VIDEO Renault a adus masini electrice pe strazile Bucurestiului

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 17:52 Economie | Auto

Renault Fluence ZE
Foto: Hotnews
Sunt inca scumpe si autonomia este redusa insa trec usor din teorie, in practica si ajung pe sosele. Masinile electrice sunt tot mai aproape de comercializarea in masa, iar Renault a adus in capitala pentru testare doua modele: Fluence ZE si Kangoo ZE. Pe vreme foarte rece sau cu un sofer care conduce mai agresiv autonomia scade mult, insa Renault insista asupra faptului ca pentru 80% din soferi autonomia masinilor electrice e suficienta. Laszlo Borbely, ministrul mediului, a spus, prezent fiind la teste, ca ordonanta privind acordarea de stimulente in valoare de 5.000 de euro cumparatorilor de masini electrice are mari sanse sa fie aprobata in sedinta de Guvern de miercuri.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10151 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Asa, vreau sa ma duc la mare (Luni, 18 aprilie 2011, 18:10)

    Subsemnatu [anonim]

    ...cu masina asta. Dau foc la hotel la Mamaia daca o pun la incarcat? Si daca raman in pana prostului pe autostrada ce fac, ma intorc cu ea pe platforma?
    • +4 (8 voturi)    
      Masina electrica nu-i de tine. (Luni, 18 aprilie 2011, 19:17)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Subsemnatu

      Trebuie sa mai cresti ca sa poti intelege avantajele unei masini electrice.Mirarea ta poate fi justificata numai prin nesimtirea producatorilor care vor sa recupereze investitia facuta si ceva in plus,de la primele bucati livrate.Ajungem la ceia ce se spune,ca sunt interese mari ca masinile electrice sa nu fie promovate in masa.Pretul actual este descurajant.Nu cred ca un automocbil electric va costa in viitor ,mai mult de 60% din pretul celui mai performant autoturism cu combustie.Si la pretul acesta ,castigul este substantial.Problema este ,ca nici motorul cu combustie nu si-a spus ultimul cuvant si deci viitorul apropiat va fi al masinilor hibride(mixte).
      • -1 (3 voturi)    
        Avantaje? (Luni, 18 aprilie 2011, 21:04)

        Solaris [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Si care ar fi acelea? Ca eu nu vad nici unul, vad doar dezavantaje. Autonomie de 160 km in conditii ideale (va autonomia la mobile sau viteza de tiparire la imprimante)!!! Pai ce autonomie e asta? Poti ajunge la jumate daca mergi agresiv sau pe frig. Cum sa mergi 80 km cu o masina? SI ce faci dupa aceea? Oamenii astia gindesc?
        Si o intrebare: bateriile alea care au o autonomie de cacao voi credeti ca sunt ecologice? Stiti cum se produc? Dar energia electrica necesara incarcarii? Credeti ca va veti incarca jegurile astea de masini cu energie electrica produsa de vint sau de maree? Jesus! Cita naivitate si pe ecologistii astia. O fi viitorul al masinilor electrice, dar nu cu tehnologia asta. Eu cu un rezervor merg 1000 de km. Nu pot accepta mai putin de la o incarcare la o masina electrica. Pina atunci mai e.
    • +1 (3 voturi)    
      autonomie mica (Luni, 18 aprilie 2011, 19:22)

      virgilius [utilizator] i-a raspuns lui Subsemnatu

      Din ce au spus nu prea ai sanse sa ajungi la mare (are vreo 160km autonomie), poate doar daca-i pui si panze, sau pedale.
      • +3 (5 voturi)    
        Pentru circulatie prin oras este suficienta . (Luni, 18 aprilie 2011, 19:43)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui virgilius

        Autonomie mare ai nevoie la circulatia interurbana.Pentru circulatia prin oras,160 km. autonomie sun suficiente.Si majoritatea romanilor folosesc automobilul in circulatie urbana.Adevarul ,ca in acest caz mai ai nevoie de un automobil pentru circulatie interurbana.
        • +5 (5 voturi)    
          ok... (Luni, 18 aprilie 2011, 20:20)

          george [anonim] i-a raspuns lui mircea

          are autonomie doar 160km... ok, e buna doar pentru oras... am inteles, da nu inteleg de ce faci faci un sedan, masina in 3 volume cu aceste caracteristici ?

