Dacia, devansata doar de Mercedes in studiul JD Power care masoara satisfactia posesorilor de masini noi in Germania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2010, 14:30 Economie | Auto

J. D. Power Germania-Topul satisfactiei pe clase de modele
Foto: J.D. Power
Dacia a ocupat, la egalitate cu BMW locul doi in in studiul JD Power care masoara satisfactia posesorilor de masini noi in Germania. Marca a fost devansata doar de Mercedes intr-un clasament cu 25 de marci incheiat de Ford, Chevrolet si Fiat. Studiul a fost realizat intre ianuarie si martie 2010 impreuna cu revista Auto Test in randul a 16.300 de posesori de masini care au raspuns la chestionare online. Studiul arata ca cei mai multumiti oameni nu sunt neaparat  cei care detin cele mai scumpe masini si evident este subiectiv pentru ca si oamenii care au masini ceva mai ieftine au dat note mari.

Organizatia independenta JD Power impreuna cu revista germana Auto Test au efectuat studiul de satisfactie a clientilor obtinand raspunsuri de la 16.300 de persoane care au raspuns la chestionare trimise pe internet. La studiu au participat oameni care au in medie de doi ani o masina noua si au fost rugati sa spuna cat de multumiti sunt de automobil pe mai multe categorii.

Astfel, factorul care a contribuit cel mai mult a fost atractivitatea masinii (32%), referindu-se la lucruri precum performanta, designul si confortul. Al doilea criteriu a fost calitatea si fiabilitatea (26%), al treilea tine de costurile de posesie (22%), ce includ carburantul, asigurarea si service-ul, iar ultimul criteriu se refera la cat de multumiti au fost clientii de service (20% pondere in raportul final).

Pe primul loc la capitolul satisfactie a terminat Mercedes cu 838 de puncte (din 1.000 posibile), urmata de BMW si Dacia, cu 836 p fiecare si de Mazda si Nissan (831). Fiat a incheiat clasamentul, cu 757 de puncte. Printre marcile care au primit sub 800 de puncte se numara Chevrolet, Ford, Smart si Renault. JD Power a facut si un top al modelelor pe clase, tot pe criteriul multumirii. Kia Picanto a castigat la clasa mini, Nissan Note a castigat la clasa mica, urmata de Dacia Logan, in timp ce la clasa medie inferioara Mazda 3 s-a clasat pe primul loc.

La clasa medie superioara a castigat Toyota Prius, Mercedes C Klasse a castigat categoria limuzinelor compacte, in timp ce BMW X5 a castigat la SUV-uri.

JD Power este o organizatie independenta care face astfel de studii pe cele mai importante piete auto ale lumii. In studiul J. D. Power din 2009 in Germania Dacia a ocupat locul 13 din 27 de marci.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5235 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    bravo (Joi, 24 iunie 2010, 14:48)

    Hiksos [utilizator]

    sa mai spuna ceva cocalarii cu SH-uri de 20 de ani luate de prin Germania. o masina noua va fi intotdeauna mai buna decat una veche din aceeasi clasa.
    • -4 (8 voturi)    
      Parerea ta !! (Joi, 24 iunie 2010, 15:34)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Hiksos

      Insa sincer io prefer o masina SH de 2-3 ani fata de aceiasi masina noua. O iau la un pret mai mic intre 25-50% iar fiabilitatea a aproape aceiasi. O masina SH de 2-3 ani cu 100 k - 200 k la bord e cat se poate de ok.
      • +5 (9 voturi)    
        vechituri (Joi, 24 iunie 2010, 16:54)

        ll [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Haine vechi nu preferi? Sunt numai un pic purtate, aproape noi ? Poti sa cumperi si electronice vechi, daca merg care-i problema?
        Apoi nu le mai intretii, le cumperi tot piese vechi care sunt bune, un pic uzate doar - am vazut chiar saptamana trecuta pe cineva care punea cauciucuri uzate (nu reesapate, uzate!) pe un A6, puteti face un club, gasiti o gramada de membri ...
      • +5 (5 voturi)    
        Intrebare (Joi, 24 iunie 2010, 17:09)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Si cat dureaza pana incepe sa se strice cate ceva?

