Piata romaneasca a masinilor noi a scazut cu 49% in primele cinci luni. Inmatricularile Ferrari s-au triplat, cele ale Dacia s-au diminuat cu 43%

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2010, 10:48 Economie | Auto

​Inmatricularile de masini noi in tara au scazut cu 24% luna trecuta, fata de luna a cincea din 2009, iar in intervalul ianuarie - mai scaderea a fost de 49%, arata datele Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor. Inmatricularile de Ferrari  aproape s-au triplat in primele cinci luni ale anului, iar brandul chinez Great Wall a avansat cu 70%, chiar daca per total volumele sunt mici. Marcile de volum au inregistrat scaderi apropiate de media pietei: Dacia 43%, Volkswagen 52%, Toyota 58%, Skoda 45%. In mai au fost inscrise in circulatie 153 de SUV-uri Duster in tara.

Statisticile DRPCIV arata ca luna trecuta au fost inscrise in circulatie 8.657 masini noi, fata de 11.475 in luna similara a anului trecut. In primele cinci luni ale anului curent au fost inscrise in circulatie 26.351 masini noi, fata de peste 51.600 in perioada similara din 2009.

Doua marci au inregistrat cresteri importante intre ianuarie si mai: Ferrari, care si-a gasit 14 clienti, fata de cinci anul trecut si Great Wall care si-a gasit 41 de clienti, fata de 24 intre ianuarie si mai anul trecut.

Dacia este lider de piata, cu peste 8.200 de masini inmatriculate, insa cu scadere de 43% fata de primele cinci luni ale anului trecut. In mai au fost inscrise in circulatie 153 de SUV-uri Duster in tara. Volkswagen si-a gasit peste 2.500 de clienti, scadere de 52%, iar Skoda a vandut peste 2.100 de masini, cu 45% sub nivelul din 2009.

Si la alte marci de volum scaderile au fost consistente in primele cinci luni: Peugeot (-72%), Hyundai (-79%), Fiat (-69%), Opel (-48%).

Si marcile premium germane au inregistrat scaderi, insa diferite: BMW (-10%), Audi (-50%), Mercedes (-61%). Luna trecuta inmatricularile de vehicule motorizate pe doua roti au scazut cu 17%, de la 297, la 246 de unitati, in timp ce la categoria autovehicule transport marfuri scaderea a fost de 28%, de la circa 1.400 de unitati, la putin sub 1.000.

Datele DRPCIV mai arata ca in mai s-au inscris in circulatie peste 13.000 de masini second-hand, dintre care circa 3.700 au fost Volkswagen, 3.400 au fost Opel si 1.300 Ford.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2764 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    vinzari-kaputt (Miercuri, 9 iunie 2010, 10:56)

    dr. gioni [anonim]

    In Romania vinzarile la TOATE produsele au revenit la nivelurile din 2003 (Ilie Serbanescu dixit). Minunea "dezvoltarii prin consum" nu?
    • +1 (1 vot)    
      nu doar criza a influentat piata masinilor (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:44)

      soferul [anonim] i-a raspuns lui dr. gioni

      una din cauzele principale este taxa auto: aproape 2500 ron ptr un logan nou nout. Multi oameni asteapta scoaterea taxei sau diminuarea ei.
  • +2 (8 voturi)    
    E bine (Miercuri, 9 iunie 2010, 10:59)

    Vlad [anonim]

    sa se mai elibereze soselele de masini care se aflau in trafic la plimbare . Sa se plimbe pe jos si sa faca economie .
    • +2 (4 voturi)    
      corectie (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:33)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Stirea nu spune ca se vinde mai putina benzina/motorina ci ca se inmatriculeaza mai putine masini noi. In majoritatea cazurilor o masina noua inlocuia una veche. Asadar asta nu inseamna ca se vor imputina masinile pe strazi ci doar ca nu se innoieste parcul auto.
    • +6 (8 voturi)    
      sigur sigur (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:50)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Sa se dea numa un pachet de margarina, sa ne ajunga la toti. Am mai auzit undeva/candva mizerii din astea.
      • 0 (0 voturi)    
        corectie (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:37)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        se dadea jumatate de pachet de margarina de persoana!
    • +1 (3 voturi)    
      remat + scaderea inmatricularilor (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:18)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Sper sa apuc ziua in care pe bulevarde va fi sir de biciclete, iar burtosii din masini vor sta inghesuiti pe o singura banda sau pe soselele de centura ale oraselor, numarandu-si banii de benzina.
      • -2 (4 voturi)    
        fugi in China (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:31)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        sau Vietnam. Acolo visul tau deja exista, n-are rost sa mai astepti, e frustrant.
        • +2 (2 voturi)    
          nici in china (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:54)

          cip [anonim] i-a raspuns lui rakkone

          Nu e mai roza situatia stai linistit...
      • +1 (1 vot)    
        nu prea curand! (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:40)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        o sa se intample numai daca o sa avem un sistem de transport in comun foarte performant. Nu-l vad prea curand!
  • +6 (6 voturi)    
    Fiscul îi verifică pe cei care au (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:37)

    ixulescovici [anonim]

    achiziționat mașini Ferrari ? De unde banii,ce impozite au vărsat la stat...?
    Se observă că mașina cocălarilor a avut cea mai mică scădere(-10%).
    În rest, nu-i mare pagubă că toți neaveniții nu se mai dau cu mașinuța pe șosele. Abia nu se mai deteriorează și pot să țină și acestea 30 de ani,după cum spunea stimabilul Berceanu.Nici poluare nu va mai fi așa de multă.
    • -3 (5 voturi)    
      Hal de gandire. (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:40)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      Te roade invidia. Rau.
      In mintea ta daca sunt 14 oameni care castiga mult mai bine decat tine inseamna ca fura. Pentru ca daca TU nu poti, atotstiutorul, geniul etc nici altii nu au cum sa castige legal banii aia.
      Pentru ca TU esti cel mai destept, inteligentule!
      Iti doresc sa ai bani sa-ti iei un Bmw (nou, nu de acum 10 ani) si sa imi spui atunci daca va conta parerea unui coate goale/ mate fripte.
      • +1 (1 vot)    
        EU, unul, nu... (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:43)

