Emil Boc: Cand voi fi in situatia sa-mi cumpar o noua masina, prima optiune va fi Dacia Duster

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 15:07 Economie | Auto

Emil Boc testeaza Dacia Duster
Foto: Agerpres
Premierul Emil Boc a testat, vineri, la Uzinele Dacia Mioveni, doua autoturisme din noul model Duster, afirmand ca, in momentul in care va fi pus in situatia de a-si cumpara o masina, prima optiune va fi acest autoturism, despre care crede ca "este o masina de familie ideala", relateaza Mediafax.

"Cand voi fi in situatia sa-mi cumpar o noua masina, va asigur ca prima mea optiune va fi Dacia Duster. Sper sa o conving si pe sotie sa aiba aceeasi optiune ca mine. Deocamdata, am o masina la care inca trebuie sa platesc rate. Pot sa spun ca este o masina confortabila, silentioasa. Cred ca este o masina (n.r. - Dacia Duster) de familie ideala. Ar putea fi o solutie pentru fiecare roman", a declarat premierul.

La Uzinele Dacia Mioveni, Emil Boc a testat doua tipuri de autoturisme Duster, unul cu motor pe benzina, iar altul cu motorizare Diesel.

Intrebat daca autoturismele pe care le-a testat ar avea probleme din cauza cenusei vulcanice, premierul a raspuns razand ca, din punctul sau de vedere, Duster nu are probleme cu motorul "indiferent ce cenusa vulcanica ar fi."


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3426 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    corect (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:26)

    angel [anonim]

    Pina atunci, merg cu Mercedesul sau BMW ul de la serviciu. Ca doar e platit de contribuabili, adica sa nu ma respect si eu? Criza, criza, dar pina aici.
    • -2 (6 voturi)    
      .... (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:14)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui angel

      Iar aici la Cluj conduce un Audi A6 nou. Destul de neglijent pot sa spun. O colega era sa fie calcata pe trecere de "marele constitutionalist".
      Daca nu ma insel, in declaratia lui de avere figureaza un Peugeot. De unde o fi atunci Audi-ul?!
    • +5 (5 voturi)    
      Rautate (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:53)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui angel

      Esti rautacios degeaba.

      Pana si un manager de firma are pusa la dispozitie masina de serviciu, si nu doar 8 ore pe zi L-V, restul se considera prea putin fata de cat aduce firmei.

      Numai carcotasi ...
    • +1 (3 voturi)    
      Oare aresteapta Dusterul electric? (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:21)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui angel

      Oare aresteapta Dusterul electric?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu. (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:08)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Dusterul anti-nisip,anti-nori vulcanici si cu scaunul soferului supra-inaltat.
        • +1 (1 vot)    
          Fara scaun suprainaltzat (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:55)

          asterix [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

          Fara scaun suprainaltat ca altfel da cu cusma de plafon.... Poate totusi va opta spre un logan ca in ala intra si cusma cu scaun suprainaltzat...Basca ca mai bagi si coasa in ea...
  • 0 (4 voturi)    
    Boc o sa testeze in curind praful (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:50)

    tavi tudor [anonim]

    Daca o tineti tot asa, o sa ajungeti sa calariti praful ce o sa se aleaga de tara asta. Sunteti agresivi, incompetenti si va place sa va dati in spectacol. Din dinamica acestui partid, cred ca prabusirea, de fapt, implozia, va salta mult praf. Veti fugi ca potirnichile, pe la toate partidele care, din pacate fiind macinate de aceleasi metehne, va vor primi cu bratele deschise. Sper sa apara o miscare a celor care inca tac, dar nu se stie cit. Pentru o desprafuire grabnica a acestor DUSTERI ai poporului roman!
  • -3 (11 voturi)    
    Parere (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:26)

    adidelaromania [anonim]

    Pai daca si-a luat Stapinu'...*
    * - nu merg la vot, ma scirbesc toti oamenii politici rromani, comentariul e doar ca sa vad cum iau minusuri de la talibani care-s pro si plusuri de la talibanii contra. O zi buna!
    • +2 (2 voturi)    
      Culmea (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:51)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui adidelaromania

      Ar fi culmea să nu-ți dea nimeni nici plus nici minus! (sîc!)

      Adrian
    • +2 (4 voturi)    
      inca o parere (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:26)

      aristofan [anonim] i-a raspuns lui adidelaromania

      1. Doar faptul ca existi pe listele de vot si influenteaza rezultatul votului.
      Ex: alegerile sunt valide daca sunt aleg 50% + 1 din votanti.
      Daca sunt pe liste 10, 5 voteaza, 5 sunt scarbiti ca tine => alegeri nevalidate.
      Daca tu nu ai exista: 9 pe lista, 5 voteaza, 4 nu => alegeri validate.

