Kia lanseaza noua generatie Sportage in septembrie pe piata romaneasca, cu preturi de la 17.300 euro

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 15:47 Economie | Auto


Noua Kia Sportage
Foto: Hotnews
Kia va lansa la final de septembrie a treia generatie a SUV-ului Sportage in showroom-urile romanesti, cu preturi intre circa 17.300 euro si 25.600 euro, TVA inclus, Masina e disponibila cu trei versiuni de motorizare si trei de echipare.

Exista trei versiuni de echipare: Classic, Style si Premium, iar preturile pleaca de la 17.360 euro, TVA inclus pentru versiunea cu motor de 1,6 litri benzina si grad de echipare Classic. Cea mai scumpa versiune este cea cu motor diesel de 2 litri si grad de echipare premium - 25.653 euro, TVA inclus. Cea mai scumpa versiune de echipare pe benzina in varianta cu motor de 2 litri, 163 CP costa 23.431 euro, TVA inclus.

La versiunile cu motor pe benzina de 2 litri, consumul mediu mixt anuntat de producator este 7,9 - 8,2 litri/100 km, iar la variantele cu motor diesel de 2 litri consumul mixt comunicat este 5,5 - 5,7 litri/100 km.

Kia Sportage ajunge la a treia generatie, prima fiind lansata in 1993, iar a doua in 2004.

Importatorul Kia pentru Romania a fost una dintre companiile care anul trecut a retrimis cele mai multe masini la export, lucru reflactat de diferenta dintre datele APIA care indica vanzari totale de 6.145 de autoturisme Kia si datele Politiei care arata inmatricularea a doar 1.719 masini in tara.

Si la Sportage se vede o diferenta: 165 de masini vandute confirm datelor APIA si 86 inmatriculate, conform datelor Politiei.

In Europa, marca coreeana a reusit sa isi creasca anul trecut vanzarile cu 6%, cota de piata avansand si ea usor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2770 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Design originala (Luni, 30 august 2010, 16:44)

    ds [anonim]

    Dupa megasuccesul Hyundai SantaFe (al carui design seamana flagrant cu VW Touareg) si superba generatie anterioara de Kia Sportage (care seamana flagrant cu Volvo XC 90) va urma superextramegagigasuccesul Hyundai ix35/Kia Sportage. Orice asemanare flagranta cu Ford Kuga nu este intamplatoare.
    • -1 (3 voturi)    
      plagiezi.... (Luni, 30 august 2010, 17:00)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ds

      ds este o nume al marcii Citroen....
    • 0 (0 voturi)    
      Sportage = Tucson (Luni, 30 august 2010, 17:22)

      Marianul [anonim] i-a raspuns lui ds

      Sportage e varianta mai "slabutza" ca motorizare - vezi motorul de 1.6 L - si mai ieftina pt. Tucson. Avand in vedere ca Tucson a fost inlocut incepand cu 2010 de Hyundai ix35, e "logic" ca noua Sportage sa arate ca si ix35.
      • 0 (0 voturi)    
        ix35 & sportage (Luni, 30 august 2010, 18:54)

        gheo [anonim] i-a raspuns lui Marianul

        din cate stiu eu, si ix35 si sportage sunt construite la zlina - slovacia si besiktasi - turcia, pentru europa. deci aceeasi fabrica, aceeasi platforma.
        nu cred ca e mai slaba fata de ix35, la motorizari similare.
        arata bine, interiorul e un mare pas inainte. exteriorul seamana cu kuga si asta nu-i un lucru rau.
        iar la pret stau foarte foarte bine, de regula la pretul de catalog vor mai veni cu un discount de 1000 euro....
        ma astept sa se vanda bine.
        apropos, daca intoarce-ti ix35, se poate citi un cuvant de 3 litere urmat de semnul exclamarii. ceva ce clar va influenta dorinta tinerilor masculi, motivul pentru care isi cumpara in general SUV :))
        poate e doar o coincidenta si am eu o minte bolnava :))
        • +1 (1 vot)    
          "sex!" (Luni, 30 august 2010, 20:00)

          nae [anonim] i-a raspuns lui gheo

          gheo, excelenta observatie!
      • -1 (1 vot)    
        .... = Kuga (Marţi, 31 august 2010, 11:39)

        ds [anonim] i-a raspuns lui Marianul

        @Marianul: <<e "logic" ca noua Sportage sa arate ca si ix35>> - normal; dar nu e nici "logic" si nici normal ca ambele sa semene flagrant cu Ford Kuga
    • +1 (1 vot)    
      Da ix35 seamana cu Kuga dar (Marţi, 31 august 2010, 15:29)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui ds

      Kuga are in interior plastic de proasta calitate.
      In schimb ix35 are in interior un plastic de foarte buna calitate, iar motarele pe benzina (theta -II) sunt excelente. Am testat Kuga si ix35. Kuga are tinuta de drum excelenta, dar plasticul din interior e nasol rau. ix35 are un motor supersilentios(cel de 2L pe benzina) si interiorul excelent, iar ca tinuta de drum nu ai de ce te plange. Cred ca urmatoarea mea masina o sa fie ix35.