FINANCIAL TIMES: Expat in Bucuresti - Romanilor le place sa petreaca pana dupa ora 4 dimineata

de M.Z.     HotNews.ro
Luni, 10 martie 2008, 9:30 Economie | Cariere

Andrea Multari, 38 de ani, a crescut la Roma. Dupa ce a petrecut noua ani in marina italiana, a obtinut un MBA si s-a alaturat firmei de consultanta in domeniul managementului Accenture. De atunci a fost trimis in toata Europa (Marea Britanie, Franta, Ungaria) si acum locuieste la Bucuresti, Romania, cu sotia sa romanca Oana si fiul lor Roberto. Multari povesteste pentru Financial Times cum s-a adaptat in Romania, cum supravietuieste traficului din Bucuresti si cum vede dezvoltarea economica.

Mutare fara probleme

M-am mutat la Bucuresti anul trecut, din motive personale si profesionale. Totusi, eram deja familiarizat cu aceasta tara, dupa deplasarile obisnuite pentru a ma intalni cu logodnica mea - actualmente sotia - dupa ce am intalnit-o in Slovacia, cu trei ani in urma, pe cand lucram la proiecte de consultanta. Dupa ce am stat in diverse tari pentru o vreme, ne-am decis ca trebuie sa locuim in acelasi loc pentru a forma o familie. Ea a vrut sa locuiasca la Bucuresti.

Dar aceasta mi-a priit si mie din punctul de vedere al carierei, intrucat compania mea deschisese de putin timp un birou in Romania si avea nevoie de o persoana experimentata, dispusa sa ramana o vreme pentru a dezvolta afacerea. Mutarea la Bucuresti a fost relativ fara probleme.

A fost a doua sau a treia mutare a mea in decurs de cativa ani. Munca in Franta si in Republica Ceha mi-a usurat mutarea. Stiind ca ne propuneam sa ramanem o vreme, sotia mea si cu mine am cumparat un apartament, cu vreun an in urma, intr-o zona rezidentiala draguta, langa Parcul Herastrau, unde sunt amplasate majoritatea ambasadelor. Singura provocare a fost ca firma mea imi ceruse sa ma mut cu cateva luni inainte de temenul pe care mi-l propusesem eu, silindu-ma sa accelerez o serie de activitati, precum cumpararea mobilei pentru noul apartament.

Proprietatile imobiliare sunt scumpe in Bucuresti

Proprietatile sunt surprinzator de scumpe. Poate candva erau ieftine, dar preturile au crescut substantial in ultimii ani - desi aceasta depinde foarte mult de zona. Noi am cumparat un apartament nou-nout, cu aproximativ 200.000 de euro, care inca nu era finalizat. Totusi, oamenii imi spun ca am luat apartamentul la un pret destul de bun; acum unul similar ar costa sigur mai mult. In plus, zona are multe avantaje. Este grozava pentru copii. Speram ca se va dovedi o investitie buna.

Sistemul de transport al Bucurestiului este inadecvat pentru nevoiele unui oras cu populatie in crestere.

Serviciile asigurate de tramvaie si autobuze si cele trei linii de metrou pot fi ok in centru, dar se deterioreaza mult mai spre margini. Bulevardele mari in stil frantuzesc, care traverseaza centrul orasului, ajuta la inlesnirea traficului rutier. Totusi, cresterea proprietatilor (rezidentiale si comerciale deopotriva) din oras nu a fost insotita de dezvoltarea unei infrastructuri adecvate. Transporturile sunt o problema in Romania ca intreg, atat afacerile, cat si turismul fiind afectate de sistemele de trafic precare. Exista doar doua autostrazi scurte, niciuna la standardele vest-europene. Drumurile strabat de multe ori sate, ceea ce poate incetini mult calatoriile prin tara. Este de sperat ca investitiile UE vor ajuta la ameliorarea situatiei, cu timpul.

Mancare ieftina, imbracaminte scumpa

In prima mea vizita, ma asteptam ca marfurile de uz cotidian sa fie mult mai ieftine decat acasa.
Insa am descoperit curand ca anumite lucruri (precum imbracamintea) sunt uneori mai scumpe decat in Italia. In mod similar, pretul proprietatilor in unele zone din Bucuresti se apropie de nivelurile vest-europene - desi preturile in zonele mai sarace ale orasului, precum cele dominate de vechile blocuri din perioada comunista, sunt poate in scadere. Pe de alta parte, in medie o masa in oras este mai putin costisitoare decat in Italia - si daca iesi din oras, multe marfuri sunt mai ieftine.

