Studiu Chevrolet: Aproape jumatate dintre soferii romani au cele mai curate masini. 70% dintre autoturisme au o vechime sub 6 ani

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 7:27 Economie | Auto

Aproape jumatate dintre soferii din Romania au cele mai curate masini, comparativ cu tarile vecine, in timp ce 70% dintre masinile care circula in Romania au o vechime de sub sase ani - arata un studiu realizat de catre Chevrolet si preluat de Agerpres. De asemenea, majoritatea conducatorilor auto din Romania, Ungaria si Bulgaria sunt bine pregatiti pentru prima zapada a acestui sezon, trecand din timp la cauciucurile de iarna, cel putin teoretic.

Soferii bulgari (82%) si unguri (76%) au fost mai activi in acest sens decat cei romani (60%), 25% dintre soferii romani fiind inca in asteptarea primei zapezi pentru a schimba cauciucurile.

Studiul a aratat ca atunci cand vine vorba de ingrijirea si intretinerea masinii, un numar foarte mare de oameni cred ca se descurca bine (38%) in Romania si 35% in Bulgaria, in timp ce soferii maghiari (39%) au considerat ca se descurca rezonabil.

60% dintre femeile din aceasta regiune prefera masinile de oras mici si dragute, cum ar fi Chevrolet Spark, in timp ce barbatii aleg confortul si forta oferite de Chevrolet Captiva.

Cand vine vorba sa "isi murdareasca mainile" sub capota masinii, romancele nu au retineri cand trebuie sa verifice personal daca totul este in regula cu masina lor, iar 25% fac personal aceste verificari. La randul lor, vecinele din Ungaria (41%) si Bulgaria (52%) au declarat ca verifica deseori chiar uleiul de motor si lubrifiantii.

Potrivit acestui studiu, soferii romani au cele mai curate masini: 44% isi spala masina o data pe saptamana si 28% dintre ei trec o data la doua saptamani pe la spalatorie.

Studiul Chevrolet a fost intocmit pe un esantion de 1.500 conducatori auto din Romania, Bulgaria si Ungaria, in timp ce cercetarea completa a inclus 4.700 de soferi din 11 tari europene, printre care Ungaria, Romania, Bulgaria, Republica Ceha, Slovacia, Estonia, Letonia si Lituania, mai precizeaza Agerpres.


Citeste mai multe despre   























3557 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    "70% dintre autoturisme au o vechime sub 6 ani" (Miercuri, 22 decembrie 2010, 8:00)

    catelu [utilizator]

    Normal. Cele mai vechi de 6 ani se cheama Daewoo :-)
    Inainte sa puna insigna Chevrolet pe Daewoo, marca era aproape complet absenta de pe meleagurile mioritice.
    • +2 (2 voturi)    
      "studiu" (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:37)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      am fost sunat pentru un studiu asemanator (sau poate chiar asta), si cand i-am spus operatorului ca am masina din '91 mi-a spus "merci ! incheiem aici pt. ca studiul e numai pt masini mai noi de 2000".
      cool, nu? 70%... he he...
  • -4 (4 voturi)    
    studiu (Miercuri, 22 decembrie 2010, 8:15)

    yoko ono [utilizator]

    aberatie studiul asta.

    44% isi spala masina 1 data pe spatamana ??

    FRECTIE !
  • -1 (3 voturi)    
    gresit!!! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 8:39)

    cupitza [anonim]

    Romanii isi spala des masinile pentru ca sunt drumurile mizerabile. Acum o speli, maine e la loc ... Deci asta e motivul, nu ca avem cele mai curate masini. Si eu mi-o spal 1/saptamana, chiar 2/saptamana daca e mizerabila. Dar la fel de bine o spal 1 la 2 saptamani daca ploua si e vreme urata. In vest cum intri cu masina, asa ai iesit cu ea, curata. Nu e parf, nu e noroi ... Deci cei de la Chevy sa-si revizuiasca studiul, nu e relevant
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 10:23)

      Gigi Maybachistu' Elegant [anonim] i-a raspuns lui cupitza

      La bulgari mizeria e pe măsură, dar publicul bulgar e mult mai neglijent... cel puţin cei care sunt pe şosea cu maşina lor, că în 12 ore de traversare a Bulgariei n-am văzut decât ceva mai puţin de 10 maşini.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce tare (Miercuri, 22 decembrie 2010, 8:39)

    drak latinu [utilizator]

    Unii romani isi spala masina mai des decat se spala ei !! Tipica baie comunista vineri dupa masa ! ;)
    • -1 (1 vot)    
      Eşti prea optimist (Miercuri, 22 decembrie 2010, 10:24)

      Gigi Maybachistu' Elegant [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Un drum cu metroul în zilele de vineri şi sâmbătă nu demonstrează că ar fi vreo diferenţă faţă de restul timpului :D
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Miercuri, 22 decembrie 2010, 8:41)

    ska [anonim]

