Decizia Germaniei de a interzice o serie de tranzactii bursiere provoaca furia fondurilor speculative

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 19:02 Economie | Burse

Fondurile speculative au reactionat cu furie la decizia controversata a Germaniei de a interzice o serie de tranzactii si avertizeaza ca ar putea determina investitorii sa parieze impotriva altor obligatiuni sau pur si simplu sa se mute pe alte piete, relateaza Reuters.

Germania urmareste, prin aceasta decizie, sa limiteze activitatile speculatorii, acuzate de mai multi politicieni pentru exacerbarea crizei financiare.

Dar fondurile speculative spun ca aceste tranzactii fac pietele mai eficiente iar interzicerea lor poate crea si mai multe probleme.

"Cred ca este ridicol", spune Pedro de Noronha, managing partner la Noster Capital, care investeste in credit default swaps (CDS). "Toate acestea arata cat de periculos este ca oamenii lipsiti de sofisticare pe pietele financiare impun reglementari pe produse pe care nu le inteleg".

Germania a interzis miercuri vanzarea in lipsa fara prevalidare (naked short-selling) de obligatiuni guvernamentale ale statelor din zona euro, CDS-uri si actiuni a zece mari companii financiare .

David Stewart, director executiv la hedge fund-ul Odey Asset Management, a avertizat ca aceasta miscare ar putea crea dezordine in pietele financiare.

"Acest lucru poate fi infricosator pentru oricine. Cand incepi sa interferezi cu pietele creezi dezordine", spune el.

Stewart spune ca fondurile speculative isi pot indrepta investitiile spre alte zone, ceea ce ar putea fi unul dintre scopurile urmarite de Germania.

"Oamenii nu vor investi acolo unde lipseste transparenta ... Atunci cand crezi ca guvernul intervine, iti modifici comportamentul. Nu stii ce va urma", explica el, adaugand ca ar putea exista si efecte secundare.

Noster's de Noronha afirma ca fondurile speculative se vor indrepta spre alte zone de actiune, spre exemplu pe pietele de capital sau valutare, atunci cand isi vor plasa pariurile asupra obligatiunilor.

"Fondurile speculative vor gasi o solutie. Daca nu iti sunt permise vanzarile pe naked short sau CDS, vor actiona pe pietele de capital. Foarte multa lume vorbeste despre vanzarea de euro", avertizeaza el.

Franta a anuntat ca nu ia in calcul sa urmeze exemplul Germaniei, in timp ce comisarul european Michel Barnier a declarat ca deciziile guvernului german ar fi mult mai eficiente daca ar exista o coordonare la nivel european.


Citeste mai multe despre   






















3367 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    exact sofisticarea aia financiara .... (Miercuri, 19 mai 2010, 18:16)

    MBA [anonim]

    Hopa sus, mai inventeaza aia cate un joc de facut bani din nimic.
    Ia sa puna mana pe saiba, sa produca in mod real ceva ca sa faca banii aia si nu doar sa lanseze bule de sapun in lumea finantelor, fara acoperire in lumea reala a economiei.
    De aia s-a dus de rdracului lumea asta prin criza financiara aparuta nu demult.
    Foarte bine fac nemtii.
    Ar trebui sa urmeze toate tarile serioase.
    • +2 (2 voturi)    
      Exista deja legi (Joi, 20 mai 2010, 8:27)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Nu e nevoie de legi noi. Chiar daca "sofisticarea" incearca sa mascheze adevarul.

      E vorba de fapt tot de Caritas si scheme ponzi atunci cand umfli baloane la burse.

      E vorba tot de inselatorie atunci cand vinzi administratorilor fondurilor de pensii pachetele frumos impachetate de produse derivate ce au inauntru un rahatzel.

      E vorba tot de coruptie atunci cand faci "lobby" si "sponsorizezi" campaniile politicienilor pentru a-ti vota legi cu dedicatie.
      • +2 (2 voturi)    
        bani ieftin (Joi, 20 mai 2010, 10:42)

        Lulu [anonim] i-a raspuns lui flavian

        Toate astea au drept cauza faptul ca banii sunt prea ieftini. Daca banii ar avea corespondent real (ex. aur) si costul lor nu ar fi manipulat deciziile de investitii nu ar fi asa de riscate - pietele ar functiona normal.

        Cu banii din tiparnita luati la 0.5% dobanda iti este foarte usor sa te risti si in imobiliare si pe "pietele" fianciare.
        • +2 (2 voturi)    
          Wall Street's Naked Swindle (Joi, 20 mai 2010, 13:37)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui Lulu

          Cica Merkel ar lucra la legislatia pentru default controlat in cadrul zonei euro. De aia ar fi interzis shortarile. Zvonul a aparut pe ZeroHedge.

