UPDATE Wall Street incheie saptamana in corectie severa / Dow Jones se prabuseste pana la nivelul din 2015 / Pretul barilului de titei ajunge la 29 de dolari

de R.M. A.F.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 17:23 Economie | Burse

Wall Street
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Bursa new-yorkeza inchide in pierdere dupa o saptamana dificila. Caderea Wall Street s-a accelerat, vineri, prinsa in spirala descendenta a burselor europene, in conditiile in care investitorii sunt afectati de caderea cotatiei petrolului si de incetinirea economiei chineze: Dow Jones pierde 2.18, S&P 1.97, iar Nasdaq 2,58 puncte procentuale, potrivit Reuters.

Indicele Dow Jones Industrial Average a fost cel mai afectat la inchiderea bursei de pe Wall Street, ajungand la nivelul de anul trecut, in vreme ce S&P 500 s-a scufundat pana in octombrie 2014. Nasdaq isi atinge cel mai jos nivel din august 2015 si pana in prezent. Cotele bursiere americane au fost lovite de scaderea pretului pentru barilul de titei, care a ajuns sub 29 de dolari, dar si de incetinirea economiei chineze si de reactiile burselor europene.

In jurul orei 12, indicele vedeta Dow Jones Industrial Average pierdea 159.22 puncte pana la 16,219.83 puncte iar Nasdaq, cu dominanta tehnologica, 193,51 puncte pana la 4.421,50 puncte.

Indicele extins S&P 500 pierdea si el 66,50 puncte, respectiv 3,46%, pana la 1.855,34 puncte.

Cotatia petrolului isi accentua si ea, in paralel, caderea, pierzand 2 dolari pana la 29,20 dolari pentru barilul WTI pentru livrarile in februarie, cotat la New York, si 1,89 dolari, pana la 28,99 dolari pentru barilul Brent pentru livrarile in martie, cotat la Londra.

Bursa din New York a evoluat pe rosu inca din deschidere, investitorii fiind ingrijorati de caderea cotatiei petrolului si de indicatori si rezultate mixte ale companiilor din Statele Unite: Dow Jones pierdea 0,90% iar Nasdaq 3,20%, potrivit AFP.

Joi, Wall Street isi oferise un rebound, investitorii parand asigurati de stabilizarea aparenta a pretului petrolului si de optimismul prudent al bancii JPMorgan: Dow Jones Industrial Average a castigat 1,41% iar Nasdaq 1,97%.










11558 vizualizari
  • -6 (12 voturi)    
    Mai are... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:57)

    Stef_and [utilizator]

    Inca mai are pana la minimul de 8000 din 2008, nu mult... Cateva zile... Daca asa se misca!! Oricum ii doresc sa ajunga la 1000!!
  • 0 (6 voturi)    
    uite asa (Vineri, 15 ianuarie 2016, 22:00)

    postasul [anonim]

    incepe o noua criza. peste 6 luni si in Romania.
    • -1 (5 voturi)    
      LoL (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 9:34)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui postasul

      Repede vindeti tot!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        in afara (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 12:57)

        postasul [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

        de un card de nevoi personale de 3000 de lei, nu am ce sa vand.

        nasol de aia care au credite de zeci de mii de euro.
  • +4 (6 voturi)    
    Este normal ca DJ sa se duca in ~13500 puncte (Vineri, 15 ianuarie 2016, 23:22)

    Creator [utilizator]

    Desi bursele anticipeaza cam cu 6 luni economia, e totusi normala o scadere, dupa cresterile fulminante din ultimii ani.
    Cresterile au fost mult mai rapide decat mersul pozitiv al economiilor lumii
  • +2 (4 voturi)    
    it's coming (Vineri, 15 ianuarie 2016, 23:23)

    ClaudiuO [utilizator]

    Criza bate la usa...
    • -1 (5 voturi)    
      LoL (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 9:34)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui ClaudiuO

