Emil Boc: Automobilul electric nu e o idee nastrusnica, va deveni un lucru real  

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 10:19 Economie | Auto

Premierul Emil Boc va propune in sedinta de Guvern de miercuri infiintarea unui grup interministerial pentru elaborarea unei strategii nationale privind trecerea la automobilul electric, fiindca acesta va deveni extrem de important in cativa ani. Masina electrica nu este o idee nastrusnica, ci va deveni cat se poate de real in cativa ani, a mai spus Boc la o conferinta auto organizata de Mediafax.

Premierul va propune infiintarea acestui grup interministerial in sedinta de Guvern de miercuri, si spune ca Romania nu trebuie sa ramana in urma dand ca exemplu Spania, care a anuntat ca ofera subventii de 6.000 de euro pentru cumparatorii de masini electrice. 

"Automobilul electric nu este o idee nastrusnica, ci va deveni cat se poate de real", a spus Boc, facand o paralela intre industria auto si evolutia uluitoare a PC-urilor care la inceputuri erau foarte mari, iar in prezent si-au redus semnificativ dimensiunile si au performante crescute. "De maine, vom vorbi de un cadru organizat si de o pregatire coerenta", a spus Boc, referindu-se la strategia care va stabili o serie de lucruri legate de statiile de incarcare, de subventiile oferite si de o serie de chestiuni legate de masina electrica si patrunderea ei in tara. 

Boc a mai anuntat ca, pana in prezent, prin programul Rabla s-au cumparat 12.300 de masini noi, iar datele APIA indica faptul ca pretul mediu al unui automobil nou e 10.000 euro. Pana acum, au fost distribuite 103.000 de tichete pentru persoane fizice si 400 pentru firme, urmand ca Ministerul Mediului sa prezinte in sedinta de Guvern de miercuri proiectul de suplimentare a programului cu 50.000 de tichete. Datele APIA arata ca varsta medie a masinilor casate prin program este 20 de ani.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1736 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    trist (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:26)

    Fishu [anonim]

    La noi sunt sate intregi fara curent, apa, gaze si Bocului ii trebuie masini electrice...politicienii habar nu au pe ce lume traiesc.
    • 0 (6 voturi)    
      Chiar foarte trist (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:56)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui Fishu

      Cica Romania nu trebuie sa ramana in urma dand ca exemplu Spania, care a anuntat ca ofera subventii de 6.000 de euro pentru cumparatorii de masini electrice.

      Bun exemplu spania. Au bagat jde milioane de euro si in subventii pentru eoliene. Al caror cost energetic de multe ori nu se recupereaza pana la sfarsitul perioadei de viata.

      Au bagat jde milioane de euro si in alte baloane. Precum cel imobiliar. Sunt printre campionii europeni la acest capitol.

      La fel cum sunt campioni si la datorii. Doar nu degeaba fac parte din grupul PIIGS. Care cat de curand for ramane fara Grecia, deci vor deveni grupul PISS.. pardon PIIS.. :-)
    • +6 (6 voturi)    
      trezirea! (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:05)

      abc [anonim] i-a raspuns lui Fishu

      Oameni buni, nu o sa apara maine poimanine masinile electrice. Asta e un proiect ce se va intinde pe ani de zile. Si de ce sa nu ii punem noi bazele odata cu restul lumii??? Pentru ca apoi sa aiba toata UE masini electrice si noi sa aratam cu degetul catre guvern pentru cu nu ne-au pus "in rand cu lumea" ?
      • -3 (5 voturi)    
        .... (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:17)

        Fishu [anonim] i-a raspuns lui abc

        pentru ca restul Europei are deja canalizare, curent si toate cele necesare pentru o viata decenta, lucruri ce lipsesc cu desavarsire in multe din satele noastre.Masinile electrice o sa fie necesare, dar nu sunt o prioritate pentru noi. Diferenta dintre sate si orase e imensa in Romania, si tinand cont ca jumate din populatie traieste in mediul rural e clar care ar trebui sa fie prioritatiile.
        • 0 (0 voturi)    
          ce-ai, bre? (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:29)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Fishu