Mancarea traditionala romaneasca pare a fi pentru carnivori. Am ajuns sa apreciez anumite aspecte ale bucatariei. Imi plac supele, in special 'ciorba', supa bogata cu carne, smantana si legume. Si 'sarmalele'. Am fost surprins sa aflu ca unele preparate culinare romanesti au echivalent in versiune italiana (mamaliga poate fi comparata cu italiana 'polenta'). Totusi, exista destule restaurante bune care ofera preparate internationale celor care prefera mancarea in stil occidental.

Cultura "latina" a muncii

Cultura muncii este similara celei din Italia si Spania, in sensul ca oamenii nu lucreaza intr-un mod foarte structurat - spre deosebire de Marea Britanie, Germania sau Olanda.

Acestea fiind spuse, pana la urma ei isi ating obiectivele datorita perseverentei si 'creativitatii' lor. Le plac pauzele de cafea, dar sunt gata sa munceasca ore multe. Ceea ce imi place cel mai mult la romani este dorinta lor de a se alinia Occidentului in privinta celor mai bune practici, metodologii si productivitati, recuperand timpul pierdut in epoca comunista. Aceasta impresie este cea mai pregnanta in randul tinerilor.

Ma odihnesc mergand sa inot si fac plimbari cu familia in parcurile din Bucuresti si de la marginea orasului.

Locuiesc in apropiere de unul, care are un lac mare deosebit de pitoresc iarna, cand apa ingheata si copacii sunt imbracati in zapada. Nu suntem inclinati sa mergem la cinema sau la teatru prea mult, deoarece eu inca nu vorbesc fluent romana. Nu imi trebuie de fapt in munca mea - pot supravietui destul de bine cu engleza, franceza si italiana - dar invat limba.

Romani petrecareti

Socul cultural al mutarii aici nu a fost atat de mare, poate pentru ca lucrasem si traisem in atat de multe tari in ultimii ani, incat m-am obisnuit cu diverse medii, culturi si obiceiuri.

In mod surprinzator, pentru un italian, ceea ce imi lipseste cel mai mult privitor la patria mea nu este mancarea, pentru ca exista o serie de restaurante bune. Ceea ce imi lipseste privitor la Italia este arhitectura, cultura si, dupa ce am fost in marina, marea. Marea Neagra este la o distanta de trei sau patru ore de sofat si, desi sunt unele statiuni dragute, nu este acelasi lucru cu a merge la mare.

Imi place atitudinea vesela a romanilor - si disponibilitatea lor de a petrece. Daca mergi la o nunta, majoritatea vest-europenilor vor fi in pat pana la 4 dimineata, dar romanii, fie ca au sapte sau 70 de ani, inca danseaza la ora aceea.

Intre partile negative, unele zone din Bucuresti sunt inca dominate de vechile blocuri comuniste triste. Si nici nu prea-mi place sa sofez prin oras - stilul de a conduce este destul de agresiv. Cand auziti aceasta de la un italian, ar trebui sa va faceti o idee despre cat de rau este realmente.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11081 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    investitie in imobiliare (Luni, 10 martie 2008, 10:48)

    radu [anonim]

    nu poti considera o investitie ceea ce folosesti tu...ba mai mult iti aduce cheltuieli si nu aduce veniuri ...asa investitii sa tot faci
    • +2 (2 voturi)    
      serios? (Luni, 10 martie 2008, 10:59)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui radu

      Si daca nu facea investitia asta ar fi platit mii de EUR pe luna chirie. Asa ca aceasta investitie il scuteste de plata chiriei si ii va aduce bani cand o va vinde cu castig substantial si se va muta in alta tara.
    • +2 (2 voturi)    
      radu:investitie in imobiliare (Luni, 10 martie 2008, 11:51)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui radu

      Radu se pare ca se incadreaza de succes in categoria de oameni care bat campii pe internet.

      Se pare ca tu faci afaceri cu seminte de floarea soarelui si cand astepti clientii mai postezi cate un comentariu pe cate un forum sau blog.