        Stiu si eu o masina (Audi A6) care mergea inca bine mersi la peste 400.000km (diesel, avea cam 10 ani - in 2005). Dar diferenta fata de masinile actuale este ca:
        - atunci inca mai faceau masinile sa tina mai mult (acum in V se schimba masinile la ~3 ani)
        - nu prea are componente electronice

        Si mai stiu si 3 masini mai recente, un Peugeot 306, o Skoda (parca era Felicia) si-un Passat la care la varsta venerabila de ~4 ani li s-au stricat diverse componente electronice (unul dintre diversele "computere"). Ca sa schimbi un astfel de cip costa pana la 1000E.
        Nici una din masinile de aici nu ajunsese inca la 100.000km rulati.

        Asa ca, da, daca iei o masina cu 100.000 si cu 2 ani vechime, probabil ca nu ai probleme 1-2 ani (depinde si cine si cum a calarit-o). Dar daca iei o masina cu acelasi rulaj dar veche de 4 ani...riscul creste substantial.

        PS: prima masina detinuta am maritat-o cand ajunsese la venerabila varsta de 15 ani (cand avea cam 80.000 km), si stiu cam ce se strica la o masina :)
      • +4 (4 voturi)    
        parerea mea (Joi, 24 iunie 2010, 21:28)

        dacia [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Pai la anul ti-o ofer cu pareri de rau!

        Azi tocmai am vazut intr-o parcare mica a unui market nemtesc trei Sandero in acelasi timp. De curand ,am fost si in Pitesti si am vazut mai putine Dacii ca in Germania ( fara sa exagerez) insa tot romanul avea Q7. Eu am Sandero si sunt multumita iar preturile de lista pentru Dacia nu sunt chiar asa de mici precum credeti, este doar o strategie de marketing, pretul mult trambitat fiind cu optiuni zero si pentru motorizarea minima 1.2.
        De curand, am fost si in service, o oglinda laterala este 150 euro in comparatie cu 80 Ron in Romania. ( fara manopera).
        Una peste alta raportat la pret si la utilitatea ei avand in vedere ca este a doua masina a familiei sunt multumita de ea. E in garantie, am full casco, la anul o vand ( gasesc curent oferte de cumparare pe parbriz) , pun diferenta si imi iau un Duster.
        Aceasta este gandirea neamtului si in trei ani o calareste cat poate.
        Dacia- Renault va deschide in curand la Titu in Romania impreuna cu Nisan cel mai mare centru de cercetari si inovatie din Europa. Ac. lucru spune ceva!
        In alta ordine de idei,in Germania, Mercedes, Audi si WV au niste oferte de service si discounturi pentru parcurile auto ale companiilor imposibil de concurat.
      • -1 (3 voturi)    
        ??????? (Joi, 24 iunie 2010, 22:29)

        decebal [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Auzi, draga Surfer, daca gasesti masina SH, de 2-3 ani vechime, cu 200-300 km la bord la acelasi pret, zi-mi si mie, sa-mi iau vreo 10 buc !
        Ca imi vine in gand vorba aia : "-ma, tu esti prost, sau te faci? raspuns:- ei, ma fac !"
      • -2 (2 voturi)    
        daciotii tot dacioti (Vineri, 25 iunie 2010, 13:49)

        hector [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        hahah, nu a inteles nimeni nimic din statistica asta. statistica asta spune numai ca aia saraci care si-au luat dacia erau multumiti, aia bogati care si-au luat bmw si benz erau si ei multumiti. sa traga cineva concluzia ca dacia e egala cu bmw si mai buna decat ford, trebuie sa fie cel putin cu probleme mentale. dacia e o porcarie de masina, din materiale proaste si cu o tinuta de drum execrabila. dacii in germania s-au vandut la firme, pentru uz intens si transport si la categoriile sarace. deci daca cineva stie ceva despre masini, sigur o sa prefere sh in detrimentul daciei. daca in schimb privim masina doar ca un mijloc de locomotie, atunci unii s-ar putea sa prefere dacia. desi dacia nu recomand nimanui...mai ales dupa faza cu prima inmatriculare...dar romanii iar uita....
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Joi, 24 iunie 2010, 16:20)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      În ciuda celor 836 de puncte, Dacia şi BMW nu sunt din aceeaşi clasă....
      • +4 (4 voturi)    
        Corect... (Joi, 24 iunie 2010, 16:49)

