droguri si ce viata sociala este in fr mai bine venea in romania; dar a scapat lumea de un prost; pe de alta parte era liber sa isi gaseasca altceva de munca..dar nu a vrut, so....
    • 0 (2 voturi)    
      Sarac cu duhul mai esti (Joi, 17 decembrie 2009, 19:38)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Tu n-ai scos inca nasul mucos din Romania dar iti permiti sa critici pe altii.
  • +9 (9 voturi)    
    romanisme (Joi, 17 decembrie 2009, 19:15)

    Andreea [anonim]

    greu de inteles ce comentati voi aici-un om si-a luat viata si voi, ca tot romanul sanatos, dati cu pietre. Si cititi mai atent, "...se temea ca nu va face fata exigentelor tot mai crescute impuse de viitoarele misiuni", nu spune nicaieri in articol ca sinuciderea e legata de transferul efectiv in romania. plus ca din afara, la cum e vazuta si comentata romania, ce vreti sa creada un om obisnuit, trait in vest?! voi cum priviti papua noua guinee spre ex?
  • +2 (2 voturi)    
    Frica de Romania ?!?! (Joi, 17 decembrie 2009, 19:21)

    Angi [anonim]

    Textul suna cam asa: "Femeia sustine ca sotul sau se temea ca nu va face fata exigentelor tot mai crescute impuse de viitoarele misiuni." Se pare ca nu frica de Romania l-a determinat sa se sinucida ci frica de exigentele companiei!!!
    Este cu totul altceva.
  • 0 (2 voturi)    
    Modelul francez = modelul prostiei (Joi, 17 decembrie 2009, 19:28)

    Sargon [utilizator]

    Haideti sa fim seriosi, numai un nebun se sinucide pentru ca nu-i convine noile conditii de la locul de munca. Oamenii sanatasi la cap demisioneaza si isi cauta un alt loc de munca sau cauta sa intreprinda ceva!

    Nu e vina Renault ca un salariat a reactionat ca un nebun! Numai justitia din Franta putea sa ia o asemenea decizie. In acest moment este clar pentru oricine vrea sa investeasca in Franta: risca sa fie acuzat si condamnat de orice!

    Abia astept sa se prabuseasca economia Frantei... si sint sigur ca nu trebuie sa astept prea mult!
    • +1 (1 vot)    
      Stai linistit (Joi, 17 decembrie 2009, 19:49)

      Gaulle [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      Nu se prabuseste economia Frantei de la niste commenturi pe net.
    • +1 (1 vot)    
      asta ar trebui sa faca toti somerii (Joi, 17 decembrie 2009, 19:49)

      /:) [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      sa-si caute alt loc de munca sau sa intreprinda ceva. ma mir, domne, cum nu v-a pus nimeni pana acum sa rezolvati criza asta financiara ca sunteti plin de idei :D
    • +1 (1 vot)    
      vreau sa vã calmez cu prãbusirea (Joi, 17 decembrie 2009, 23:25)

      Gix [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      economiei Frantei. Sa vã dau câteva exemple (din experienta mea de om care traieste aici de 10 ani, nu ca cei care si-au dat cu pãrerea la tembelizor cã alegerile din Paris ar fi fost fraudate):
      1) au cel mai mare depozit in aur (din lume) la populatie. Crizele trec la mishto pe aici
      2) in medie depozitul in banca pe termen scurt si mediu, adica bani disponibili sunt in medie de 30 de mii de euro pe familie (faceti vã rog o comparatie cu România)
      3) Eu am 2 proprietati, cea mai departe la sase kilometri de Paris si sunt un simplu emigrant.
      4) strãzile se asfalteaza intr-un ritm ireal.
      5) agentii economici au o sanatate de invidiat
      6) somaj de 8% doar pentru ca nu acceptã sã lucreze in alt domeniu decât cel in care sunt pregatiti (a se vedea cam câti oameni care lucreaza in informatica in România au treminat o facultate pe profil)
      7) o clasa politica de calitate
      etc...
      Vã rog sa-mi spuneti si mie pe ce se bazeaza asteptarile dumneavoastrã?
      • 0 (0 voturi)    
        sa mori tu... (Vineri, 18 decembrie 2009, 12:03)