          Cautati articolul Wall Street's Naked Swindle al lui Matt Taibbi. E unul din articolele de referinta in povestea short si naked short. Vorbeste de inconsecventa. De faptul ca naked short este permis doar atunci cand convine interesului unora. Ca de obicei, unii sunt mai egali decat altii. E inutil sa vorbim de oportunitatea unor "reguli" in acest caz. Deci intr-un fel e o prostie ca autoritatile au intervenit. Mai bine lasau "fondurile speculative" sa falimenteze in toamna lui 2008 atunci cand ajusesera pe butuci de la atata "sofisticare". Astfel nu am mai fi avut aceasta discutie acum.

          "I spent years just trying to get the SEC to listen to a request that they stop people from rampant illegal counterfeiting of my company's stock," says Byrne. "But when Morgan Stanley asks for a ban on legal short-selling, they get it literally overnight."
  • +3 (3 voturi)    
    decizia Germaniei de a interzice unele tranzactii. (Miercuri, 19 mai 2010, 18:56)

    anusca [anonim]

    am mare incredere in hotararea Germaniei si-mi place cum gandeste acest popor. ar fi bine sa gandim cat mai multi romani asa caci s-ar crea si la noi acea clasa de mijloc care munceste , dar si gandeste.
  • -9 (15 voturi)    
    catig la bursa. (Miercuri, 19 mai 2010, 19:19)

    alex [anonim]

    aveti idee cat de greu este sa castigi pe bursa? cred ca nici unul care citeste aici nu a avut vreodata 5 tranzactii consecutive pe profit.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai idee (Joi, 20 mai 2010, 8:23)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Ai idee cat e de greu sa fii sofer in capitala ? Cu traficul ala nebun ?

      Ai idee cat e de greu sa lucrezi la banda toata ziua ? Sa stai in picioare 8 ore pentru cateva sute de RON ?

      Ai idee cat e de greu sa dai la sapa ? Sa-ti bata soarele sau ploaia in cap zilnic ?

      Eu zic ca daca e asa greu sa "muncesti" pe burse, ar trebui sa va apucati de lucruri mai simple.
    • +1 (1 vot)    
      alex... (Joi, 20 mai 2010, 10:10)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui alex

      iti urez mult ghinion la bursa, ca nimanui nu foloseste castigul tau
  • +8 (12 voturi)    
    E o prostie (Miercuri, 19 mai 2010, 19:20)

    Flavian [anonim]

    Mda, e o prostie ca autoritatile au intervenit.

    Mai bine lasau "fondurile speculative" sa falimenteze in toamna lui 2008 atunci cand ajusesera pe butuci de la atata "sofisticare".

    Astfel nu am mai fi avut aceasta discutie acum...
    • +7 (11 voturi)    
      ... din pacate nu s-a putut (Miercuri, 19 mai 2010, 19:51)

      Tedu [anonim] i-a raspuns lui Flavian

      din 2 posibile motive:
      - ori erau legate de banci reale, astfel ca daca ar fi falimentat ar fi atras pierderi reale ale economiei
      - ori nu aveau ce pierde. Practic orice speculator lucreaza asa: ma imprumut din aer (adica pariez sume imense fara sa am bani (reali). Daca castig, castigul real il transfer in paradis fiscal. Daca pierd, pariez dublu sau nimic (cum faceam in copilarie la carti), daca pierd merg la cvatriplu sau nimic si tot asa pana nu mai pot (...asa s-a ajuns la gaurile uriase), iar cand nu mai pot ma uschesc rapid si las fraierii cu paguba. Castigurile mele sunt bine mersi ascunse inparadisuri fiscale. Pai daca speculatorii astia nu sunt infractori, eu sunt balaur cu 7 capete.
      • +1 (3 voturi)    
        Neah, altele au fost motivele (Miercuri, 19 mai 2010, 20:45)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui Tedu

        - ori erau legate de politicieni reali, ca nu degeaba li se zicea Government Sachs unora
        - ori stiau ca au de castigat si mai mult pe urma bailouturilor, asa ca au facut pe bau-bau blufand ca dau cu propriile lor banci de pamant

        Ca-s infractori e clar, cei de la Caritas au fost mici copii pe langa madoff, goldman, FED si restul. Uite de aia asteptam unii sa faca poc sistemul cu tot cu politicieni, speculatori, moguli, masonerie, banci sau alti din astia care zic ca munca e inutila si ar trebui sa traim toti din specula.
    • +4 (4 voturi)    
      O decizie corecta (Miercuri, 19 mai 2010, 20:51)

      Garett [anonim] i-a raspuns lui Flavian

      Germania si in general tarile euro ar trebui sa intervina chiar mai dur pentru a evita extinderea situatiei Greciei si la celelalte tari vulnerabile. Simplu fapt ca acesta decizie a provocat scaderi pe Wall Street denota cat de importante au devenit aceste "tranzactii virtuale". Practic, poti sa falimentezi corporatii sau chiar tari fara sa ai de fapt bani.
      Nu discut aspectul moral dar astfel de actiuni sunt periculoase din punct de vedere politic, pot destabiliza o tara intreaga, ca in cazul Greciei doar pentru beneficiul unor indivizi lipsiti de scrupule.
  • +17 (19 voturi)    
    Felicitari Germaniei !!! (Miercuri, 19 mai 2010, 19:46)

