Presedintele Toyota, in fata Congresului american: Sunt profund dezolat

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 7:21 Economie | Auto

Akio Toyoda, presedintele Toyota, a aparut miercuri in fata comisiei parlamentare de ancheta din cadrul Congresului american, pentru a explica situatia prin care compania sa a rechemat in fabrici 6 milioane de automobile cu probleme tehnice.

"Ma tem ca ritmul in care ne-am dezvoltat a fost prea rapid", a spus presedintele Toyota care si-a exprimat regretul pentru problemele tehnice ale automobilelor produse de compania sa: "Sunt profund dezolat pentru fiecare accident suferit de conducatorii Toyota..."


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2377 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    TOYOTA - cel mai fiabil autoturism (Joi, 25 februarie 2010, 9:20)

    allex [anonim]

    In ciuda acestor stiri „de senzatie”, la adresa marcii Toyota, automobilul Toyota ramane FIABIL, foarte comod de utilizat si...„construit in jurul soferului”. Sunt posesor de Toyota, la a 2-a masina, fost posesor de Volkswagen si Volvo. Pot sa spun cu toata convingerea ca NU AM AVUT NICI O PROBLEMA LEGATA DE CONSTRUCTIA MASINILOR TOYOTA si nici probleme grave, ci maruntisuri care nu se pot numi probleme in Romania, provenite din consumabile si ...proverbialele GROPI teribil de ROMANESTI. Oricum, cu Toyota am avut incomparabil mai putine probleme, decat cu VOLVO, care a fost MAREA MEA DEZAMAGIRE in domeniul masinilor, avand probleme foarte mari atat la partea electrica, cat si la partea mecanica, senzori care avertizau aiurea si „tzipau” dupa service tot timpul, pierdere de lichid de frana de doua ori, uleiul se ducea intr-un ritm cumplit de enervant, incat stateam cu bidonul in masina, cutia de viteze-nu mai zic...muuulte. La VW
    nu au fost f.mari probleme.
    Pot sa spun cu certitudine ca, cel putin in Romania, nu marcile sunt problema, ci...SERVICE-urile!
    La toate service-urile m-am lovit de mentalitati gresite si daunatoare marcilor pe care le reprezinta aceste service-uri, pe sistemul „tara e frumoasa, pacat ca e locuita...”
    Toyoyta ramane in topul preferintelor, iar aceste atacuri - sa le zicem atacuri ale concurentei - sunt atat de adanci, incat nici presedintele Toyota nu-si permite sa le dea in vileag pe fata...
    Cine iubeste Toyota, va ramane fidel marcii, cu siguranta. Pacat ca service-urile sunt...populate cu romani si nu cu japonezi. Asta e problema!
    • +2 (4 voturi)    
      Dacia (Joi, 25 februarie 2010, 10:11)

      gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui allex

      Eu cred ca ar trebui sa lasam japonezii sa se lamenteze si sa laude marcile lor. Pana una, alta, Toyota nu are fabrica in Romania si nici subansamble nu stiu sa cumpere de aici.
    • -5 (7 voturi)    
      am avut si eu Toyota (Joi, 25 februarie 2010, 10:23)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui allex

      Am avut si eu o toyota corolla, model 2003, nu m-as mai lua Toyota, nici daca mi-ar da-o pe gratis. Antifonarea la Toyota .... e atata de buna... incat daca un tantar zumzaie sub masina, ai impresia ca e in masina... doarte prost. daca rulezi pe autostrada trebuie sa urli ca sa te faci auzit in propria masina... sa nu mai vorbesc ca telefonul mobil e inutil. jucarie de plastic.... Am avut neplacerea sa conduc in ruma cu ceva saptamani o Toyota Camry 2010... consuma mai mult decat un BMW, iar antifonarea la fel ca la junkul ei mai mic Corolla.... Cine a ales Logan in loc de Toyota, sa fie fericit ca nu are asa zgomot in masina....
    • 0 (0 voturi)    
      yeah (Joi, 25 februarie 2010, 10:39)

      ion [anonim] i-a raspuns lui allex

      eu zic sa nu te mai lauzi cu noua ta masina...cum apar probleme la o masina, cum apare cate unul care sa o laude...e normal pana la urma... pana la urma, o masina e construita sa te duca de la pct. A la pct. B in siguranta si confort. Insa notiunile de siguranta si confort sunt atat de relative incat comentariile in 350 de cuvinte sunt intotdeauna insufuciente
    • 0 (0 voturi)    
      oare ?? (Vineri, 26 martie 2010, 13:29)

      unul [anonim] i-a raspuns lui allex

      depinde ce doresti de la un service........daca vrei repede ca la mcdonald's cam hamburgeri si primesti.
  • +5 (5 voturi)    
    am avut si eu Toyota (Joi, 25 februarie 2010, 11:40)

    Adrian [anonim]

    Ciudate Toyote ai avut(condus): corolla cu telefon, camry, care nici macar nu se distribuie in Romania prin dealer. Nu prea poti compara un camry american cu un bmw european. Si ma bucur ca specifici camry 2010 si la bmw zici doar firma. Sunt convins ca poate consuma mai mult decat un 316 diesel. Spor la condus:)
  • 0 (0 voturi)    
    fani Toyota (Joi, 25 februarie 2010, 12:38)

    Tataie [anonim]

    Care sunteti fani Toyota si STITI ca masinile alea sunt bune bune bune, de ce va deranjeaza ca o ia constructorul in barba ? Scopul vostru de clienti este ca Toyota sa scada preturile si sa mareasca garantia, corect ? Iar voi care aveti cunostinte ezoterice despre superba calitate Toyota, le veti cumpara mai ieftin si in conditii mai bune: dealerii va vor pupa picioarele, o sa aveti optiuni gratis la achizitie, service-ul va fi mielusel, etc etc. Deci, inca o data, ce va deranjeaza ca Toyota e ingenuncheata ?
    • 0 (0 voturi)    
      Ia d-acia neamule! (Marţi, 9 martie 2010, 8:17)

      hoinar [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

      Pe mine ma deranjeaza, pentru ca nu respecta in totalitate realitatea.
      Or fi avand probleme, nu zic nu, dar ORICE producator mare a facut recall-uri pentru probleme mai mult sau mai putin serioase. Asta nu inseamna ca trebuie sa arunci cu noroi in toata munca lor.

      Pana la urma sunt sigur ca daca ne uitam pe forumurile monomarca si vom cauta liste de probleme vom vedea ca producatorii premium europeni (cei proslaviti de unii colegi) au cel putin la fel de multe probleme ca Toyotele, dar nu sunt atat de publice...pentru ca ei fac recall-uri pe ascuns, sau pur si simplu nu are nimeni interes sa le faca scandal.

      Pentru colegul care recomanda Loganul in locul unei Toyote, iti sugerez sa-ti iei Loganul din primul an, cu motor diesel, cel la care ii picau injectoarele la fiecare 50K km. Sa vezi ce inseamna sa dai la fiecare 50K km mai bine de 1000 de euro pentru ca antifonatii de la Dacia foloseau rebuturi.

      Bafta!