UPDATE Vineri: Bursele asiatice, in crestere. Petrolul continua sa se ieftineasca

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2010, 8:06 Economie | Burse

Bursa din Tokyo a deschis sedinta de vineri in crestere cu 0,42%. Potrivit France Presse, la cateva minute de la reluarea tranzactiilor, indicele Nikkei a castigat 44,63 puncte si a ajuns la valoarea de 10.788,66 puncte.

UPDATE: Bursa japoneza a inchis sedinta de vineri in crestere cu 0.75%. La inchiderea tranzactiilor, indicele Nikkei a castigat 80,69 puncte (+0,75%) si a ajuns la valoarea de 10.824,72 puncte. Indicele Topix a inregistrat, la randul sau, o crestere de 8,14 puncte (+0,87%) si a atins nivelul de 948,93 puncte.

Bursa sud-coreeana a incheiat sedinta de vineri in crestere cu 0,65 procente. Indicele Kospi a ajuns la valoarea de 1.686,11 puncte, in creştere cu 10,94 puncte.

Bursa din Hong Kong a incheiat prima sedinta de vineri in scadere cu 0,2 la suta, indicele Hang Seng ajungand la valoarea de 21.288,29 puncte, in scadere cu 42,38 puncte.

Scade pretul petrolului

In tranzactiile de vineri dimineata, pretul petrolului "light sweet crude", cu livrare in luna aprilie, a scazut cu 29 de centi si a ajuns la nivelul de 81,91 dolari.

Petrolul Brent, din Marea Nordului, cu termen de livrare in luna mai, s-a ieftinit cu 26 de centi, atingand nivelul de 81,22 dolari.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

437 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    eu (Vineri, 19 martie 2010, 8:33)

    mda [anonim]

    si in cateva zile apare stirea:

    OMV scumpeste din nou pretul la combustibili..

    1l de benzina 5 lei.. si 1l de motorina 4.80 lei

    din nou ni se dovedeste ca in romania se face ce vrea... nu exista autoritate de reglementare, nu exista guvern...

    avem porci ca, catalin voicu care face coruptie la nivel inalt..
    • -3 (3 voturi)    
      OMV e cam scump (Vineri, 19 martie 2010, 9:44)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui mda

      schimba si tu benzinaria :)
  • -2 (2 voturi)    
    pret petrol (Vineri, 19 martie 2010, 8:58)

    bancar [anonim]

    ai si nu ai dreptate; sunt porci dar nu pt asta. pretul petrolului in dolari sau eur e cam acelasi; piata petrolului nu se face in lei...
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 19 martie 2010, 9:50)

    eu [anonim]

    pai daca nu observi.. euro a scazut, si dolarul e cam la acelasi nivel ca in toamna 2009

    si in toamna 2009 1l de benzina la petrom 95 era 3.80.. si acum este 4.30 lei

    asa ca lamureste-ma si pe mine de ce creste pretul cand euro si dolarul sunt la acelasi nivel....
    • -1 (1 vot)    
      idee (Vineri, 19 martie 2010, 10:05)

      bazil, cel ce misca din bazin [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu te-ai prins. Este vorba de continutul de benzina din petrol. Din cauza incalzirii globale, benzina, fiind mai volatila, pleaca din petrol. Asa ca la rafinarii ajunge un petrol cu continut mai scazut de benzina. Ce zici, ar fi o justificare? Ma grabesc sa o patentez, sa iau si eu bani de la petrolisti.
  • 0 (0 voturi)    
    inca ceva (Vineri, 19 martie 2010, 10:16)

    Alin [anonim]

    azi la tv pe langa scumpirea bezinei s-a specificat si ca avem unul dintre cele mai mici preturi la benzina din Europa .
    Imi poate spune cineva din surse sigure daca e asa ?
    • +1 (1 vot)    
      eu (Vineri, 19 martie 2010, 11:07)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Alin

      intr-adevar, asta vara in germania la un peco shell in munchen cea mai ieftina benzina costa 1.34 euro

      iar pe autostrazi cea mai ieftina benzina ajungea 1.20 1.30 euro per litru

      daca ieseai de pe autostrada si intrai in orasele mai mici, gaseai benzina si la 1.05 euro sau 1.10 euro

      dar cum salariul mediu este 350 euro in romania... mai are rost sa ne comparam cu vestul ?

      sa-mi faca si mie salar de minim 1000 euro, si nu ma mai plang de benzina scumpa.

      SI NU, nu am unde sa folosesc transportul in comun, locuiesc in provincie si stau la casa la 5km de oras
    • 0 (0 voturi)    
      preturi (Vineri, 19 martie 2010, 11:15)

      arici [anonim] i-a raspuns lui Alin

      http://www.energy.eu/#prices
    • 0 (0 voturi)    
      Pret benzina (Vineri, 19 martie 2010, 19:22)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Alin

      e o mare minciuna . pretul carburantilor in austria variaza intre 1,02 - 1,2 euro/ litru !!!
      boicotati omv - petrom !!