Masinile aduse din UE pana la 31 decembrie trebuie inscrise in doua luni. Guvernul a cerut CE prelungirea cu sase luni a exceptiei la taxa auto, solicitarea a fost respinsa

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2009, 17:22 Economie | Auto

Persoanele care cumpara autovehicule noi inmatriculate in Uniunea Europeana in intervalul 15 decembrie 2008- 31 decembrie 2009 vor fi obligate sa inscrie masinile in tara intr-un interval maxim de 60 zile, incepand cu anul viitor, pentru a beneficia de scutire de la plata taxei auto, potrivit Mediafax.

"Am avut o corespondenta cu Uniunea Europeana, care ne-a atras atentia ca legislatia actuala in domeniul taxei auto nu corespunde prevederilor europene si ca nu avem dreptul sa continuam cu aceasta exceptie. Voi prezenta Guvernului o ordonanta de urgenta prin care persoanele care au cumparat masini inmatriculate in UE in perioada exceptiei vor avea la dispozitie 60 de zile pentru a inmatricula autoturismul in tara, fara plata taxei auto. Ceilalti care depasesc acest termen vor plati taxa", a declarat, joi, ministrul Mediului, Laszlo Borbely.

Guvernul a cerut CE prelungirea cu sase luni a exceptiei la taxa auto, solicitarea a fost respinsa

Guvernul a cerut Comisiei Europene sa accepte prelungirea perioadei de exceptare de la plata taxei auto pentru masinile noi cu sase luni, pana la sfarsitul lunii iunie 2010, dar solicitarea a fost respinsa, iar exceptia va fi ridicata, urmand ca Executivul sa caute alte solutii pentru industria auto.

Guvernul a decis, in luna aprilie 2008, introducerea taxei de poluare auto, calculata in functie de datele tehnice ale fiecarei masini in parte, pe baza capacitatii cilindrice si emisiilor de dioxid de carbon.

Pe fondul cresterii numarului de masini second-hand importate , Guvernul a decis, in urma cu un an, ca taxa auto perceputa la achizitia masinilor noi sa fie suspendata incepand cu 15 decembrie 2008 si pana la sfarsitul lunii decembrie 2009, pentru vehiculele Euro 4 cu motorizari de pana la 2.000 centimetri cubi inmatriculate pentru prima data in Romania si in Uniunea Europeana.

Exceptia va fi astfel ridicata incepand cu 1 ianuarie 2010.

In ultimele saptamani, Guvernul a discutat cu oficialii Comisiei Europene (CE) despre posibilitatea prelungirii perioadei de exceptare de la plata taxei auto si a solicitat acordul pentru extinderea facilitatii cu sase luni, pana la sfarsitul lunii iunie 2010, fara sa primeasca insa un raspuns favorabil, au declarat surse oficiale. Solicitarea a fost adresata CE de catre statul roman dupa discutii cu reprezentantii companiilor de automobile prezenti in Romania, potrivit surselor citate.

"In momentul in care va inceta exceptia, industria autohtona de automobile va fi dezavantajata in fata autoturismelor inmatriculate pentru prima data in alta tara a Uniunii Europene. Explicatia este ca masinile care au fost inmatriculate in ultimul an in UE, pe perioada cat a functionat exceptia, si care sunt aduse in Romania vor beneficia in continuare de scutire de la plata taxei auto, dincolo de perioada de exceptare", au aratat sursele.

Legislatia in vigoare prevede ca autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 centrumetri cubi si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene incepand cu 15 decembrie 2008 se excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare pentru autovehicule. Prevederile se aplica pana la 31 decembrie 2009 inclusiv.


Citeste mai multe despre   






















5517 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    nu am inteles nimic (Joi, 24 decembrie 2009, 17:40)

    sandu [anonim]

    deci eu mi-am luat masina sapt asta, trebuie sa o inmatriculez pana pe 31dec 2009?
    • +1 (1 vot)    
      N-ai inteles .. (Joi, 24 decembrie 2009, 17:49)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Ai 2 luni la dispozitie sa o inmatriculezi .. adica pana la sfarsitul lui februarie 2010.
    • +1 (1 vot)    
      Da !! (Joi, 24 decembrie 2009, 17:57)

      Bibicu [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Daca e tare greu sa intelegi limba romana atunci fuga repede la adm. financiara si la CEC !!!

