Parcul auto romanesc in detaliu

Topul marcilor auto - De la cele 42 de masini Lamborghini, la aproape 500.000 de Volkswagen-uri

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 10 februarie 2011, 11:36 Economie | Auto

Top 15 marci auto in functie de numarul de masini inmatriculate
Foto: Directia Regim Permise de Conducere
In Romania sunt 1,55 milioane de Dacii, aproape jumatate de milion de autoturisme Volkswagen si circa 400.000 de masini Opel, conform datelor furnizate HotNews.ro de DRPCIV. In Romania sunt inscrise 126 de masini Ferrari, 42 Lamborghini, peste 60 de Rolls Royce si mai bine de 300 de Hummer-uri. Si marcile mai rare sunt reprezentate: in tara exista circa 300 de masini Pontiac si Cadillac, aproape 200 de autoturisme Lincoln si 16 Maybach-ul. Fostii producatori nationali sunt inca prezenti in  parcul auto ce a trecut de 4,3 milioane unitati: exista peste 30.000 de masini Aro si Oltcit si mai bine de 230.000 marca Daewoo.


Zece marci detin peste 80% din parcul auto romanesc:

1. Dacia                          1,55 milioane masini
2. Volkswagen                  495.904
3. Opel                           396.411
4. Daewoo                       232.112
5. Ford                            232.038
6. Renault                        229.312
7. Skoda                          161.085
8. Audi                            113.577
9. Peugeot                       103.027
10. BMW                          94.398

Cele mai cunoscute marci coreeene au circa 52.000 de masini (Hyundai) si 20.000 (Kia), in timp ce Toyota e marca nipona care sta cel mai bine (47.000 de masini), urmata de Nissan (25.000), Mitsubishi (peste 19.000), Suzuki cu aproape 18.000 si Honda cu aproximativ 12.000.

Marcile sport si premium sunt destul de bine reprezentate: in tara sunt inscrise 126 de masini Ferrari, 42 Lamborghini, 63 de exemplare Rolls Royce, 207 Bentley, 62 Aston Martin si peste 2.200 de Porsche.

Dintre marcile americane mai exotice mentionam Buick (52 de masini), Cadillac (295), Dodge (circa 1.400), Pontiac (304), Lincoln (186) si Hummer (342).

Datele Politiei mai arata ca in tara sunt inscrise peste 9.000 de masini Alfa Romeo, aproape 1.300 de masini Jaguar, peste 15.000 de unitati Volvo si mai bine de 12.000 de Trabant-uri.

In ceea ce priveste marcile premium japoneze, statisticile arata ca sunt inscrise in circulatie 26 de masini Acura (marca premium a Honda), aproape 600 de Infiniti si de doua ori mai multe Lexus-uri.

Si marcile chinezesti sunt reprezentate, insa foarte slab: exista 24 de masini Chery, 234 Geely si 545 Great Wall (ca sa le numim pe cele cat de cat cunoscute).

Si marcile rusesti sunt inca reprezentate, chiar daca programul Rabla le-a mai micsorat efectivele: parcul auto cuprinde peste 14.000 de masini Lada, 2.000 Moskvich si peste 200 de Volgi.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

8954 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    cei care au masini asa scumpe (Joi, 10 februarie 2011, 12:04)

    llegionariii [anonim]

    sa fie cercetate sursele de bani. daca e ok, sa le creasca impozitul la 80%. daca nu lla inchisoare,,,confiscarea averilor....
    • +7 (13 voturi)    
      imbecil (Joi, 10 februarie 2011, 12:16)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui llegionariii

      Daca tu nu esti in stare sa faci bani, asta nu inseamna ca toti cei care au bani fura. De ce sa platesc eu impozit 80%? Pentru ca sunt mai inteligent ca tine si sunt in stare sa am un job care imi permite sa am o masina mai scumpa?
    • +5 (11 voturi)    
      ma, tu sigur esti legionar (Joi, 10 februarie 2011, 12:22)

      dasda [anonim] i-a raspuns lui llegionariii

      ca tare mai vorbesti ca un comunist.
      deci sa se verifice susra banilor si, daca e ok, deci daca oamenii chiar au muncit pentru masina aia, sa le puna impozit 80% (nu stii nici tu pe ce sa fie impozitul asta, dar sa fie de 80%)
      si din impozitul asta sa-si ia USL-ul, pe care il vrei tu a putere, partea lui si din restul sa dea firimituri la putori ca tine, nu?
      un somaj, un ajutor social, orice, numai sa nu muncesti
      • +1 (1 vot)    
        Nici eu nu sunt de acord... (Vineri, 11 februarie 2011, 13:19)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui dasda

        ...cu 80%, in schimb cu confiscarea averilor ilicite da. Protectia sociala trebuie indreptata spre cine are cu adevarat nevoie, invalizi, bolnavi cronici, batrani, concedii de nastere. Si sa se ia putin la purecat miile de falsi pensionari de boala care iau bani degeaba, in timp ce sunt persoane paralizate carora li se neaga invaliditatea.
      • 0 (0 voturi)    
        cati ani iti trebuie (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 2:39)

        curios [anonim] i-a raspuns lui dasda

        sa strangi pentru un rolls sau lamborghini ?
        ma refer la salariile castigate cinstit in tzarisoara ?

