Bursa nu sarbatoreste victoria lui Traian Basescu

de Cristian Orgonas     Khris.ro
Luni, 7 decembrie 2009, 13:29 Economie | Burse

Cel putin pana in acest moment, bursa pare sa nu sarbatoreasca victoria domnului Basescu din moment ce indicele BET scade cu peste 2% dupa o ora si jumatate de tranzactionare, in timp ce BET-FI scade cu peste 4%.

De ce scade bursa? Pentru ca cei care au pierdut, dau tot mai multe semnale ca nu stiu sa piarda si vor contesta alegerile. Ce inseamna asta? Incertitudine!

Negocierile pentru formarea noului guvern vor fi intarziate, credibilitatea institutiilor statului va fi pusa la indoiala, iar imaginea externa va avea de suferit.

Este exact situatia de care aveam nevoie pentru a ne face de ras.


Citeste restul materialului si comenteaza pe
khris.ro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5415 vizualizari

  • -4 (20 voturi)    
    bursa (Luni, 7 decembrie 2009, 13:34)

    the market [anonim]

    sau poate cei care au castigat nu stiu sa accepte ca pur si simplu noul presedinte este vazut ca o varianta proasta din perspectiva pietei
    • +4 (10 voturi)    
      bursa-sociala? (Luni, 7 decembrie 2009, 13:44)

      bursa-sociala [anonim] i-a raspuns lui the market

      N-am auzit nicaieri ca "piata" financiara s-a plans de base. Doar cea politica si nu oricare,.., ci doar cea care a fost si vrea inapoi .
      A zis Antena ca nu l place FMI ul pe Base?
    • +4 (6 voturi)    
      noul (Luni, 7 decembrie 2009, 13:45)

      adi [anonim] i-a raspuns lui the market

      noul presedinte este de fapt vechiul,asa ca logica ta are o lacuna.
    • +5 (7 voturi)    
      Continua sa isi bata joc de noi! (Luni, 7 decembrie 2009, 13:47)

      iulian [anonim] i-a raspuns lui the market

      Marii perdanti ai alegerilor continua sa isi bata joc de noi asa cum au facut in intreaga campanie.

      Aveti macar acum coloana vertebrala si acceptati decizia celor care au avut bunul simpt sa mearga la vot. Nu mai jucati murdar.

      E cazul sa va ganditi la interesul tarii si nu la interesele proprii. Ati pierdut, renuntanti la orgoliu si ganditi-va la popor.

      Nu continuati sa blocati instutiile statului asa cum ati facut prin demiterea presedintelui. Populatia si-a spus cuvantul, acum conformati-va. E clar ca linistea si unirea propusa de voi nu e pe placul poporului (poporul si-a zis cuvantul prin referendumuri - cel de demitere al preseditelui si cel de restructurare al parlamentului, prin alegeri) nu inteleg ce mai vreti. Respectati vointa oamenilor!
    • +5 (7 voturi)    
      exact (Luni, 7 decembrie 2009, 13:48)

      alin19 [utilizator] i-a raspuns lui the market

      bursa este dominata de investitori (straini sau romani) care prefera calmul politic de pe timpul lu iliescu, nu prieste prea mult aceasta lupta cu sistemul a lui basescu, lupta care ne avantajeaza pe termen lung,

      sau poate ca patriciu, voiculescu, vantu isi lichideaza portofoliile sa plece din tara ... Doamne ajuta
    • +2 (2 voturi)    
      care piata? (Luni, 7 decembrie 2009, 13:49)

      skander [anonim] i-a raspuns lui the market

      Aia a lui Patriciu si Vintu? Hmmm... sa intelegem ca asa de mult controloeaza astia piata?
    • +2 (2 voturi)    
      cursa (Luni, 7 decembrie 2009, 13:54)

      the park [anonim] i-a raspuns lui the market

      Sau poate sunt doar miscari la ambitie pt ca asta a fost tot ce s-a intamplat in ultimele luni: vrem unitate dar numai daca alianta psd-pnl conduce.

