Topul marcilor auto in functie de cota de piata in Europa. Vezi aici cine a crescut cel mai mult si cine a pierdut teren

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 10:54 Economie | Auto

​Volkswagen este in continuare marca auto cu cea mai mare cota de piata in Europa, peste 11%, in timp ce locul secund e ocupat de Renault care a avut cea mai mare crestere in ultimul an, arata datele ACEA care cuprind inmatricularile de masini noi efectuate in primele zece luni in 28 de tari europene. Octombrie a fost o luna slaba pentru piata auto europeana care a scazut cu 16%, insa unele piete est-europene au inregistrat cresteri si de peste 100%.

In octombrie s-au inscris in circulatie 1,06 milioane de masini noi, fata de 1,26 milioane in octombrie 2009, insa piete precum Estonia si Irlanda au urcat cu 121%, respectiv 114%. Cea mai dura scadere s-a inregistrat in Spania, -38%, in timp ce Romania a avansat cu 9%.

In perioada ianuarie - octombrie s-au inmatriculat 11,62 milioane de masini noi, fata de 12,23 milioane in perioada similara din 2009. Cel mai mult a scazut piata bulgara (-36%), iar Romania a avut o scadere similara cu piata germana (-27%). Irlanda si Islanda au avut cele mai mari cresteri (53%, respectiv 43%).

Topul marcilor in functie de cota de piata in primele zece luni

Marca                         Cota de piata in 2010                 Cota din 2009
Volkswagen                                11,3%                               11,4%
Renault                                       8,3%                                 7,4%
Ford                                           8,2%                                  8,8%
Peugeot                                      7,3%                                  6,9%
Opel                                           7,2%                                  7,5%
Fiat                                             6,1%                                 7,1%
Citroen                                        6,1%                                  6%
Audi                                            4,5%                                 4,3%
BMW                                           4,3%                                 3,9%
Toyota                                         4,3%                                 4,9%
Mercedes                                      4,2%                                 4%
Skoda                                          3,4%                                 3,4%
Nissan                                          2,9%                                 2,4%

Asa cum se poate vedea, Renault a avut cel mai mare castig la partea de cota de piata, aproape un punct procentual, iar dintre marcile mai mici, Nissan a avut cel mai mare avans: jumatate de punct procentual. Fiat a pierdut un punct procentual intr-un an, iar Toyota si Ford peste jumatate de punct, in timp ce Honda si Suzuki au avut scaderi de aproape jumatate de punct. Dacia a ajuns la 1,9% din piata europeana, fata de 1,6% acum un an.


Citeste mai multe despre   






















9082 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Dacia era inclusa in Renault ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:16)

    Ed___ [utilizator]

    si daca da, cat din cresterea Renault s-a datorat cresterii Dacia ?

    asta daca tot sa dam un raport si o estimare.
    • +2 (4 voturi)    
      Marca Dacia nu e marca Renaul (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:31)

      sdi [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      E vorba de marci de automobile. Jos de tot in articol zice si de Dacia ca a crescut de la 1,6 la 1,9
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:38)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui sdi

        ai dreptate, multumesc

        am gresit eu... nu am vazut chiar ultima propozitie
        (puteam sa fac search ... :))
    • +5 (5 voturi)    
      nu uita!!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:45)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Dacia a fost falimentara! Nu avea piata inafara Romaniei! Asa ca nu i se datoreaza nimic! Ce e Dacia azi e datorita Renault!! Asa ca mai lasa orgoliile...ca aia de la Dacia doar dau cu sapa...aia de la Renault gandesc!
    • +3 (3 voturi)    
      nu cred (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:48)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      nu cred pentru ca la Vw nu sunt trecute Skoda si Audi
    • +4 (4 voturi)    
      nu (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:00)

      dvs [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      Dacia nu este inclusa in Renault
  • -2 (10 voturi)    
    nu pot sa cred (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:19)

    CMihai [utilizator]

    Cum este posibil ca Ford nu apare in aceasta lista? Mercedes si BMW doua marci de lux vind mai mult decat Ford? Incredible
    • 0 (2 voturi)    
      nu zau? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:38)

      benu [utilizator] i-a raspuns lui CMihai

      cum e posibil sa nu te fi dus pana acum la un oftalmolog ?

      E pe locul 3.


      Ford 8,2% 8.8%
      • +1 (1 vot)    
        ba zau (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:59)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui benu

        initial nu aparea.
    • +1 (1 vot)    
      Doh, (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:38)

      Hapciu [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      Nu te supara, iti trebuiesc ochelari ?

      Hint:
      mai verifica inca o data cine este pe locul 3.
    • +1 (1 vot)    
      Este si Ford (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:46)

      nsk [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      Pe pozitia a 3-a chiar, dar fata de 2009 se observa o scadere.
    • 0 (0 voturi)    
      uita-te mai bine... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:17)

      Anathema [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      Apare si Ford-ul, pe pozitia a 3-a.
  • +1 (3 voturi)    
    Ford (Marţi, 16 noiembrie 2010, 11:45)

    Vlad Barza [anonim]

    Am completat si cu Ford, multumesc de sesizari
  • -2 (4 voturi)    
    dacia=skoda (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:05)

    nano [anonim]

    la fel cum se intampla in grupul vag se va intampla si in grupul renault deoarece dacia se vinde din ce in ce mai bine iar raportul calitate pret e mai bun ca si la renault (renault are dotari si finisaje mai bune dar e si mai scump fata de dacia) si sa nu uitam ca modele dacia se vand si sub sigla renault deci dacia e pe drumul cel bun deocamdata.
  • 0 (0 voturi)    
    Topul complet (Marţi, 16 noiembrie 2010, 12:16)

    ACEA [anonim]

    Topul complet se gaseste la http://www.acea.be/images/uploads/files/20101116_PRPC-FINAL-1010.pdf
  • -3 (3 voturi)    
    HaHa (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:55)

    Axel [anonim]

    Din toate marcile mai sus prezentate eu as spune ca BMW au cele mai deosebite masini mai ales k motorizari! La prima vedere bmw ti se pare cam simplu la interior,dar cu cat il conduci mai mult cu atat te indragostesti de el.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa-i (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 3:49)

      BMW [anonim] i-a raspuns lui Axel

      Mai ales ca se da cu CD-ul cu Gutza la pachet si 3Km de sosea ori unde vrea proprietarul. Bune masini, vai de capul lor soferi!
  • 0 (0 voturi)    
    Dacia 2.1 2010 (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 9:13)

    spinoza [anonim]

    Uau, Dacia are 2,1 cota in 2010, exact cat Seat. si Kia. Mai mult decat Volvo - 1.9% si decat Honda - ce masini bune! - 1,1.