Tichetele pentru Rabla se vand la negru cu aproximativ 1.700 de lei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2010, 17:36 Economie | Auto

Tichetele valorice de 3.800 de lei care se elibereaza in urma casarii masinilor pentru programul Rabla se tranzactioneaza la valori in jurul a 1.700 de lei, la 15 zile dupa startul programului de innoire a parcului auto, relateaza Mediafax.

Daca la startul Rabla, in 18 februarie, preturile solicitate variau de la 1.300 - 1.400 de lei pana la 2.000 de lei sau chiar mai mult, la 15 zile de la inceperea programului, "piata" voucerelor s-a asezat, pe baza cererii si a ofertei, la aproximativ 1.700 de lei pe tichet.

Astfel, cei mai multi dintre vanzatori practica preturi fixe, de 1.700 de lei, si nu sunt dispusi sa coboare oferta mai jos de acest nivel "pentru ca se cumpara sigur la acest pret, chiar daca nu imediat".

Cumparatorii incerca se negocieze preturi cuprinse intre 1.400 - 1.500 de lei, insa unii dintre acestia accepta oferta fixa, de 1.700 lei.

Proprietarii de masini vechi au dus la REMAT in cele doua saptamani de la momentul lansarii programului Rabla peste 20.000 de masini, reprezentand aproape doua treimi din numarul total al masinilor casate in intreg anul trecut.

De asemenea, in acest interval au fost facute 456 de achizitii de masini care au implicat folosirea a cel putin a unui voucher.

Diferenta mare dintre numarul de masini casate si cel al autovehiculelor nou cumparate prin programul Rabla a fost explicata de oficialii Ministerului Mediului prin lentoarea formalitatilor, insa au admis si ca exista deja o piata de tranzactionare a voucherelor.

Directorul Administratiei Fondului pentru Mediu, Gheorghe Popescu, a declarat vineri ca voucherele destinate persoanelor fizice vor fi distribuite in totalitate pana la mijlocul saptamanii viitoare.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2903 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    De ce "la negru" (Vineri, 5 martie 2010, 17:41)

    AlexMohora [utilizator]

    De ce spuneţi că se vând ”la negru”?

    Conform legii este permisă vânzarea, se dau şi condiţiile în care se face. Aşadare nu e nimic la negru aici.
    • 0 (0 voturi)    
      La alb ar fi fost 3800 lei (Vineri, 5 martie 2010, 18:36)

      fiul lui D'Artagnan [anonim] i-a raspuns lui AlexMohora

      ...pretul oficial
      • 0 (0 voturi)    
        Alba-neagra (Vineri, 5 martie 2010, 21:31)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui fiul lui D'Artagnan

        3800 lei este suma declarata de guvern ca fiind "pentru mediu" si care este de fapt deturnata catre lantul producatori-distribuitori de automobile. Citi producatori sint in Romania... probabil ca stii si tu.
        1500 lei este pretul stabilit de piata.
        Dintre cele doua valori doar una este corecta.
        Pe de alta parte din acest joc cineva pierde si altcineva cistiga. Ca intotdeauna.
  • +1 (1 vot)    
    Articol RECLAMA MASCATA (Vineri, 5 martie 2010, 18:38)

    x [anonim]

    Media e sub 1500 lei.
    Daca ai noroc, astepti si gasesti si sub 1400 lei.
    Grabitii vind cu pe la 1100-1200.
    Ceilalti asteapta ... sa se termine cota Programului RABLA.
  • 0 (0 voturi)    
    ceva nu se leaga :) (Vineri, 5 martie 2010, 20:39)

    Titirez [anonim]

    In primele 2 saptamani s-au eliberat vreo 20.200 tichete si au fost cumparate 456 masini noi. Deci s-au folosit MAXIM 1.368 tichete.
    La o asa oferta si o asa cerere pretul nu prea are cum sa fie pe la 1.700. Sunt convins ca sunt multi care tin la pret. In conditiile date cumparatorii de tichete cam fac pretul.
    Nu pot sa cred ca inca nu am invatat ceva din experienta brazilor de Craciun vanduti pe nimic in ultima zi sau abandonati in piete.
  • 0 (0 voturi)    
    rasp.x (Vineri, 5 martie 2010, 20:47)

    hyg [anonim]

    vezi de treaba ca si eu vreau sa cumpar ,da nu dau mai mult de 800...deocamdata masina are 3 ani(e adev cu nr multi de km),dar mie mi se pare o afacere buna pt mine acest pret..nu vrea nimeni sa vinda la pretu asta? ma doare-n cot...cerere si oferta
  • 0 (0 voturi)    
    ceva nu inteleg (Vineri, 5 martie 2010, 20:58)

    Jabenitza [anonim]

    Nu vreu sa comentez,vreau doar o lamurire...
    acesti bani pe rabla se obtin de la stat fara sa se cumpere o masina ?Sau poate cumula asa multe rable?
    In nemtia nu s-au obtinut cei 2500 euro decit daca banii au foast investiti in compararea unei masini noi sau cel mult de 1 an vechime,trebuia sa se incheie un contract de cumparare cu dovada finantarii a unei masini noi si dovada de la firma de colectare ca masina a fost dezmenbrata si balotata la fier vechi.Dar o persoana sa cumuleze mai multe masini?asta nu a existat.Deci 1 masina la fier vechi-1 masina noua sau cel mult de un an vechime.
  • 0 (0 voturi)    
    Rabla (Sâmbătă, 6 martie 2010, 0:56)

    tadi [anonim]

    Eu cred ca acest program este inca o pacaleala la adresa populatiei. De unde provin banii care reduc factura unei masini noi? De la buget normal nu? De acolo de unde toti fraierii din tara asta contribuie ca sa o duca o mana de jmecheri bine. Rablele nu trebuiesc crescute ca valoare daca doresti sa le elimini cu adevarat, ci trebuiesc lasate sa se devalorizate astfel incat de buna voie omul sa o duca la remat pe 250 lei cat este valoarea lor reala, nu pe 1700 lei. Fara programul rabla, vechiturile se vindeau cu maxim 500 lei, asta daca se mai vindeau, deci rematul era al lor, adica afaceri private si bani privati. Asa avem afaceri private si bani de la stat, adica de la noi tontii, scuze adica noi toti.
  • 0 (0 voturi)    
    rabla (Luni, 8 martie 2010, 17:26)

    anonim [anonim]

    am doua masini imi mai trebuie una dar nu ma grabesc spun ca o sa se vinda si la 300 400de lei valoarea lor adevarata nu va grabiti ca o sa ramina cu tichetele