      Ce este de-si doresc asa mult cei din PNL si n-au avut de la PD-L incat au dat mana cu doctrina opusa ca si cum n-ar fi nici o diferenta? Nu li s-a propus sa se aseze la masa negocierilor de atatea ori?

      M-a dezgustat alianta PDL/PSD tot asa de mult ca cea PNL/PSD. Dar de ce s-a retras PSD-ul? Nu a fost totusi tot o miscare impusa de campania electorala?

      Chiar daca a iesit Basescu presedinte razboiul continua pt ca PSD/PNL vor prosperitatea populatiei, da sunt de acord, dar numai dupa prosperitatea si dupa orgoliul lor, NU inainte.

      Multe succesuri la toata lumea!
    • 0 (4 voturi)    
      bursa ro (Luni, 7 decembrie 2009, 15:42)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui the market

      Cine face jocurile pe bursa ?
      Cine impune trend-ul ?
      Cu cati bani se poate impune trend-ul pe o bursa de marimea celei romanesti ?
      Daca bietii moguli n-au putut sa faca fata la alegerea unui presedinte inseamna ca nu sunt oameni de afaceri ci doar niste smenari ...
      Si dupa cum se vedea in documentarul lui Solomon de pe Arte ei doar stiu sa ia de la stat si atat. N-au auzit in viata lor de afaceri sau daca au auzit n-au avut de gand sa fie o concurenta reala in aceasta tara, pe aceasta piata .
      Cand se impun reguli clare, ei se duc in parlament si-si voteaza legi care sa-i avantajeze.
      Mi-e sila de astfel de afaceristi. Mai bine lipsa .
      Si apoi plang cu lacrimi de crocodil de grija capitalului autohton... Jalnici !
    • 0 (0 voturi)    
      uite de ce (Luni, 7 decembrie 2009, 22:54)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui the market

      uite de ce a scazut bursa... "Bancherii: ”Cel mai important e sa nu se conteste rezultatul alegerilor”
  • -1 (3 voturi)    
    ce mai conteaza? (Luni, 7 decembrie 2009, 13:41)

    Andrei [anonim]

    De ras oricum ne-am facut cat sa ne ajunga o viata. Ce mai conteaza inca un episod? Cu contestatii sau cu Basescu in frunte tot nu o sa avem guvern. Se pare ca cererea lui Basescu, de a tipari acele buletine de vot in plus fata de ce era necesar, a fost justificata pentru a-si asigura fraudarea cu succes a alegerilor. Basescu oricum ne-a facut de ras sistematic de cand a "corectat" alegerile acum 5 ani si datori celor 30% din totalul populatiei cu drept de vot de iubitori ai marlaniei vom avea inca 5 ani in care sa ne facem de ras. Asa ca nu va cramponati de contestatiile asta pentru ca vor ma fi multe alte ocazii sa aratam cine este cu adevarat poporul roman.
  • +1 (9 voturi)    
    piata nu reactioneaza pozitiv la votarea lui base (Luni, 7 decembrie 2009, 13:41)

    Iulian [anonim]

    piata nu are incredere in inexistentul proiect economic al lui base, proiect a carui stralucire a fost evidenta in lunile trecute.

    d-aia a scazut. dar na... e greu de interpretat.

    piata nu avea cum sa creasca pe un "proiect economic" bazat pe anti-moguli, pe reformarea parlamentului si alte bazaconii, care nu au absolut nici o legatura cu masurile anti-criza. eram convins ca va pica bursa, sunt convins ca va pica si leul, si probabil ca p-ta imobiliara va inregistra si ea in perioada urmatoare noi recorduri negative.