          Fa nene o masina de oras electrica care sa se preteze pentru folosirea in oras de dimensiunile unui corsa, mazda 2, ford ka, toyota aygo, citroen c1 etc.
          • -1 (1 vot)    
            pai cum sa le faca asa (Marţi, 19 aprilie 2011, 2:07)

            marius [anonim] i-a raspuns lui george

            ori vrei sa le vanda? cum mai pot sa zica dup-aia "noi am incercat... da` lumea tot pe combustie interna vrea..."?
            lasand gluma la o parte... da` de fapt nu poti sa o lasi. pe bune, cat de mult vrei sa fii de partea lor, nu poti. toate masinile electrice pe care le-am vazut pana acum sunt ridicole. ori estetic ori ca pret. si chiar nu inteleg de ce nu se baga sa faca pe hidrogen. din cate stiu eu, e ieftin de produs. si pe deasupra un korean parca a descoperit o metoda de a-l produce de cateva zeci de ori mai ieftin. mai era ca alternativa o masina care mergea pe aer comprimat. atatea posibilitati de a hibridiza un motor electric cu orice altceva decat benzina... dar piata reflecta dorinta consumatorului, nu?
            • +3 (3 voturi)    
              remember Hindenburg ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 6:30)

              virgilius [utilizator] i-a raspuns lui marius

              E problema mare cu hidrogenul vis-a-vis de stocare, transport. Are molecula atat de mica incat poate trece prin peretii unui rezervor obisnuit si dupa aia BOOM. Pentru a fi rentabil trebuie lichefiat, iar asta ii creste pretul si complica instalatiile; nu se compara cu GPL-ul. Hidrogenul sta lichefiat la temp. f. joase.
            • 0 (2 voturi)    
              De ce nu hidrogen (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:13)

              HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui marius

              Daca faci un plin cu hidrogen, si nu conduci masina o saptamana, o sa te trezesti cu rezervorul gol. Asta e principala problema la hidrogen. Inca nu s-a inventat recipientul in care sa se conserve hidrogenul, fara pierderi.
              Masinile hibride sunt solutia. Folosesti energia electrica atat cat te duce bateria. Cand se termina, mergi pe combustie pana reusesti s-o incarci.
        • 0 (0 voturi)    
          cum ma? (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:34)

          Arkan [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          Pai in oras nu are rost sa mergi cu masina. Deci??
          Iau masina sa merg in oras. sa frec facaletul si sa stau la stop?
    • +1 (1 vot)    
      propaganda pentru corporatii (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:39)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Subsemnatu

      Noi vrem revolutie si "ei" ne ofera o cioara vopsita.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 18 aprilie 2011, 19:12)

    pamfletaru [utilizator]

    Trebuie sa mai scada pretul neaparat. In momentul de fata eu consum un rezervor de benzina pe luna, adica undeva in jur de 270-280 lei. Sunt extrem de incantat, dar pentru mine masina asta electrica nu merita!
    • +3 (7 voturi)    
      :) (Luni, 18 aprilie 2011, 23:24)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Iar eu merg cu bicicleta peste tot cu 0 lei pe luna si sunt super incantat. Pentru mine trebuie sa fie gratis ca sa le "cumpar" electricele. Se cheama ca sunt carevasazica un client pretentios! :) Pentru oras, lasati-le incolo de masini! La miscare cu noi!
      • +3 (5 voturi)    
        serios?! (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:54)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        Te rog frumos sa-ti duci copilul la cresa cu bicicleta... Sau la spital...
        • -1 (3 voturi)    
          Se poate... (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:12)

          Unu [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

          La cresa...daca te duci in tarile nordice, in special Danemarca o sa vezi ca bicicletele au un atas special pentru copii. La 7 dimineata cand iti ingheata sufletul de roman ramai traznit cand le vezi pe femeile alea cum pedaleaza spre cresa apoi job cu kinderi de 1 an dupa ele.

          Si nu cred ca o fac din saracie; cica e si sanatos pe deasupra. Concluzie: se poate dar nu la noi.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:29)

            pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Unu

            Multumesc pentru impartasirea impresiilor tale... Aer curat si miscare multa baieti!
        • 0 (0 voturi)    
          :-) (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:59)

          nevermind [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

          La cresa, nu-i problema.. ...
          Da ca sa mergi cu bicicleta la spital e musai sa-i pui girofare... Si sirena...
  • +1 (1 vot)    
    Daca vrei autonomie (Luni, 18 aprilie 2011, 20:45)

    denvarel [anonim]

    Ia o Tesla M
  • +1 (3 voturi)    
    hm (Marţi, 19 aprilie 2011, 0:33)

    AT [anonim]

    Vor cere subventii de la stat. "Uite ce idee draguta si verde, nu merita suportul Statului!? Cum de unde bani de subventii, taxati mai tare carburantii! Poluatorii! Monstrii ce sunt!"

