Pierderi pe bursele internationale, dupa anuntul privind intrarea in recesiune a SUA. Scade si pretul petrolului

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 6:41 Economie | Burse

Anuntul intrarii in recesiune a economiei Statelor Unite a provocat o noua scadere a burselor internationale.

Bursa din Hong Kong a deschis sedinta de marti in scadere cu 5,3%, dupa anuntul privind intrarea in recesiune a economiei americane. Astfel, indicele Hang Seng a pierdut 740,70 puncte ajungand la nivelul de 13.368,14 puncte.

Bursa de pe Wall Street si-a accelerat pierderile in ultimele minute ale sedintei de tranzactionare de luni, indicele Dow Jones scazand peste 670 de puncte.

Dow Jones Industrial a scazut cu 679,95 de puncte, sau 7,70%, pana la 8.149,09 puncte. Indicele S&P 500 a pierdut 80,04 puncte, in timp ce Nasdaq Composite a pierdut 137,50 puncte, terminand ziua la 1.398,07 puncte.

Toate cele 30 de companii care formeaza DJ au pierdut cel putin 3% din valoarea lor, cele mai mari deprecieri inregistrand General Motors si Citigroup. Bank of America, JPMorgan Chase si American Express au inregistrat si ele pierderi importante.

Scade si pretul petrolului

In tranzactiile de marti de pe pietele asiatice, pretul unui baril de petrol "light sweet crude" cu livrare in luna ianuarie, a pierdut 53 de centi, atingand valoarea de 48,75 dolari. Luni, la New York, un baril costa mai putin cu 5,15 dolari, ajungand la valoarea de 49,28 dolari. Si pretul petrolului Brent a scazut cu 39 de centi, pana la valoarea de 47,58 dolari pe baril.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1844 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Petrom, OMV, Lukoil (Marţi, 2 decembrie 2008, 9:03)

    Claude [anonim]

    se aude? A scazut pretul petrolului!!
    • 0 (0 voturi)    
      da da (Marţi, 2 decembrie 2008, 9:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      se aude da pana la omv etc... se diminueaza volumul sunetului si din 50% scadere de pret ajungem la 1-2% maxim
    • 0 (0 voturi)    
      Asa si? (Marţi, 2 decembrie 2008, 9:34)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Cu cine te certi? Crezi ca sefii de la companiile de mai sus stau pe forumuri sa citeasca parerile consumatorilor de benzina? :)
  • +1 (1 vot)    
    alo alo patriciu (Marţi, 2 decembrie 2008, 9:29)

    eunuamid [utilizator]

    motorina ieftina bre!
  • 0 (0 voturi)    
    poate sunt varza al economie... (Marţi, 2 decembrie 2008, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    da ce puii mei are treaba recesiunea din sua cu bursele din asia ?!
    • 0 (0 voturi)    
      are (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:07)

      gigi b [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      ... ca economiile sua sau ale tarilor asiatice nu sunt sisteme inchise :)
      pe scurt, asiaticii exporta,importa, investesc, etc la americani (si invers)
  • 0 (0 voturi)    
    petrol (Marţi, 2 decembrie 2008, 9:56)

    cosmin [anonim]

    Oameni buni, pretul benzinei nu va scadea decat in masura in care va scadea cererea de benzina. "Petrolistii" pun pretul cel mai mare pe care si-l permit, asa cum si voi pretindeti sa aveti salariul cat mai mare si va duceti la cel care va plateste cel mai bine...
    • 0 (0 voturi)    
      Dar prin tari mai vestice.. (Marţi, 2 decembrie 2008, 10:24)

      Idioteque [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      a scazut pretul in ultimile 2-3 luni cu 20%-36% la benzina-gaz si serios ca nu mi se pare sa fi scazut cererea (blocaje sunt in continuare in fiecare zi pe autostrada...)
    • +1 (1 vot)    
      Normal e sa scada (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:41)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      hahaha, cum sa nu mai cumpere oamenii? Cu ce mai circula?
      Sa vezi cat a scazut in America. Incredibil, de la 4.50 la 1.80 pe galon, deci in jur de 60%.
      Incredibil, a ajuns la pretul de acum 5 ani cand am emigrat. Insa o sa tina cam pana isi revine economia si cresc bursele.
      Lasa ca la anu se baga la benzinarii sau in parcari sisteme de incarcare cu cabluri galbene pt masinile electrice. Sa vedem cu ce isi vor mai termina arabii proiectele de turnuri sau cercetatorii din nucleara.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intorc la muls camila (Marţi, 2 decembrie 2008, 11:30)

    Parazit din Golf [anonim]

    Potrivit datelor publicate de presa europeana, scaderea barilului sub 50$ (vreo 38€) e catastrofica pt. unele tari mari exportatoare de petrol, precum Irak, Iran, Algeria, Venezuela. Bugetele lor nationale devin deficitare si incasarile valutare din petrol nu mai pot acoperi importurile si nevoile de investitii. Cum investitorii straini nu se inghesuie in astfel de state controlate de regimuri anti-occidentale sau nationaliste, economiile din Iran, Venezuela sau Algeria risca o criza devastatoare. Deja somajul e la nivele foarte mari (oficial) in Iran (26%) si Algeria (21%), iar regimul lui Chavez incepe sa nu mai aiba bani de pomeni si alocatii cu care cumpara voturile celor saraci.
    Chiar si Arabia saudita are nevoie de un baril la 47$ minimum pt. a-si acoperi bugetul. De aceea unul din membrii familiei regale saudite declara recent ca "ar fi convenabil pt. toti un baril la 75$". Putin probabil in urmatorul an, datorita crizei economice din economiile occidentale.