    ce inconstienti... :(
    • +1 (3 voturi)    
      sta piata imobiliara? (Luni, 7 decembrie 2009, 13:52)

      alin19 [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      perfect, poate asa imi pot lua si eu un apartament, ca altfel nu imi permit;

      sa dea faliment liviu negoita sa cumpar si eu un apartament din cele 1600 care le are la un pret mic ... Doamne ajuta
      • 0 (0 voturi)    
        dOAMNE ajuta (Luni, 7 decembrie 2009, 15:10)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui alin19

        ajuta-te singur, ba.
      • 0 (0 voturi)    
        ba pe-a ma-tii (Luni, 7 decembrie 2009, 16:52)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui alin19

        Pai asta e argumentul suprem pentru tine asa ca ma cobor la nivelul tau.
        Si ca sa continui pe filiatia ta de idei dupa ce iei un apartament de la Negoita si toti mogulii o sa fie la inchisoare, o sa fie o crizxa economica asa nasoala incat o sa te dea fara si de la serviciu si probabil o sa ramai in popoul gol in strada, nemancat. Succes!
      • 0 (0 voturi)    
        ba pe-a ma-tii (Luni, 7 decembrie 2009, 16:52)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui alin19

        Pai asta e argumentul suprem pentru tine asa ca ma cobor la nivelul tau.
        Si ca sa continui pe filiatia ta de idei dupa ce iei un apartament de la Negoita si toti mogulii o sa fie la inchisoare, o sa fie o crizxa economica asa nasoala incat o sa te dea fara si de la serviciu si probabil o sa ramai in popoul gol in strada, nemancat. Succes!
      • 0 (0 voturi)    
        ba pe-a ma-tii (Luni, 7 decembrie 2009, 16:52)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui alin19

        Pai asta e argumentul suprem pentru tine asa ca ma cobor la nivelul tau.
        Si ca sa continui pe filiatia ta de idei dupa ce iei un apartament de la Negoita si toti mogulii o sa fie la inchisoare, o sa fie o crizxa economica asa nasoala incat o sa te dea fara si de la serviciu si probabil o sa ramai in popoul gol in strada, nemancat. Succes!
        • 0 (0 voturi)    
          :)) (Luni, 7 decembrie 2009, 16:58)

          alin19 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          tu esti din clanul comunistilor ?

          de unde ai scos tu chestia ca o sa fie criza economica daca o sa fie mogulii la inchisoare si o sa te dea afara?

          nu lucrez la antena 3 sau realitatea sa ma dea afara :)

          ia vezi de ce fug multi investitori de romania? ( coruptia) , ia punel pe liviu negoita sa plateasca la stat impozit , pe patriciu ,(570 mil euro ) sa vedem ce criza o sa mai fie,

          eventual sa mai si confiste ceva avere pe colo si sa vezi atunci ce bine o ducem :)
          si cu dedicatie : imi cer scuze daca iti pocneste vro vena ceva:

          Mircea Geoana nu uita, te votam la Moscova.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e dar nu stii despre ce vorbesti (Luni, 7 decembrie 2009, 14:08)

      nume [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Nu toti ne bucuram de constienta ta.


      Jumatete din guvern era din PSD care sa inteleg ca il doresti acum.
      Jumatatea aia buna ca sa mentionez ( vezi Ministerul Finantelor de ex ) Auto demiterea PSD ului de la Guvern a provocat lipsa guvernului din acest moment nu ne-acceptarea de catre Basescu a inscenarii Johanis - sanki independent.
      Guvernul nu mai e petrnu ca au plecat aia.
      Sper ca esti constient de asta ( e adevarat - au plecat sa si satisfaca motivele electorale - dar au plecat)
      • 0 (0 voturi)    
        parca era altfel (Luni, 7 decembrie 2009, 14:14)

