Pretul petrolului a urcat brusc din cauza unui broker escroc

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 7:52 Economie | Burse

Cresterea brusca a pretului petrolului, din aceasta saptamana, a fost cauzata de un broker escroc. Acesta a facut mai multe tranzactii neautorizate a unor volume substantiale de contracte futures detinute de PVM, cea mai mare companie de brokeraj petrolier. Cand acest lucru a fost descoperit, pozitiile au fost inchise.

Surse apropiate situatiei, citate de Wall Street Journal, afirma ca un broker al PVM a cumparat intre 7 si 10 milioane de barili de petrol Brent, marti dimineata, in 30 iunie.

Imediat pretul petrolului a urcat cu aproape doi dolari si a atins cea mai mare cotatie din ultimele opt luni: 73,50 dolari.

PVM a avut o pierdere in valoare de aproape 10 milioane dolari, a anuntat compania intr-un comunicat de presa.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3647 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Si pretul de la pompa din romania.... (Vineri, 3 iulie 2009, 8:54)

    ICSULESCU [anonim]

    si atunci petrom ce sa faca? sa urce putin pretul!
    sa nu piarda pentru ca brokerul ala a fost excroc!
    am dreptate?
    eu zic sa creasca preventiv pretul la pompa in romania sa fie protejati in cazul in care mai apar excroci care cumpara 7 milioane de barili.....
  • +2 (2 voturi)    
    "...din cauza unui broker escroc" (Vineri, 3 iulie 2009, 8:56)

    gigi [anonim]

    Nu asa e de fiecare data? Doar brokerul se schimba!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 3 iulie 2009, 9:10)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    pai frate, dati un exemplu si dati-i omului inchisoare pe viata + munca silnica. Apoi veniti si pe la noi prin parlament si faceti si pe-aici curatenie. Mai mult de jumatate merita aceleasi sentinte. Cat de bine i-ar sta lui Vanghelie dand la o cazma, nu de alta dar am observat ca se pricepe sa o faca mai ales cand vorbeste
  • +2 (2 voturi)    
    A facut-o la comanda (Vineri, 3 iulie 2009, 9:22)

    s3xs1 [anonim]

    Chestiile de genul asta se fac si s-au facut mereu. Astea se fac la comanda, rar din proprie initiativa. Baiatul ala e protejat.

    Sistemul monetar e de cacat .... suntem deja sclavi ... o sa murim in curand, daca nu ne schimbam, trebuie sa evoluam!
  • +2 (2 voturi)    
    regizat (Vineri, 3 iulie 2009, 9:27)

    teo [anonim]

    o actiune bine regizata de magnatii petrolului care s-au cam saturat sa vanda petrol "pe gratis"...inca nu v-ati prins ?
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Vineri, 3 iulie 2009, 13:08)

    Andreiy [anonim]

    Atat de des se gasesc motive sa creasca pretul petrolului si atat de rar sa scada....

    Azi m-am lovit la picior, din cauza asta cred ca o sa creasca si maine pretul...
  • 0 (0 voturi)    
    halal articol (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 23:33)

    goe [anonim]

    Autoarea habar nu are ce inseamna contractele futures. Toti habarnistii se pricep la bursa mai nou. E simplu: cumperi cand e ieftin si vinzi cand e scump. Ca si cum nu ar fi destul de simplu de facut vagoane de bani la bursa, mai vine si cate un escroc care manipuleaza piata. Lumea huiduie, ziarul se vinde, victorie!
  • 0 (0 voturi)    
    petrolul si brokerii (Duminică, 5 iulie 2009, 20:11)

    iancu jianu [anonim]

    Da-le dracu de contracte futures. Brokerul ala si-a luat un purcoi de bani de la arabitzoi, ca nu le mai ajung banii pentru:
    #1 sa-si termine turnurile alea zgirie-cer (ca nori nu au) incepute cam demultisor si ramase in asteptare ptr vremuri mai bune,
    #2 ca se depune nisipul pe clantze la Burj-el-arab deoarece nu mai vin europenii sa cheltuie ca proshtii ,
    #3 nisipul nu e comestibil si trebuie importata mincare pentru atita amar de suflete,
    #4 ca toti arabii s-au obisnuit cu mertzane si neamtzu nu da moca
    #5 si nici puhoiul de prostituate de pe acolo nu dau pasarica moca...
    si multe alte motive