Piata auto romaneasca a scazut cu 56% in primele patru luni, insa aprilie a venit cu inmatriculari duble fata de martie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 13:56 Economie | Auto

Inmatricularile de masini noi in tara au scazut cu 56% in primele patru luni, spre circa 17.700 de unitati, insa aprilie a fost de departe cea mai buna luna din an, cu scadere de 20% fata de luna a patra din 2009, insa cu rezultate de doua ori mai bune fata de martie, arata datele Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor. Dupa trei luni dezastruoase si vanzarile Dacia si-au revenit in aprilie datorita programului Rabla. Inmatricularile Peugeot au scazut cu 85% in primele patru luni, iar cele ale Hyundai s-au dus in jos cu 83%. In aprilie s-au inmatriculat 24 de masini Duster in tara.

Astfel, in aprilie in tara s-au inmatriculat 10.365 vehicule noi, dintre care circa 8.800 au fost autoturisme (scadere de 20% fata de luna a patra din 2009. In intervalul ianuarie  - aprilie al anului trecut s-au inmatriculat in tara peste 40.000 de masini noi, in timp ce in perioada similara din 2010 numarul a fost 17.694. Totusi, daca in martie abia se depasea pragul de 4.000 de masini noi inscrise in circulatie, luna trecuta s-a ajuns la aproape 9.000.

Dacia a inregistrat aproape 5.200 de masini, scadere de 50% fata de anul trecut, in timp ce inmatricularile Volkswagen au scazut cu 57% in patru luni, spre circa 1.850 de unitati. Inmatricularile Ford au scazut cu 38%, spre circa 1.500 de unitati, iar cele ale Skoda s-au dus in jos cu 56%, spre circa 1.500.

O serie de marci de volum au inregistrat scaderi dure in patru luni: Hyundai (-83%), Kia (-76%), Nissan (-80%), Peugeot (-85%), Fiat (-72%). Chrysler are o situate mai deosebita, inmatricularile scazand de la 53 de masini anul trecut, la numai trei anul acesta  La marcile premium, Mercedes a inregistrat o scadere de 71%, la BMW scaderea a fost de numai 14%, in timp ce livrarile Ferrari au crescut puternic, de la doua masini in primele patru luni ale lui 2009, la 11 anul acesta.  


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

997 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Scadere (Marţi, 11 mai 2010, 14:03)

    Alexandru C [utilizator]

    50% dupa scaderea de 60% de anul trecut? Prabusire de 80%, Acum anuntam pompieristic ca a crescut artificial in aprilie cu 50%. Tare, clare semne de revenire. :)
  • 0 (2 voturi)    
    Motivatia (Marţi, 11 mai 2010, 14:09)

    Mircea [anonim]

    este ca nu mai este prim ministru dealer de automobile de import .In aceasta dubla calitate politica guvernului sau a fost incurajarea importurilor si inmatricularilor de automobile noi importate .Alaturi de el au fost companiile de leasing si bancile acelorlasi state care unite in consens national le-au pregatit romanilor o surpriza: cum sa se indatoreze ei pe cate 5-7 ani si sa raman fara masini la urma .Figura a tinut .Acesta a fost realul motiv de a introdus tariceanul taxa de prima inmatriculare .Ca sa blocheze cumpararile personale de masini second hand si sa impinga populatia in capcana dealerilor.Curat murdar .Mai interesant este ca in aceiasi perioda tariceanul a primit o decoratie.
    • -2 (2 voturi)    
      BOC (Marţi, 11 mai 2010, 14:36)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      in schimb, Boc a inventat programul rabla, care este evident un program de ajutor pentru comerciantii de automobile noi, nu numai autohtone. Daca vroiau cu adevarat sa scota din circulatie automobilele poluante ar fi dat banii respectivi direct detinatorilor ca sa-si cumpere cartofi, nu alte automobile poluante.
  • -2 (2 voturi)    
    Stiati ca (Marţi, 11 mai 2010, 14:12)

    Costi [anonim]

    automobillele noi facute pentru romania folosesc kituri de asamblare ce calitate inferioara?Aceleasi automobile produse pentru piata europeana sat net superioare si mai fiabil.Astfel un automobil second hand fabricat pentru germania este mai bun la 150.000km decat unul nou fabricat pentru Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      Stiati ca... (Marţi, 11 mai 2010, 14:22)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Procentul celor care posteaza comentarii mincinoase este de 3 ori mai mare decat al celor care posteaza comentarii adevarate...
    • 0 (0 voturi)    
      piese (Marţi, 11 mai 2010, 14:37)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Costi

      nu este chiar asa, dar ce drumuri, ce benzina/motorina avem noi fata de ei ?
      cate jante rupem noi prin gropi si facem masinile praf, ei merg ca pe sticla toata viata lor...
    • +1 (1 vot)    
      daca ziceai 50.000 (Marţi, 11 mai 2010, 15:32)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Costi

      in loc de 150.000 filosof ramaneai, poate te si credea cineva.
    • +1 (1 vot)    
      vraja marii... (Marţi, 11 mai 2010, 15:45)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Da, si coca-cola din vest are gust mai bun ca si ciocolata cumparata din aeroporturile din europa occidentala!
      Haideti sa incetam in a ne mai victimiza...
  • -1 (1 vot)    
    un adevar spus pe jumatate (Marţi, 11 mai 2010, 14:22)

    vasile [anonim]

    cu toata propaganda a PROGRAMULUI RABLA, acesta merge foare lent, in prezent fiind sistat. Se icearca cu disparare ca producatrul DACIA sa fie scos de pe piata interna.
    Solicitati o situatie a cererilor pentru acest program la Ministerul Mediului.... si vechimea acestora. Ve-ti constata ca acestea au vechime mai mare decat termenul de livrare a autoturismelor.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa auto (Marţi, 11 mai 2010, 14:51)

    kiki [anonim]

    taxa auto o platim in bulgaria :)) am inscris peste 1000 de masini in bulgaria si mi-am luat comision de ma doare undeva de voi,parerea mea in bulgaria au ajuns cel putin 2 miliarde de euro de la masiniile pe acre romani le incriu si le folosesc pe drumuriile noastre fara taxe.... parerea mea mariti taxa auto sa imi fac si eu o avere cat a lui patriciu si dupa aia faceti ce vreti :D asa se fac afaceri in ro
    • +1 (1 vot)    
      bravo tie kiki... (Marţi, 11 mai 2010, 15:50)

      costica [anonim] i-a raspuns lui kiki

      ...daca ai gasit papagali carora sa le vinzi un a4 vechi cu numar de Bulgaria la banii cu care si-ar fi luat o octavia noua de aici! Papagali carora daca vrei le iei si masinile inapoi ca nu sunt ale lor sunt ale firmei tale din Sofia!
      Si dupa ce il egalezi pe Patriciu astept sa te vad si pe tine la B1 explicandu-ne cum sta treaba cu procesele macroeconomice! :P