Irlanda mentine restrictiile pe piata muncii pentru cetatenii romani si bulgari

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2008, 8:48 Economie | Cariere

Guvernul irlandez va mentine restrictiile pe piata muncii pentru cetatenii din Romania si din Bulgaria, pentru inca cel putin trei ani, din cauza cresterii numarului somerilor din tara, scrie publicatia Irish Times, in editia electronica de luni.

Decizia ar urma sa fie aplicata in pofida activitatii intense de lobby a autoritatilor celor doua tari, care considera ca masura este discriminatorie.

Comisia Europeana incurajase statele membre sa elimine restrictiile de pe piata muncii pentru Romania si Bulgaria.

Guvernul irlandez decisese restrictii de doi ani pentru muncitorii din Romania si Bulgaria, atunci cand aceste tari au aderat la UE, in ianuarie 2007. Conform legislatiei europene, restrictiile impuse de un guvern pot ajunge la o perioada de sapte ani in total.

Guvernul irlandez urmeaza sa ia, in curand, o decizie privind cele doua tari. Surse guvernamentale citate de publicatia amintita spun ca, cel mai probabil, restrictiile vor fi mentinute.

Un numar mic de permise au fost emise pentru romani (241) si bulgari (58) in perioada ianuaire 2007- octombrie 2008.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1348 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    suntem totzi egali ,nu ? (Luni, 17 noiembrie 2008, 9:33)

    gigi [anonim]

    elegantzi,discretzi,ce orash minunat e Dublin.....

    model de democratzie si integrare....nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      dar nu si pentru catei (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:17)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      "Vrem egalitate, dar nu si pentru catei!". Pacca ar sti fabula, irlandezi scosi din groapa de care U.E.! Acum sunt tari si mandri, uitand in ce mizerie erau cand au aderat! RUSINE!
      Pe zi ce trece imi zic tot mai mult ca noi am fost acceptati in U.E. pentru ca nu mai aveau prea multa forta de munca pentru job-urile lor murdare si aveau nevoie de noi piete pentru supermarketuri, fara a plati taxe vamele. Scavi la noi in tara, sclavi la ei! Traieasca U.E. si egalitatea!
      Si parca legea europeana spune ca aceste restrictii se pot alica in perioade de 2+2+3 ani! Ei au ajuns deja ca cei 3!!! Si uite asa trecura 4 ani in 2!
      Ce rusine!
  • +1 (3 voturi)    
    irlanda (Luni, 17 noiembrie 2008, 10:07)

    doru [anonim]

    mincinosi,nespalati,sovini si mai ales betivi...notorii!!!!....legi da si atat GALWAY e mai frumos
  • +1 (3 voturi)    
    Oare sunt reciproce masurile? (Luni, 17 noiembrie 2008, 10:36)

    Alin [anonim]

    In secunda 2 dupa ce Romania afla ca muncitorii ei nu pot lucra intr-o tara din spatiul european ar fi trebuit interzis si muncitorilor din tara respectiva sa lucreze in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      dadada (Luni, 17 noiembrie 2008, 11:51)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Exact, ca se-nghesuie europenii sa munceasca la noi de numa', sunt calare pe oficiile noastre de plasare a fortei de munca precum mustele pe miere :))
  • +1 (1 vot)    
    Olanda (Luni, 17 noiembrie 2008, 10:50)

    Andrei [anonim]

    Olanda mai amana si ea si le va ridica prin iulie 2009 (daca nu se razgandesc pana atunci).
  • 0 (2 voturi)    
    liberte, egalite, fraternite (Luni, 17 noiembrie 2008, 11:14)

    ps [anonim]

    da de unde egalitate? noi si bulgarii suntem tratati ca second hand-uri buni sa lucram numai ilegal. Mai vorbescd e o Europa unita obraznicaturile de la bruxelles iar pe de alta parte suntme descriminati pe fata. Asta am ajuns: negrii europei (cu "e" mic)
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 0:42)

    Tase [anonim]

    Am ajuns carpele europei de sters pe jos iar Tariceanu vrea sa ne cumparam masini noi