    Tedu [anonim]

    Toate felicitarile mele Germaniei !!! In sfarsit o miscare logica si corecta. Este de neacceptat ca un speculator sa fie lasat sa incerce sa castige pariind contra-ceva fara sa aibe banii necesari pe care sa ii poata pierde. Prin aceasta interdictie, practic se spune: poti paria, dar sa ai banii din pariu. Speculatorii s-au invatat sa parieze fara sa aiba banii. Ei practic iau un imprumut din aer, fara sa dovedeasca nici o bonitate. Trebuie sa revenim la valori reale. Este ok sa faci specula, dar cu ce ai, nu cu promisiuni si aer. Pentru ca aceleasi instrumente pe care speculezi (monedele nationale, obligatiunile si altele) sunt folosite si de economia reala, bazata pe valori certe.
    Speculatorii sunt un fel de "alchimisti moderni" care vor sa se imbogateasca din nimic, riscand doar sa ii faca pe altii sa piarda, pentru ca ei nu am nimic real de pierdut, ci doar se imprumuta "din aer".
    Bravo Germaniei !!! Nemtii raman nemti. Jos palaria!

    Ar trebui toate pietele sa ia exemplu si sa ii urmeze. Macar cele din zona euro!
    • +3 (5 voturi)    
      sofisticare (Miercuri, 19 mai 2010, 21:15)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Tedu

      Furia fondurilor arata ca masurile luate de Merkel sunt bune.Din pacate piticul francez reactioneaza aiurea,din orgoliu stupid.Pentru aceste fonduri,jaful si hotia se numesc sofisticare.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 19 mai 2010, 20:19)

    The Saker [utilizator]

    o masura sanatoasa si absolut necesara...
  • +1 (1 vot)    
    Si (Miercuri, 19 mai 2010, 20:57)

    HESS [anonim]

    Oare cine sant acesti nemultumiti.Normal ar trebui pur si simplu lichidati.Acesti nemernici pot provoca ,,caderea ,, unei economii. Ce sanje-n vena a avut. ACEASTA DOAMNA .A iesit la tribuna si a spus.,pana aici fratiilor.Asta da femeie sau om politic.Interesul unei natiuni trebuie sa fie inaintea interesului individual sau de ceata sau a banditiilor speculanti.Dar daca Besescu ar fi facut asa sau orice alt politician roman imediat ar fi sarit maharii din UE cu curul in sus.Binenteles ca ai nostrii politicieni care nu au sange romanesc in tzatzana nici prin cap nu le-ar trece sa faca asa ceva .Fanariotu si lingaii asa se nas si asa mor.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne-au tras-o ei inainte (Miercuri, 19 mai 2010, 20:57)

    Francesca [anonim]

    Le-a cam tras-o Angelica acestor imperciunati ,numai ca inainte ne-au tras-o ei de circa 55.000.000.000.000 $ ( cinzeci si cinci mii de miliarde $) bani aruncati in lume fara acoperire prin astfel de chestii "sofisticate", asa ca avem cativa ani buni de criza asigurati!
  • 0 (0 voturi)    
    transparenta (Miercuri, 19 mai 2010, 21:26)

    Előd [anonim]

    "Oamenii nu vor investi acolo unde lipseste transparenta".

    Dar statele (și fraierii) trebuie să-i lasa să opereze cu produse într-atât de abstracte încât nu le mai înțelege lumea. Halal transparență.

    Lumea financiară trebuie să se simplifice!
  • -1 (1 vot)    
    Praf in ochi (Miercuri, 19 mai 2010, 23:35)

    qaziop [anonim]

    Praf in ochi pentru publicul necunoscator. Cea mai mare piata e forex, in momentul in care tranzactionezi esti implicit short pe o moneda si long pe alta. La futures si la optiuni este la fel.

    Germania foloseste 25% din impozitele calculate sa isi plateasca, atentie, numai dobanzile la creditele contractate. Mai bine si-ar vedea de treaba si ar incepe sa-si reduca datoriile. La un sondaj facut anul trecut 1 din 4 nemti se gandea sa emigreze. Suna cunoscut?
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 20 mai 2010, 0:36)

      catt [anonim] i-a raspuns lui qaziop

      am rascitit si am ajuns la concluzia ca titlul se potriveste postarii tale. incepi bine si termini penibil. ai avut o zi lunga!
    • 0 (0 voturi)    
      Si (Joi, 20 mai 2010, 1:09)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui qaziop

      Unde ma rog ar vrea neamtu sa emigreze.In romania .Ai fost simpati(ca).Daca nemtii se gandesc sa emigreze apoi e de tulai.C-am inainte de a veni Hitler la putere emigrau in State.In timp ce economia lor era in mainile evreiilor.