          Daca are omu' (la Boc ma refer) mashinutze, in cap?
          N-ai citit ce zicea? ca atunci cand era mic il trimiteau cu gastele?
          A ramas omu' cu o nostalgie pt. masinutze - asta se vede si din CATI bani baga in "rabla", care nu face decat sa CREASCA poluarea!
  • 0 (4 voturi)    
    prioritati (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:33)

    anke [anonim]

    Boc, dragule, chiar n-ai chestii mai urgente de facut? De pilda, ANI, pe care Predoiu tocmai l-a hacuit in sedinta de guvern de ieri, la presiunile UDMR si a greilor PDL (Berceanu, Videanu, Blaga). Daca ANI iese asa cum arata proiectul de lege de ieri, degeaba exista, nu poate sesiza instantele ci doar Parchetul si fiscul in situatii in care oricum Parchetul si fiscul trebuie sa se autosesizeze.

    Deci hai sa ne concentram putin, da?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu cred ca stii ce ar trebui sa faca guvernul. (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:06)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui anke

      Dar combati de dragul criticii fara folos.Dupa cum scrii esti din tabara lui Antonescu,dar el ce-l putin nu critica guvernul pe gratis.E bine platit pentru asta,chiar anticipat.Niste programe strategice trebuie facute de guvern,nu finantate de guvern.Intreprinzatorii particulari trebuie sa investeasca in domeniu,iar guvernul sa le asigure niste facilitati.In functie de facilitatile acordate,investitorii fac sau nu fac investitii in domeniu.Panimaius?
  • -8 (14 voturi)    
    alta prostie (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:36)

    touretul [utilizator]

    automobilul electric consuma curent electric produs in principal de termocentrale. in consecinta e la fel de poluant ca si motoarele ce folosesc combustibili pe baza de petrol, poate chiar mai poluant. viitorul e cel al hidrogenului lichid, sau al motoarelor hibride.
    • +5 (7 voturi)    
      dap (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:57)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui touretul

      hai sa ne dam toti cu parerea..
      asta e si ideea, sa inlocuim petrolul care n-o sa mai fie, cu energie eoliana, solara, si masini electrice.

      Cred ca va trebui sa-ti schimbi si tu tractorul cu unul electric pana la urma
    • +7 (7 voturi)    
      Cu siguranta mai poluant nu are cum sa fie! (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:07)

      miru [anonim] i-a raspuns lui touretul

      Informeaza-te un pic si apoi prezinta-ti parerea!
      • -2 (8 voturi)    
        la ora actuala... (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:14)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui miru

        un troleibuz (imi cer scuze daca am scris gresit) este mai poluant in bucuresti decat un autobuz, tocmai deoarece energia electrica folosita vine din termocentrale (indirect)...daca treci pe hidrocentrale/eoliene/solare/etc. atunci da, devine mult mai putin poluant.

        Insa pasi trebuie facuti...pentru ca mai devreme sau mai tarziu, presupunand ca vom mai exista dupa 2050 o sa trecem si noi incet, incet pe fuziune probabil...
        • +3 (3 voturi)    
          Bullshit (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:38)

          Gigi Maybachistu' Electric [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          Urcă-te în microbuzul care poluează şi mergi vreo 400 km spre vest, cam pe la Porţile de Fier, sau vreo 200 km spre nord-vest, cam pe la Vidraru. Ai ocazia să vezi cum se produce energia electrică folosită care nu vine din termocentrale (indirect).

          :)
  • +6 (6 voturi)    
    Boc.. daca reusesti sa introduci masina electrica (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:55)

