Pretul petrolului creste pentru prima data in ultimele 8 zile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:00 Economie | Burse

Preturile petrolului sunt in crestere miercuri pentru prima data in ultimele 8 zile, sustinute de date privind declinul neasteptat al stocurilor in Statele Unite, saptamana trecuta, si cresterea importurilor de titei ale Chinei in decembrie. Cotatia petrolului West Texas Intermediate (WTI), de referinta in SUA, este in urcare cu 37 de centi, la 30,81 dolari pe baril, dupa ce marti a atins 29,93 dolari pe baril, cel mai redus nivel din decembrie 2003, si a inchis la 30,44 dolari pe baril, in declin cu 97 de centi, relateaza Reuters si Mediafax.

Pretul petrolului Brent, de referinta la Londra, este in crestere cu 28 de centi, la 31,14 dolari pe baril. Marti, petrolul Brent a incheiat tranzactiile in scadere cu 69 de centi, la 30,86 dolari pe baril, dupa un minim de 30,34 dolari pe baril.

Un nivel de pret de 30 de dolari pe baril este atat un prag psihologic cat si financiar si, in ultimele zile, traderii au investit in optiuni cotate la 30 de dolari, care expira in februarie si martie. "Pretul de 30 de dolari este un nivel intermediar de sprijin, dar nu pot spune daca este nivelul minim", a declarat Avtar Sandu, manager la Phillip Futures in Singapore.

In China, importurile de titei au atins in decembrie un nivel record de 7,82 milioane de barili, in urcare cu 21% fata de luna noiembrie si cu 9,3% comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor oficiale publicate miercuri.

China, al doilea mare consumator de petrol la nivel global, profita de pretul scazut al titeiului pentru acumularea de stocuri si cresterea exporturilor de produse rafinate. In aceste conditii, este posibil ca China sa depaseasca Statele Unite si sa devina cel mai mare importator de petrol din lume.

Stocurile de petrol ale SUA au scazut saptamana trecuta cu 3,9 milioane de barili, la 480,071 milioane de barili, in timp ce analistii anticipau o crestere de 2,5 milioane de barili.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
3195 vizualizari
  • 0 (8 voturi)    
    . (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:04)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    A crescut pretul cu 30 centi/baril deci vom avea benzina 2 euro litrul.Logic.
  • 0 (8 voturi)    
    Daa... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:16)

    Amad [utilizator]

    Motivul preferat pt. crestea pretului la pompa.
  • 0 (8 voturi)    
    Deci (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 11:31)

    Mm [anonim]

    E cazul să se scumpească benzina
  • +3 (5 voturi)    
    Tot raul spre bine ? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Cand a auzit vestea, de bucurie, Putin a dat de baut (cate-un paharut) votca la tot Kremlinul. Romanii,cand au aflat, au baut si ei, dar de necaz ca se scumpeste pretul la pompa. Dupa care, deh, s-au urcat la volan iar pe unii i-a prins politia si i-a lasat fara permis, prilej sa economiseasca banii pe care i-ar fi dat pe "plinuri".
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:42)

    CRMS [utilizator]

    Un pullback inainte sa coboare catre 25$
  • +1 (5 voturi)    
    Intrebare...de ce pretul petrolui a fost ridicat (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:29)

    Je__ [utilizator]

    in ultimii 5 ani?

    M-am uitat pe grafice. Supply a fost constant, in crestere usoara de prin 2008. Demand la fel. Si preturile au crescut de la 15$ barilul la 150$?
    De ce? Nimic din cerere/oferta nu s-a schimbat radical?

    Mi-e imi pare foarte clar ca e un joc politico/militar si economic, in cotatiile petrolului, si probabil si a altor resurse.

    Nu incercati sa gasiti logica, in ceva ce e controlat.
    • +1 (1 vot)    
      Hmm... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 13:55)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Si masonii de care parte a conductei sunt?
      • -1 (1 vot)    
        Daca ai un raspuns (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:33)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

        Nu te sfii sa-l dai. Accept orice parere bine argumentata.

        Inteligente din astea reptiliene, am mai vazut...si nu ma impresioneaza.
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu e o crestere spectaculoasa (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:42)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      e doar parte din zigzag-ul care va urma. Nu e ca pretul painii, depinde de o sumedenie de factori si bursele is bulversate zilele astea.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu vorbesc de ultimii 5 ani (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:32)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Uita-te pe grafice de supply demand din ultimii 5 ani.

        Apoi uitate-te pe graficele de pret. Zi-mi daca sunt corelate sau nu, conform legii cererii si ofertei.
  • +1 (1 vot)    
    Doar ca tocmai a scazut din nou (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:47)

    Locke Lamora [utilizator]

    aproape de 30$; mai dureaza cel putin juma de an pana sa se vada un trend crescator.