        Wotan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Stiu nicio persoana care, din munca cinstita ,(si nu neaparat angajati, ci si angajatori) sa-si cumpere Ferarri! Cunosc cu Jaguar sau BMW-uri mai pricopsite, dar - repet - NU si Ferrari!
      • 0 (0 voturi)    
        Supără adevărul ? (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:24)

        ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Aparțineți cumva speciei ce preferă BMW-ul ?
        E...natura are posibilități limitate.
  • +4 (4 voturi)    
    Cauze multipe... (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:41)

    Bob Dylan [anonim]

    Una din cauzele scaderii numarului de Dacii vandute este service-ul din firmele autorizate gen Autogrup Resita.
    Aici se fac lucrari de mantuiala si esti tratat de sus de niste oameni fara pregatire...
    E un lucru trist deoarece Loganul,Sandero sau Dusterul sunt masini bune:doar romanii le fac de cacao prin comportamentul lor jenant.
  • 0 (4 voturi)    
    Sa TRAITI BINE!!! ...aia cu bani de FERRARI (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:02)

    Cristi [anonim]

    Pana si la Italieni fiscul a inceput sa-i urmareasca pe aia care au patrimonii uriase, si iicauta incepand de la masini scumpe, iahturi, vile, castele onturi in paradise fiscale ...apropo au activt o prevedere legala prin care cei ce au contur in paradise fiscale trebuie sa demonstreze ei ca au platit taxele si nu ca pan acum statul sau atortatile ficale sa demonstreze ca nu a platit. La noi oare cum fce statul?? Taxare tuturor la celasi ivel care inseamna macelarie sociala, sau genocid fiscal, iar aia care au patrimonii facute prin frauda, coruptie, evaziune fiscala in afaceri fraduloase si extrem de toxice cu ...STATUL bineinteles. Altfel SA TRAITI BINE...aia care aveti bani de Ferrari-uri
  • +1 (3 voturi)    
    Asta arata ca... (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:48)

    Catalin [anonim]

    Ferrari-urile se tripleaza, Loganurile scad. Ce inseamna asta ? Inseamna ca cei bogati devin si mai bogati, iar cei saraci devin si mai saraci ! Inseamna Basescu si PDL !
  • +5 (5 voturi)    
    Ceea ce era de demonstrat, (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:53)

    Audit [utilizator]

    se demonstreaza: criza ii atinge DOAR pe "oamenii obisnuiti".
    Ei, alesii soartei, nu sunt si nu vor fi atinsi de criza.
    Ca in ferma animalelor: solidaritatea e pentru ... porci.
    Nu am gandire de stanga. Celor ce au le doresc sa aiba si mai mult - nu-i problema mea - dar sa nu se ia masuri care sa imi ceara mie sa fiu solidar cu bugetarii ca nu am de ce.
  • +2 (4 voturi)    
    Salamul de Sibiu . . . (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:03)

    gheorghe [anonim]

    . . . . este facut din pui si cal in proportii egale. Un pui si un cal. Reporterul nostru pune problema absolut incorect si incitator. Vanzarile Dacia au scazut cu 46% adica nu s-au vandut decat 75000 de masini(Ex, e o cifra aleatorie) iar Ferrari a triplat vanzarile de la 2 masini la 6 (iar ex. ) Asta nu e profesionalism.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:46)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      Este vorba de public tinta sau segmente de piata.
      Analizele se fac ca in articol nu cum incerci sa prezinti tu.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce scrie in articol . . . (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:20)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Audit

        . . . este absolut corect. Eu ma refer la titlul articolului.
      • 0 (0 voturi)    
        Bati campii, gabish! (Joi, 10 iunie 2010, 1:53)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Audit

        Atat pot sa-ti spun si e tipic romanesc. Nu conteaza ca nu ne pricepem, important e sa ne dam cu parerea ca si cum ne-am pricepe. De sanchi, asa...
        Omu avea dreptate, niste procente suna pompos intotdeauna, Ferrari a vandut 14 masini fata de 5 anul trecut. E mult, e putin? nu conteaza, e chestie de manipulare, de 3 ori mai mult suna al naibii de bine (nici macar nu e matematic adevarat). Poate acum s-au livrat mai multe, ca a venit TIR-ul cu masini. Dar Dacia a scazut 43%. Suna grav, dar totusi a vandut 8200 de masini. Asta se cheama adevar relativ.
  • 0 (0 voturi)    
    criza mioritica (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:03)

    panfil flecaru [anonim]

    austeritate ..

    " Piata romaneasca a masinilor noi a scazut cu 49% in primele cinci luni. Inmatricularile Ferrari s-au triplat, cele ale Dacia s-au diminuat cu 43% "

    .................

    no comments ...
  • 0 (0 voturi)    
    bmw e nr 1 (Miercuri, 30 iunie 2010, 0:24)

    geo [anonim]

    BMW a avut cea mai mica scaderere din cauza motoarelor foarte performante si economice in schimb ce audi s-a chinuit si a facut100 de butoane card la prima vedere pareau super,bmw a mers pe simplu si foarte util.