ASF va face o analiza a pietei bursiere cu privire la efectele declaratiei ministrului de Finante referitoare la desfiintarea Pilonului II

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 13 iulie 2017, 18:00 Economie | Burse

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) va face o analiza cu privire la efectele declaratiilor ministrului de Finante, Ionut Misa, cu privire la desfiintarea Pilonului II de pensii, au declarat joi, pentru Agerpres, surse din institutie.

"Este o analiza la nivelul Autoritatii cu privire la efectele declaratiei domnului Misa (ministrul Finantelor, Ionut Misa n.r.) asupra pietei bursiere in ziua in care s-a facut declaratia", au spus acestea.

In legatura cu amenda data NN Pensii, sursele citate au precizat ca pana in prezent amenda nu a fost contestata.

"Conform legii, ea se plateste la Administratia financiara unde este inregistrata compania si se face venit la bugetul de stat", au mai spus sursele citate.

In data de 29 iunie, dupa audierea sa din comisiile reunite de Buget-finante din Parlament, Ionut Misa a afirmat ca Guvernul va desfiinta Pilonul II de pensii.

"Pilonul II, da, se va desfiinta. Banii se vor intoarce inapoi la cei care au cotizat la pilonul de pensii, ei avand posibilitatea sa opteze pentru bugetul asigurarilor sociale sau pentru Pilonul III, cel privat. Practic vor opta intre posibilitatea de a le administra statul acesti bani si a le oferi o pensie la sfarsitul stagiului de cotizare sau sa fie un privat care face acest lucru. Pilonul II este practic un mix intre stat si privat. Toti cei care au cotizat vor fi si cei care vor primi banii inapoi", a spus Misa.

El a precizat ca intentioneaza finalizarea unui proiect in acest sens pana la finalul anului.

La cateva ore dupa aceasta declaratie el a precizat, prin intermediul unui comunicat, ca Pilonul II de pensii nu va fi desfiintat si nici nationalizat, subliniind ca la Parlament a raspuns unei intrebari "care probabil a fost interpretata gresit". In acceasi zi, atat premierul Mihai Tudose cat si presedintele PSD Liviu Dragnea au negat ca se va desfiinta.

In aceeasi zi, Bursa de la Bucuresti a consemnat scaderi de peste 2%, cel mai afectat fiind indicele celor 10 companii din sectorul energetic si al utilitatilor, BET-NG, care s-a depreciat cu 4,89%.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

6707 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Plătește pentru logoree? (Joi, 13 iulie 2017, 18:33)

    asavreau [utilizator]

    Să-i imputați ministrului pierderile provocate.Așa se învață minte,el și alții,să vorbească ca la stadion.
    • +7 (7 voturi)    
      Fii sigur (Vineri, 14 iulie 2017, 8:27)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ... că ideea a fost „clocită” în coaliția infractorilor, că Mișa a fost pus (i s-a impus?) să tatoneze reacțiile. Apoi... se știe ce-a urmat. Mă tem că nu vor renunța, că au făcut doar un pas înapoi. Așa cum s-a mai întâmplat și cu alte hotărâri luate pe genunchi.
  • -18 (22 voturi)    
    !? dupa criza de pe bursele asiatice, (Joi, 13 iulie 2017, 18:48)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    or mai fi gologani prin conturile pilonului II!))))
    • +9 (9 voturi)    
      pai in loc sa te intrebi ca prostu' (Vineri, 14 iulie 2017, 8:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fkoff!!!!!

      Poti sa iti faci cont la asiguratorul la care ai pilonul 2 si sa vezi citi bani ai acolo. Aaaa, stai, am uitat ca la postaci plata nu se face pe contract de munca, ci la negru.
  • +20 (20 voturi)    
    Si amenda? (Joi, 13 iulie 2017, 18:48)

    aladdin [utilizator]

    Cat e amenda?
    • +11 (11 voturi)    
      amenda? (Joi, 13 iulie 2017, 19:56)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      poate o prima si o promotie, c-asa-i modelul la p$d.
    • +7 (7 voturi)    
      daca se va da amenda (Joi, 13 iulie 2017, 20:50)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      amenda va fi platita din bugetul statului iar probabil aceasta va fi cea mai mare amenda din istorie. Macar sa intram si noi cu ceva in istorie nu?