      Mult noroc in afaceri, stimate compatriot.
      Victor
    • +2 (2 voturi)    
      Orice e o investitie (Luni, 10 martie 2008, 12:05)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui radu

      Orice cumperi si poate fi revandut mai tarziu poate fi considerat o investitie.
      Daca cumpar o masina si ma gandesc sa o tin 2-3 ani, ma gandesc dinainte care va fi valoare ei de piata la revanzare.
      La fel si cu un apartament, mai ales in cazul expatilor care se muta din tara in tara.
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca ar trebui... (Luni, 10 martie 2008, 12:04)

    eee [anonim]

    Cred ca ar trebui sa incetam sa ne mai laudam ca suntem "latini", veseli sau "petrecareti". Nu mi se pare ceva neaparat vrednic de lauda.
    • +1 (3 voturi)    
      vai draga...trebuie sa fim ca elvetzienii.... (Luni, 10 martie 2008, 12:31)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui eee

      sau belgienii...adica sa nu facem dus dupa ora 22...... ca deranjam vecinii.cu zgmotul apei din tzeava.....cu asta se lauda ei.....si cu linistea ...................mormantala
      • 0 (2 voturi)    
        Mie mi se pare ca... (Luni, 10 martie 2008, 14:10)

        eee [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Mie mi se pare ca aceasta "latinitate" este doar o scuza pentru incompetenta si lipsa dorintei de perfectionare. Odata ce te autodefinesti ca "latin" iti impui singur un standard scazut.
      • 0 (0 voturi)    
        Belgienii? (Luni, 10 martie 2008, 14:14)

        belgianul [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Poftim? Belgienii sa le pese de vecini? Am eu o pereche la vreo 35 de ani si putin le pasa de vecini.
        Nu stiu de elvetieni dar de belgieni mai usor
      • 0 (0 voturi)    
        Ce bine ar fi daca am fi ca elvetienii... (Luni, 10 martie 2008, 18:27)

        Bufnitza Duminicala [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Vrabia malai viseaza

        Ce bine ar fi daca am fi ca elvetieni...

        1. Mai curat pe strazi
        2. Mai multa ordine
        3. Mai putin manelisti
        4. Mai multa civilizatie.
  • -1 (1 vot)    
    E normal... (Luni, 10 martie 2008, 12:45)

    Vali [anonim]

    Justitia functioneaza ireprosabil, sistemul de sanatate e pus la punct, in politie lucreaza numai profesionisti, mass-media e obiectiva si nu doreste imbecilizarea poporului etc. Ce le mai lipseste rromanilor ? Distractie si iar distractie !
    Sa rasune manelele !
  • -1 (3 voturi)    
    Simpatic italianul (Luni, 10 martie 2008, 13:40)

    S [anonim]

    E indragostit lulea...Doamne fereste sa-l lase nevasta, sa vezi cum intoarce foaia :))) (ceea ce nu-i doresc).

    Problema Bucurestiului nu-i de-a "trai bine" ci a calitatii vietii.
    Eu locuiesc de 20 ani la Paris, sunt casatorit cu o frantuzoaica, am doi copii de 12 si 9 ani si anul trecut am avut o propunere de a veni timp de 2 ani la Bucuresti pentru a monta un proiect, ca expatriat (retributie si avantaje in consecinta). In interes de servici vin la Bucuresti de 3-4 ori pe an cate o saptamana, doar ca anul trecut am petrecut cateva zile punandu-ma in pielea expatriatului cu nevasta si copii. N-am intrat in spitale si nici cabinete medicale, n-am intrat in scoli, nu mi-am pus problema cu ce va ocupa sotia mea (inalt functionar intr-un Minister francez)...m-am intrebat cum o sa faca cei mici sa nu sufere un accident de masina cand traverseaza strada, sa nu se imbolnaveasca de astm din cauza poluarii, sa gasesc alimentele necesare (mai ales din punct de vedere calitativ) cresterii si devoltarii lor, cum sa le infund urechile ca sa nu auda injuraturile soferilor, cum sa nu-si rupa picioarele cazand intr-o gura de canal fara capac. Intors la Paris, am telefonat clientului declinand oferta. Mi-am dat seama ca nu sunt capabil sa le ofer la Bucuresti in 2008 calitatea vietii pe care o merita.
    • 0 (4 voturi)    
      romanica (Luni, 10 martie 2008, 13:54)