        Xulescu [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        ... bine remarcat. Acum vor incepe sa-si scoata ochii pe forum ca una e mai buna ca cealalta :)))
  • +6 (6 voturi)    
    Dacia are doua modele (Joi, 24 iunie 2010, 14:56)

    DC [anonim]

    Pai Dacia a avut maxim 2 modele care au fost votate, ca atatea producea in ianuarie-martie 2010. Din punctul asta de vedere n-as compara-o cu ceilalti producatori. E ca si cu Steaua si Rapid in 2006 care au adus un rating fabulos Romaniei in UEFA.

    Altfel, felicitari, e un lucru foarte bun pentru noi sa aparem intr-un top calitate :))
  • +3 (7 voturi)    
    Iar statistica asta fara nici o relevanta? (Joi, 24 iunie 2010, 14:59)

    sile [anonim]

    Daca imi cumpar Logan, normal ca am mai putine asteptari ca unul care-si ia BMW. Prin urmare sunt mai usor de multumit. In plus se amesteca fime cu zeci de modele pe piata cu Dacia care n-are decat 2... Clar se poate trage o concluzie din asa ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      are (Joi, 24 iunie 2010, 16:03)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui sile

      are relevanta, ca altfel cei care au facut studiul de satisfactie n-ar fi incllus Dacia in obiectul sondakjului, nu-i asa?
    • +6 (6 voturi)    
      cum fara relevanta? (Joi, 24 iunie 2010, 16:42)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui sile

      Pai in final fix asta conteaza, sa fii multumit.
      Daca tu esti multumit de masina in raport cu cat ai dat, e foarte bine.
      Normal ca daca ai dat mai mult pe o masina, ai si pretentii mai mari, ar fi culmea sa nu fie asa.
      De exemplu eu am cumparat un prajitor de paine cu vreo 15-20 lei chinezesc in ideea ca oricum are 1 sau 2 ani garantie, si e bine daca tine atat, la banii astia. A mers bine si a fost folosit chiar des cam 5 ani, si am fost foarte multumit.
      Altii si-ar fi luat poate cu cine stie ce functii afisaj digital si notificare prin email (in rate sau second hand folosit din Germania :-D) , si daca li s-a stricat nu sunt multumiti..
      Sunt oameni care iau cate un aparat pentru utilitate si pentru functia pentru care a fost facut - transport , prajit paine etc - nu sunt dispusi sa plateasca dublu cand vad o linie mai ondulata la caroserie sau ceva electronica in plus.
  • 0 (6 voturi)    
    Interesant (Joi, 24 iunie 2010, 15:11)

    kah [anonim]

    Mi-am luat recent un Mercedes S350 si nu sunt satisfacut deloc, ma intorc la Logan poate reusesc sa fiu satisfacut!
    • +2 (4 voturi)    
      Motiv (Joi, 24 iunie 2010, 15:57)

      yo [anonim] i-a raspuns lui kah

      O sa discutam despre satisfactie dupa ce cineva ti-a furat un capac de la roata si trebuie sa il inlocuiesti. Sau cineva iti trage o cheie pe portiera si trebuie sa o revopsesti. Satisfactia nu consta numai in placerea de a conduce. Satisfactia nu consta numai in accesorii sau cai putere.
    • +2 (2 voturi)    
      ar fi o idee (Joi, 24 iunie 2010, 16:04)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui kah

      Cred ca Loganul ti se potriveste mai bine.
    • +4 (4 voturi)    
      alege nu schimba (Joi, 24 iunie 2010, 16:28)

      ion [anonim] i-a raspuns lui kah

      Daca vrei si alegi din start Logan, ai sanse 83.9% sa fii satisfacut. Daca vrei Executive Luxury Car trebuie sa te uiti in alta parte. Asa se interpreteaza corect studiul.
  • +3 (11 voturi)    
    Dacia (Joi, 24 iunie 2010, 15:15)

    unu'' [anonim]

    E cunoscut deja de mult faptul ca nemtii sunt extrem de multumiti de Dacia, eu am discutat personal cu cativa nemti posesori de Dacii si exista intradevar o multumire vis a vis de raportul pret/calitate.