    Alin_E-C [anonim]

    este o idee foarte buna! masina cu hidrogen este nesustenabila, costul deproductie a hidrogenului la ora actuala este de 3 ori mai mare decat al petrolului si modul de obtinere este chiar mai poluant deoarece necesita o foarte mare cantitate de energie electrica. de 3 ori mai mare decat necesarul masinii electrice. masina electrica de asemenea este si mult mai ieftin de intretinut cu costuri mult mai mici. Problema nu se pune daca este buna sau nu decizia lui boc. este una ideala! problema va fi pusa de marii producatori de petrol care au reusit sa ucida pana si proiectul californiei de a avea masina electrica. Daca Boc va reusi sa introduca masina electrica pe piata romanaiei in fata mea isi va sterge toate pacatele si pentru vitor va primi de fiecare data votul meu de incredere. dar daca vor fi iar vorbe goale se va discredita complet din fata romanilor.
  • -2 (4 voturi)    
    pe cand nave spatiale? (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:57)

    dan [anonim]

    maine, poimanine auzim de un grup interministerial privind trecerea la navete spatiale...vai de capul vostru! ati rezolvat toate probleme din tara asta si asta era ultima
    • 0 (0 voturi)    
      habar n-ai! (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:26)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dan

      "grupul de lucru" ia "indemnizatii"... de sedinta ;)
  • -2 (4 voturi)    
    Avionul electric pe cand? (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:12)

    Bog [anonim]

    Si eu zic sa-i punem si senile ca sa nu se mai opreasca in aer la tot pasu, nu i-ar fi rusine!
  • -2 (2 voturi)    
    Corect (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:45)

    g©gu [anonim]

    O idee geniala a unui premier nastrusnic !
  • +2 (4 voturi)    
    Electrizant (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:54)

    Ecltricu' [anonim]

    Intr-o tara a cotrastelor,cum este a noastra,declaratia domnului prim ministru Boc nu reprezinta nimic ciudat.

    E normal sa ne dorim automobile electrice,din considerente destul de evidente,dar ar trebui la fel de normal ca, inainte de acele automobile electrice sa ne dorim sa construim nistre STRAZI,nu suspendate si nici zburatoare, ci niste simple strazi pe care s aputem circula fara sa ne rupem gaturile.

    La fel de normal este sa ne dorim sa nu ne mai imprumutam intr-o veselie de la FMI ca apoi sa devenim sclavii acestora.E normal sa mai taiem din cheltuielile de la buget...E normal sa facem multe lucruri normale,dar si mai "normal",din pacate, e sa fim oameni politici si sa turuim vrute si nevrute fara sa avem niciun FUNDAMENT.

    Domnule Boc.Pana la automobilele electrice,ca PRIMA PRIORITATE ABSOLUTA,ne-am dori locuri de munca, conditii mai bune de trai,mai putina jecmanela din avutul public, samd.

    Dupa ce ne veti fi oferit aceste lucruri de BAZA, abia atunci vom privi cu ochi buni declaratia dumneavoastra si va promitem, ca in acea zi, cand ne vom lafai in bunastare si nu vom mai avea grija zilei de maine, ne vom gandi cu placere si la necesitatea automobilului electric.Pana atunci,din pacate,e doar o idee "nastrusnica".
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarat ...dar pana la ele sunt altele mult mai u (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:57)

    dinu [anonim]

    Ma Boc oi fi tu Ardelean de-al meu da tra sa mai si demonstrezi ca esti.

    Cand faci planuri intai sa te gandesti la prioritati!

    0. planuri de promovare a instalatiilor PV/Fotovoltaice, Eoliene si alte surse alternative
    ca astea nu doar ca sunt verzi dar mai dau de lucru prin Romania si mai ales ne scutesc de cheltuieli uriase cu importul de resurse fosile care dupa cum vedem in ultimii 30 de ani cresc si cresc si nu se mai opresc....

    1 Cai ferate electrificate, si extinse nu inchise cantoanele -chiar si alea istorice- cum se intampla in Vestul Romaniei, Arad, Timis, Caras.
    2. Trenuri mai confortabile, flexibile cu vagoane mai putine dar frecventa mai mare,
    3. Peroane la nivelul platformei tranului ca in 100 de ani de cand ne-am unit cu teleormania nu am reusit nici macar asta cu toate ca sunt la cantoanele si garile construite de pe timpul habsburgilor.
    4. Mijloace de lagatura cu statiile de cale ferata in localitati..
    5. In marile orase legaturi cu Aeroporturile.
    6. Banda rezervata transpurtului in comun.