      2. Dar existi. 10 oameni. 5 au opinii batute in cuie. Voteaza indiferent ce se spune.
      Din cei 5 ramasi: pe 2 ii doare in paispe, 3 sunt indecisi.
      Ce face cel care conduce campania unei optiuni pe care o ai pe lista de vot cand afla din sondaje (corecte, nu cele date la public) ca cei 3 ar fi inclinati mai degraba sa voteze contra optiunii sale?

      Simplu: ii scarbeste pe cei 3 de ideea de mers la vot. Ceea ce nu e foarte greu la noi. Din cauza imbecilitatii. A cui vrei tu, orice ai alege ai dreptate.

      Cu sau fara operatiunea de scarbire, realitatea e aceeasi. Doar perceptia difera.

      Tu ce faci? Stiu ... pleci capul si cocosezi spatele.
      • -1 (1 vot)    
        gresit (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:21)

        vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui aristofan

        cam gresesti....
        exista 10 oameni, 5 cu opinii batute in cuie, 5 indecisi sau ii doare in spate. din aia 5 cu opinii batute in cuie, sa zicem ca 2 voteaza cu x, 2 voteaza cu y, si 1 cu z. pai astia x, y si z trebuie sa atraga lumea la vot ca sa isi creasca sansele, nu sa ii scarbeasca. ca uite unde se ajunge, desface gioana sampania prea repede.
        • +1 (1 vot)    
          hmmm ... (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:32)

          aristofan [anonim] i-a raspuns lui vveninosu

          ... 'trebuie sa atraga lumea la vot ca sa isi creasca sansele, nu sa ii scarbeasca' ...

          Nu am vorbit despre cum ar trebui sa se intample, ci despre ce se intampla.

          Intr-o lume ideala, in care invinsul accepta infrangerea asa ar fi trebuit sa se intample.
          Adica fiecare sa incerce sa atraga de partea lui pe cei 5 indecisi sau fara chef.
          Numai ca traim intr-o lume in care cutitul pe la spate si lovitura sub centura se practica cu mare spor.
          y sau z, cand vad ca nu au sanse reale, recurg si la varianta scarbirii. Pentru ca nu accepta ideea eventualei infrangeri. Bine, ei nu o accepta nici dupa ce au fost invinsi.

          Deci, unde gresesc?
    • +2 (2 voturi)    
      Minusuri (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:43)

      ggg [anonim] i-a raspuns lui adidelaromania

      Pana acum ai luat numai minusuri - ce concluzii tragi (asta daca ma lasa cenzura HN sa postez si pe tine sa raspunzi)?
    • +2 (2 voturi)    
      talibani (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:22)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui adidelaromania

      ca si cum tu daca afirmi "nu merg la vot" toata lumea trebuie sa te creada apolitic. si atunci esti in deplina libertate sa afirmi orice.
      afirmi ca esti apolitic dar ai o problema cu "Stapinu"
      nu ai putea concepe ca faci parte dintr-o tabara. cea de talibani evident.
  • -1 (7 voturi)    
    A executat ce-a zis sefu' (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:26)

    a-z [anonim]

    Daca nevasta-sa il enerveaza zilnic punandu-i cheile masinii pe frigider, de ce n-ar face si Dacia Duster cu un prag mai inalt?
    Pana si umbra unui om capata personalitate! Cazul asta e fara speranta!
    Bravo romani, sa ne bucuram de un asemena PM!
  • -5 (11 voturi)    
    propunere (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:40)

    cristus [anonim]

    sper sa scoata si varianta DRIC special pt. boc !!!
  • +1 (9 voturi)    
    un sfat pentru unu' (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:40)

    hazard [anonim]

    nu ne mai asigura nimic... observam cu totii ca te pricepi la toate... la masini, la avioane, la vulcani, ... inceteaza sa mai taxezi romanul,sa ne iei aiurea banii din buzunar!!! Dispari...cu guvern cu tot!!! Papagalule!! :)))))
  • -3 (7 voturi)    
    familie ideala... (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:48)

    kiki [anonim]

    a ajuns la pedale sau le-a pus sepepeul niscvai extensii...
  • +2 (2 voturi)    
    O solutie pentru fiecare roman. (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:16)

    AlinN [anonim]

