EvZ

Harta somajului pe timp de criza

de Mihai Soica     Evenimentul Zilei
Marţi, 24 februarie 2009, 1:24 Economie | Cariere

harta somajului, ian. 2009
Foto: Evenimentul Zilei
In perioada 1 octombrie 2008-31 ianuarie 2009, aproximativ 100.000 de persoane s-au trezit fara serviciu, potrivit ANOFM, scrie Evenimentul Zilei. Alte date prezentate in articol, sintetizate de HotNews.ro:
Topul judetelor cu someri: Constanta (6.358), Vaslui (4.092), Alba (4.626), Galati (3.947), Prahova (3.890), Harghita (3.433), Valcea (3.026).
Stau bine: Maramures, Giurgiu, Ilfov.
Capitala:
in Bucuresti 5.000 de someri preconizati pana la sfarsitul anului
.
Nota: Informatii si grafice preluate in baza parteneriatului HotNews.ro - Evenimentul Zilei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

10875 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    procente ceva? (Marţi, 24 februarie 2009, 3:28)

    raz [anonim]

    in forma asta datele nu ofera informatii de calitate. prezentati si voi ce procent constituie somerii din totalul populatiei active (daca mai stie careva cati au mai ramas in tara).
    • +5 (7 voturi)    
      Cifre absolute! Unde sunt procentele ? (Marţi, 24 februarie 2009, 10:59)

      Valah de Harghita [anonim] i-a raspuns lui raz

      Judetul Harghita are una dintre cele mai reduse populatii din tara, comparativ cu alte judete de aceeasi marime.
      Si cu toate astea, secuii sunt in topul national al somerilor, de 3 ori mai multi secui sunt someri fata de ieseni (judetul moldovean e de 3 ori mai populat ca Harghita!).

      Asta spune multe despre "succesurile" prostanacilor din UDMR, care isi bat joc de secui facandu-i sa creada ca "otonomia" e "singura solutie" (cand de fapt ei refuza oricare alta de teama sa nu isi piarda "'dentitatea") si facandu-i sa creada ca destinul lor e legat de maghiarime.

      Secui, sunteti etnie diferita, chiar daca folositi un dialect care v-a fost maghiarizat dupa ce au intrat triburile hazare si maghiare in Panonia. Aveti alt alfabet, alta istorie, alte traditii, traiti printre romani de secole, nu printre unguri si viitorul va este impreuna cu Romania, nu cu Ungaria !!

      Iata aici un extraordinar documentar de pe you tube, unde teste genetice facute in Ungaria, de echipe de unguri, italieni, etc. dovedesc ca nu aveti mai nimic in comun cu turanicii sau cu ungurii.

      http://www.forum.santamia.ro/showthread.php/originea-etnica-ungurilor-secuilor-ceangailor-dupa-teste-adn-557.html?s=6547ac079c781c03a2a43294f77d9481&amp
  • +1 (9 voturi)    
    somaj (Marţi, 24 februarie 2009, 7:19)

    m [anonim]

    datele pentru judetul Constanta ori sunt eronate, ori este vorba de lucratorii sezonieri din turizm, pentru ca nici o companie mare nu a facut disponibilizari in masa.
    • +2 (2 voturi)    
      Clasamente pe judete si regiuni (Marţi, 24 februarie 2009, 11:14)

      Lt. Data [anonim] i-a raspuns lui m

      E cam ciudata cifra pentru Constanta, e mult mai mare ca in oricare alt judet !
      Comparativ cu populatia lor totala, cele mai lovite judete, de somaj si criza economica, par sa fie in ordine:

      Harghita
      Constanta
      Hunedoara
      Alba
      Vaslui
      Dolj
      Satu Mare
      Galati

      Performante uimitor de bune au:
      Maramures
      Giurgiu
      Ilfov

      Pe regiuni, in ciuda prejudecatilor simpliste, iata ca nordul Moldovei (Suceava, Iasi, Neamt, chiar Botosani) pare putin afectat, cu un nivel de disponibilizari redus fata de populatia totala de peste 2,3 milioane.

      Regiunea "secuiasca" Harghita si Covasna sta chiar foarte prost, cu peste 4.800 disponibilizati, de 5 ori mai multi fata de suceveni (la populatie comparabila).

      Criza pare sa loveasca dur Oltenia, sudul Moldovei, Apusenii si Dobrogea.

      Par sa reziste mai bine nordul Moldovei, Muntenia, vestul si centrul Transilvaniei, Bucurestiul.
      • +2 (2 voturi)    
        re: (Marţi, 24 februarie 2009, 12:07)

        scharke [utilizator] i-a raspuns lui Lt. Data

        Pai nordul Moldovei rezista pt ca si-a vazut de treaba: nu a stat cu mina intinsa ca alte zone ale tarii care pozeaza in super bogatie si civilizatie. Daca nu au gasit de lucru, s-au dus in Spania, Italia etc.
  • -2 (6 voturi)    
    cifre negative? (Marţi, 24 februarie 2009, 9:37)

    panda [anonim]

    Ce inseamna numar negativ de someri (-463 la MM si -112 GR)??? Nu va dati seama ca nu aveti informatii corecte?
    • +1 (1 vot)    
      Cifre negative (Marţi, 24 februarie 2009, 11:15)

      vali [anonim] i-a raspuns lui panda

      Ma gandesc ca acele cifre negative inseamna diferenta dintre numarul de persoane angajate in acest an si numarul de persoane concediate cu minus in fata :p. Deci acolo rata somajului a scazut :)
    • +2 (2 voturi)    
      Negativ inseamna f. bine (Marţi, 24 februarie 2009, 11:56)

      Dacian [anonim] i-a raspuns lui panda

      Negativ inseamna ca multe persoane au mai multe job-uri si numarul total de job-uri "ocupate" de persoane depaseste numarul total al populatiei capabile sa munceasca, deci somaj negativ
      Ex. ai 5 locuri de munca si 4 muncitori. Unul dintre muncitori are 2 job-uri. Va da -1 ca cifra de somaj.
  • +1 (3 voturi)    
    BS (Marţi, 24 februarie 2009, 10:16)

    Sol Badguy [anonim]

    Valorile absolute nu spun nimic. Criteriul de judecata este rata somajului, in procente.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 24 februarie 2009, 10:18)

    sictireanu [utilizator]

    Pai nu te lua de HN, ei fac copy-paste. Evz e sursa.

    Oricum cifrele de mai sus sunt praf in ochii naivilor. Cunosc cazul unei firme (marisoare) de textile din braila care si-a redus la minim activitatea si s-a descotorosit de 800 de oameni, fara sa anunte disponibilizarea la ITM, obligandu-i sa semneze incetarea CIM cu acordul partilor, in schimbul a 3 salarii. Si asta sigur nu e un caz singular. So...
  • +6 (6 voturi)    
    tavalug?? (Marţi, 24 februarie 2009, 10:34)

    bozo [anonim]

    citat din articol: "Va veni tavalugul: in Bucuresti (5000 de someri preconizati pana la sfarsitul anului)".

    pai in Bucuresti sunt vreo 2,5 milioane de cetateni, plus cei din imprejurimi care lucreaza in capitala. Nu am date concrete dar cred ca sunt binisor peste milion de salariati.
    Si Dvs numiti 'tavalug' 5000 de someri pana la sfarsitul anului...asta inseamna ceva sub 0,5% din total salariati. Pai ce sa zica altii la care somajul este estimat a creste cu 4-5%? ca vine sfarsitul lumii?