Studiu KPMG: Decreteii, o solutie pentru politica de personal a multinationalelor

de G.F.     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 11:03 Economie | Cariere

Un studiu realizat de compania KPMG, axat pe problemele demografice si impactul asupra politicii de personal a marilor companii, releva faptul ca Romania ar putea oferi "oportunitati de recrutare interesante" pentru companiile multinationale. Motivul? Romania a cunoscut o crestere demografica incepind cu anii '60-'70, exact in perioada cind in Europa Occidentala incepea declinul demografic.

Mai plastic spus, multi dintre "decretei", ajunsi acum la virsta deplinei maturitati profesionale, sint tot mai cautati pentru a aocupa posturi in schema de personal a multinationalelor.

Dar cum s-a ajuns aici? Iata principalele idei ale studiului KPMG International

  • Generatia asa-numitilor „Baby Boomers“, nascuta in Occident in perioada imediat urmatoare celui de-al Doilea Razboi Mondial, atinge varsta pensionarii. Acest lucru va conduce la o scadere semnificativa a fortei de munca specializata deoarece, dupa explozia demografica postbelica, natalitatea a scazut brusc ca urmare a schimbarilor sociale din anii 1960 si a imbunatatirii metodelor contraceptive.
  • In numeroase tari in curs de dezvoltare lucrurile au stat cu totul altfel. Explozia demografica nu a avut loc sau s-a produs la o scara mult mai mica deoarece fie ca aceste state nu au participat la al Doilea Razboi Mondial, fie istoria lor postbelica a fost diferita.
  • Companiile trebuie sa se gandeasca acum la provocarea de a se adapta acestor tendinte demografice. Vor trebui sa caute forta de munca specializata mai ales in statele in curs de dezvoltare, dar s-ar putea sa fie nevoite sa transfere personal specializat mai numeros intre statele in care activeaza pentru a ajuta la educarea talentelor pe pietele emergente.
  • Din punct de vedere demografic, Romania este foarte diferita de tarile din vestul Europei. Aici nu a avut loc aceeasi crestere a natalitatii dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, deoarece sfarsitul anilor 1940 si anii 1950 au reprezentat o perioada foarte dificila pentru Romania.
  • Rata natalitatii a crescut semnificativ dupa 1966, cand Nicolae Ceausescu a interzis avorturile si folosirea mijloacelor contraceptive si a ramas ridicata pana in anii 1980

"Ca urmare a acestor factori, Romania nu se va confrunta cu aceeasi scadere a fortei de munca specializate care va afecta tarile occidentale incepand cu aproximativ 2010. Astfel incat Romania ar putea oferi oportunitati de recrutare interesante pentru companiile multinationale", explica Madalina Racovitan, Senior Manager in cadrul Departamentului de Taxe.
  • O alta problema cu care companiile se vor confrunta este legata de asa-numita “Generatie Y”, nascuta in perioada 1976-1991. Acest grup il reprezinta copiii Baby Boomer-ilor care, in lumea dezvoltata, au crescut intr-o perioada de prosperitate. Membrii acestei generatii au o viziune mai globala decat predecesorii lor si sunt interesati sa lucreze in afara tarii in care s-au nascut.
  • Generatie Y ridica si multe probleme: este mai putin loiala, schimbandu-si angajatorul cu mai multa usurinta. Astfel, angajatorii trebuie sa faca eforturi mai mari pentru a retine si a dezvolta acest grup, pentru a le intelege nevoile, de exemplu, chiar prin a le oferi pozitii in strainatate.























3577 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    studiu gresit (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:36)

    medusa [anonim]

    In urma faimosului Decret 770 din 1966, natalitatea a crescut doar in primii doi ani dupa care a scazut brusc in momentul in care femeile au inceput sa manifeste rezistenta la politica de controlare a functiilor lor reproductive.
    Femeile care nu-si doreau copii (fie care erau prea tinere, sarcina venea dintr-o relatie instabile sau mai ales pentru ca aveau deja copii si situatia economica precara nu le permitea sa mai creasca altii) recurgeau la metode nebunesti pentru a infrunta regimul. Inghiteau tot felul de substante toxice, isi aplicau local substante care sa le provoace hemoragii, de la suc de lamaie, pana la soda custica. Faceau avorturi clandestine, prin garaje, bucatarii, beciuri, fara antestezii.
    Asa se face ca peste 15.000 de femei au murit in perioada aia, alte sute de mii si-au pus viata in pericol, unele ramanand sterile, fara utere.