      Ai pus-o...
  • -4 (14 voturi)    
    Ups, (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 0:17)

    potaissa [utilizator]

    pai cum ,nu era economia americana cea cu cele mai barosane prognoze pentru 2016? Plezneste balonul din nou , iese cu razbel.....
    • +3 (11 voturi)    
      davai (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 7:20)

      Io. [anonim] i-a raspuns lui potaissa

      sunt de acord! iese cu razboi... civil insa
      si nu oriunde ci in mujickstan
      pensionarii au inceput deja sa iasa in strada chiar in paradisul lui huilo de la soci
      cand intra si iranul pe piata cu petrol, la 15dolari barilul putinica o sa se duca pe statia spatiala Mir
      e groasa tavarsici
      • -9 (13 voturi)    
        Economie (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 9:36)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Io.

        Stai tu linistit ca rusii sunt mai putin dependenti de petrol ca si americanii. Ca se duce pretul petrolului in jos ii afecteaza mult mai mult pe americani decat pe rusi. La urma urmei Europa e dependenta de gazul rusilor, deci stai linistit ca nu moare mother Russia!
        • +1 (9 voturi)    
          fumatul de ruble rusesti (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 10:00)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          dauneaza grav logicii....https://www.youtube.com/watch?v=nZ9gstpNmkw
        • +3 (7 voturi)    
          pe bune? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 10:59)

          Io. [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

          eu stau linistit. deocamdata lucrez cu procesoare americane si astept cu interes procesorul baikal al lui rogojina.
          ultima oara cand m-am uitat la ce produce mujicstan in afara de materii prime era un singur lucru de culoare maro, spiralat si cu o musca pe motz
        • +1 (1 vot)    
          nu moare (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 13:00)

          postasul [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

          dar nici bine nu le e.

          ce naiba sa mai faca guvernul rus cand ei la petrol, acum 2 ani, erau pe profit la 60 de dolari. 50 de dolari parca ii costa barilul. iti dai seama ca din gaze nu traieste toata tzara lor.
      • -6 (8 voturi)    
        In articol era vorba de bursa americana, (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 10:07)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Io.

        nu? Ce tot bateti apa-n piua trolli dragi?
        • 0 (0 voturi)    
          spune mi de bursa de la Moscow (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:22)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          asa comparativ...nimic ? cum ? un eur egal 10.000 ruble ? pai ce treaba are busa Ny cu Mujicia stock exchange ? nici o legatura...
  • +3 (7 voturi)    
    felicitari cui a inceput razboiul petrolului! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 9:34)

    nu_am [utilizator]

    In 2008 a scazut pretul locuintelor, acum al petrolului. E ca si cum ti-ai da foc sa scapi de paduchi.
  • -6 (6 voturi)    
    super (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 10:34)

    xanti [utilizator]

    Se duce pe copca capitalismul.
    • +3 (3 voturi)    
      E na? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 13:38)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu inainte de a se duce pe copca mujicia...in stil mare!
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 13:46)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui xanti

      In mintile imbatate de vodca ale rusilor, capitalismul se tot duce pe copca de vreo 120 de ani!

      Al naibii ca inca rezista, in timp ce formele comuniste s-au tot prabusit in masa, sau s-au transformat in alea capitaliste (vezi China)! ;)

      Apropo, troll rusnac, ca numai real politk nu esti, daca se contracta economia americana, si scade masiv consumul, ce crezi ca o sa se intample cu cererea de petrol? Ce o sa faca maica rusie cand barilul de petrol ajunge pe la 15 dolari si sta asa vreo 5-10 ani?

      Ca se bazeaza pe gaz? Ehh, de parca la 15 dolari pe baril, lumea nu o sa se readapteze sa se incaleasca cu mixuri de gaze, petrol si carbune (energia electrica).

      Dar unii postaci chiar habar n-au ei de economie, si mecanismele acesteia, ei doar latra ce li s-a dat de catre seful....ei "muncesc", nu gandesc, binecunoscutul dicton comunist!

      Apropo, chiar si ametitii care se bucura de problemele Chinei, nu isi dau seama ce implicatii ar avea o cadere a economiei Chinei!