        Lig [anonim] i-a raspuns lui nume

        guvernul a picat la o motiune de cenzura, nu la interimat... e convenabil sa ne aducem aminte doar ce ne favorizeaza, nu? si a fost prima motiune in 20 de ani cu efectul asta
        • 0 (0 voturi)    
          ba era exact asa (Luni, 7 decembrie 2009, 15:09)

          nume @Lig [anonim] i-a raspuns lui Lig

          PSD -ul a dat jos 2 guverne in 5 ani: Tariceanu si Boc.
          Acum a dat jos pe al treilea . Pe al lui Johaniss.
          Nu nega ca negi degeaba. Ori esti cu ei ori daca vorbesti ca mai sus n-ai vazut nimic.
          Nenorociti sunt toti. Nu Base! Nu Geoana!
          Proiecte de campanie au avut amandoi de cacao ( unu e impotriva coruptilor si alalaltu impotriva vesnicelor utopicelor probleme care nu le poate rezolva nimeni - nici macar unu cu buna credinta ) Dar ca sa contesti campania unuia ca si cum celalaltu te-a impresionat ori vorbesti confuz ori esti membru de partid PSD ori nici tu nu stii ce esti.

          Se pare ca asa e.. iti aduci aminte ce vrei.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce spune Reuters (Luni, 7 decembrie 2009, 13:43)

    Dragos [anonim]

    "In theory we should expect a negative reaction on the market in the short-term, because foreign investors were positioned for a Geoana win and a quick government," said Nicolaie Alexandru-Chidesciuc, chief economist at ING Bucharest.

    Nu are legatura cu contestarea rezultatului. Pur si simplu Basescu nu are pe cine sa puna prim ministru si nu are suportul parlamentului pentru a se misca repede.
  • +5 (5 voturi)    
    Gresit (Luni, 7 decembrie 2009, 13:44)

    SIlviku [utilizator]

    bursa penalizeaza incertitudinea inca existenta.
    • -1 (1 vot)    
      gresit (Luni, 7 decembrie 2009, 13:56)

      Florys [utilizator] i-a raspuns lui SIlviku

      bursa nu cred ca se gandeste numai la prezent ...
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Luni, 7 decembrie 2009, 17:00)

        alin19 [utilizator] i-a raspuns lui Florys

        Bursa nu se gandesc :)

        Investitorii se gandesc, si se gandesc la prezent.
        Ce rost are sa cumpar acum o actiune care o sa scada 10 % si apoi creste 50% in viitor ?

        nu mai bine cumpar cand este scazuta cu 10 %?

        Bursa in romanie e dominata de speculatori!
  • +3 (7 voturi)    
    basescu e vazut ca un factor destabilizator... (Luni, 7 decembrie 2009, 13:44)

    caravaggio [utilizator]

    ...asa cum a fost vazut si inainte de alegeri, un politician care vrea reforma statului doar ca sa-si promoveze proprii subordonati in structuri.
  • 0 (0 voturi)    
    bursa (Luni, 7 decembrie 2009, 13:45)

    ady [anonim]

    sau poate cei care nu stiu sa piarda detin controlul bursei,si au inceput deja jocul .ne arata ei democratie ,nemernicii dracului de popor elector..
    • 0 (0 voturi)    
      cum ai apucat varsta asta?? (Luni, 7 decembrie 2009, 16:55)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ady

      Ha ha ha! Doamnee ce gool e in capul tau! Adik "niste unii" care controleaza bursa o darama ca sa piarda toti banii, doar ca sa le arate poporului??? Ha ha! Si apoi o sa-si falimenteze si firmele ca sa nu mai mearga economia si sa le arate electorilor?:P Si apoi o sa moara si de foame, doar asa, din razbunare?
      P.S.
      Te rog, spune-mi ca n-ai votat ...
  • +1 (3 voturi)    
    Alegeri si Bursa (Luni, 7 decembrie 2009, 13:45)

    Radu [anonim]

    Bursa romana nu poate fi decuplata de contextul mondial. uitati-va pe celelate burse, nu victoria lui Basescu le misca. Conteza mult incertitudnea legat de noul guvern.insa si mai mult conteaza conjunctura mondiala. daca castiga geoana am fi avut un grafic similar pe BVB.
  • -1 (3 voturi)    
    dupa blatu' (Luni, 7 decembrie 2009, 13:50)

    amy [anonim]

    de vantu cu base' ... la ce sa te mai astepti ... bine ca nu e cotata posta ...
  • +1 (1 vot)    
    Cand am ramas fara guvern acum 2 luni (Luni, 7 decembrie 2009, 13:57)

    n3m3sis [utilizator]

    Bursa a crescut cu 5%!