    La fel de cunoscut insa e si faptul ca exista o specie in Romanica numita "cocalarul cu BMW second" care este si v-a fi extrem de nemultumit de Dacia orice masina ar scoate ea.... si chiar daca n-are motive, iti v-a spune scurt: "E dacie frate.... si v-a da drumul la o manea ....."
    Norocul este ca specia asta se gaseste doar pe plaiurile Dambovitei.....
    • +5 (5 voturi)    
      . (Joi, 24 iunie 2010, 16:23)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui unu''

      Sunt multumiti de Dacia pentru ca e o masina ieftina si nu e chiar proasta, sau cel putin e mai buna decat se asteapta la cati bani au dat pe ea. Asta nu inseamna ca a facut un salt calitativ si se bate cu Mercedesul.
      E ca si cum ai spune garsonierele din Bucuresti au adus mai multa satifactie cumparatorilor lor decat vilele din Spania.
      Si "v-a" se scrie "va", e auxiliar pentru forma de viitor.
    • +5 (5 voturi)    
      gramatica ne omoara (Joi, 24 iunie 2010, 16:26)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui unu''

      prietene, nu am putut sa ma abtin: "v-a fi ", "v-a spune ", "v-a da".....
  • 0 (0 voturi)    
    sunt bucuros si nu prea (Joi, 24 iunie 2010, 15:15)

    costa [anonim]

    Sunt fericit de acest lucru, dar pe de alta parte, acest logan este si nu prea un produs romanesc.Oricum, decit de loc...
  • -3 (7 voturi)    
    dacia = bmw (Joi, 24 iunie 2010, 15:17)

    alpha [utilizator]

    cred ca aia cu q7 gem de durere si invidie .... duminica ma duc in piata sa-mi schimb ferrari-ul cu un logan :))))
    • 0 (0 voturi)    
      re: (Joi, 24 iunie 2010, 16:14)

      sandoval [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      posteaza si tu o poza cu bolidul tau,sa ne minunam si noi de el.
      • +1 (3 voturi)    
        gluma (Joi, 24 iunie 2010, 16:37)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui sandoval

        nu stii de gluma frate ?...
  • +1 (11 voturi)    
    Imposibil! (Joi, 24 iunie 2010, 15:17)

    Popinceanu Matei [anonim]

    Nu se poate dom'le! Se stie doar, ne-o spun tipalaii de servici în fiecare zi în presa ticalosita, ca totul e nashpa în România sau ce vine din România, nu exista nimic bun aici si " ca la noi la nimenea"! Cum se poate una ca asta domnilor de la Hotnews? Cum va puteti permite sa publicati ceva pozitiv în legatura cu tara noastra??? Vedeti ca se supara voiculescu-felix, vântu-ticalosu' si putreziciu, ce sa mai zicem de antenele turnatorului abject mai sus mentionat si ApocalipsaTV!
  • +4 (4 voturi)    
    Prea frumos sa fie adevarat! (Joi, 24 iunie 2010, 15:25)

    Surfer [utilizator]

    Fara a nega rezultatul sondajului insa nu pot sa nu remarc depasirea unor branduri cu mare traditi in fabricarea de masini ca ford, renault, bmw, mazda...

    Felicitari muncitorilor, tehnicienilor si inginerilor de la Dacia care prin munca lor au resit in 10 ani mai mult decat spera cineva in anii 1998-1999, anii cei mai negrii ai economiei romanesti dupa 1989 incoace.
  • 0 (4 voturi)    
    Romanii nu si merita Loganul (Joi, 24 iunie 2010, 15:48)

    Mihai [anonim]

    Ca fost sofer de Logan, ajuns la venerabila suma de 90 000 km pot sa spun ca singura mea problema e ca gutza nu se auzea asa bine la boxe.

    Din fericire am pus ban la ban de la alocatia copiiilor si mi am luat un bmw din 95 foliat deja , cum avea salam in primul lui video clip.