    Despre asta nu spune nici un cuvant asa zisul studiu kpmg.
    Studiati graficul natalitatii din perioada ceausista si veti vedea ca nu s-a facut mare branza cu faimosul Decret, in schimb a fost o metoda opresiva dintre cele mai teribile.
    • +1 (1 vot)    
      Banii usori. (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:13)

      Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui medusa

      Ai perfecta dreptate si in plus putini mai au amintiri din documentarele venite dupa 1989 facute la casele de copi orfani. Nimeni nu ar fi crezut ca in Europa mai erau inca case de copi la nivelul anului 1900. Adevarul este ca o buna parte a tinerilor din Romania au crescut sub influenta societatii de consum fara principii morale. Unicul scop in viata, banii ,indiferent cum au fost obtinuti. Italia este cazul tipic unde o parte de romani stau la furat,munca la negru si este plin de tinere romane prostituate. Care direct pe trotuar,care fix in case de intilniri galante si care sub paravanul balerinelor din cluburi si discoteci. Vad realitatea de aici (Italia) de 18 ani.
  • +1 (3 voturi)    
    diferentiala gaurii covrigului (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:11)

    Dedalus [anonim]

    Pai KPMG atata poate?! Sa citeasca un grafic demografic si sa traga din el concluzia ca atunci cand natalitatea si sporul natural cresc, va creste si populatia?!!!

    Bai, mareeee ti-e gradina, Doamne!

    Astept cu interes studiul desteptilor de la KPMG in care sa mi se demonstreze ca populatia Romaniei scrie de la stanga la dreapta, ca majoritatea oamenilor au doua picioare in partea de jos si ca unii (doar unii...) au intre urechi altceva decat un grafic al functiei 0/0...
  • +4 (4 voturi)    
    Decreteii pensionari (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:17)

    bobo [anonim]

    Acum decreteii sunt buni ca sunt activi si cotizeaza.
    Dar ce se va intampla cand decretii vor ajunge la pensie?!
    Calcul aproximativ:
    Generatiile anilor 67,68,69 au fost cam de 3 ori mai numeroase. Cand acestia se vor pensiona vor fi la un moment dat de 9 ori mai multi pensionari decat acum.
    1. Nu vad cun statul ii va putea sustine
    2. Credeti ca pensiile private pot rezolva acesta problema ?!...
    • 0 (0 voturi)    
      Mai calculeaza putin... (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:09)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui bobo

      Conform Institutului National de Statistica, in 2005 existau pentru grupa de varsta a celor nascuti intre 1966-1970 1.761.497 locuitori, fata de 1.238.076 nascuti intre 1961-1965. Sporul este, deci, de 523.421, adica fata de perioada postbelica in care se nasteau cca. 300.000 de copii pe an, dupa 1966 a aparut un plus de cca 105.000 nou nascuti pe an.
      De unde ai scos de 9 ori mai multi pensionari ?!
      • 0 (0 voturi)    
        Date din teren... (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:53)

        bobo [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        In generatia mea (68) si in orasul meu (Sibiu) eram cate 9 clase paralele fata de 3 clase cate erau pentru colegii mai mari cu 3-4 ani, atat in generala cat si liceu si facultate.
        Nu te contrazic la statistica. M-as bucura sa ai dreptate...
        • 0 (0 voturi)    
          Deci maxim de 3 ori... (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 16:02)

          Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui bobo

          ...mai multi oameni se vor pensiona (in anumite zone ale tarii) timp de 3-4 ani, asta inseamna un spor de vreo 5% fata de numarul curent de pensionari. Nu te speria, in anii '90 s-au pensionat cam cu 50% mai multi decat in mod normal (asta fiind o mascare a somajului care trebuia sa apara dupa inchiderea colosilor industriali), si nu s-a blocat sistemul de pensii, doar ca au avut (si au) niste pensii mici, care abia acum incep sa se mai redreseze...
  • +1 (1 vot)    
    nu prea gandesc saracii (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:02)

    kllaus [anonim]

