VIDEO Germania sarbatoreste 125 de ani de la inventarea automobilului si revendica suprematia in acest domeniu

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 21:00 Economie | Auto

Angela Merkel, la ceremonia de la Stuttgart
Foto: Reuters
Cancelarul german Angela Merkel, care sarbatoreste sambata seara 125 de ani de la automobilul inventat de Carl Benz, a revendicat suprematia Germaniei in materie de tehnologie automobilistica, intr-un mesaj video difuzat inainte de inceperea ceremoniei, relateaza AFP.

"Nu am pierdut niciodata suprematia tehnologica si acest lucru trebuie sa ramana la fel, pe viitor. Germania este tara masinii. Germania a modelat tehnologiile acestei industrii timp de numerosi ani si doreste sa continue sa o faca", a spus Merkel.

In 29 ianuarie 1886, Carl Benz a depus un brevet pentru fabricarea unui triciclu motorizat (Triciclul Benz 1), conceput in uzina sa de motoare industriale de la Mannheim, Benz & Cie. Producerea primei masini Benz pe patru roti a urmat patru ani mai tarziu.



Mai multe tari isi disputa paternitatea masinii, dar este general acceptat ca inventatorul primului automobil din istorie, echipat pentru propulsia sa cu un motor cu explozie, carburator, radiator cu apa si sasiu, este Carl Benz.

O ceremonie are loc sambata seara la Stuttgart, la muzeul Mercedes al automobilului, in prezenta Angelei Merkel, a sefului Daimler, Dieter Zetsche, si a sefului guvernului regional Bade-Wurtemberg, Stefan Mappus, la care sunt asteptati sa ia parte o mie de invitati.

Cancelarul german a subliniat, in acest mesaj video, ca exporturile foarte solide ale Germaniei se datoreaza in mare parte industriei automobilistice.

Ea a adaugat ca vehiculele hibride sau electrice constituie provocarea pentru viitorul acestei industrii, in conditiile in care Germania spera sa aiba un milion de astfel de masini pe strazile sale pana in 2020.

"Daca vrem sa ramanem lideri mondiali in sectorul auto, trebuie sa mergem inainte cu masinile electrice" si sa cream infrastructura necesara acestora, a pledat ea.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3677 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    ha! ha!! ha !!!! (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 21:28)

    MASINA SMECHERA [anonim]

    Panhard-Levassor-anul 1945...primul automobil din lume.era echipat cu motoare Daimler...restul este istorie si mandrie prosteasca...daca-mi pun la Daimler felinar si-mi leg cateaua de bara sa bag toti tiganii in boala sunt si eu primul care a inventat un automobil...mai documentati-va si voi cand scrieti ceva...primul proiect de automobil este facut de Leonardo da Vinci...1400si ceva...principiu cu arc...ce stiau germanii atunci????trageau cu arcul...
    • +1 (1 vot)    
      Leonardo da Vinci ??? Esti dus rau de tot cu capu! (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 21:38)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui MASINA SMECHERA

      *
    • +2 (2 voturi)    
      1890 (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 22:05)

      sebi [anonim] i-a raspuns lui MASINA SMECHERA

      Atunci apare primul automobil Panhard...deci la patru ani dupa triciclul lui Benz. Oricum, e discutabil in ce masura ambele pot fi considerate autoturisme, si nu doar niste trasuri cu motor. Chestiile aste cu ce tara a fot prima productia de nu stiu ce sunt intotdeauna prilej de campanie electorala, ferice de politicianul care prinde cat mai multe jubilee d'astea. Ca Germania a fost sau nu prima (sunt curios cum statea treaba daca Benz ar fi fost emigrant!) nu conteaza asa de mult, important e ca la ora actuala sunt jos palaria in industria auto. Bravo lor ca au stiu sa-si sustina industria constructoare de masini, rusine britanicilor ca si-au pus pe butuci aproape toata industria. Vorba lui Clackson: "Nu mai producem mai nimic. In tara primei revolutii industriale, doar 9% din populatie mai lucreaza in industrie." Dureros!
    • 0 (0 voturi)    
      Cam asa este (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 23:43)

      ArchFiend [anonim] i-a raspuns lui MASINA SMECHERA

      Ai dreptate dar esti pe langa subiect.
    • +1 (1 vot)    
      vai de capul tau (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 23:53)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui MASINA SMECHERA

      Tu nu esti nici macar in stare sa pricepi ce se discuta si nu poti face diferenta intre un desen primitiv al unui "automobil" cu vasle, uitat prin arhive vreme de sute de ani, si un prototip functional al unui automobil.

