Un brazilian a depasit cu 191 km/h viteza legala in Germania si a primit 1.800 de euro amenda

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2011, 15:37 Economie | Auto

Un brazilian a fost cu greu oprit de politia germana dupa ce a mers cu 291 km/h la volanul unui BMW pe o autostrada unde limita era de 100 km/h, informeaza AFP. Brazilianul in varsta de 22 de ani a primit 1.800 de euro amenda si i s-a suspendat permisul pentru trei luni.

Brazilianul conducea un BMW seria 7 cu numere de Polonia si a fost prins gonind cu 291 km/h pe o autostrada de langa Hamburg unde limita de viteza era de numai 100 km/h.

A fost nevoie de mai multe masini de politie pentru a-l opri pe vitezomanul care s-a ales cu cateva puncte de penalizare, va avea permisul suspendat pentru trei luni si va trebui sa plateasca 1.800 de euro amenda. Ca circumstanta agravanta politia a gasit si o cantitate mica de droguri in rucsacul tanarului.

Autostrazile germane nu sunt cu totul lipsite de limite de viteza, acestea fiind in vigoare mai ales in apropierea intrarilor in orase.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5462 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    sa vina in romania (Marţi, 29 martie 2011, 15:43)

    alina [anonim]

    sa vina la noi ca in curand coruptii cu suvuri o sa scoata toate amenzile si o sa le inlocuiasca cu avertisemente...
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Marţi, 29 martie 2011, 16:02)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui alina

      aici e nevoie de politisti cu mitraliere grele ca sa mai poata face ordine... situatia o ia razna pe sosele si in societate; asta-i libertatea dorita de tinerii romani.
    • +1 (1 vot)    
      191km/h (Marţi, 29 martie 2011, 22:31)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui alina

      Daca venea la noi, cu 291 km/h, depasea Tarom in zbor :))
  • +2 (2 voturi)    
    Posesorii nostri de BMW cica sunt saraci... (Marţi, 29 martie 2011, 15:53)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... si miorlaie ca avem amenzi prea mari...

    Vreau unificarea sanctiunilor in UE !
    Cine nu are bani, sa conduca mai cuminte, ca moartea pe sosele nu alege dupa cuantumul amenzilor, ci dupa viteza de impact...
  • 0 (8 voturi)    
    Un alt mit demolat despre Germania (Marţi, 29 martie 2011, 16:02)

    Gica contra [anonim]

    Unde-s tampitii care spuneau sus si tare ca in Germania nu exista limita de viteza pe autostrazi? Am auzit de sute de ori aceasta gugumanie de romani snobi si ignoranti, pana cand m-am enervat si am tras o tura cu masina pana la Munchen. Si, stupoare: de la Salzburg la Munchen am tinut-o tooot intr-o limita de viteza, care era de obicei de 80 km/h! Nu mai credeti toate bazaconiile care se spun aici despre Occident, nu e Tara Minunilor acolo si nicaieri nu este... Poate doar pe "celalalt taram"!
    • +3 (3 voturi)    
      Un alt prost care-si da cu parerea (Marţi, 29 martie 2011, 17:33)

      lsorin [anonim] i-a raspuns lui Gica contra

      Bine ca te-ai enervat si te-ai dus numai pana la Munchen!

      Inca un frustrat care nu stia cum sa ne spuna ca a ajuns in Germania!!!

      In Germania nu exista limita de viteza acolo unde nu este prevazut altfel. Punct. Indiferent ca vrei tu sau nu.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar are dreptate (Marţi, 29 martie 2011, 22:50)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui lsorin