    7. Planuri de Urbanism si ReUrbanism cu Mai multe linii de troleu si tramvaie caci tot electric finctioneaza si nu esapeaza gaze in plamanii pietonilor si a locuitorilor oraselor.
    8. restrictionarea centrelor si ocololirea centreleor cu cai de centura. In Timisoara guvernele teleormanoide au reusit dupa 20 de ani un arc de cerc de centura de 40 de grade doar !!!???
    9.Piste de biciclete rezervate si legislatie care sa permita confiscarea masinilor parcate pe caile de rulare biciclete si trotuare. Marea parte a oraselor romanesti sunt la masura bicicletei daca nu a pasului...care ne mai si scapa de colesterol si glicemii si bolile asociate cardio, diabel si altele adica scutim bgetul de mega cheltuieli cu tratamentul
    10. Inainte de masini electrice....scuterele electrice sunt mult mai atractive dpdv al performantelor autonomie, consum si pret.
    12. dupa ce am facut toate astea putem sa ne ocupam si de electrocaruri d-astea.
    • 0 (0 voturi)    
      Da' nr. 11 care era? (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:34)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Altminteri, buna lista, nimic de zis, se aproba pozitiv ;-)
  • -1 (1 vot)    
    Ce relatii ai Boc/Base cu Evo Morales (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:03)

    Mircea [anonim]

    Apropos Boc sau mai bine spus Base'...in ce relatii te afli cu Evo Morales???

    Poate inca nu ai aflat da pe la ei sunt resursele de Lithium!!!!

    siiii...lithiumul va fi aurul transportului in noul mileniu...

    I-ai cerut scuze pt mercenarul de Harghita care a vrut sa-l omoare???!!! Sau nu o stii nici pe asta ...ma indoiesc! ca nu stii.

    Sau astepti sa iasa razboi civil cu aia prietenii aliatilor nostrii SUA din Santa Cruz!

    Da pana la asta ai altele de facut...
  • +2 (2 voturi)    
    Japonia are taxiuri electrice (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:04)

    Bogdan [anonim]

    Japonia deja foloseste, in Tokio, numai taxiuri electrice. Noi ar trebui sa ne preocupam de strazi, zic...:P
    • 0 (0 voturi)    
      Asa zici tu ca noi suntem pe apropae de Japonia (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:20)

      Didu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Si dupa tine noi suntem in situatia Japoniei, drumuri, infrastructura de cai ferate, energie renovabila...!!!

      Prioritati, Prioritati, Prioritati!!!
  • +2 (2 voturi)    
    avion electric (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:13)

    turb0brut [anonim]

    http://article.wn.com/view/2010/04/08/Swiss_test_solar_plane_hope_soon_to_circle_globe/ deja zboara.. altul in spania:
    http://www.wired.com/autopia/tag/electric-airplane/page/2/
  • 0 (2 voturi)    
    Eu cred... (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:18)

    Gigi [anonim]

    ...sincer ca Boc nu locuieste in Romania. De fapt toti guvernantii, in frunte cu Basescu traiesc in alta tara. Din cand in cand avem si dovezi concludente in acest sens (ex. de opereaza de coloana la Viena sau de genuchi la Paris).
    • 0 (0 voturi)    
      mai si nasc... probabil "oameni" (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Ridzi a nascut de curand... la Viena >:)
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant. (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:54)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Sau dat calculatoare cu legaturi la internet la spitalul nr.9 si Socola?
      • 0 (0 voturi)    
        Dat... (Marţi, 27 aprilie 2010, 15:32)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ...fiind ca ai reusit sa postezi pe HN.ro eu zic ca...DA!
  • 0 (2 voturi)    
    tara fara sansa (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:47)

    Ion [anonim]

    Cu oameni ca voi, Romania nu are nicio sansa. Voi, adunatura de prostanaci, sunteti problema tarii nu guvernulul. Ma intreb ce treaba are automobilul electric cu frustrarile voastre. Acum nu puteti folosi calculatorul ca nu aveti canalizare la Dalga?!! Automobilul electric reprezinta viitorul. Eficienta, lipsa poluarii, etc. e normal sa intereseze guvernul. Voi dati drumul mai tare la manele si mai curatati o samanta!!!
    • +1 (1 vot)    
      dupa mine (Marţi, 27 aprilie 2010, 14:02)

