Persoanele fizice nu mai pot inmatricula vehicule noi provenite din UE fara dovada platii TVA

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 septembrie 2010, 15:04 Economie | Auto

Persoanele neinregistrate in scopuri de TVA nu mai pot inmatricula vehiculele provenite din spatiul intracomunitar fara sa faca dovada platii TVA, in cazul masinilor noi, sau fara sa prezinte un certificat care ii scuteste de acesta taxa, in cazul celor uzate, informeaza Mediafax.

Astfel, potrivit unui Ordin al ministerelor Administratiei si Internelor si al Finantelor Publice, intrat vineri in vigoare, persoanele care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA si solicita inmatricularea unui mijloc de transport nou achizitionat din spatiul intracomunitar vor trebui sa depuna un "Certificat privind atestarea platii taxei pe valoarea adaugata, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport noi", emis de Agentia Nationala de Administrare Fiscala.

In cazul achizitiei unui vehicul second hand, persoana care solicita inmatricularea trebuie sa prezinte un document care atesta ca masina nu intra sub incidenta platii TVA.

Aceasta reglementare nu se aplica si in cazul persoanelor juridice, insa, conform noilor norme, acestea vor fi verificate pe cale informatica daca sunt inregistrate in scopuri de TVA.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4127 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    astia nu se invata (Vineri, 10 septembrie 2010, 15:28)

    mihai [anonim]

    Fratilor, mai ieri au iesit oamenii in strada ca ii plimbati pe la toate ghiseele sa produca hartii de la o institutie si apoi sa le transporte pana la alta.
    Asta face parte din planul ala de masuri de simplificare si usurare a vietii cetateanului si de incurajare a mediului de afaceri?
    A-ti putea macar sa va ganditi ca sunteti obligati sa dati oameni afara si vor fi mai putini care sa proceseze toata hartogaraia asta. Mai faceri si voi niste cursuri de management, exista acolo un capitol despre planificare ... si unul despre organizare.... Incep sa cred ca suntem in continuare in evul mediu administrativ.
  • -1 (3 voturi)    
    Greu invata statul . (Vineri, 10 septembrie 2010, 15:35)

    STEFAN A. [utilizator]

    In sfirsit au descoperit si astia din minister cum se face inmatricularea masinilor cumparate in spatiul UE .
    Dupa 3 ani de la intrarea in UE !
    Astept sa descopere si faptul ca vinzarea , cumpararea de locuinte se face mereu cu TVA , indiferent de calitatea vinzatorului , cumparatorului . Adica persoana fizica sau juritica , se plateste TVA .
    Cu un TVA redus doar in cazul cumpararii unei locuinte " prima casa " .
    Greu in tara asta sa ajungi la normalitatea UE .
    • +1 (3 voturi)    
      mai bine mai tarziu decat niciodata.. (Vineri, 10 septembrie 2010, 15:50)

      neutrino [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      nu crezi? Spam si la alte chesii sper o normalitate UE. La mai multe.
  • +3 (5 voturi)    
    Am citit de 3 ori articolul. (Vineri, 10 septembrie 2010, 16:26)

    AlinN [anonim]

    Nu inteleg exact despre ce este vorba. Oricum inteleg ca se mai pune de-o hartoaga si o stampila. Aici am o intrebare care poate fi tampita (nu am inteles despre ce TVA vrea sa fie sigur ANAF-ul, nu cunosc procedura): nu s-ar putea ca atunci cand te duci la institutia care-ti inmatriculeaza masina sa te duci cu minimul de acte si institutia sa-si share-uiasca toate datele care ti le cere tie cu celelalte institutii (ANAF, RAR, RBG, MTRL, Prognoza meteo)???
  • +5 (5 voturi)    
    Pai (Vineri, 10 septembrie 2010, 16:42)

    unu [anonim]

    de fapt nu invata. Procedura UE in ceea ce priveste TVA, adica sa incaseze, e OK. Dar au uitat sa scoata taxa de prima inmatriculare la masini care au mai fost inmatriculate in UE, ceea ce contravine tratatului de aderare, dar trebuie sa incaseza. Vor o adeverinta ca masina nu este noua!!!!! Adicatelea degeaba spune RAR-ul ca masina a fost fabricata acu' 6 ani. Ntttt, ai adeverinta ca nu este noua? NU!?
    Mars la ghiseu, cu un timbru fiscal de 0,3 lei, o taxa de 4 lei la posta si una de 8lei la CEC, si adeverim noi, Agentia Nationala de Evaluare a Starii de Noutate a Autovehicolelor, adicatelea ANESNA ca cum e' treaba.
    //(editat de HotNews.ro)
  • +1 (3 voturi)    
    intrebare pentru cine a inteles mai bine (Vineri, 10 septembrie 2010, 17:22)

    causius [utilizator]

    bun..dincolo de "calitatile" noii reglementari, as avea totusi o intrebare referitoare la specificatia ca "In cazul achizitiei unui vehicul second hand, persoana care solicita inmatricularea trebuie sa prezinte un document care atesta ca masina nu intra sub incidenta platii TVA."
    in acest caz, de unde se ia certificatul asta?
  • +1 (3 voturi)    
    Cresterea birocratiei. (Vineri, 10 septembrie 2010, 18:00)

    mircea [anonim]

    De ani de zile MFP inventeaza reguli si hartii care duc la cresterea birocratiei si a numarului de bugetari.Oare nu se gaseste un ministru care sa dea cu ei de pamant,sa-i reduca la jumatate si sa arate ca se poate?
  • 0 (4 voturi)    
    Asta este o bazaconie! (Vineri, 10 septembrie 2010, 22:17)

    Costache2009 [utilizator]

    Dovada platii TVA? Este chiar factura, cu rubrica speciala... Am impresia ca nu mai pot cumpara masini - noi sau vechi - decat cei care pot RECUPERA TVA-ul inapoi, de la stat! Oricum, ordinul asta miroase cam rau.
  • +1 (3 voturi)    
    asteptati caii verzi (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 8:34)

    mic [anonim]

    ups! nu inteleg??? cind cumperi o masina din germania si esti pf factura este cu TVA mai platesc inca o data TVA si in rromanica??? pai atunci sa TRAIASCA BULGARIA!!!
  • +2 (2 voturi)    
    taxa (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 13:01)

    traian [anonim]

    pai din moment ce am cumparat masina second-hand din germania brutto(cu tot cu tva)la ce sa mai fac dovada platii tva???daca stie careva mai multe astept raspuns.
    • +1 (1 vot)    
      asta am intrebat si eu (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 20:21)

      causius [utilizator] i-a raspuns lui traian

      oricum...ai grija sa nu fii votat :))