        Si eu am traversat Germania pe vreo 700km, din Luxembourg in Austria (si nu o singura data). Am mers pe aceeasi bucata Salzburg-Munchen, si da, are limitari si de 80-100 (chiar si cand treci pe langa un satuc, presupun ca pt zgomot, desi au pereti antizgomot). Iar inspre Lux., la un moment dat nu mai e autostrada, e drum national (o bucata de aprox 100km). Sectiuni cu "fara limita" sunt destul de putine pe acel traseu (si erau marcate), si nu cred sa fi fost una mai lunga de 10km...cam peste tot ai panouri cu limita de 130. Sa nu mai zic de bucatile unde aveai limitare (alternanta 100/130) si avertizari ca sectorul e monitorizat. A da, si am si stat pe autostrada in Germania. Un dop de vreo 5 km. Deh, era fara limita probabil! Asa ca, unde-i autostrada aia unde nu ai nici o limitare? Zi-mi si mie o bucata mai lunga, sa dau si eu un tur de pista...
        • 0 (0 voturi)    
          este o autostrada mai veche cred (Miercuri, 30 martie 2011, 10:47)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Salzburg-Munchen este o autostrada mai veche cred, daca ati observat banda de urgenta nu prea exista si e prevazuta cu mici parcari destul de dese. Cred ca din cauza asta are limita de 100 -120. Cand am mers pe ea acuma 3 ani era destul de praf, foarte multe denivelaturi de la tiruri si multe plombe. In Germania sunt autostrazi cu limita dar sunt si autostrazi fara limita!!!
    • -1 (1 vot)    
      Nu ar trebui sa te referi la altii cu injurii... (Marţi, 29 martie 2011, 17:35)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gica contra

      Ci chiar la tine... Nu era un semn de ploaie sau ninsoare deasupra indicatorului? Daca raspunsul este afirmativ (si stiu ca asa este ca am trecut de zeci de ori pe acolo) atunci nu ai limita de viteza decat cand ploua/ninge. In rest poti sa te dai inteligent dar in Germania puteai sa mergi cu cat doreai!
    • +2 (2 voturi)    
      Te inseli (Marţi, 29 martie 2011, 17:43)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui Gica contra

      Am traversat Germania de la Passau spre Maastricht. Sunt foarte multe portiuni de autostrada unde nu ai limita de viteza
    • +2 (2 voturi)    
      singurul lucru dmolat esti tu (Marţi, 29 martie 2011, 18:00)

      Locke [utilizator] i-a raspuns lui Gica contra

      Mai informeaza-te, Herr Gike. In Germania nu exista limita legala de viteza pe autostrazi (conform legislatiei in vigoare), doar o recomandare pt. 130 km/h. Numai ca spre deosebire de lumea in care te invarti matale, unde toate sunt ori albe ori negre, exista si exceptii. Pe multe sectiuni de autostrada sunt impuse limite de viteza, in functie de conditiile locale, de lucrari de reparatii, etc.

      Daca brazilianul ar fi ales o ruta fara restrictii, nu primea nicio amenda.

      Iar tu te vaicaresti ca un romanache sadea, fara cap si fara coada.
      • -1 (1 vot)    
        Ie gresit... (Marţi, 29 martie 2011, 18:32)

        Kraut [anonim] i-a raspuns lui Locke

        Nea Locke, iesi otzira din Germania, spre Olanda de exemplu, ia o bretea la dreapta si intoarce-te inapoi spre Germanik. Zi-ne si noua ce scrie pe primu indicator rutier pe care-l vezi in fatza ochilor. Dupe care ia si citeshte codu rutier teuton si lumineaza-ne si pe noi cine are dreptate: codu rutier a lu tanti Angela, indicatoarele rutiere sau folcloru romanesc referitor la autobanurile nemtzeshti?
    • +2 (2 voturi)    
      limitare (Marţi, 29 martie 2011, 18:01)

      dman [anonim] i-a raspuns lui Gica contra

      asa cum autostrada soarelui are din cand in cand limitare la 100, 80 sau chiar 60 km/h, asa si in germania sunt portiuni cu restrictie la 130 sau 100 km/h. Dar in rest e chiar fara limita.
      Eu stau in munchen, si am mers destul de mult prin germania.
      Iar in general amenzile de circulatie in germania chiar nu sunt mari. Sunt comparabile cu cele din romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Limite (Marţi, 29 martie 2011, 20:38)

      M [anonim] i-a raspuns lui Gica contra

      Exagerezi putin, sunt limite de viteza dar pe anumite portiuni, in functie de regiunea pe care o traverseaza autostrada si de cat de periculos este acel sector. In general insa sunt portiuni foarte mari de autostrada fara limita de viteza. Daca tipu mergea cu 300 si s-a trezit ca a intrat intr-un sector cu limita de viteza mi se pare normal ca nu a mai avut timp sa franeze. Merg destul de des prin Germania. Succes si nu te mai ambala asa.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotnews, 191 km/h nu-s 291 km/h! Deci? :-) (Marţi, 29 martie 2011, 16:04)

