Toyota admite ca pot aparea probleme la Prius: Frana reactioneaza mai greu, dar masina se opreste daca veti continua sa apasati pedala

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2010, 12:00 Economie | Auto

Toyota confirma ca la unele masini din ultima generatie Prius franele pot raspunde mai greu, iar compania va anunta in scurt timp un remediu pentru corectarea problemei, scrie AFP. Toyota a primit 77 de plangeri in Japonia si circa 140 in SUA in legatura cu probleme cu franele, iar compania a precizat ca a fost o eroare la design-ul sistemului ABS, problema corectata in ianuarie. Toyota va anunta o solutie pentru masinile hibride Prius cumparate in intervalul mai - decembrie 2009.

Mai ales pe vreme rece "franele pot reactiona mai greu, insa daca veti continua sa apasati pedala mai cu forta, masina se va opri", spune responsabilul pentru control de calitate al grupului, Hiroyuki Yokoyama. El a precizat ca sistemul ABS a fost modificat in ianuarie, astfel ca erorile de design au disparut, insa trebuie anuntate curand masuri pentru cei care au cumparat masinile inainte de ianuarie.

Toyota a primit 77 de plangeri in Japonia pe aceasta tema si circa 140 in SUA. Reprezentantul companiei spune ca Toyota nu a ascuns problema ci a reactionat normal din moment ce plangerile au aparut la finalul anului trecut cand s-a racit vremea. Yokoyama a mai spus ca masinile se opresc in siguranta daca frana e apasata mai puternic, dar responsabilul Toyota nu a spus daca se va face un recall pe aceasta tema.

Toyota trece printr-o perioada mai grea dupa ce numarul masinilor ce urmeaza a fi rechemate pe plan mondial pentru alte posibile probleme, de data aceasta la acceleratie, trece de opt milioane unitati. Compania a confirmat ca aceste rechemari masive o vor costa circa doua miliarde dolari si ca va pierde si cota de piata.

Totusi, compania si-a imbunatatit estimarile de profit pentru anul financiar care se va incheia in martie, asteptand castig net de aproape 900 milioane dolari, dupa ce ultimul trimestrul din 2009 a fost unul foarte bun.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1426 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    solutii (Joi, 4 februarie 2010, 12:33)

    Toyota [anonim]

    Mergeti cu viteza mica si daca nu franeaza, sariti din mers ! Exersati tehnicile de cadere din judo dupa manualul Toyota.
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Joi, 4 februarie 2010, 12:45)

    johndoe [anonim]

    "franele pot reactiona mai greu, insa daca veti continua sa apasati pedala mai cu forta, masina se va opri" , nu vreu sa pun la indoia profesionalismul Hotnews dar ma indoiesc ca asta a fost exprimarea...imi place sa cred ca pe undeva s-a gresit traducerea...
    Normal ca masina se va oprin, acum depinde in ce conditii..fie de la frana (cazul fericit) fie de la impact (cazul nefericit) insa nu poti veni sa imi spui ca tr sa apas mai cu forta de parca in cazul unui impact iminent doar voi mangaia frana si nu o voi calca la podea...
    Putin lipsita de profesionalism aceasta declaratie, in conditiile in care, cu pedala de frana nu se joaca nimeni (inca sper la o greseala de tradurece).
  • 0 (0 voturi)    
    Toyota insulta inteligenta clientilor (Joi, 4 februarie 2010, 12:47)

    anonim [anonim]

    Intr-o luna de zile si-au anulat toata campania lor platita de marketing cu ''cea mai fiabila masina''. Efectiv s-au impuscat in picior.
    Continuati sa apasati pe frana, masina se va opri in cele din urma...astia sunt de-a dreptul idioti.
  • 0 (0 voturi)    
    Toyota .. lauda de sine nu miroase-a bine (Joi, 4 februarie 2010, 13:07)

    valentin [anonim]

    Au infestat lumea asta cu marketingul lor nenorocit "cea mai fiabila masina"; e o masina, un fier ca oricare alte fiare de pe piata .. un pic mai scumpa! Eu niciodata n-am considerat toyota mai presus decat alte marci de pe piata ... da, poate la ipocrizie si figurile acre ale clientilor (e trasatura specifica unui client toyota).
  • 0 (0 voturi)    
    Tare faza (Joi, 4 februarie 2010, 13:58)

    falco [anonim]

    la modelele noi o sa implementeze comanda vocala care intreaba : "vreti sa opriti, sigur vreti sa opriti, ..., f...,preatirziu , mai incercati data viitoare."

    Din pacate masinile facute sint din ce in ce mai proaste si asta nu doar la Toyota ci la toti constructori virful de calitate cred ca a fost atins pt publicul larg in 2000 aproximativ apoi a aparut tot mai mult dorinta de reducere a costului de productie . Si asta in detrimentul calitati
  • 0 (0 voturi)    
    Din doua, una: (Joi, 4 februarie 2010, 14:08)

    CTX [anonim]

    1. Ori e un atac mediatic asupra Toyotei fara precedent pentru a o discredita....

    2. Ori masinile astea chiar au unele probleme, la fel ca alte masini...Masinile perfecte nu se mai fabrica demult.
    • 0 (0 voturi)    
      bineinteles ca e un atac la adresa imaginii toyota (Vineri, 5 februarie 2010, 16:58)

      pikazik [anonim] i-a raspuns lui CTX

      atunci cand cineva din administratia americana spune: nu mai cumparati toyota, mergeti la dealerul dvs (adica la GM - care e in proprietatea statului american)... este clar ca se incearca o discreditare a toyotei... toti producatorii de masini au recall-uri - si chiar in mom asta, dar hai sa strigam cel mai tare ds toyota... si by the way, faptul ca pedala in cauza este made in US, asta n-o spune nimeni...deci unde este problema calitatii pieselor?
  • 0 (0 voturi)    
    fdgb (Vineri, 5 februarie 2010, 0:12)

    hyn [anonim]

    hi hi hi si batrina mea dacie se oprea pina la urma ...e adevarat ca la a3-a pedala.da se oprea nu????