      Fishu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      tu esti un exemplu clar de ignorant, poate esti chiar politician...imediat te-ai apucat sa ne cataloghezi drept manelisti pentru simplul motiv ca dupa parerea noastra altele ar fi prioritatile guvernului...m-ai lamurit cu multe:)
  • 0 (2 voturi)    
    Nea Boc (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:12)

    gogu [anonim]

    D-le Boc, stii cumva, autoturismele astea pot sa mearga prin nisip ca tancurile din Afganistan, pardon Irak ?
  • 0 (0 voturi)    
    ce mincinos!!! (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:22)

    Codruta N [utilizator]

    Daca il intereseaza atat de tare "automobilele electrice", DE CE pompeaza banii din Fondul pentru Mediu in ajutorarea productiei de masini pe carburant clasic (la "programul Rabla" ma refer, indelung contestat de ONG-urile de mediu) in loc sa-i bage, d.ex., in "arii protejate" sau "conservarea biodiversitatii" (asa cum e chiar prevazut pt banii din AFM)?
    Nici macar ATAT nu e prevazut drept "criteriu de finantare" la "Rabla": un numar maxim de litri consumati pe suta de km (sau limita maxima a emisiilor, calculate in functie de tipul masinii)!
    Atat de mincinos este, incat nu ii crapa obrazul, pentru ca si-a batut joc de sosele si, mai ales, de caile ferate (Ministerul Transportului zice ca "nu are bani de cofinantari" pt. fondurile europene, cu toate ca numai din IMPOZITELE pe salariile celor care ar lucra la autostrazi / cai ferate samd. si din TVA-ul pe achizitiile facute si pe serviciile prestate s-ar fi adaugat o suma BUNA la buget)!
    Tipul da si el din gura pe teme care "dau bine" (si mai face un "comitet", sa mai ia si aceia niste "indemnizatii") dar minte de ingheatza apele! Sau mai exista varianta ca l-a momit cineva, cu ceva "foloase" din chestiile astea, pt. el sau pt. neamurile lui sau pt. Partid :-p
  • 0 (0 voturi)    
    trezirea! (Marţi, 27 aprilie 2010, 14:31)

    1_alex [utilizator]

    Mai oameni buni, marea voastra majoritatea chiar nu-si dau seama de situatia actuala in care ne aflam cu totii? Sa va rezum cateva idei:

    - varfurile preturilor la petrol au adus dealungul istoriei crize economice, credeti ca $147 pe baril nu a functionat ca un catalizator asupra crizei actuale?

    - in plina criza barilul de petrol a ramas in jur de $80 in conditiile in care zeci de ani a costat 15-25$ pe baril, preturi considerate corecte pentru toti;

    - in mai toate cartile vechi de peste 10 ani se vorbeste de criza energetica ce va urma peste 10-15 ani, hmm nu da la nimeni nimic de gandit?

    - din studii, turbinele eoliene produc cam de 8 ori energia necesara construirii, montarii si intretinerii lor pe tot parcursul celor 20-30 de ani de exploatare;

    - tot din studii se pare ca panourile solare fotovoltaice deabea acopera energia necesara realizarii lor si asta dealungul a cel putin 20 de ani de exploatare;

    - motorul electric are o eficienta/randament de peste 90% in a transforma curentul electric in lucru mecanic vs. ~25% la motorul cu ardere interna pe benzina;

    - acumulatorii pe litiu au peste 95% eficienta de stocare a energiei electrice;

    - curentul electric poate fi produs printr-o multitudine de surse cu randament mare, de unde si problema marilor companii petroliere de a ne tine dependenti de ele; de asta au si ras de pe fata pamantului la propriu / au tocat in bucatele toate masinile electrice EV1 din california inclusiv o masina expusa intr-un muzeu a fost luata si tocata in ciuda protestelor masive ale oamenilor;

    Sunt foarte multe de spus, insa economia viitorului va fi electrica sau ne vom intoarce la evul mediu, resursele fosile ieftine si usor exploatabile sunt aproape epuizate.