      ungurbulan [anonim] i-a raspuns lui S

      Strict la subiect: orice oras oglindeste oamenii care traiesc si convietuiesc. Bucurestiul este mizer, iar cauza principala o reprezinta miticii. Nu mi-e rusine nici cu Slatina, Galati , Ploiesti sau Braila. Ciaoless
      • 0 (0 voturi)    
        Slatina (Luni, 10 martie 2008, 14:48)

        bedeu [anonim] i-a raspuns lui ungurbulan

        Se pare ca nu ai mai fost prin Slatina de ceva vreme.... ce imi plac <astia> care vorbesc, fara sa cunoasca realitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      pt S anonim cu sotzia inalt funtzionar.... (Luni, 10 martie 2008, 17:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui S

      ce sensibil esti....mon dieu....daca cei care au facut revolutzia franceza erau ca tine bastilia nu se darama pt nu aveau totzi costume de protectzie...ce mult merita fiecare roman....cum sunt ei atat de fini si pretentziosi.....oh ....mon dieu....
    • 0 (0 voturi)    
      Londra, Paris, NY (Luni, 10 martie 2008, 18:12)

      Shtutz [anonim] i-a raspuns lui S

      Felicitari pentru realizarile pe plan profesional si personal in Paris. Am o singura obiectie: mancarea de calitate.
      Totul este relativ, intr-adevar. Fiecare are pareri si gusturi proprii si personale. Dar trebuie sa precizezi ce inseamna la tine calitatea alimentelor. Romania este printr putinele tari in care se mai gasesc alimente "BIO". Desi se importa pui din SUA sau Brazilia, sunt totusi MULT mai multe sanse sa gasesti mancare NATURALA mult superioara celei din UE(nu zic alte parti ale lumii, gen SUA).
      In rest ai dreptate. Dar ar fi bine, totusi, sa-ti inveti copiii sa fie capabili provocarilor de orice fel in viata. Sa ocoleasca guri de canal nu e chiar asa de iesit din comun...
    • +1 (1 vot)    
      se pare ca te-ai molipsit si tu de (Luni, 10 martie 2008, 19:41)

      sima [utilizator] i-a raspuns lui S

      snobismul caracteristic frantzujilor, inclusiv de xenofobia de care nu se dezic nici macar in somn. M-am nascut in Romania, ca si tine, si TRAIESC in Ro. Si copilul meu TRAIESTE in Ro, de 9 ani. Nu are astm, n-a cazut in niciun canal, nu l-a calcat nicio masina, merge la scoala, aude injuraturi, dar stie sa le "cearna" (deh! chestie de educatie). Cat despre, citez, "alimentele necesare (mai ales din punct de vedere calitativ)", crede-ma, nu duce lipsa. Cel putin cele recomandate copiilor, aici, in Romania, sunt mult mai naturale si calitative decat ce gasesti pe piata pariziana, si pe care dai carute de bani. Si datorita acestor alimente pe care TU (sau poate preferi sa folosesc persoana a III-a, asa, a la francais?) pretinzi ca nu poti sa le asiguri progeniturilor tale, a mea progenitura e cat se poate de bine dezvoltata, n-a contractat nicio boala care s-o bage in spitalele din Ro si nici retardata nu este, catusi de putin. E in schimb SIDERATA si usor mai mult NEDUMERITA de snobismul si fatarnicia frantzujilor, indiferent de originile lor, si mai ales de faptul ca sunt "murdari", si la propriu si la figurat. De vreo 4 ani, vacantele de vara si le petrece... la Paris (in compania unei distinse matusi - o respectabila (si snoaba) doamna profesoara de franceza), si a invatat suficient de bine franceza (acesta este si scopul pentru care o trimitem acolo) cat sa ne invete si pe noi, parintii ei, injuraturi auzite, unde crezi?, chiar in buricul targului parizian. Noroc ca este un copil inteligent si nu se lasa influentat.
    • +1 (1 vot)    
      tot pentru S, continuare (Luni, 10 martie 2008, 19:43)