      Taves bahtalo Sandule !!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Joi, 24 decembrie 2009, 18:05)

      vssk [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Nu nene, scrie clar. ai termen 2 luni
    • +1 (1 vot)    
      usurel (Joi, 24 decembrie 2009, 18:26)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui sandu

      povestea e valabila pentru masinile NOI; harburile raman impozitate ca si pana acum.
    • 0 (0 voturi)    
      taxe aiuristice (Joi, 24 decembrie 2009, 18:52)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui sandu

      Eu zic ca nici nu este de inteles articolul.

      Ce am inteles eu:

      Daca ai cumparat o masina noua Euro 4 in tara, "exceptia" de la taxa se termina la 31 dec.
      Fugi si inmatriculeza-o, daca mai poti!

      Ce mai stiu: Daca ai Carte de Identitate deja, declara-o la Administratia fiscala la urgenta ca sa-ti puna"pe loc" o stampila ca esti luat in evidenta, platesti taxe cat vor ei -una la Adm. Fiscala, alta la CEC sau BCR, mai faci actele la un Birou de Acte, stai la coada sa depui dosarul, platesti numerele si- ai scapat!

      Daca ai cumparat-o din alta tara UE unde era deja inmatriculata, o poti inmatricula in RO in max 60 zile de la data cumpararii, fara sa pltesti taxa- zice articolul.

      Ce nu inteleg de loc este ce treaba are UE cu taxa noastra?
  • +1 (1 vot)    
    pentru nu a inteles nimic (Joi, 24 decembrie 2009, 18:18)

    Bacau [anonim]

    Reciteste ultimul alineat al articolului si vezi daca te regasesti in acea situatie.Dupa 31.12.2009 nu mai sunt exceptii,modificandu-se doar cursul leu/euro stabilit in jurnalul UE la 02/10/2009.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e greu de loc! (Joi, 24 decembrie 2009, 19:50)

    Laszlo [anonim]

    Masinile euro4 NOI, cu motoare sub 2000 cm3, au fost scutite de plata taxei, pana pe 31 decembrie 2009, indiferent daca erau cumparate din Romania sau din UE. Asta a fost ca o exceptie introdusa de Tariceanu in 2008. De la 1 ianuarie, taxa se plateste, pt ca UE n-a mai permis exceptia.
    Ministrul mediului va permite inmatricularea masinilor CUMPARATE PANA PE 31 DEC, timp de 60 de zile, adica pana la 1 martie 2010. Asta ca sa nu se faca coada zilele astea la Politie.
    Masinile Euro5 raman in continuare scutite de taxa, iar cele SH platesc taxa ca inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      ba e greu, zau! (Joi, 24 decembrie 2009, 20:48)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Laszlo

      1. Ce treaba are UE cu o taxa nationala a guvernului Tariceanu, inghetata si reactivata la 1 ianuarie 2010?

      2. E clar ca exceptia inceteaza la 1 ianuarie 2010. Sau nu e clar?

      3. Exista insa o alta exceptie, inteleg eu. Si anume: eu puteam sa cumpar o masina noua din Italia, de exemplu si sa o inmatriculez acolo. Daca revin in RO, si imi inmatriculez masina in 2010, ar fi prima inmatriculare in RO, dar este a doua inmatriculare in UE. Nu ar trebui sa mai platesc nimic in RO- zic eu.. Guvernul este iertator, si imi ofera sansa sa o inmatriculez fara taxa doar pana la 1 martie 2010.
      Habar nu am daca am inteles punctul 3!
  • +1 (1 vot)    
    nelamurire (Joi, 24 decembrie 2009, 20:05)

    daniel [anonim]

    " Persoanele care cumpara autovehicule noi inmatriculate in Uniunea Europeana"

    o masina inmatrculata din cate stiu eu nu mai poate fi noua
    • 0 (0 voturi)    
      asa e! (Vineri, 25 decembrie 2009, 3:32)

      tata mare [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Da, asa e, daca e inmatriculata, NU MAI E NOUA! Deh, pentru unii e mai greu sa inteleaga...
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto (Joi, 24 decembrie 2009, 20:26)

    hnw [utilizator]