    Pas. Vibratoarele merg pe baterii. Masinile, inca nu.
  • -1 (1 vot)    
    .. (Marţi, 19 aprilie 2011, 1:59)

    gigi [anonim]

    Masinile electrice sunt mai poluante decat cele clasice. Baterii, fabricarea ei propriu-zisa, etc.
    Si nu, faza cu trebuie sa inceapa de undeva, dezvoltata tehnologia bla bla nu merge. Tot ce trebuie dezvoltat sunt bateriile si nu trebuie masini scumpe si inutile pentru asta. Dar na, hippiotii au nevoie de un motiv sa injure guvernul intre doua concerte, ca e conspiratie.
    Ii doare pe Renault de mediul inconjurator fix undeva, e doar un nou segment de piata.
    Vreti sa fiti verzi? Bicicleta si transport in comun cat se poate.
  • 0 (0 voturi)    
    Citeste si o sa vezi ca sunt foarte tari (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:23)

    alin berbec [anonim]

    Au facut si masini mai mici pentru oras, intrati pe site-ul Renault ZE si o sa vedeti ce pot face oamenii astia
  • 0 (0 voturi)    
    BTW (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:46)

    DIXIE [anonim]

    Prima generatie de masini electrice nu se adreseaza publicului larg segmentul tinta il reprezinta flotele de taxi urban ce pot practica tarife avantajoase si la 0,5lei/km si este clar ca va scoate dupa piata de taxi, auto actuale cu motoare termice deasemenea sunt ideale ptr. flotele de curierat urban,etc.samd.
    Referitor la "subventia" de 5000euro aceasta este echivalentul TVA pe care statul nu-l mai incaseaza dar tot isi v-a lua "partea" din cheltuielile cu intretinerea,etc.
    Din pdv al mentenatei si al compotamentului in trafic masina eletrica suclaseaza masina cu motor termic.
    Problema autonomiei extinse necesara traficului interurban: http://gm-volt.com/2011/04/12/cost-effective-ev-battery-reportedly-passes-tests-recharges-in-minutes/ (7minute timp de incacare pentru autonomie 720km la pret de masina de serie)
    • 0 (2 voturi)    
      taxi (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:10)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui DIXIE

      Intr-adevar aceste masini se preteaza cel mai bine pentru taxi. Cu toate astea nu cred ca are cum sa scada tarifele asa mult cum spui tu (0,5lei/km) pentru ca trebuie sa se amortizeze si masina intr-un timp rezonabil + salariul soferului + alte costuri ale masinii (taxe, RCA, casco, revizii, cauciucuri, piese).

      Ce nu inteleg eu din toata treaba. De ce costa in halul asta de mult (fara baterie). Motorul electric e mai ieftin. In plus lipseste si schimbatorul de viteze. In rest masina e la fel. Un renault fluence cu motor termic nu cred ca depaseste 18-20 k euro (in ecliparea de top).
      • 0 (2 voturi)    
        :))) (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:11)

        :))) [anonim] i-a raspuns lui andrei

        @andrei

        "Ce nu inteleg eu din toata treaba. De ce costa in halul asta de mult (fara baterie)"

        E simplu Andrei! Pentru ca toata minciuna asta cu ",masini electrice", evident "nepoluante" e o teapa monumentala! O teapa de dimensiuni cosmice, comparabila cu o alta teapa, "incalzirea globala". O teapa prin care producatorii auto vand ciori vopsite consumatorilor indolenti. Ti-e clar, nu?

        Bizonii nu s-au gandit la urmatoarele aspecte:

        1) Poluarea pe care o produc bateriile, problemele de reciclare (nu cred in asa ceva) dupa ce bateriile devin "scrap".

        2) Poluarea generata de producerea energiei electrice in special de centralele pe carbuni.

        Nebunia asta cu masinile electrice este creatia "ecologistilor" (noii comunisti rebotezati, resapati, recolorati in verde) care se isterizeaza de vreo 35 de ani privind poluarea si "incalzirea globala". Berbecii nu iau in calcul insa poluarea imensa produsa de eruptiile vulcanice (vezi eruptia de anul trecut a vulcanului din Islanda).

        Ce sa spun...? Mai pot sa spun ceva?
      • 0 (0 voturi)    
        PRICE (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:38)

        DIXIE [anonim] i-a raspuns lui andrei

        s-ar putea sa fie bine sub 10K ,in acest moment pretul este "ridicat " de cerere/oferta,cine? este dispus sa ofere o alternativa de transport de vreo x8 mai ieftina decat ce avem acum si xN ori <poluanta {nu sunt surse de PM10 a metalelor grele (particule egale sau mai mici de 10 microni)} care inhalate trec direct in sange si sunt sursa majoritatii BOLILOR CIVILIZATIEI.
        Cat priveste poluarea ,orice activitate umana este poluatoare (si omul primitiv polua cand isi facea focul).
        Poluarea (chimica,fonica,etc.)scade masiv si o parte majora este mutata in afara oraselor.
        Retrospectiv vorbind secolul XIX a fost al motorului cu abur ;sec.XX motorul temic ,sec XXI motorul electric si in pregatire motorul pe hidrogen....
        PROMOVAREA auto electric a inceput in alte parti prin: asigurarea prioritara a locului de parcare,prize de incacare cu acces gratis in supermarket,parcari publice,libera trecere in anumite zone ale localitatilor (artere centrale,zone rezidence) ,zone turistice , rezervatii naturale,etc si Romania se va alinia la trend-ul acestiu secol .