VIDEO: Ford a prezentat noua generatie Focus. Lansarea europeana e programata pentru inceputul lui 2011

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2010, 10:59 Economie | Auto

Noul Ford Focus
Foto: Ford
Ford a prezentat la Detroit noua generatie a modelului de clasa C Focus, masina din a carei paltforma vor deriva 10 noi modele in urmatorii ani, astfel incat vanzarile marcii in segmentul C sa se dubleze pana in 2012, spun oficialii Ford. Noul Focus va fi vandut in 122 de tari, iar productia va incepe la finalul anului in Germania, SUA si China.

Focus a ajuns la a treia generatie, iar masina va fi in showroom la inceput de 2011. Ford subliniaza ca e o vorba de o masina importanta, deoarace pe platforma lui Focus vor fi lansate 10 modele in urmatorii ani.

Tinta este ca datorita acestor noi modele, vanzarile Ford in segmentul C sa se dubleze, de la un milion de unitati in 2008, la doua milioane in 2012. Ford spune ca 80% dintre componente vor fi comune pe toate pietele, urmand ca diferente sa fie in special la jante si anvelope. Noul Focus are dimensiuni similare cu generatia aflata in prezent la vanzare, dar printre noutati se numara un propulsor de 1,6 litri benzina EcoBoost.

Prima generatie Focus a aparut in 1998 iar a doua in 2004. In Romania s-au vandut 8.000 de unitati Focus in 2008.




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5406 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Masina asta chiar arata bine (Luni, 11 ianuarie 2010, 11:08)

    claudiu [anonim]

    Masina asta chiar arata bine, iar interiorul este fantastic, sper sa aiba si motorizari pe masura.
    • 0 (0 voturi)    
      interior? (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:39)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      asta interior fantastic? seatul meu arata muult mai bine
      • 0 (0 voturi)    
        interior (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:10)

        pentru sandu [anonim] i-a raspuns lui sandu

        seat? ce marca e asta?
  • 0 (0 voturi)    
    Imi place.. (Luni, 11 ianuarie 2010, 11:11)

    Surfer [utilizator]

    .. din ceea ce se vede in poza. Desi pare mai degrada un SUV. Probabil modelul final va mai fi retusat si va arata putin diferit insa per ansamblu e ok. Sa vadem si pretul :D
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Luni, 11 ianuarie 2010, 11:37)

    unu_de_aiurea [anonim]

    Interesant de urmarit daca un ford focus "made in china" va fi la fel din punct de vedere calitativ cu un ford "made in germania" sau cu un for focus "made in SUA".
    • 0 (0 voturi)    
      O fabricatie de serie de calitate (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:00)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      presupune ca procesul tehnologic sa se desfasoare mereu la fel cu cat mai putine variatii de materiale, parametrii, timp, etc., pentru ca produsul final sa difere cat mai putin de proiectul masinii.

      Cine e mai aproape de robot in munca lui si face totul automat, fara sa gandeasca, acela face calitate in productia de serie. Asa ca , fara nici un dubiu, chinezii vor scoate o calitate superioara nemtilor sau americanilor.
      • 0 (0 voturi)    
        eu stiu? (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:12)

        Chow Yun Fat [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        poate chinezii nu vor strange toate suruburile bine ..
  • 0 (0 voturi)    
    pretul (Luni, 11 ianuarie 2010, 11:43)

    casper [anonim]

    sper sa fie mai mic decat astra J.
    Sper ca Focusul sa aiba un pret mai normal, nu as da mai mult de 15000E pe o masina de genul asta (fie ea Focus, Astra, Golf, etc).
    In banii astia ar tb sa intre si ceva optionale, sa nu fie "cheala", gen Astra.
    Astra J arata f. frumos, dar dupa ce vezi pretul ..
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:39)

    petrut [anonim]

    au schimbat stopurile...
    ce era clar tipic focus, a disparut total, din spate e la fel ca orice masina in 2 volume.... s-a schimbat destul de mult
    asta nu inseamna ca arata nashpa.
  • -1 (1 vot)    
    Design controversat (Luni, 11 ianuarie 2010, 13:20)

    anonim [anonim]

    Masina pare sa nu vina cu un design original si pare o combinatie Fluence, C'eed, Insignia. Interiorul este ca la niciun model Ford de pana acum.
    In rest ca tinuta de drum si directie e cea mai buna din clasa, iar asta nu se va schimba nici cu noua generatie.
  • 0 (0 voturi)    
    cand se vor trezi si astia? (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:14)

    vbeje [utilizator]

    dublarea vanzarilor? muahahahaha poate doar daca reusesc sa o dea la un pret comparativ cu Logan-ul... nu stiu cum oamenii astia nu inteleg faptul ca piata e saturata si ca in urmatorii ani vanzarile vor scade... chiar sunt orbi?
    Pana acum (dar eu nu urmaresc atent si s-ar putea sa ma insel) doar cei de la Toyota si-au facut planurile luand in considerare o diminuare a vanzarilor si ei doar cu 8-10%. Oricum vor fi mai pregatiti decat altii... pentru Ford as prevedea o reintrare in faliment, o noua reorganizare, iar intrare in faliment si tot asa... cine stie poate pana la urma ii cumpara chinezii sau indienii =))
    • 0 (0 voturi)    
      Daca (citeai si) taceai filozof ramaneai! (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:58)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui vbeje