    Jane Doe [utilizator]

    Asa-i in strainatate.... in Franta, amenda pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice este de 4200 Euro!!! Se confisca masina si se restituie doar in momentul achitarii amenzii. In caz contrar, este scoasa la vanzare, dupa 30 de zile, parca. Daca vanzarea nu acopera suma + cheltuielile de ridicare / parcare, au dreptul sa-ti execute alte bunuri, prin hotarare judecatoreasca. Simplu, nu? :-)
    • +3 (3 voturi)    
      Limită şi diferenţă (Marţi, 29 martie 2011, 17:02)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Jane Doe

      A mers cu 291 acolo unde limita era 100, deci a depăşit limita cu 191 km/h.
  • -1 (5 voturi)    
    in Romania nu e posibil (Marţi, 29 martie 2011, 16:21)

    Bogdan [anonim]

    unde sa alergi cu masina la vitezele astea ?!? La ce gropi sunt si in general la ce infrastructura avem e sinucidere curata ...:P
    Noi stim doar sa punem amenzi si sa "ciupim" soferii cu radarul din boscheti ca au depasit viteza cu 5 km/h (desi poate nu e niciun pericol ca nu e nimeni pe sosea :P), sa-i vanam cand trec pe galben ca au ocolit o ditamai gropa in mijlocul soselei, sa luam masina unuia care s-a invartit o ora si nu a gasit loc de parcare (dar n-a pus-o in mijlocul soselei ca alti bizoni, carora nu li se ridica masina) etc.
    Culmea e ca atunci cand vrem sa mai relaxam prostiile astea de legi, cei cu spirit "cetatenesc" sar in sus ca sunt avantajati coruptii. Ca si cum "smecherii" au tinut vreodata cont de legislatie sau se tem de amenzi. Tot "cetatenii" le respecta si tot ei le platesc...Dar de, noi suntem mai rigurosi (din gura mai ales) decat germanii...
  • +1 (1 vot)    
    dar (Marţi, 29 martie 2011, 16:34)

    vitezomanu [anonim]

    nu e cam mica amenda?
    • 0 (0 voturi)    
      prea mica? (Marţi, 29 martie 2011, 22:14)

      moshu [anonim] i-a raspuns lui vitezomanu

      prea mica nu este. O casiera la Lidl castiga 1300 brut pe luna, 1800EUR reprezinta ca. 3/4 dintr-un salariu mediu pe toata Germania.
      Mai bine ar fi amenda fixata peste tot in functie de venitul anual, la fel ca in Finlanda; semenii nostri ceva mai aroganti vor putea sa-si schimbe optica dupa prima amenda, nu conteaza ca sunt mandri posesori de Aveo 1.2LT sau de Mercedes G450.
      • -1 (1 vot)    
        esti destept de bubui cu Finlanda ta (Marţi, 29 martie 2011, 23:19)

        unu [anonim] i-a raspuns lui moshu

        a avea amenzi in functie de venit nu numai c a e discriminatorie ci incalca si drepturile omului.

        comunisiti ca si tine saliveaza de zor la propuneri din astea. eu personal daca as avea o afacere in Romania si as lua o amenda babana in functie de venitul meu, as muta afacerea afara din Romania. doar asa ca sa demonstrez ca pot si ca nu cintez la fel de mult ca si boschetarul cu trabant de 5 milioane care pentru aceeasi infractiune nu plateste nimic pentru ca nu are venit.

        cat despre masuri care sa doara pe toata lumea in mod egal - alea sunt SUSPENDAREA SI ANULAREA PERMISULUI.

        in rest, succes la finlandinzare daca stii ce e aia...
  • +4 (6 voturi)    
    ce ti-e si cu globalizarea asta (Marţi, 29 martie 2011, 16:56)

    mslliviu [anonim]

    un brazilian isi ia amenda in Germania intr-o masina inmatriculata in Polonia, cel mai probabil furata din Romania sau Bulgaria, si reparata probabil cu piese made in Turcia.
  • -2 (2 voturi)    
    VITEZA (Marţi, 29 martie 2011, 19:33)

    GOGU [anonim]

    La noi merg unii si cu 400 la ora si nu le face nimeni nimic!!!!