VIDEO Laszlo Borbely: Taxa auto va creste cu valori intre 25% si 50% de la 1 ianuarie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:24 Economie | Auto

Ministrul Mediului si Padurilor, Laszlo Borbely, a anuntat, miercuri, la Cluj, ca taxa auto va fi majorata de la 1 ianuarie 2011 cu 25 pana la 50 de procente, scrie Agerpres. Propunerile ministerului prevad o taxa de 116 euro pentru o masina Euro 5 noua cu motor de 1,1 litri si de 680 euro pentru o masina cu motor de 2 litri. Pentru un autovehicul vechi de un an cu motor 1.400 cmc si norma de poluare Euro 4, se platesc acum 380 euro, iar din 2011 propunerea de taxa este de 483 euro.

Ministrul a explicat majorarea precizand ca este necesar sa se opreasca fluxul foarte mare de masini second-hand poluante aduse din afara tarii.

'In legatura cu taxa auto, ea se va mari de la 1 ianuarie, intre 25 si 50 la suta, deoarece nu putem admite sa vina multe masini second-hand', a spus ministrul.

El a mentionat ca, in cursul acestui an, au fost cumparate 75.000 de masini noi, din care 60.000 au fost achizitionate prin programul Rabla, ceea ce i-a ajutat pe producatori, dar au fost aduse in tara si peste 120.000 de masini second-hand, din care o parte destul de mare sunt mai vechi de zece ani.

Ministerul Mediului si Padurilor a prezentat la inceput de noiembrie propuneri privind nivelul noii taxe auto. Astfel, propunerea este ca de la 1 ianuarie 2011 pentru un autoturism nou euro 5, cu o capacitate cilindrica de 1100 cmc, taxa sa fie de 116 euro iar cu o vechime de 2 ani, propunerea de taxa este de 91 euro. Pentru un motor de 2.000 cmc, pentru o masina noua, taxa va putea fi de 680 euro, iar daca are vechimea de 2 ani taxa poate fi de 618 euro. De asemenea, pentru un vehicul motor de 3.000 cmc, s-ar putea plati 2.160 euro iar daca are doi ani poate ajunge pana la 1.706 euro.

Pentru un autovehicul Euro 4 cu motor de 1.400 cmc se plateste acum, pentru o masina veche de un an 380 euro, iar din 2011 propunerea de taxa este de 483 euro. Pentru o masina cu o vechime de trei ani acum se plateste 315 euro iar propunerea este ca din 2011 sa fie de 399 euro. De asemenea, pentru un autoturism de 2.000 cmc, cu vechimea de doi ani acum se platesc 1.060 euro iar de la anul propunerea este de 1.424 euro.

In ceea ce priveste taxa pentru masinile Euro 3, ministerul Mediului si Padurilor daduse ca exemplu un autoturism cu un motor de 1.400 cmc si o vechime de sapte ani, pentru care noua taxa va fi de 998 euro, in loc de 673 euro cat se plateste acum. In cazul unui autoturism, cu o vechime de opt ani, propunerea este de 880 euro, in loc de 594 euro cat este acum.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1874 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Bataie de joc (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 12:32)

    cristian [anonim]

    Deci haideti pe drumuri si la cozi ca mai e doar 1 luna.
    Neplanificare tipic romaneasca la fel si cu cauciucurile de iarna obligatorii pt care vroiau sa intre legea in vigoare cu 1 luna in urma inainte de vot.
    • -2 (2 voturi)    
      tariceanu (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 16:37)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui cristian

      iata pina unde s-a ajuns dinscauza politicilor dezastruoase ale guvernului psd+pnl condu de tariceanu
      psd+pnl sint partide antiromanesti
  • +2 (2 voturi)    
    APEL LA CALM (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 13:22)

    FILIP [anonim]

    nu va agitati. romanii vor face ce au facut si pana acum. vor inmatricula masinile in bulgaria, ungaria, etc. e normal. altii sunt mai destepti si stiu sa ia banii. romanii nu! sunt p*ro*s*ti. e curios de facut un calcul cu cati bani s-au pierdut de catre statul roman prin inmatricularile in alte tari. banuiesc ca bugetul nu avea nevoie de banii aia...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa stam linistiti (Miercuri, 24 noiembrie 2010, 14:25)

    Radu [anonim]

    .. caci masura nu are nimic de-a face cu masinile second hand, din moment ce se va aplica si la masinile noi. Cat despre producatorii ajutati prin programul rabla... cred ca musiu Borbely se crede in Germania, caci producatori avem numai Dacia si Ford. Chiar as fi curios sa stiu cate Transit Connect (caci mult anuntatul B-Max nu l-am vazut in oferte) s-au cumparat prin programul rabla. In ce priveste mediul, sa stea domnul ministru linistit: masinile respective merg linistite pe drumurile patriei, insa banii de impozite, ITP si ce mai e, se duc la vecinii nostri bulgari sau unguri.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare ! (Joi, 25 noiembrie 2010, 10:11)

    Vali [anonim]

    Oare eu traiesc in alta tara decat ministrul Borbely? Cum isi poate imagina acest om ca amaratul care are un venit de 1500 ron (adica e ... bun, bun !!!!) isi va cumpara in viata asta o masina NOUA !!!! fie ea si de 6500 de euro !!! Chiar nu se vad pe strazile Romaniei masinile care circula inmatriculate pe la vecini???? Chiar nu se intelege faptul ca romanul pentruca e sarac nu isi cumpara masina noua????
    Ori eu traiesc in alta lume, ori cei ce dau legi in tara asta sunt complet rupti de realiate
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 25 noiembrie 2010, 14:10)

      Megan [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      Amaratul de care vorbesti nu poate sa mearga si cu bicicleta / autobuzul sau sa isi cumpere o masina SH deja inmatriculata si rulata in Romania? Sau se jeneaza de vecinii lui cocalari cu BMW-uri vechi de 15 ani cu numar de BG?
      • 0 (0 voturi)    
        Megan (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:13)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui Megan

        Sunt profesor intr-un sat la 25 de km de orasul in care locuiesc. Am un autobuz la 6.30 dimineata si unul la 18.00. O masina SH rulata in Romania e sinucidere curata. Fa tu naveta cu bicicleta !
        • 0 (0 voturi)    
          intretinere? (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:34)

          luxian [utilizator] i-a raspuns lui Vali

          Cu intretinerea masinii cum se descurca un profesor din salar, mai ales la un SH unde sansele sunt mai mari sa se strice ceva?
          La 50 km/zi , 1000/luna numai benzina costa 300 lei + RCA, rovigneta, cauciucuri, revizii, si la un second hand mai sunt si surprize reparatii, si piesele nu sunt ieftine nici ele.
          Majoritatea din pacate nu isi permit nici sa le intretina, fac tot felul de carpeli cu piese de la dezmembrari, si apoi masina ori nu merge bine si polueaza ori ajunge chiar un pericol in trafic.
          Poate o parte din masinile straine aduse sunt in stare buna (desi majoritatea au fost accidentate si/sau calarite sute de mii km), dar aici aproape toate nu mai sunt, pentru ca nu sunt intretinute aproape deloc cum trebuie. Majoritatea cred ca masinile in sine sunt foarte bune prin definitie, nu ca sunt asa pentru ca au fost intretinute bine - consumabile de calitate, schimbate la timp, reparatii cu piese noi facute de oameni calificati etc...