        si alta curiozitate, de cand sunt masinile americane, exotice ?! din toate alea insirate, doar cadillac si lincoln sunt de lux.
        exotice in america sunt dodge viper, chevy corvette, ford cobra, ford shelby, panoz, tesla...
        buick, pontiac, hummer, sunt cu duiiumul.
    • +5 (7 voturi)    
      Propunere (Joi, 10 februarie 2011, 12:24)

      Handrews [utilizator] i-a raspuns lui llegionariii

      Mai bine direct la inchisoare cu toti care au masini :)) plus confiscarea caselor. De unde si pana unde majorare de impozit 80% pt ceva cumparat legal?
    • +7 (9 voturi)    
      asta mi se pare o opinie extremista (Joi, 10 februarie 2011, 12:32)

      badboy187 [anonim] i-a raspuns lui llegionariii

      si eu care sustin impozitul unic pe venit... mi se pare o gandire cam ingradita asta cu "sa luam banii de la cei care au sa-i dam la cei care n-au" ... nu toti care au bani i-au obtinut pe cai ilicite (asta e cu totul altceva). sunt departe de a fi un om bogat, dar nu ma roade invidia asa incat sa ii dispretuiesc pe cei care au mai mult ca mine si sa vreau sa le iau banii intr-o forma sau alta.
  • +1 (1 vot)    
    16 mayback (Joi, 10 februarie 2011, 12:06)

    izo [anonim]

    126 Ferarri, 16 Maybach, 60 Rolls..... Oau... nu prea le-am vazut prin tara....
    • +2 (2 voturi)    
      sunt toate din Sighetu Maramatiei si Sulina (Joi, 10 februarie 2011, 13:27)

      marius [anonim] i-a raspuns lui izo

      Poate de aia... :))
  • 0 (0 voturi)    
    dar (Joi, 10 februarie 2011, 12:08)

    TT [anonim]

    Mercedes ???
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 10 februarie 2011, 12:17)

    Andrei [anonim]

    Doar 2200 de Porsche-uri? La cate Cayenne-uri se plimba prin Bucuresti...
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 10 februarie 2011, 13:38)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Pai 90% din ele sunt in Bucuresti :)
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 10 februarie 2011, 15:39)

      Ion Matei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      omiti ca multe masini sunt inmatriculate in Bulgaria... ca vb aia, da omu' banii pe Q7 dar nu ar da si pe taxa de prima inmatriculare sau pe impozit... ca nu-i mai ajunge de benzina bizonului...
  • 0 (0 voturi)    
    citroen (Joi, 10 februarie 2011, 12:19)

    dman [anonim]

    cred ca rivalizeaza cu lamborghini

    ps: detin unul, citroen normal :D
  • -1 (3 voturi)    
    ha (Joi, 10 februarie 2011, 12:20)

    cristian [anonim]

    Nu vezi ca tot astia mici cad?
    Vamesii au facut si ei ce le-au zis astia cu ROlls cu Lambo Ferarri si restul de masini care nu isi au rostul in Romania.
    • +4 (6 voturi)    
      Ma... (Joi, 10 februarie 2011, 12:44)

      Fredonel [anonim] i-a raspuns lui cristian

      am asa, o boala pe voi astia care va roade invidia. Auzi tu: " masini care nu isi au rostul in Romania". Ce dracului te intereseaza pe tine cine si ce masina isi cumpara si ce face cu ea? Ce te intereseaza pe tine ca ala vrea sa se dea cu Ferrari-ul prin gropile din Romania, ce ii platesti tu facturile? Sau numai asa ca sa carcotesti si tu un pic? Nu puteti sa va vedeti mucegaiul de la cur de oful alora cu Ferrari si Lamborghini.

      Ps. eu am un amarat de Opel Astra luat leasing, asta ca sa nu imi porti de grija.
  • -1 (3 voturi)    
    Jecmaneala ! (Joi, 10 februarie 2011, 12:55)

    babarada [anonim]

    Hotie la drumul mare! Impozite enorme si bani care se duc in buzunarele clientelei politice! Drumuri proaste ,carburant la preturi exorbitante ,amenzi date aiurea pentru indeplinirea planului de stat, hotie legalizata cu aroma de B@b!!
  • +7 (7 voturi)    
    ar fi interesant (Joi, 10 februarie 2011, 12:57)

    gcorneille [utilizator]

    si o statistica a varstei medii a masinilor pe marci
  • 0 (2 voturi)    
    Si mai Interesant (Joi, 10 februarie 2011, 15:17)

    Daniel [anonim]

    Si mai interesant ar fi una pe varsta a posesorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Joi, 10 februarie 2011, 16:17)

    ??? [anonim]

    Daca tot se doreste a fi 'Parcul auto romanesc in detaliu' atunci va rog sa-l prezentati complet (de la A la Z)