VIDEO Audi a prezentat primele poze oficiale cu A1, masina care va costa de la circa 16.000 euro

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2010, 14:19 Economie | Auto

Audi A1
Foto: Audi
Audi a prezentat primele poze oficiale cu cel mai mic model al marcii, A1, masina care va fi prezentata la salonul de la Geneva, iar peste cateva luni se va lansa in Europa cu preturi de la circa 16.000 euro. Masina de aproape patru metri lungime se doreste a fi un concurent pentru Mini si va fi disponibila cu motoare intre 86 CP si 122 CP. Lansarea in Romania e programata pentru septembrie.

Hatchback-ul in trei usi e construit pe platforma comuna cu modelele VW Polo, Seat Ibiza si Skoda Fabia, insa producatorul spune ca A1 este cel mai luxos si aerodinamic model din clasa sa.

Masina va fi disponibila cu doua versiuni de motorizare pe banzina: 1,2 litri 86 CP si 1,4 litri 122 CP plus doua motorizari TDI 1,6 litri cu puteri de 90 CP, respectiv 105 CP. Germanii spun ca motorul diesel de 90 CP este extrem de economic, cu un consum mixt de 3,8 litri/100 km.

Masina are 3,95 metri lungime, iar producatorul spune ca are cate ceva din liniile de design ale A8 si R8. Audi isi pune mari sperante in acest model si spera ca va deveni cea mai vanduta masina a marcii in multe piete. Compania a comunicat masiv pe plan international in ultimele doua luni pe tema A1, semn ca e un mode cheie.

Audi mai spune ca masina e cea mai usoara din clasa (1.045 kg) cu aproape 100 kg mai putine decat Mini. Productia Audi A1 va incepe curand la uzina de la Bruxelles.

Audi a avut un an 2009 greu in Romania, vanzarile marcii scazand cu 55%, la sub 1.300 de masini. A4 a fost cel mai vandut model.




Citeste mai multe despre   























3797 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    bmw vs audi (Miercuri, 10 februarie 2010, 15:12)

    cu aproape 100 kg mai putine decat Mini [anonim]

    flacaii astia de la audi nu au cap, nu ii duce capu' decat sa copieze. stressul lor cel mare de data asta era mini se pare(cu 100km mai putin), are bmw x5 au facut Q7, are bmw x3 au facut si ei Q5, are bmw seria 6 au facut si ei a5, are bmw angel eyes au facut si ei faruri de "rapitoare" care imita aripile de vultur cum spuneau tot ei pe un site.
    baietzi ... sunteti varza !!!!! puneti mana si ganditi, faceti design nu mai copiati!!!
    si asa cu seriile astea noi de a4, a5, a8 mi se pare ca copiaza BMW la greu, au renuntat la forma de VW si se indreapta acuma spre forma de BMW....
    • 0 (2 voturi)    
      Segmente de piata (Miercuri, 10 februarie 2010, 17:09)

      cyp [utilizator] i-a raspuns lui cu aproape 100 kg mai putine decat Mini

      Presupunand ca cei de la BMW au fost "inaintasii", e normal ca sa acopere anumite segmente de piata, chiar fiind de pe locul doi.
      Asta nu inseamna ca ar copia, dar probabil macina dureros frustrarea ca BMW-ul cu propulsie pe puntea spate de-abia il misti din parcare cand ninge un pic iar vecinu cu audi numa' ii arata cheia pe geam si pleaca sau ca intri in giratorii cu 10 km/h cand e un pic umed iar audi-urile (daca mai au si quattro) sunt lipite de sosea
    • 0 (2 voturi)    
      Mai bine te abtineai (Miercuri, 10 februarie 2010, 18:30)

      hernan [anonim] i-a raspuns lui cu aproape 100 kg mai putine decat Mini

      Cum poti afirma ca Audi copiaza?

      Se numeste concurenta, iar atat timp cat nisa de piata respectiva nu a ajuns la saturatie e normal sa apara si competitori pana cand marjele de profit scad pana acolo unde intrarea pe piata nu mai prezinta interes.

      Exemplu:
      De ce a intrat BMW pe segmentul compact, unde deja Audi era de mult timp, prin modelul A3? Ca sa-l concureze, evident, pentru ca au vazut ca ieseau bani frumosi din segmentul premium compact. Nu inseamna ca "aveau un stres" cu Audi-ul A3 cum zici tu si nici ca l-a copiat.

      Cele 3 marci germane de lux (BMW, Audi, Mercedes) se concureaza, asta nu inseamna ca se si copiaza. Mai degraba se completeaza pe piata.
  • -2 (4 voturi)    
    pluriel (Miercuri, 10 februarie 2010, 17:05)

    florin alberto [anonim]

    Audi asta este un Citroen Pluriel made in Germany !!!