      sima [utilizator] i-a raspuns lui S

      Cat despre scoli si cabinete medicale, afla ca in Ro, mai ales in Bucuresti, exista multe scoli si cabinete private si spitale la fel de private, dar cu profi si medici ROMANI. Deh! Probabil ca acest aspect (al natiei) te-a nemultumit, caci nu pot sa-mi imaginez ca nu-ti poti permite – tu, CA EXPATRIAT (RETRIBUTIE SI AVANTAJE IN CONSECINTA), cu sotie INALT FUNCTIONAR INTR-UN MINISTER FRANCEZ - sa traiesti doi ani in tara de origine, in care ai TRAIT (oare cum ai reusit sa nu mori pana ai plecat?!) niste ani buni? Are Romanica multe bube, nu contest, da' "expatriatii" ca tine (am si eu doi in familie), cu fumuri de Paris, am vazut si vii. Cu respect, te saluta, de pe plaiuri dambovitene, parintii unui copil romAn - son mere - journalist et son pere - artiste plastique, cu fumuri de Bucuresti si parfumuri de Frantzia (care, tre' sa recunoastem, sunt THE BEST)
      • 0 (0 voturi)    
        pt. sima (Marţi, 11 martie 2008, 8:25)

        un snob [anonim] i-a raspuns lui sima

        tu cand vorbesti de calitatea proasta a mancarii in paris te referi la magazine gen ED sau Lidl. sper ca nu te gandeai la bacaniile, macelariile, magazinele de branzeturi si brutariile din Cartierul Latin. depinde ce vrei sa vezi cand te duci intr-un oras. dupa continutul posturilor tale mi-e teama ca esti un biet frustrat de romania
  • 0 (2 voturi)    
    o alta parere (Luni, 10 martie 2008, 13:55)

    un_alt_consultant [anonim]

    Daca Andreea se simte bine in Romania nu stiu pe unde a facut el consultanta. Ar fi destule tari care intr-adevar dau clasa Romaniei la preturi, infrastructura, viata sociala, cultura...Am inteles ca are sotia romanca in Romania dar acum nu trebuie sa exagereze ca Romania este paradisul pe pamant pentru expati. Expat nu inseamna neaparat consultant. Poti fi expat si sa nu ai nici un avantaj financiar in afara de cazare super, mancare super, work condition super..Asta se cheama ca esti calfa, adica lucrezi pe mancare si dormit. Un consultant adevarat, profesionist, lucreaza pe bani grei de ordinul sutelor de EURO pe zi, nu pe mancare si dormit ca o calfa! Sanate si la mai mare...si nu mai ascultati parerile tuturor care au vazut si ei un petec de atza si cred ca au tot ghemul in buzunar...
  • 0 (0 voturi)    
    Reactii pt. Andrea Multari... (Luni, 10 martie 2008, 14:47)

    adrian [anonim]

    Fiind locuitor al capitalei, rezident in Colentina, cat priveste Calvarul zilnic al participantilor la traficul bucurestean, italianul aredreptate. Vinovat de aceasta stare de lucruri, in principal, este primarul general Adriean Videanu. Nici in prezent, nu au fost terminate lucrarile de reabilitare a caii de rulare a tramvaiului 21, circulatia cu acest mijloc facandu-se pe o singura sina, in doua puncte pe Colentina, acest fapt insemnand timp de transport mai mare si nervi mai multi! Carosabilul la fel este tot un calvar, nici acesta nefiind terminat in totalitate. Semafoarele electrice, mai ales in intersectii, sunt foarte vechi, abia mai putand fi observate de la distanta de 50 metri. Deoarece, pe langa vechime, semafoarele sunt si foarte, murdare de jeg, praf si afumate! Artera este foarte aglomerata, benzile de circulatie fiindin total insuficiente, de cativa ani, intensitatea traficului crescand, de la o zi la alta!...Solutia ideala, pana la introducerea Metroului pe ruta Voluntari- Bucur Obor(cel putin), ar fi, daca nu, desfiintarea liniei 21, Mutarea acesteia langa trotuare. S-ar elibera astfel 2 culoare de circulatie( cate unul pe fiecare sens de mers), iar benzile 1, de langa trotoare, nu ar mai fi tot timpul blocate de alte autovehicule, imotriva carora, a opririi, stationarii ori parcarilor ilegale, politia, arareori ia masurile cuvenite. De aceea, rog pe managerii acestui site, atat de notoriu, sa sesizeze Primaria Generala, care este raspunzatoare de aceasta stare de fapt, negativa, cum a relatat-o si domnul italian, cu obiectivitate si transparenta.
    Va multumesc si asteptam sprijinul dumneavoastra.
    Cu respect,
    Adrian din Colentina.
    • 0 (0 voturi)    
      tot din colentina (Marţi, 11 martie 2008, 11:50)