    Deci ce se-ntampla acum e irelevant. Are mai mult de-a face cu scaderile pe pietele internationale decat cu iesirea lui Basescu.

    Va rog, nu mai preluati toate aiurelile de pe blogul lui Khris.
  • 0 (6 voturi)    
    INCEPUTUL SFARSITULUI (Luni, 7 decembrie 2009, 13:57)

    andrei [anonim]

    Leul s-a depreciat. Bursa incepe cu stangul.
    Bine ati venit in noua era basesciana.
    Voi l-ati votat. Acum ciocu' mic si joc de glezne!!!
  • 0 (2 voturi)    
    ntz ntz ntz (Luni, 7 decembrie 2009, 14:02)

    apel_la_ratiune [anonim]

    Dom'le, sa nu dea sfantu' sa zici ceva de domnu' Basescu, da? Cand domnia sa a oferit cea mai mare stabilitate politica din toate timpurile!! Nu dom'le, bursa cade din cauza mogulilor care incearca prin orice mijloace sa-l dea jos pe Base. Bursa cade din cauza clasei politice corupte din care Base nu face parte si care ar face orice numai sa-l vada lovit pe presedinte. Bursa cade din orice alt motiv, numai din motivele reale nu.

    Domnii de la pdl, de ce credeti ca a votat lumea contra lui Basescu? Si cand zic lume, ma refer la jumatate dintre voturi, care voturi ar fi fost si mai multe daca Geoana nu ar fi dat dovada de prostie crancea la dezbaterea televizata. Foarte multi dintre cei care l-au votat in 2004 acum au votat contra, tocmai din cauza instabilitatii sale si plangerilor permanente de gen "nu pot sa fac X, ca nu am guvern, nu pot sa fac aia, ca mogulii ma sapa, nu pot sa fac aialalta ca y-ulescu nu ma simpatizeaza"... Chiar sunteti orbi? Chiar credeti ca am uitat cum s-a furat pe fata in cazul alegerilor fiicei Elena? Chiar credeti ca nu stim cine e Basescu sau Geoana?... dar adevarul e ca nu toti sunt capabili a-si folosi creierul, si aceia sunt tinta voastra... saraci, bogati, tineri, batrani, nu conteaza... electoratul se schimba - ce a fost la psd vine la pdl, apoi inapoi, ca nah, de ce nu? Instabilitatea politica nu face bine economiei, iar Basescu a fost in permanent un focar de conflicte politice, de-aia s-a saturat jumate de tara de el.
  • -1 (1 vot)    
    pai cum draq sa creasca? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:03)

    dan [anonim]

    instabilitate politica si fara guvern... nu prea are de ce sa creasca...

    preconizez anticipate, si rezultate iar neconcludente adica PDL-ul n-o sa aiba >50% si iar cateva certuri, iar anticipate si tot asa pana iese cum vrea basescu, sau pana ii se termina mandatul...
  • 0 (0 voturi)    
    asta nu e tot (Luni, 7 decembrie 2009, 14:24)

    florin [anonim]

    cica in padurea amazoniana ciupercile nu mai cresc cu aceeasi repeziciune dupa realegerea lu' Base. O fi coincidenta?
    Ce treaba are bursa cu Basescu?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg de ce continuati sa va descreditati ! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:26)

    razvan [anonim]

    E ok , a iesit Basescu, ati castigat.
    Ce rost are sa continuati cu aberatiile ?!
    Bursa scade pt ca nu vom avea un guvern stabil, transa FMI e sub semnul intrebarii , eventual alegeri anticipate.
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur ca da... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:38)

    mugur_i1956 [anonim]