      Pentru cultura ta generala si altii si-au imaginat tot felul de ghidusii cu mult inainte de aparitia lor efectiva: Jules Verne spre exemplu facea schite de submarine si nave spatiale inainte de aparitia acestora. Totusi, ar fi o prostie sa-l creditam cu inventarea lor.

      Da Vinci, ce-i drept, a fost un geniu de prima mana. Totusi multe dintre scrierile lui, care ar fi putut revolutiona lumea stiintifica au cazut prada uitarii (de exemplu lucrarile sale in ceea ce priveste anatomia umana, la timpul lor cu mult peste tot ceea ce exista in domeniu), iar omenirea a trebuit sa le reinventeze / redescopereasca. Ori chiar si doar din acest motiv e doar o exagerare prosteasca sa-i atribuim lui meritele altora
    • +1 (1 vot)    
      :| the fuck.. (Duminică, 30 ianuarie 2011, 1:10)

      SirJ [anonim] i-a raspuns lui MASINA SMECHERA

      E vb de motorul cu combustie interna...aerianule
  • -2 (2 voturi)    
    ha,ha....... (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 21:47)

    ion de la raion [anonim]

    Decat sa radem de altii si altii de noi stim,atat,un popor de lasi si tzatze barfitoare.In ce hal a juns acest teritoriu numit Romania,cu asa oameni nici nu putea arata altfel,pe masura sunt si conducatorii.Cine mai are un asemenea presedinte cum avem noi?Nimeni!!! Suntem o gloata de sclavi ieftini si prosti.A ajuns o prostituata din Buzau sa conduca tzara lui Eminescu,toti analfabetii sunt ministrii,dar romanii tac,tac si tac.Dar bine merci,stim sa criticam poporul german.Bravo romani!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar a ramas pe hartie (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 22:00)

    Ostap [anonim]

    Aici era vorba de primul autoturism operational.
    Asa si motorul cu aburi a fost inventat acum 2000 de ani dar conditiile istorico-economice nu au permis implementarea sa.
    Conteaza ce s-a intamplat nu ce ar fi putut fi.
  • 0 (2 voturi)    
    Suprematia (Duminică, 30 ianuarie 2011, 3:00)

    Vizitiul [utilizator]

    Au avut nemtii pe unul ce revendica suprematia rasiala mai de mult, mania suprematiei :)
  • 0 (2 voturi)    
    o fi (Duminică, 30 ianuarie 2011, 3:14)

    ion volanescu [anonim]

    dar john ford a facut masina disponibila maselor.
    a fost primul constructor in serie.prima linie de montaj si un automobil ieftin.
    a inceput era cu cine a mers primul pe jos, cine a inventat apa de baut si pasul pe luna.
    cum era aia cu piticul sovietic, cel mai inalt pitic din lume.
  • -1 (1 vot)    
    corect este (Duminică, 30 ianuarie 2011, 4:41)

    jetset-LONDON [anonim]

    Baden-Wurttemberg si NU Bade-Wurtemberg, ar fi indicat sa mai consultati macar Wikipedia, chiar daca nu santeti vorbitori de limba germana!
    Legat de articol, lideri mondiali nu au fost si nu prea vor fi prea curand . . . !
  • 0 (2 voturi)    
    sigur (Duminică, 30 ianuarie 2011, 8:59)

    contribuabilu [utilizator]

    daca nu ne distrugeau comunisti, aveam si noi romani o industrie de varf.
  • 0 (2 voturi)    
    Degeaba (Duminică, 30 ianuarie 2011, 9:42)

    Kor [anonim]

    Degeama se bat nemtii cu caramida in piept. Tot tata Ford i-a invatzat pe toti cum se construieste un automobil de serie competitiv.