Ministrul Mediului: Din 2011 se va plati taxa de poluare si pentru masinile cu motoare Euro 5

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 4 noiembrie 2010, 15:00 Economie | Auto

Ministrul Mediului si Padurilor, Laszlo Borbely, a declarat joi ca de anul viitor se va plati taxa de poluare si pentru autovehiculele cu motoare Euro 5, transmite Agerpres. Oficialul a afirmat ca nu intrevede "o crestere spectaculoasa" a taxei de poluare pentru masinile cu motoare Euro 1, Euro 2, Euro 3 si Euro 4.

"Nu preconizam pentru anul viitor o crestere spectaculoasa a taxei de poluare pentru autovehiculele cu motoare Euro 1, Euro 2, Euro 3 si Euro 4, pentru ca in actuala situatie de recesiune economica a tarii acest lucru nu ar fi binevenit. Totusi, taxa de poluare pentru aceste autovehicule va fi usor majorata si, de asemenea, se va impune plata unei taxe de poluare pentru autovehiculele Euro 5", a afirmat Borbely.

Ministrul Mediului nu a putut preciza insa care va fi cuantumul taxelor aplicate de anul viitor: "Deocamdata nu pot spune cu cat se va majora taxa de poluare pentru motoarele mai vechi si nici cat va fi taxa de poluare pentru motoarele Euro 5, acest lucru urmand sa fie stabilit, dupa toate probabilitatile, in cursul saptamanii viitoare".


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4229 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    tariceanu e de vina (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:13)

    dan [anonim]

    tariceanu e de vina, el baga taxa ca sa vinda citroenul in romania.... ce imi place cand iese adevarul la suprafata...
    • +3 (3 voturi)    
      si mai nou cu voia ta (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:36)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui dan

      de a masca taierile Ilegale din Transilavnia la care Baronul verestoy Atilla si compania iudemere serele..sunt actionari
  • -3 (5 voturi)    
    mogulii (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:36)

    adelante [anonim]

    si mogulii suntde vina ca vor sa cumpere posta si cCFR ul
    si iliescu ca a adus minerii....:)))
  • +5 (5 voturi)    
    Si marmota invelea ciocolata...... (Joi, 4 noiembrie 2010, 15:51)

    reclama milka [anonim]

    in staniol. dupa acelasi algoritm, aplicat la noua taxa pt intretinerea autostrazilor ce vor fi construite, dar inca nu exista, eu propun ca ministerul mediului sa aplice anticipativ si o taxa pt normele de poluare euro 6,7,8,9 si 10....macar sa stim o treaba :p
  • +7 (7 voturi)    
    si mai departe (Joi, 4 noiembrie 2010, 16:33)

    sufix [anonim]

    astept taxa pe autovehicule electrice si de ce nu pe biciclete, saltele pneumatice, patine cu rotile, segway-uri, skateboard-uri si bineinteles carucioare de copii
    • +4 (4 voturi)    
      De ce nu...? (Joi, 4 noiembrie 2010, 17:39)

      George [anonim] i-a raspuns lui sufix

      Masinile electrice consuma... plumb (e toxic), bicicletele te fac sa transpiri se o sa miroasa uran in jur (mediul e afectat), saltelele pneumatice au cauciuc mult, sulf mult, deci sunt si ele toxice, patinele cu rotile produc curenti de aer in jur, vertijuri la unii cetateni, etc...
  • -2 (2 voturi)    
    Taxele de poluare... (Joi, 4 noiembrie 2010, 17:12)

    Borode Graziela-Cleopatra [anonim]

    Taxele de poluare se majoreaza la masini, dar nu se aplica insa nici o amenda sau sa se ridice autorizatiile de functionare ( daca exista!) pentru cluburile de weekend care perturba linistea noptii. Pe cine a mituit oare patronul clubului "Turbo Society" de pe str. Oltetului 30, sector 2 ? Poate raspunde dl ministru ? Locuitorii din imprejurimi sunt asurziti pana spre dimineata, dar nimeni nu ia nici o masura de penalijare! Halal autoritati!
  • +3 (3 voturi)    
    propunere (Joi, 4 noiembrie 2010, 18:44)

    MirceaA [utilizator]

    sa se colecteze taxa de mediu pentru consumul de fasole... sau sa se colecteze direct gazele.
  • 0 (0 voturi)    
    alta propunere (Marţi, 22 februarie 2011, 16:28)

    Caveman [anonim]

    Pe principiul prost sa fii,noroc ca esti!(principiu aplicat la toti parlamentarii),sa se puna taxa de mediu si pt cei de fac jogging ca ei expira mai mult CO2 decat cei ce merg normal, plus ca tocesc asfaltul...defapt,da-o naibii,sa ne impoziteze pe toti ca doar un aer are Pamantul si p ala il respiram.Nu mai stiu cum sa ne fure.
  • 0 (0 voturi)    
    Laszlo Borbely (Duminică, 27 februarie 2011, 18:55)

    andronache [anonim]

    Ministrul mediului...cu ce se ocupa?? urmariti Romania, te iubesc... va puteti convinge de realitatile romane, de acest MINISTRU CORUPT!! si romanii nu iau nicio masura...suntem sclavii celor cu bani...celor care conduc ministere si isi construiesc averi pe spatele nostru!!