    Banii de la FMI sunt necesari. Extrem de necesari.
    Faptul in sine ca ii vom lua nu neaparat este un lucru bun. Pensia lu bunicu de 2 mil de acum s-ar putea sa o platim timp de 100 de ani prin birurile mondene.
    Dar cert este ca in momentul asta fara banii de la FMI nu mai avem bani.
    PSD / PDL sa fii, daca nu admite ca a fost infrant ( fraudulos sau nu ) si mai continua tagada asta vor fi pierderi mari economice mai ales in ceea ce priveste investitiile straine.
    Nimeni nu vrea sa bage bani intr-o tara in care se cearta Prezidentu cu Parliamentul ca'ntr-o coliba din lumea a 4 a.
    Cineva va trebui sa renunte intr-un final. Politica a mers prea departe. PSD ul a exagerat inuman sa il dea pe Basescu jos. PSD ul a creat criza.
    Doar cand PDL ul a demis mana PSD ului de pe motorul electoral ( Ministrul de Interne ) a inceput scandalul cu picajul guvernului.
    Taberele care le-am format noi sustinatori ai lor nu dovedeste pentru unii decat spalare de creier iar pentru altii interes ( mai pe inteles partidul lor sa ia puterea - fonduri , chestii, ba o adeverinta ) .

    Ei in realitate s-au ciorovait cu toata treaba asta cu caderea guvernului pentru pozitia care se ocupa de organizarea alegerilor adica un lucru foarte important pentru ei - nu pentru noi - si in
    nici un caz pentru bursa .........
  • 0 (0 voturi)    
    E normal (Luni, 7 decembrie 2009, 14:46)

    Falco [anonim]

    Marii jucatori de pe bursa erau vintu, patriciu and company s-ar putea sa aiba uregent nevoie de lichiditati ca datorii la stata au suficiente . Bursa a reactionat corect nu are de a face persoana lui base ci cu nevoile unora de finantari in lunile care vin .
  • +1 (1 vot)    
    bursa... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:11)

    geo12 [utilizator]

    Perceptia de risc asupra datoriei de stat a Romaniei s-a deteriorat luni, leul s-a depreciat cu aproape un ban, bursa a scazut puternic...motivul: circul ce va urma din cauza incapatanarii lui base!
  • +2 (6 voturi)    
    bursa nu tine cont... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:38)

    So [anonim]

    bursa noastra este dependenta de marile burse europene si mai putin de "politica noastra"... nu mai cautati vonovatul acolo unde nu e. Toate bursele europene au deschis pe minus si sa nu-mi spuneti ca din cauza alegerilor noastre...
    • 0 (2 voturi)    
      ba tine cont! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:03)

      cenzurat [anonim] i-a raspuns lui So

      Coincidenta scaderii altor burse europene va masca dezastrul de la noi doar pentru foarte putin timp! Problema la noi consta in faptul ca niciun investitor serios nu va risca sa vina sau sa-si dezvolte afacerile intro tara in care problemele economice sunt, pe agenda puterii, mult in urma intereselor personale ascunse dupa lozinci rasuflate! Orice om de afaceri serios va evita sa-si investeasca banii in tara in care pedelicii dicteaza cum se fac afacerile!
    • +1 (1 vot)    
      prostii... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:16)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui So

      vorbesti prostii d-le So...bursele din afara scad cu maxim 0.5% acum iar la noi BET-FI scade cu 5% iar BeT-ul cu 3.55... si volumele sunt destul de mari pt bursa noastra, deci e un exit masiv! ... iar prinipalul motiv este incapatanarea lui Base si posibilitatea numirii unui prim ministru PDL care va duce la alegeri anticipate si intarzierea banilor de la FMI!
  • +3 (5 voturi)    
    bursa (Luni, 7 decembrie 2009, 15:45)

    stef [anonim]

    sau Vantu isi retrage banii , ca vrea sa o intinda
    • 0 (0 voturi)    
      pentru stef... (Luni, 7 decembrie 2009, 13:58)

      brucanianul [anonim] i-a raspuns lui stef

      Mai intii Vintu trebuie sa-i elibereze pe locotenentii Vlas si Popa,altfel vor spune prea multe,SOV Investul era al lui...Bursa nu depinde nicidecum de soarta guvernului ci COMPETENTA manageriala conteaza,uitati-va in Polonia este o criza aproape inexistenta...La noi POTOP...No comment
  • -1 (5 voturi)    
    cadere (Luni, 7 decembrie 2009, 15:45)