      geo [anonim] i-a raspuns lui adrian

      adrian,
      poate tu adita tata, mergi cu masina , dar eu prefer de multe ori sa merg cu tramvaiul 21 si cu masina seara sau in weekend, asa ca solutia cu desfintarea tramvaiului ca nu ai tu si altii pe unde sa mergeti nu e viabila.
      daca ceausescu asa a facut strazile astea de inguste si blocurile apropiate , iar nr de masini in buc s-a dublat in ultimii 3 ani e greu de gasit o solutie care sa ii satisfaca pe toti

      cu o chestie insa sunt de acord, afar e frumo insa viteza de lucru la sos colentina e f mica, in ideea de a termina mai repede ce au inceput si asta pt ca firma constructoare lucreaza de zor la sos stefan cel mare la liniile de tramvai de acolo
      in caz ca nu stiai, metroul e la dl orban
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Luni, 10 martie 2008, 15:06)

    S [anonim]

    Puteti sa-mi explicati de ce mi-ati suprimat postarea ? Va multumesc !
  • -1 (1 vot)    
    distractii (Luni, 10 martie 2008, 17:04)

    ion [anonim]

    Si unde inoata el in Bucuresti????
    E o piscina olimpica sau la strand cu totii tiganii la un loc???
  • -1 (1 vot)    
    Miticii (Luni, 10 martie 2008, 19:27)

    S [anonim]

    In Romania nu exista notiunea de calitate...in nimic. BIO, zicea careva, sa fim seriosi. Ca n-ai bani de ingrasaminte nu inseamna ca produci BIO. Exista un label international pe care eu nu l-am vazut in nici un magazin. Bun, de asta nu se moare. Se moare in schimb din cauza marlaniei de care te lovesti la fiecare colt de strada si chiar intrat in casa si dand drumul a TV, dai peste aceiasi marlanie.
    Cei care emigreaza (nu cei care pleaca la munca), nu parasesc tara ca n-au bani si case ci din cauza marlaniei. Am prieteni juristi, medici, ingineri in Romania care au de toate dar vor sa scape de miticii care-i inconjoara. Cauta o "calitate a vietii". 30 de ani am mancat carne de gaini moarte in armata sau prin cantinele studentesti, mi-am rupt picioarele prin gropi de canale, am facut hepatite A si B profitand de "calitatea" spitalelor romanesti. Macar pe copiii mei sa-i scutesc de asta...Si nu-i duc sa traiasca in tara asta pentru tot aurul din lume.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-ti traiasca ... franta (Marţi, 11 martie 2008, 1:40)

      George [anonim] i-a raspuns lui S

      Ma bucur pentru tine ca iti place acolo unde esti, dar exagerezi rau de tot, cel putin cand te referi la ce-i pe aici, prin romanica noastra.
      Desi stau "la oras" mananc muuult mai bine (calitativ) decat orice francez ... cel putin decat cei care se incadreaza in aceeasi categorie de venituri cu mine. Pun in oala carne de pui/porc crescuti la curte (vita o cumpar din magazin, asta e :( ), cumpar oua din aceeasi sursa, legume, fructe, verdeturi asisderea ...
      Nici pe mine nu ma incanta multe din aspectele vietii de zi cu zi din romanica ... da' nici pe alte meleaguri nu umbla cainii cu covrigi in coada (si crede-ma ca stiu ce vorbesc). Desi am avut posibilitatea sa plec in ce colt al europei vroiam (am dubla cetatenie ... a doua e de "european cu vechime") dupa cateva escapade am preferat sa raman aici si sa-mi fac aici un rost. Si bine am facut. Acum 12-13 ani stateam cu chirie (n-am vrut sa stam cu parintii), proaspat absolvent, prost platit etc. (atunci chiar am incercat sa o sterg din romanica, noroc ca mi-a trecut). Am reusit insa sa-mi gasesc o slujba (e adevarat ... prost platita, la inceput) unde am invatat enorm. De 6 ani am plecat, mi-am deschis propria dughiana (de scris programe :)) ) si o duc suficient de bine pentru ceea ce-mi doresc. Nu mai stau cu chirie, ies din tara, in vacante, macar o data pe an ... o data la 2 ani ies si din Europa ... etc.
      Din pacate, astia ca mine suntem priviti ca niste ciudatenii ... da' obisnuiti-va ... suntem multi. Am muncit 12-14 ore pe zi, ani de zile, dar mi-am indeplinit (o parte) din vise (nu ma refer aici la zborul in spatiu, zborul cu Concorde ... m-am trezit prea tarziu ... si alte ciudatenii, putin probabil sa le realizez in viata asta).
      In concluzie, mi se pare cel putin ciudat ca, la veniturile pe care le vei avea ca expat in .ro nu ti se pare ca vei putea trai bine. Citeste bine ce a spus italianul din articol ... nu este singurul strain venit in romania care gandeste asa ...
  • +1 (1 vot)    
    Negativism (Luni, 10 martie 2008, 20:37)