      Dupa cum scrie limpede in text, Focus va deveni un model global, care se va vinde...global (sic!) si nu doar in Europa. Asa ca cifrele lor de vanzari au o justificare.
      Ce ai scris tu nu.
      • +1 (1 vot)    
        ne vedem peste 2 ani... (Luni, 11 ianuarie 2010, 16:38)

        vbeje [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        mda, de parca in celelalte colturi ale lumii s-ar merge cu caruta si Ford le va aduce electricitate si apa calda =))
        • 0 (0 voturi)    
          in alte partzi ale lumii (Luni, 11 ianuarie 2010, 23:25)

          jan karossa [anonim] i-a raspuns lui vbeje

          nu se merge nici cu fiatu, nici cu peugeot, nici cu renault.
          nici macar cu alfa romeo sau citroen.
          iar de skoda sau seat nici nu s'a auzit.
          vww golf, se vinde in america sub numele de rabit cu motorizare de 2.5 l, sase cil. in linie.
          cacareze de sub 1.6 l nu se vand nici in america, nici in australia, nici in mexic, nici la arabi.
          cat de kia si hiundai, sunt cele mai proaste masini pe piatza americana. sunt pentru vanzatoarele dela wallmart. :-))
          • 0 (0 voturi)    
            Cam asa e (Marţi, 12 ianuarie 2010, 9:44)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui jan karossa

            In State sunt multe GTI-uri si multe Jetta 2.0TFSI.
            In rest a dreptate renault, fiat, peugeot, skoda, seat sunt necunoscute.
            Cine are bani isi ia Bmw, Mercedes si Audi cine nu isi ia Honda, Toyota si Hyundai.
            Dar Ford exista in State si exista s un model Focus, care arata oribil.
            Din pacate Ford nu pare sa aiba o directie clara de dezvoltare. Exteriorul noului Focus este discutabil, nu e original. La fel stau lucrurile si la interior.
            Pacat
            • 0 (0 voturi)    
              mda, americnaii nu merg cu masini americane (Marţi, 12 ianuarie 2010, 10:20)

              jan karossa [anonim] i-a raspuns lui anonim

              io am un ford de 2l, focus hatch back zx3. l'a adus in romania acum doi ani. am peste 80 mii de mile si singurele interventzii, in afara de schimbat frane si cauciucuri, au fost sa schimb semnalizarea pe spate cu lumini galbene si sa'i pun o lmpa rosie, de ceatza. asa a cerut rar.
              in rest, merge ca focul. tzeava de eshapament a fost tot timpul cenusie, fara pic de negreatza. consumul este doar oleaca, in localitatzi, mai mare ca la logan. ai 130 de cai ii da galop de sanatate.
              cat priveste dizainul, in ioropa, mai toate marcile se lauda cu hatchbackuri.
              daca te referi la noul model de focus din america, motorizarea a fost imbunatatzita, s'a renuntzat la hb, ceia ce nu e o ideie buna.
              hatch back este f. versatil. am carat o gramada de obiecte neceasare caseai cu acest mic hb. motorul folosit la modelul american, de 2 l este acelasi pe care'l foloseste si mazda pe m3.
              si revenind la ce se poarta in america, vorbisi ca si cum americanii n'ar cumpara propriile lor marci. ca si cum toyota, care fie vorba intre noi, e la fel de proasta ca hyundai si mai scumpa ca focusul.
        • 0 (0 voturi)    
          nu cunosti (Marţi, 12 ianuarie 2010, 0:00)

          dodo [anonim] i-a raspuns lui vbeje

          esti pe langa total, 2009 a insemnat un an cu scaderi mari in vanzari pe pietele europene si nord-americane, dar NU si pentru China si India de exemplu. La astia inca mai e mult loc de crestere... plus ca la un moment dat ar fi frumos sa isi mai revina si pietele UE si USA, nu crezi?
  • 0 (0 voturi)    
    hmm,prima impresie e ca (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:01)

    cp [anonim]

    mie nu-mi place..fata are un design asiatic (nu la fel de pronuntat ca renault fluence,care cred eu ca arata oribil)..spatele e ok ,dar nu pot sa merg cu spatele prin oras....si daca as vrea masina coreeana mi-as lua masina coreeana care-i mult mai ieftina...a si sa fiu coect pina la capat interiorul pare beton