    Ovidiutzu [anonim]

    Bursa cade pentru ca perspectivele sub traian basescu 5 ani sunt "varza"
  • 0 (4 voturi)    
    nici pe aproape (Luni, 7 decembrie 2009, 15:46)

    Bogdan [anonim]

    Pe scurt, sa inteleaga toata lumea. A iesit un presedinte "jucator", iar urmarile sunt ca nimeni nu se aliaza cu PDL si nu vom avea prea curand guvern. Ba mai rau, e posibil sa avem si anticipate . Cum poate sa reactioneze bursa???
  • -1 (3 voturi)    
    nici pe aproape (Luni, 7 decembrie 2009, 15:46)

    Bogdan [anonim]

    Pe scurt, sa inteleaga toata lumea. A iesit un presedinte "jucator", iar urmarile sunt ca nimeni nu se aliaza cu PDL si nu vom avea prea curand guvern. Ba mai rau, e posibil sa avem si anticipate . Cum poate sa reactioneze bursa???
  • +2 (2 voturi)    
    depinde... (Luni, 7 decembrie 2009, 15:48)

    Bogdan [anonim]

    concluziile sunt putin cam pripite... exista multe alte variabile care influenteaza bursa....
  • +1 (5 voturi)    
    Nu e corelata (Luni, 7 decembrie 2009, 15:49)

    radu [anonim]

    Bursa din Romania NU se coreleaza decat foarte foarte putin cu situatia politica din tara. Bursa scade pentru ca evolutia pe plan international este negativa, in special reactioneaza la o sedinta negativa care a fost vineri in SUA.
    • +2 (2 voturi)    
      vorbesti prostii... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:52)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui radu

      vineri 04.12.2009: Dow 10,388.90 +22.75 +0.22%... la noi scade cu 4-5% iar europa cu 0.5%....deci habar nu ai despre ce vorbesti
      • 0 (0 voturi)    
        Nu vorbesc prostii (Luni, 7 decembrie 2009, 17:34)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui geo12

        Sunt o persoana implicata in piata de capital si stiu ce vorbesc. Vineri au venit date foarte bune din SUA, in timpul sedintei piata a crescut cu peste 1% insa spre final a scazut, reusind sa inchida totusi pe plus. Creste aversiunea la risc pentru ca date bune vor duce la cresterea dobanzii de referinta a FED. Foarte relevant este aprecierea dolarului in aceste zile.
  • +2 (4 voturi)    
    penibil (Luni, 7 decembrie 2009, 16:02)

    eu [anonim]

    piata a scazut din cauza realegerii lui Basescu!!! ce e asa greu hotnews ?!!! auzi a scazut din cauza contestarii care de fapt nici nu e sigura. sunteti penibili
  • 0 (2 voturi)    
    comparatia? (Luni, 7 decembrie 2009, 16:52)

    MirceaA [utilizator]

    pe ce trend international a scazut bursa? Au crescut celelalte azi si a scazut numai asta?
  • 0 (0 voturi)    
    basescu nu se mai tranzactioneaza a ajuns presedin (Luni, 7 decembrie 2009, 17:02)

    pb80tm [anonim]

    cat are aface o bursa normala cu base?
    ce fel de bursa avem noi?
    cati romani stiu ce si cum cu bursa?
    bursa n-are onomastica sa sarbatoreasca?
    sau economia noastra ne permite sarbatoriri cu orice ocazie?
    pe cine intereseaza de bursa?
    ca scade bursa e un indiciu crucial pt ce bube avem noi?
    bursa asta-i ca exitpolurile.
    baaa la munca ca sa aveti ce tranzactiona ca altfel tranzactionati prafu de pe toba