    Aisha [anonim]

    Uite de asta Ro nu progreseaza...cum ne lauda cineva...cum ''dam'' cu pietre!!!
    Cu negativism...castigi negativism!
    Cei care comentati...iesiti putin din tara si vedeti si mizeriile altora!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Paris - Bucuresti (Luni, 10 martie 2008, 22:00)

    Radu [anonim]

    Ma distreaza reactia tzafnoasa a unora la adresa cititorului din Franta. Il intleleg perfect, desi....
    Depinde unde itzi permitzi sa traiesti la Paris, daca traiesti intr-o zona libera de "suedezi" (asa cum am avut eu norocul). Curatzenie.... Nu prea e in firea frantzujilor. Am vizitat case sa le cumpar, m-a ingrozit halul in care se aflau. La piatza am vazut un tip care servea fara manusi dupa ce trecuse prin WC-ul pietzii fara apa... Scena intr-unul din locurile cele mai scumpe din regiunea pariziana (St Remy les Chevreuses).
    Intra-adevar, mancare ca in Frantza nu exista nicaieri in lume. Si extrem de safe, caci frog-ii sunt paranoici cu ce mananca.
    Reactia care a avut-o "francezul" nostru, am avut-o eu cand am venit din Canada ca sa traiesc in Frantza. Si tousi ... ce minunata tzara, Paris-ul, ce oras de vis!
  • 0 (0 voturi)    
    FANTASTIC!! (Marţi, 11 martie 2008, 1:20)

    Madalin [anonim]

    Este fantastic... 99,99% din comentarii sunt cu critici diferite, normal bazate pe perceptii diferite.
    DE CE NU ESTE CINEVA CARE SA ZICA: "FRATILOR, HAIDETI SA FACEM CEVA!!!"
    Toata lumea se plange, dar nimeni nu propune o actiune!! De ce?? De ce asteptam sa ni se dea mereu, sa ni se faca, eventual sa pice din cer?
    Sunt un tanar care momentan lucreaza in UK. Mi-am propus sa ma intorc si sa ma implic activ in politica. Asa vreau sa incerc eu sa fac lucurile sa fie mai bine, mai repede.
    Mai sunt si altii dispusi sa actioneze ca sa le fie mai bine?
  • 0 (0 voturi)    
    andrea are dreptate (Marţi, 11 martie 2008, 9:09)

    anca_m [utilizator]

    ca fost locuitor al Bucurestiului pot sa va spun ca Andrea are mare dreptate.Din septembrie locuiesc si eu in Florenta si pot confirma cele spuse de italian. Intradevar mancarea la un restaurant in Bucuresti te costa mai putin decat in Italia, hainele sunt mult mai scumpe in capitala noastra, cat despre trafic ce se mai poate spune? Si aici este calvar in trafic, dar se circula nu se sta pe loc.Chiar daca in fiecare dimineata am de strabatut aproape 20 de km pana la munca mai mult de 45 de minute nu am facut niciodata. Nimeni nu-ti taie calea, nimeni nu ti se baga in fata, regulile de circulatie sunt respectate cu sfintenie, amenzile fiind foarte mari. Cat despre apartamente, preturile sunt cam la fel de mari ca in Bucuresti. Singurul lucru care ar fi de adaugat e ca apartamentele aici sunt mult mai spatioase si ai parte de o priveliste mai buna si mult mai multa verdeata si parcuri.
    Intradevar cu petrecerile stau prost italienii. De curand am participat la o nunta iar la ora 1 noaptea au inceput sa inchida localul si incet incet sa ne dea afara.