      J.P. Morgan Chase va fi "copil mic" pe langa asta :)
  • +11 (13 voturi)    
    Manipulare bursiera (Joi, 13 iulie 2017, 18:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Dupa declaratiile idio.... ministrului, Bursa de la Bucuresti a scazut intre 5 si 10% intr-o saptamana. Nu-i neaparat o problema in sine scaderea, cat modul cum se pot lua asemenea decizii idioate.

    PS. Asta este unul dintre motivele pentru care BVB este acolo unde este (adica subevaluata). Si unul dintre motivele pentru care Romania este acolo unde este (adica la marginea Europei, fara reguli).
  • +13 (13 voturi)    
    de curiozitate? (Joi, 13 iulie 2017, 19:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    in tot circul asta nimeni nu se intreaba cu ce drept umbla mafiotii astia cu bani nostri!? asemnat dragnea cand am dirijat banii la ing sau la alta firma?Orice miscare din conturile alea trebuie promt atacata in instanta!
  • +18 (18 voturi)    
    ... (Joi, 13 iulie 2017, 20:17)

    Sarmis [utilizator]

    Deci, fara sa fiu Nostradamus se vor executa cu sange rece urmatoarele:

    1. ASF(a carei conducere este numita politic pe salarii babane) va ajunge la concluzia ca pilonul II este administrat prost, ca banii sunt prea putin, comisioanele prea mari, etc.)

    2. "Ingrijorat" de banii oamenilor, guvernul va decide trecerea pilonului II in administrarea geniala (era sa scriu genitala) a Min. Muncii (adica a guvernului). Adica cca 7 mil. EUR (din fericire nu sunt cash) vor incapea pe mana unor politruci cu competenta unor ficusi.

    3. Statul roman hot va baga banii in malaxor (adica galeti pentru campanii electorale) si apoi vor incepe sa mai tipareasaca niste hartii fara valoare pentru actualii si viitorii pensionari,
    • +12 (12 voturi)    
      Am un feeling (Joi, 13 iulie 2017, 20:32)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      ca poti sa ceri schimbare de nume in acte
      Nostradamus te cheama
      sint absolut de acord ca ai dreptate in ce zici acolo
      asa o sa faca acesti nenorociti
      o sa avem pensie in hartiile alea fara valoare
      pe ...banii nostri
      si DNA ...o autosesizare ceva?
      NIMIC ...NIMIC?
      Incercam la CEDO?
      eu zic ca se pot incepe demersurile de pe acuma
      Scenariul seamana cu unul la indigo de pe vremuri apuse (sau asa imi place mie sa cred)
      Misha asta vb prostii
      vine Draqnea
      a .....nu facem asta
      cu toate astea ASF demareaza o analiza a pietei
      pai daca nu se aplica de ce se demareaza analiza pietei? ......asa din inertzie sau?
      • +2 (2 voturi)    
        Pardon! (Vineri, 14 iulie 2017, 9:22)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        "Scenariul seamana cu unul la indigo de pe vremuri apuse "

        nu prea cred!
        Inainte de 1989, lLui Pingleica nu i-a dat prin cap sa nationalizeze depunerile populatiei la CEC, dar acum pedesereul ia Pilonul II.
        Nu chiar acum, asteapta pina trece scandalul!