    "Aproape jumatate dintre soferii romani au cele mai curate masini in comparatie cu omologii lor din tarile invecinate"

    suna ca dracu...
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 10:44)

      me [anonim] i-a raspuns lui ska

      din titlu nu poti sa intelegi nimic. Ar trebui schimbat ca sa capete sens.
    • +1 (1 vot)    
      Frumos limba romaneste (Miercuri, 22 decembrie 2010, 10:51)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui ska

      Frumos limba româneşte, cine ştiut să vorbeşte ...
  • -1 (1 vot)    
    Masini curate (Miercuri, 22 decembrie 2010, 8:52)

    Task Damager [anonim]

    Autorii studiului se inseala. Romanii isi spala masinile saptamanal, dar nu au cele mai curate masini. Ei si le spala atat de des din cauza strazilor jegoase. Dupa ce ies de la spalatorie, nu le trebuie decat o zi ca sa aiba masina neagra. Ungurii NU AU NEVOIE sa isi spele atat de des masinile.
  • 0 (2 voturi)    
    completare (Miercuri, 22 decembrie 2010, 9:07)

    Cristian [anonim]

    "soferii romani au cele mai curate masini: 44% isi spala masina o data pe saptamana" -- ca sa intregim adevarul, ar trebui spus si ca "de aici rezulta ca romanii au cele mai prafuite strazi". :)
  • +2 (2 voturi)    
    vechime (Miercuri, 22 decembrie 2010, 10:06)

    mircea [anonim]

    "70% din maşini ... au o vechime ... de sub şase, (6), ani ..."; păi, duduie Sorana, asta înseamnă că ele au fie 5, fie 4, 3, 2, sau doar un an, ceea ce face să avem cel mai tânăr parc auto din lume!!! Poate ai vrut să spui "peste" sau "mai mult de" 6 ani, ceea ce este real, nereale fiind cunoştinţele matale de limbă română!
    • -1 (1 vot)    
      jignesti gratuit (Miercuri, 22 decembrie 2010, 11:02)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Citeste studiul si nu jigni aiurea, a scris corect, 70% dintre masinile romanilor sunt mai noi de 6 ani si asta nu inseamna ca avem cel mai tinar parc auto din lume!
      Faptul ca folosesti diacritice nu te face mai destept ...
      • +1 (1 vot)    
        studiu (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:54)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        Am citit foarte atent studiul si nu jignesc de loc pe nimeni, cu atat mai mult "aiurea", cum spui tu.Ca 70% "dintre masinile romanilor sunt mai noi de 6 ani" s-o crezi tu si duduia Sorana, ca nimeni alcineva nu va crede asa ceva. In ziarul "Adevarul" din 19 nov. a.c. este publicat un interviu cu Jerome Olive, director general "Dacia", persoana care cunoaste foarte bine situatia parcului auto roman deoarece piata romaneasca este cea mai mare pentru produsele "Dacia". Iata ce spune d-l Olive: "... in Romania exista un parc auto de peste 5 mil. autovehicule din care aproape jumatate au peste 20 de ani vechime."Ma limitez la atat deoarecedatele APIA pe 2010 nu sunt inca definitivate iar cele pe 2009 s-ar putea sa nu-ti convina si mai mult. Faptul ca folosesc diacriticile arata ca am respect fata de limba romana, lucru pe care tu nu-l poti intelege; ca sa-ti fiu pe plac macar cu atat, uit, nu le mai folosesc de data asta!
  • +1 (1 vot)    
    Interesant! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 10:56)

    Daniel [anonim]

    E foarte interesant cum Romanii prefere Chevrolet: femeile prefera Spark iar barbatii Captiva.

    Probabil de-aia toti isi cumpara VW sau Opel sau BMW sau Mercedes sau ... orice altceva dar nu Chevrolet! :) :))
    • 0 (0 voturi)    
      studiu (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:55)

      gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      facut pe posesorii de chevrolet...scrie mai sus
  • +2 (2 voturi)    
    masina un altar (Miercuri, 22 decembrie 2010, 11:31)

    bnd [anonim]

    Nu prea tine de igena. Pentru multi romani masina e un altar! Unora le ploua in casa insa bordul masini luceste!
  • +1 (1 vot)    
    n-au vazut-o pe a mea.. (Miercuri, 22 decembrie 2010, 12:01)

    ex [anonim]

    o spal o data la 6 luni.. da-l dracu' de fier, pai eu o servesc pe ea, sau ea pe mine? :)
  • +1 (1 vot)    
    skdfhe23e2@yuahoo.com (Miercuri, 22 decembrie 2010, 13:55)

    Capsunaru [anonim]

    70% masini mai noi de 6 ani, casele pline de electrocasnice, concedii la Mare la Bulgari (macar), la ski in Austria, hypermarketuri pline de cumparatori. Si, pe de alta parte, aceeasi romani care urla pe toate canalele de TV ca ce rau o duc, ca mor de foame etc. Nashpa natie !