    Va mai aduceti aminte: http://www.youtube.com/watch?v=OzbFoWfRUhs ?
  • 0 (0 voturi)    
    E.U. (Joi, 24 decembrie 2009, 20:56)

    gino [anonim]

    Masinile aduse din UE ???!!!CARE MA LAMURESTE SI PE MINE?!.....ROMANIA NU ESTE IN U.E.??
    CIND INTRAM SI NOI IN UE?
    • 0 (0 voturi)    
      si cum ai vrea sa zica varu (Joi, 24 decembrie 2009, 22:00)

      theman [utilizator] i-a raspuns lui gino

      ,,masinile aduse din ue , din care si noi facem parte ,,
      ,,masinile aduse din ue , din care face parte si romania ,,


      sau cum ai vrea ????
    • 0 (0 voturi)    
      aproximativ, da! (Vineri, 25 decembrie 2009, 9:22)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui gino

      este in UE, dar ce dracu' e UE? O aiurelala cu o sigla, care permite fiecarui stat sa aiba regulile lui,,,,
  • 0 (0 voturi)    
    unguru nu vorbeste romaneste (Joi, 24 decembrie 2009, 22:34)

    pb80tm [anonim]

    se scoate taxa. asta e abureala ca sa fuga lumea s-o beleasca statu roman.
    "Am avut o corespondenta cu Uniunea Europeana, care ne-a atras atentia ca legislatia actuala in domeniul taxei auto nu corespunde prevederilor europene" aici trebuia sa puna punct.
    "Guvernul a cerut Comisiei Europene sa accepte prelungirea perioadei de exceptare de la plata taxei auto pentru masinile noi cu sase luni, pana la sfarsitul lunii iunie 2010, dar solicitarea a fost respinsa, iar exceptia va fi ridicata, urmand ca Executivul sa caute alte solutii pentru industria auto." exceptia valida taxa auto pe care CE n-o mai aproba. guv. tre sa caute alte taxe pt sponsorizarea industria auto.
    "In momentul in care va inceta exceptia, industria autohtona de automobile va fi dezavantajata in fata autoturismelor inmatriculate pentru prima data in alta tara a Uniunii Europene."
    adica exceptia confirma regula. CE nu mai aproba exceptia deci nici regula.
    cum ziceam unguru vorbeste romaneste pe ungureste ca INCA 2 luni sa mai dea teapa cu taxa
  • 0 (0 voturi)    
    oare si banii inapoi? (Joi, 24 decembrie 2009, 22:50)

    bocec [anonim]

    si cei care au platit taxa pana acum?Mai primesc banii inapoi?
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa auto (Vineri, 25 decembrie 2009, 2:46)

    Valentin [anonim]

    Taxa auto trebuie sa dispara, nu e normal sa se plateasca nu stiu cite sute de euro ptr. masini cu Euro 3 si 4 pe motiv de poluare int timp ce in tara sint 2 milioane de masini non-euro (Dacia si altele). Trebuie introdus impozit in functie de norma de poluare, ca in Germania, asa ar fi corect. De altfel, deja a intrat in rutina sa nu se mai plateasca taxa, sint destule cazuri in care proprietari de SH, cu ajutorul avocatilor, au reusit sa-si inmatriculeze masinile fara sa plateasca taxa, pe motiv de nerespectare a legislatiei europene.
  • 0 (0 voturi)    
    Contradictie!!! (Vineri, 25 decembrie 2009, 9:16)

    UE vs. UE [anonim]

    Mai frate pana mai ieri parca UE dadea statul roman in judecata ca sa scoata taxa ca e ilegala!!!
    Acum cica sa o bage mai repede fara exceptii!!!
    Voi ce intelegeti??? Astia ne cred imbecili!!!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Vineri, 25 decembrie 2009, 12:14)

    pop alin [anonim]

    ce exceptii,astia iara dau legi doar pentru cei cu bani. Asta e exact ca in fabula 'Ciinele si catelul'.si noi restul cei majoritari............ce facem?cine stie s-or fi schimbind cei din guvern masinile si era necesar o ordonanta speciala doar pt oameni speciali.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Luni, 4 ianuarie 2010, 12:04)

    laumar [anonim]

    Ce harababuraaaa.... totul e interpretabil la nesfarsit,cred ca asta e si spilul