        Scenariul este unul NOU!
        • 0 (0 voturi)    
          Poate ai dreptate (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:26)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

          scenariul era daca vrem sa facem .....facem orice cu banii "fraierilor"
          asta era scenariul
          poate ai tu dreptate ....da poate te inseli
          • +1 (1 vot)    
            asta, da! (Luni, 17 iulie 2017, 10:23)

            Crioan [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

            "facem orice cu banii fraierilor asta era scenariul"

            Asta da, de acord! Pe deplin!
            Sigur, nici Geniul Carpatilor nu ne intreba ce sa faca cu banii nostrii.
            Dar era un pic mai subtil, nu lua cu japca chiar asa, pe fatza!
            Nu mai tineti minte cand depuneai banii la CEC si asteptai ani in sir ca sa iei masina?!

            Deci scenariul NU este unul complet nou, insa bataia de joc fata de cetateni ESTE mai mare ca inainte de 1989 ...
  • +14 (14 voturi)    
    Va zic eu rezultatul analizei, de acum (Joi, 13 iulie 2017, 21:29)

    OmulNou [utilizator]

    1. PSD sunt hoti
    2. Misa e prea cinstit pentru PSD
    3. NN a fost amendata pe nedrept
  • +10 (10 voturi)    
    Halal guvern de,idioti si iresponsabili (Joi, 13 iulie 2017, 21:34)

    Plagarus [utilizator]

    Mostra : Ministrul energiei,Toma Necredincisul Petcu, nu crede ca ar societatile energetice listate pe bursa ar fi putut fi afectate dupa declaratia ministrului Finantelor, Ionut Misa, ca Pilonului II de pensii va fi desfiintat. Motivul invocat de ministru, in cadrul unei conferinte "Focus Energetic", a fost ca societatile energetice de pe bursa nu au investit in fondurile de pensii. Insa, explicatia ministrului este eronata, deoarece investitiile au loc invers, fondurile de pensii sunt cele care investesc puternic in actiuni ale companiilor de pe bursa. Societatile energetice, listate pe bursa, nu investesc in fonduri de pensii. Invers, da.(neofit)
    In " foamea " cronica de bani, RO se imprumuta in medie cu 4.000.000 euro / zi !!
    Intentia de a nationaliza Pilonul II,va face pulveriza BVB ce se va confrunta cu vanzari masive,fara contrapartida
  • -15 (19 voturi)    
    Trebuie desființat pilonul 2 (Joi, 13 iulie 2017, 22:28)

    Nyk1 [utilizator]

    Este încă o modalitate prin care, în principal, băncile cu capital străin se îmbogățesc pe seama românilor. În loc să ajungă în străinătate, banii respectivi mai bine ar ajunge la bugetul de stat pentru a se putea mări salariile și pensiile românilor, sau dacă nu măcar pentru a nu se introduce noi taxe precum stabilirea contribuțiilor part-time la nivel de full-time.
    • +7 (9 voturi)    
      Nici pe o masea nu-i pune Hamsterul (Vineri, 14 iulie 2017, 5:53)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca ajung la bugetul de stat.
    • +5 (5 voturi)    
      mdea (Vineri, 14 iulie 2017, 8:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Gindire tipic romaneasca. Hai sa spargem pusculita, sa facem o paranghelie, ca ce-o fi miine om vedea. Ce conteaza ca fraierii care cotizeaza azi nu vor mai avea de unde primi pensie, da-i dreaku de tipsteri. Important e sa fie plin burdihanul nostru.
    • +6 (6 voturi)    
      Desigur si schema Ponzi a Pilonului I,trebuie rasa (Vineri, 14 iulie 2017, 8:28)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      In RO este normal să ieși la pensie,având pensia de 120 la sută din salariu,iar importante sa fie musai,doar salariile bujetarilor nu autostrazile !!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Trebuie amendat NN (Vineri, 14 iulie 2017, 10:22)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Cum ramane cu amenda platita de NN?
    Ar trebui recunoscut ca NN si-a prevenit clientii in mod corect, despre un eventual pericol, care s-a dovedit real.