    Asa ca ....tuturor romanilor astia palizi mandri de un produs valah .....sictir fraierilor.

    Mai bine mort decat logan-
    Mai bine inchis dar cu merțan!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e adevarat (Joi, 24 iunie 2010, 15:57)

    Alex [anonim]

    Ori ati atasat alt grafic, ori nu stiti sa cititi un grafic.

    Dacia e prezenta doar la categoria Small Car si aici e depasita de Nissan.

    Dar sa presupunem ca ati luat toate categoriile in ansambru si aici Dacia cu 839 puncte e depasita de: Nissan, Mazda, Toyota, Mercedes (C, CLK & SLK), Audi (A6&A8), BMW (5 & X5), Ford S Max si Hyundai Santa Fe.

    O mica diferenta, nu? :))

    O fi articol platit, dar nici chiar asa :)))))
    • +2 (2 voturi)    
      Uitatul atent dauneaza grav.... (Joi, 24 iunie 2010, 22:47)

      scorillo [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Oricat ai carcoti, chiar daca Dacia e la categoria "small cars", uita-te bine cine o urmeaza, adica pe-ntelesul tau in fata cui e Dacia ! Toyota Yaris iti spune ceva ? Este una dintre cele mai bine vandute masini in EU, nu numai dintre masinile japoneze, in unele tari din vest este chiar mai bine vanduta decit VW Golf, care ani buni a fost preferata europenilor !
      Deci, va place sau nu, Dacia e apreciata dincolo, doar noi o hulim, ca sintem rupti in c.., da "ne dam cu BMW si Q7, dar facem foame !
    • 0 (0 voturi)    
      ei, da! (Vineri, 25 iunie 2010, 10:14)

      escu_georgescu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      priveste aici:

      http://businesscenter.jdpower.com/news/pressrelease.aspx?ID=2010085
  • +3 (3 voturi)    
    dacia (Joi, 24 iunie 2010, 16:06)

    galateanul [anonim]

    Romanul (unii) uita de fapt ce inseamna o masina.. un obiect..toti frustratii care nu au avut o masina pana in 1996 ca de asa erau timpurile,isi iau o masina ptr a se fali cu ea,nu pentru a o folosi ( in blocul meu este cineva care are Audi A8,si BMW X5 dar sta cu familia la 2 camere),nemtii pe de alta parte stiu exact ce-i aia o masina,bine ,daca-ti permiti iti cumperi ce masina vrei dar sunt multi romani care au o masina SH straina "mai de firma" dar nu au bani sas-o repare (clima stricata, trapa,anvelope care au facut 100.000km etc)
    prostul nu e prost destul daca nu e si fudul
  • -2 (2 voturi)    
    Mda (Joi, 24 iunie 2010, 16:23)

    xyz [anonim]

    Si daca le place nemtilor, automat trebuie sa ne placa si noua, nu? Si daca mie nu imi place, sunt cocalar, nu? Of, ce ti-e si cu spiritul asta de turma...
  • +3 (3 voturi)    
    Un lucru bun (Joi, 24 iunie 2010, 16:46)

    Mihai [anonim]

    Macar suntem si noi intr-un top de care sa iti fie rusine, Loganul asa cum e el a prins si la nemti si la francezi, e bine ca Romania exporta niste produse apreciate pentru ceea ce sunt. Macar nu mai suntem acuzati ca exportam doar hoti, prostituate si tigani.
  • +3 (3 voturi)    
    Romanii !!! (Joi, 24 iunie 2010, 16:47)

    madalina [anonim]

