Pretul petrolului a urcat brusc din cauza unui broker escroc

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 7:52 Economie | Burse

Cresterea brusca a pretului petrolului, din aceasta saptamana, a fost cauzata de un broker escroc. Acesta a facut mai multe tranzactii neautorizate a unor volume substantiale de contracte futures detinute de PVM, cea mai mare companie de brokeraj petrolier. Cand acest lucru a fost descoperit, pozitiile au fost inchise.

Surse apropiate situatiei, citate de Wall Street Journal, afirma ca un broker al PVM a cumparat intre 7 si 10 milioane de barili de petrol Brent, marti dimineata, in 30 iunie.

Imediat pretul petrolului a urcat cu aproape doi dolari si a atins cea mai mare cotatie din ultimele opt luni: 73,50 dolari.

PVM a avut o pierdere in valoare de aproape 10 milioane dolari, a anuntat compania intr-un comunicat de presa.


Citeste mai multe despre   






















3644 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Si pretul de la pompa din romania.... (Vineri, 3 iulie 2009, 8:54)

    ICSULESCU [anonim]

    si atunci petrom ce sa faca? sa urce putin pretul!
    sa nu piarda pentru ca brokerul ala a fost excroc!
    am dreptate?
    eu zic sa creasca preventiv pretul la pompa in romania sa fie protejati in cazul in care mai apar excroci care cumpara 7 milioane de barili.....
  • +2 (2 voturi)    
    "...din cauza unui broker escroc" (Vineri, 3 iulie 2009, 8:56)

    gigi [anonim]

    Nu asa e de fiecare data? Doar brokerul se schimba!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 3 iulie 2009, 9:10)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    pai frate, dati un exemplu si dati-i omului inchisoare pe viata + munca silnica. Apoi veniti si pe la noi prin parlament si faceti si pe-aici curatenie. Mai mult de jumatate merita aceleasi sentinte. Cat de bine i-ar sta lui Vanghelie dand la o cazma, nu de alta dar am observat ca se pricepe sa o faca mai ales cand vorbeste
  • +2 (2 voturi)    
    A facut-o la comanda (Vineri, 3 iulie 2009, 9:22)

    s3xs1 [anonim]

    Chestiile de genul asta se fac si s-au facut mereu. Astea se fac la comanda, rar din proprie initiativa. Baiatul ala e protejat.

    Sistemul monetar e de cacat .... suntem deja sclavi ... o sa murim in curand, daca nu ne schimbam, trebuie sa evoluam!
  • +2 (2 voturi)    
    regizat (Vineri, 3 iulie 2009, 9:27)

    teo [anonim]

    o actiune bine regizata de magnatii petrolului care s-au cam saturat sa vanda petrol "pe gratis"...inca nu v-ati prins ?
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Vineri, 3 iulie 2009, 13:08)

    Andreiy [anonim]

    Atat de des se gasesc motive sa creasca pretul petrolului si atat de rar sa scada....

    Azi m-am lovit la picior, din cauza asta cred ca o sa creasca si maine pretul...
  • 0 (0 voturi)    
    halal articol (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 23:33)

    goe [anonim]

    Autoarea habar nu are ce inseamna contractele futures. Toti habarnistii se pricep la bursa mai nou. E simplu: cumperi cand e ieftin si vinzi cand e scump. Ca si cum nu ar fi destul de simplu de facut vagoane de bani la bursa, mai vine si cate un escroc care manipuleaza piata. Lumea huiduie, ziarul se vinde, victorie!
  • 0 (0 voturi)    
    petrolul si brokerii (Duminică, 5 iulie 2009, 20:11)

    iancu jianu [anonim]

    Da-le dracu de contracte futures. Brokerul ala si-a luat un purcoi de bani de la arabitzoi, ca nu le mai ajung banii pentru:
    #1 sa-si termine turnurile alea zgirie-cer (ca nori nu au) incepute cam demultisor si ramase in asteptare ptr vremuri mai bune,
    #2 ca se depune nisipul pe clantze la Burj-el-arab deoarece nu mai vin europenii sa cheltuie ca proshtii ,
    #3 nisipul nu e comestibil si trebuie importata mincare pentru atita amar de suflete,
    #4 ca toti arabii s-au obisnuit cu mertzane si neamtzu nu da moca
    #5 si nici puhoiul de prostituate de pe acolo nu dau pasarica moca...
    si multe alte motive