    cate o iesire de genul acesta imi confirma inca o data cati idioti se plimba prin firmele astea prea titrate. Este foarte periculos sa sustii studii bazate pe evolutii demografice, in zilele noastre cand populatia se deplaseaza fara restrictii atat intre granitele tarii cat si in afara. Problema consta in faptul ca tocmai decreteii care reprezinta subiectul studiului sunt cei care au ales sa paraseasca tara, provenind in general din medii sarace si cu foarte putin acces la cultura. Multinationalele de la noi ar trebui sa inteleaga ca nu mai pot sa aiba pretentii atat de mari la angajare, asa cum nu au nici dincolo, unde angajeaza cu lejeritate oameni peste 50 de ani. Ca doar astia mai au pretentii reduse asa cum vor ei si tac malc in asteptarea pensiei.
  • +2 (2 voturi)    
    Era inevitabil: din nou CEAUSESCU e bun (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:21)

    MIHAI 2 [anonim]

    Casa Poporului - loc de intalnire a NATO,
    Canalul Dunare -Marea Neagra inclus in magistralele de transport europene,
    Metroul rama singurul mijloc de transport cat de cat sigur sub aspectul ajungerii la timp la destinatie
    Canalul Dunare Bucuresti reluat
    Centrala de la Cernavoda
    si acum MINUNATA POLITICA DEMOGRAFICA.
    Sa inteleg ca ii vor lua premiile lui Mungiu pentru
    filmul cu avorturile ?

    II rog insistent pe maniacii propagandisti
    ...cei cu discutiile nesfarsite
    despre non existenta lui Dumnezeu ,
    pe aia care-s mandrii ca sunt atei
    sa faca si ultimul pas si sa laude daramarea bisericilor ca sa stim o treaba .
  • +1 (1 vot)    
    "studii"... (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:14)

    Kypris [anonim]

    Mnda, personal mi se pare un articol scris pe genunchi. S-ar putea sa ma insel sau studiul in sine sa aiba niste constatari revolutionare pe care eu nu le pot cuprinde in ignoranta mea...Dar va rog eu salvati-ma din ignoranta: nu am gasit in nici un dictionar cuvantul decretel iar cele cateva pareri auzite se refereau mai degraba la toti nou-nascutii din asa-zisa perioada de baby-boom a romanilor(mai mult in sensul peiorativ). De aceea articolul mi se pare foarte prost scris. De altfel sper ca in studiul celor de la KPMG este scris chiar asa, decreteii astia... As dori insa sa aflu mai multe despre sursa studiului, adica esantionul pe care s-a aplicat, ipoteza de la care s-a plecat, etc. Din experienta mea in multinationale nu prea am vazut capete romanesti vanate cu inversunare de catre hr pentru a fi trimise pe plaiuri vestice, majoritatea erau angajati in tara, ghiciti care, Romania. Si motivul era acela financiar, adica erau de vro 2-3 ori mai prost platiti decat in afara. Si ca sa fiu sincera romanul nu prea se uita la comparatii de genul asta ci la 'pozitia' de sef in tara lui, chiar si mult mai prost platit decat acelasi post un pic mai spre vest. Aici unde sunt se pune foarte mult accent pe studii de specialitate, chiar prea mult dar se apreciaza si experienta. Recunosc insa ca de multe ori avantajul romanilor este acela de a avea in general o logica destul de dezvoltata, in special in exploatare, mai putin insa in management. parerea mea! Deci studiul KPMG mi se pare cel putin 'dubios'. Concluziile imi aduc aminte de aceea conform careia 'dupa ce i se taie picioarele, puricele devine surd', pentru ca nu mai sare...
    • 0 (0 voturi)    
      decretei ? (Vineri, 12 decembrie 2008, 18:27)

      luc [anonim] i-a raspuns lui Kypris

      Da Kypris, buna intrebare : ce inseamna decretel ? Stiu ca am citit un articol imbecil scris in urma cu cateva luni, in care se vorbea despre copiii nedoriti nascuti in urma celebrului decret ceausist, numiti decretei.
      Ma intrebam si atunci daca asta e un cuvant inventat de ziaristi ca sa sune titlul mai bine, sau daca este o expresie utilizata pe vremea raposatului.
      Va rog sa ne luminati, cei care cunoasteti.