Duster va fi produs si in Columbia, urmand a fi vandut sub sigla Renault in Mexic si America Latina

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2010, 14:18 Economie | Auto

Bordul Dacia Duster
Foto: Hotnews
SUV-ul Duster va fi produs si la uzina Renault din Columbia, pe langa Romania, Rusia si Brazilia, a anuntat al doilea om din Renault, Patrick Pelata, citat de presa columbiana. Nu s-a comunicat data inceperii productiei, insa Duster va creste cu 80% productia fabricii columbiene si va face ca exporturile ei sa se tripleze. Modelul va fi vandut sub sigla Renault in America Centrala si de Sud si posibil si in Mexic, cu conditia ca furnizorii columbieni de componente sa devina mai competitivi, scrie cotidianul La Opinion.

Fabrica SOFASA din localitatea columbiana Envigado produce Logan si Sandero, tot sub sigla Renault, dar va adauga si SUV-ul Duster dupa o investitie de 20 milioane euro. Uzina va ajunge de la o productie anuala de 25.000 de masini, la 45.000, iar exporturile vor creste de la 6.000, la 22.000.

Patrick Pelata, director operational al Renault a spus dupa o intalnire cu presedintele columbian Alvaro Uribe ca Duster va fi exportat in tari precum Argentina si Mexic, dar si in America Centrala. El a adaugat ca datorita problemelor diplomatice ale Columbiei cu Venezuela nu se mai poate conta pe exporturi mari catre aceasta tara, astfel ca se doreste trimiterea masinilor chiar sin Mexic, insa pentru asta, furnizori columbieni de componente trebuie sa devina mai competitivi.

Piata auto columbiana a scazut anul trecut cu 16%, spre 185.000 de automobile, Chevrolet fiind de departe marca numarul unu cu peste 66.000 de unitati, urmata de Renault cu circa 27.000 si Hyundai cu aproape 24.000.


Citeste mai multe despre   






















2585 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    faina (Vineri, 19 martie 2010, 14:59)

    claudiu_irl [anonim]

    frumoasa masina, n-am ce zice, m-am uitat la specificatii pe site-ul renault si e numai buna pentru strazile de la noi :D mai ales la munte.
    • +1 (3 voturi)    
      Dap... (Vineri, 19 martie 2010, 16:11)

      plictisitu [utilizator] i-a raspuns lui claudiu_irl

      ... cel mai fain e mahonu' de plastic, aduce o nota de distinctie masinii. Probabil ca de aia si-au luat 20% cu tapiterie de piele, sa nu se simta mahonu' stingher...
  • +4 (4 voturi)    
    Si bordul e misto (Vineri, 19 martie 2010, 16:17)

    ik [anonim]

    plasticul ala maro imita la perfectie lemnul de nuc. Lux maxim la bani putini, bravo.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Vineri, 19 martie 2010, 20:51)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ik

      incerc sa-mi dau seama daca ai scris la misto sau nu
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Vineri, 19 martie 2010, 17:24)

    cata [anonim]

    Deci nu e Dacia :D
    • +1 (1 vot)    
      :P (Vineri, 19 martie 2010, 19:29)

      lin [anonim] i-a raspuns lui cata

      Mda, si eu ma gandeam ca numele masinii e Dacia doar pentru ca prinde bine in Romania...o chestie de marketing mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        tati e a ta, be happy ! (Vineri, 19 martie 2010, 21:49)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui lin

        crede si nu cerceta. Ia-o !
        • 0 (0 voturi)    
          Are si Dacia postaci? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 9:45)

          Traficantu de Influenta [anonim] i-a raspuns lui rov

          Mai sa fie...
    • 0 (0 voturi)    
      la fel (Sâmbătă, 20 martie 2010, 12:16)

      dacianul [anonim] i-a raspuns lui cata

      ca cum e sandero, cel nascut in brazilia.
      de adoptzie.
      dar, baietzi, numele e patriotic, ne umfla pepturile de arama, ca dara suntem din doi barbatzi cu bratze tari ! :-))
      asa si dusterul. da e tot latin.
      viva el duster !
      ce mai, e maxim, cu ...maxime dotari !
  • 0 (0 voturi)    
    Duster in Columbia (Sâmbătă, 20 martie 2010, 12:25)

    Iulian [anonim]

    Pacat , e frumoasa dar parerea mea ca se mai putea lucra la design la spate si la interior la bord in special
    • 0 (0 voturi)