    O solutie pentru fiecare roman ar fi ca premierul Romaniei sa se lase de testat masini si sa se apuce de luat masuri care sa scoata tara din dezastru.
    Printre aceste masuri tot astept micsorarea de vreo 10 ori a numarului de asistati social, debirocratizarea, chiar micsorarea numarului de plimbatori de hartii si punatori de stampile.
  • -2 (2 voturi)    
    Subiectul... familia ideala (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:45)

    Tom Macaragiu [anonim]

    "este o masina de familie ideala"... Asadar recomandam aceasta masina doar familiilor ideale, adica acelora care au 2,1 copii si deci sustin sporul demografic la un nivel de echilibru. Celelalte familii `neideale` va rugam sa va orientati catre logan sau alte troace de la renault.
    Atunci cand duster va deveni o masina ideala pentru familie, va rugam sa va adresati departamentului comercial de la dacia.
    Mama ei de gramatica!
  • 0 (4 voturi)    
    hmm... (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:49)

    d0mu [anonim]

    oare are nevoie de scaunel sa se urce in masina?
    cum ajunge la pedale :))?
  • -1 (3 voturi)    
    Nu prea cred (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:52)

    ik [anonim]

    ca Boc isi permite ca si Zeus sa-si cumpere o masina doar pentru imaginea personala si/sau promovare brand de tare. Pentru inceput sa inceapa cu ceva mai usor cum ar fi cirnatii de Plescoi si cind s-o face mare sa treaca si la Duster. Bafta, Boc, iti tin pumnii.
    • +1 (3 voturi)    
      Solenza (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:21)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui ik

      Radem glumim da' el chiar conducea in Cluj intr-o vreme Dacia Solenza pe cand era primar.
      M-am intalnit personal cu el de mai multe ori, de exemplu o data cand ne-am nimerit in aceeasi frizerie si am iesit deodata s-a urcat intr-o Solenza si a condus-o el.
      Nu stiu cine dintre politieni mai facea asa ceva, si nu a fost de fata presa etc, era doar un om venit la tuns. Apropos mi-a lasat impresia de om cu bun simt dupa cum vorbea, nu avea fumuri, chiar mi-a tinut usa de la intrare pentru ca am iesit in acelasi timp - un gest dragut pe care nu stiu cate din alte "personalitati" implicate in politica le-ar face (asta daca ar cobora intre muritorii de rand..)
      • +1 (1 vot)    
        Nimeni (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:03)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

        nu spune ca dl.Boc nu are bun simt.Problema lui e alta.Din pacate.Si pentru dansul,si pentru noi.
      • 0 (0 voturi)    
        bun simt ? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 0:12)

        maria [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Doar cu bun simt nu se poate conduce o tara, dar ,din punctul meu de vedere,nu are nici bun simt...sa numesti <nesimtite> salariile si pensiile celor din sistemul de siguranta nationala, mie mi se pare <nesimtire>.
        • 0 (2 voturi)    
          nesimtite (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 9:57)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui maria

          Si mie mi se pare nesimtite pensiile daca nu sunt in raport cu suma pe care au contribuit-o, la fel ca si la restul.
          Nu mi se pare normal ca unii sa contribuie sume mari 30-40-50 de ani de munca, si la altii sa se calculeze pe baza a 20 de ani de contributii cu sume mult mai mici, sau pe baza ultimului an.
          Nu e nimeni obligat sa lucreze niciunde in siguranta nationala, si cel putin inainte de 89 si chiar dupa, se stie ca marea majoritate mai ales cei din conducere era doar fostii comunisti impreuna cu neamuri pile toti incapabili care frecau menta si furau pe banii nostrii - ca dealtfel aproape peste tot la stat.
  • -2 (2 voturi)    
    patologic (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:48)

    maria [anonim]

    E bolnav.Toti oamenii mici (din toate p.d.v.) ,prefera masini mari!
  • -1 (1 vot)    
    nu va impacientati (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 12:15)

    gheo [anonim]

    sunt convins ca cei de la Dacia l-au invitat pe Boc sa faca un test drive, sa aiba si ei motive sa apara in presa.... nu-i un lucru rau ca s-a dus
    tot restul e gresit insa: cand te dai cu limuzine platite de saraci sa spui ca abia astepti sa-ti iei un Duster, e cam ... nesimtire
    putea sa faca precum Basescu, sa cumpere una macar de ochii publicului si sa o dea cadou vreunei nepoate din guvern;
    dar si mai important, ar trebui sa se preocupe sa nu ajungem la sapa de lemn, ca in situatia asta chiar si guvernul s-ar putea sa circule cu Logan-uri si Dustere...
  • +1 (1 vot)