    Sintem un popor de carcotasi si de pseudo-vedete !
    Cum e ceva bun despre Romania, o sleahta de nemernici arunca cu KK-at, de parca ii ataci la persoana !
    Nemtii sint multumiti de cativa ani de Dacia, acolo nu exista acel cult, ca mincam scobitori, da'ne luam Mertan sau BMW (numai ginerele meu este un astfel de soi,s-a vazut in Germania si ca sa epateze cand vine in tara si-a luat un BMW ,normal ca SH !)
    Neamtul, pana sa vina criza, era patriot si cumpara doar marci autohtone, ca sa incurajeze industria nationala! Dincolo n-ai sa vezi oamenii bogati, care au muncit ca sa-si faca averea, aruncand bani pe marci de lux !
    Acum, neamtul se uita mai abitir ca inainte de criza la fiecare cheltuiala, si isi spune : de ce sa dau 100-200 E pe ora la revizia masinii, cand pot sa dau 40-50 ! El are nevoie de masina ca sa se deplaseze, nu sa se faleasca pa floaster, "care are masina cea mai tare", nui bai ca are 200.000 km la bord, de ce sa-mi iuau masina noua, accesibila buzunarului, ca nu ma baga nimeni in seama, las'ca-mi iau la SH o masina TARE, merg cu geamul lasat si pun muzica proasta la maxim, sa stie tot natu' ca IO trec pe aici !
    BRAVO Dacia, chiar daca nu-i 100% romaneasca, asa se mai aude si de bine de noi, ca-n rest ,ne dam tot timpul cu stangu-n dreptu' singuri !
  • -2 (2 voturi)    
    fraieri de Galati (Joi, 24 iunie 2010, 17:27)

    giku de pe net [anonim]

    ce de fraieri de la Galati aici in prostia asta
  • +2 (2 voturi)    
    Minunatele SH-uri din Vest (Joi, 24 iunie 2010, 18:45)

    Mihaitza [anonim]

    nu sunt sofer, sunt pasager in dreapta la masini, asa ca o sa vorbesc numai din punctul acesta de vedere.
    pana sa ma mut spre Vest, credeam in mitul masinilor rezistente si care torc cu sute de mii de kilometri la bord si pe deasupra confort ce n-a vazut Parisul, sau Bucurestiul, dupa caz.
    aici am vazut halul in care trateaza soferii masinile: condus, parcat, accidente si reparatii de spoiala, usi, geamuri, interioare facute praf... nu as cumpara niciodata un SH din Vest. si mai ales, evit sa ma urc in ele. Prefer un Logan nou.
    Nu pot sa inteleg atractia pentru SH-uri cu usi dogite, cu bordul și praguri zgariate, margini zdrelite in care iti agati pantalonii si pantofii, cu pernele tasate, cu centurile smulse... dar scrie pe el BMW sau Audi!
  • +1 (1 vot)    
    vedeti graficul marit (Joi, 24 iunie 2010, 18:49)

    veniat ociag [anonim]

    vedeti graficul marit si nu va mai lasati mintiti de articolasele de vara.
    Apare si Dacia Logan cu 839 de puncte, dar verificati cate marci sunt inainte
    Dacia Logan e ok pentru multi, insa mai rau are de pierdut daca e pusa intre greii auto
    • -2 (2 voturi)    
      corect! statistica stupida! (Joi, 24 iunie 2010, 19:27)

      horia_m [utilizator] i-a raspuns lui veniat ociag

      ai dreptate! mai ales articolul pare complet stupid!
      Din graficul de mai sus se poate citi clar ca Dacia Logan s-a clasat a doua (din trei locuri) la masini mici (small car), dupa Nissan Note si inaintea lui Toyota Yaris.
      Exista 13 (treisprezece) masini care au punctaj mai mare in acel grafic, si nu inteleg de unde au scos-o autorii articolului asta, ca Dacia Logan ar fi a DOUA dupa mercedes!
      Mare prostie bantuie prin presa romaneasca, inclusiv pe Hotnews!
  • +2 (2 voturi)    
    asta spune .. (Joi, 24 iunie 2010, 19:26)

    hash [anonim]

    .. doua lucruri: ca Dacia incepe sa faca masini cat de cat fiabile si ca BMW se prosteste. cresterea complexitatii dauneaza fiabilitatii :P
  • -2 (2 voturi)    
    am auzit-o si p-asta (Joi, 24 iunie 2010, 21:55)

    horia [anonim]

    sa pui pe acelasi loc o dacie cu un bmw este ca si cum ai compara doua case, una in primaverii si alta in ferentari. cei ce n-au avut masini straine bune si au condus numai dacia, mai bine sa taca. puteti sa dati cu minusuri pana va crapa mana...