        Guru [anonim] i-a raspuns lui Gix

        1. au datorie mare
        2.sistem bancar corupt si cu risc mare
        3. cele 2 proprietati ale tale nu sunt achitate si ai ipoteca la banca,ai pierdut jobul adio proprietati.
        4.kaka maka cu asfaltatul strazilor: NU asta sustine economia.
        5.sanatatea agentilor economici din Franta e bazata mult pe extern,adica pe operatiunile din afara Frantei.Apropo Franta are DEFICIT COMERCIAL, adica importa mai mult decat exporta.
        6.clasa politica este sub cea din RO, adica mult mai corupta si divizata.
        ....
  • +2 (2 voturi)    
    un pic off topic si totusi (Joi, 17 decembrie 2009, 19:33)

    tocilara [anonim]

    la noi de ce nu se ia atitudine publica impotriva felului cum este terfelita imaginea romaniei in straintate? francezii de la renault romania traiesc foarte bine, credeti-ma, dar inainte sa vina aici sunt toti angoasati. de ce? ne vad ca pe ultimii amarati si femeile noastre sunt vazute toate ca niste prostituate; va spun pt ca am trait in Fr si m am confruntat personal cu problema de imagine a Romaniei: lenesi, hoti si prostituate. Sa fim seriosi, ei au niste probleme inimaginabile cu maghrebienii dar nu sunt idioti sa dea pe posturi publice toate stirile de la ora 5 si ca la noi, nu stie nimeni nimic, nu, acolo numai lapte si miere si nivelul de trai al francezului mediu e mult sub cel al romanului mediu cu diferenta de nuanta ca la noi clasa medie este pe cale de disparitie. Ar trebui sa inceteze din interior campania asta mafioata de denigrare a romaniei si romanilor de pretutindeni, altfel cum sa mai avem pretentii de la altii?
  • 0 (2 voturi)    
    da contractul? (Joi, 17 decembrie 2009, 19:36)

    carmabox [utilizator]

    Articolul mi se pare aiurea; presupun ca trimisul in Romania e numai un element mic al unei situatii complexe. In orice companie de genul asta semnezi de cand te angajezi un contract pe care scrie daca esti flexibil international sau nu. Ma indoiesc ca o companie isi poate forta angajatii sa se mute, decat daca ei s-au semnat si declarat ca fiind flexibili. Ca angajatul era stresat si supus presiunilor diverse, e altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    atention! (Joi, 17 decembrie 2009, 20:49)

    mihaela [anonim]

    Pour toutes les francaises! Nous,les roumains mangeons de la viande humaine!Faites atention!
    • +1 (1 vot)    
      seulement pour les francaises? :D (Joi, 17 decembrie 2009, 21:10)

      :) [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      de ce "noi romanii" si "ele frantuzoaicele" :) e ceva subliminal aici?
  • 0 (0 voturi)    
    vai vai (Joi, 17 decembrie 2009, 21:21)

    vali [anonim]

    aia se bat pe strada parte in parte cu politia in paris si lui ii era frica sa vina in romania . la paris iei un glonte in cap la romanica noastra o bata . ai sanse sa mai scapi . s-o fi sinucis ca la amenintat nevasta ca-l lasa daca pleaca
  • 0 (0 voturi)    
    francezii (Joi, 17 decembrie 2009, 22:35)

    I [utilizator]

    francezii sunt foarte comozi. Inteleg cum o "deportare" fortata ar putea face un francez sa-si ia viata. Nu inteleg de ce is asa de comozi. Sa ai zeci de ani de munca in aceeasi firma? sau chiar sa lucrezi toata viata la o singura firma? am cunoscut persoane din astea. Pana la urma e vina mentalitatii lor, pentru ca ei nu isi doresc decat un loc de munca cat mai sigur si nu doresc sa-si asume nici un risc. Unde am fi ajuns daca nimeni niciodata nu si-ar fi asumat nici un risc? am mai fi avut.. apa calda de exemplu?