    O masina de femei...! Seria 1 de la BMW este mult peste si se adreseaza ambelor sexe. Pana atunci...
    • 0 (2 voturi)    
      Compari mere cu pere (Miercuri, 10 februarie 2010, 18:35)

      hernan [anonim] i-a raspuns lui florin alberto

      Seria 1 este in acelasi segment cu Audi A3.

      Doar ca au cifra 1 in componenta numelui te-a bulversat intr-atat cat sa dai cu nuca in perete. Dar ce sa faci.... toti romanasii se pricep la masini. Mari soferi, mari cunoscatori... :(
  • -2 (4 voturi)    
    Boring, ca orice Audi. (Miercuri, 10 februarie 2010, 17:14)

    anonim [anonim]

    Audi nu imi spune nimic. Nu poti concura Mini o icoana automobilistica cu un model care seamana cu tot restul gamei.
    Boring
    • 0 (0 voturi)    
      pe platforma de fabia/polo/ibitza (Joi, 11 februarie 2010, 14:05)

      same [anonim] i-a raspuns lui anonim

      cred ca a1 1,2 htp(same shit cu fabia/ibitza) o sa faca mini rc-ul ala de 170 de cp.
  • -1 (1 vot)    
    Ce sa-ti spun ... (Joi, 11 februarie 2010, 12:23)

    gheorghe [anonim]

    copiaza Audi de la BMW ! Au si ce copia !
    N-as da nici un Audi pe nici un BMW !
    La toate clasele BMW are ce invata de la Audi !
    Sa nu mai vorbim de tractiunea pe spate de care BMW tine cu dintii (el stie de ce, ca noi nu intelegem !).
    Sa compari Audi cu BMW pe sosea umeda e de ris !
  • +1 (1 vot)    
    vs (Joi, 11 februarie 2010, 13:56)

    100kg [anonim]

    audi e un vw mai finisat. de ce sa imi audi A3 la 30 k euros si sa nu imi iau golf 6 la 15 000e?????? au acelasi motor, aceiasi platforma, aceiasi cutie .... da, nu au aceleasi scaune, volan(plasticul de pe audi e mai de calitate).

    de ce tractiune fata si nu spate?!?! adevarul e ca toti fraieri astia gen mercedes(care probabil e cea mai tare marca la ora actuala), bmw, ferari, lamborghini, porsche, ford mustang(multe alte modele care nu au motor pe spate) au tractiune spate? sa fie cei de la audi/vw/pejp/citroen/fundai/dacia mai despreti??? si ceilalti prosti?

    da audi are quatro destul de bun dar ... xdrive va spune ceva?!?!?!? e mult, mult peste quatro(cautati pe gogule comparatii si va convingeti)

    nu am vazut un test comparativ audi/bmw, chiar si s vs M indiferent de model in care audi sa iesa in fata ?!?!?!

    si sa inchei ... bmw e un spirit, audi e un vw mai finisat :D asta e parerea mea .... fara suparare, injuraturi ... gusturile nu se discuta

    a .. idrive? unde a aparut prima data?!?! exact ce spuneam ... spirit

    2.0 d la 177 cp? 1,6d biturbo la 200cp ... 3.0d la 306cp ... are si audi 2.0tdi care manca ulei si crapa diverse prin el la 136cp, mai noi comon rail la 143 si cu un conpresor si o lopetzica sa ajunga la 170cp ca doar are bmw-ul de 177
  • 0 (0 voturi)    
    avantaje - dezavantaje (Joi, 11 februarie 2010, 14:20)

    tractiune spate [anonim]

    Avantajele tracţiunii pe spate:

    -Cutia de viteze şi motorul sunt fixate de caroserie cu ajutorul unor elemente moi, care nu permit transmiterea vibraţiilor caroseriei;
    -În timpul acceleraţiei, volanul nu recepţionează nici un fel de forţă reactivă;
    -În timpul acceleraţiei bruşte, greutatea este direcţionată pe puntea din spate, astfel, roţile având o aderenţa mai bună
    -greutatea este mai bine ditribuita
    - Better handling in dry conditions
    - Better braking
    - Serviceability
    - Robustness
    - Can accommodate more powerful engines as a result of the longitudinal orientation

    dezavantaje:
    - mai grea
    - in spate pe mijloc nu ai loc la picioare
    - zapada
    - mai scumpa productia

    Avantaje fata:
    - Este mai ieftină în producere;
    - Lipseşte arborele de transmisie, deci şi tunelul din mijlocul caroseriei.
    - Are o stabilitate a direcţiei ridicată prin noroi şi zăpadă.
  • 0 (0 voturi)    
    demarajul (Joi, 11 februarie 2010, 16:25)

    soferul amator [anonim]

    asta e avantajul la tractziunea pe spate, folosita de masinile mai sporty.

    bmw mini cooper are vsc, control electronic pentru prevenirea derapajelor si controlul virajelor.