Oferta de angajare a unei firme din SUA: 60+ ore pe saptamana, mediu de lucru salbatic, compania pe primul loc

de Adrian Novac     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2009, 8:46 Economie | Cariere

Anuntul de angajare
Foto: Gawker
60+ ore pe saptamana, mediu de lucru salbatic, compania pe primul loc - asa suna oferta de angajare a unei firme din Statele Unite. Slujba pentru care e postat anuntul este cea de "asistent personal pentru CEO-ul companiei BrainReserve", alias Faith Popcorn, considerata de catre bloggerii de la Gawker drept unul dintre "cei mai rai sefi" din New York.

Salariul oferit este intre 40.000 si 50.000 de dolari pe an, plus beneficii si "o gramada de lucruri de invatat despre Viitorologie, trenduri si marketing".

Persoana care aplica pentru aceasta slujba trebuie sa fie dispusa sa lucreze peste 60 de ore pe saptamana, sa fie atenta la detalii, sa "se dezvolte sub stres" si "sa puna compania pe primul loc". De asemenea, aplicantul trebuie sa fie "nerabdator sa lucreze intr-o atmosfera intensa, incantatoare intr-un loc salbatic".

Potrivit descrierii facute pe pagina electronica a companiei sale, Faith Popcorn este "un viitorolog de renume mondial". La inceputul anilor '90, revista Forbes o prezenta drept "Nostradamus of marketing".

Anuntul de angajare a fost postat pe site-ul de socializare LinkedIn, dupa care a fost preluat de cei de la Gawker. Potrivit blogului, in anul 2007, Faith Popcorn a fost inclusa intr-un clasamant al celor mai "rai patroni din New York".

Unul dintre apropiatii sai a spus despre Faith ca "nu tolereaza munca proasta sau ideile stupide. Cu toate acestea, este bombardata de stupiditate din partea angajatilor sai, incat cateodata rabufneste". In acelasi timp, un angajat anonim de la BrainReserve afirma despre fondatoarea companiei: "creeaza un mediu de lucru care ar trebui anchetat de autoritati - ajutati-ne, va rog".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9267 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    american bullshit (Vineri, 27 februarie 2009, 9:07)

    iul_autentic [utilizator]

    Popriul tupeu ii va ingropa pe americani.
    • +1 (3 voturi)    
      Vorbesti fara sa cunosti (Vineri, 27 februarie 2009, 14:11)

      minu57 [utilizator] i-a raspuns lui iul_autentic

      Nimeni nu ii va ingropa pe americani pentru simplul fapt ca aici unii se ridica si altii cad, exact ca pistoanele de automobil. America se transforma continuu.Muncesti cinstit,intelegi cat de cat sistemul ca sa nu fii pacalit si te descurci.
      • +1 (1 vot)    
        Nu asa se vede din avion ... (Vineri, 27 februarie 2009, 19:18)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui minu57

        Noi astia de nu stam in SUA nu vedem situatia de aproape, ci mai din avion, adica nu prea vedem detaliile. Da' tocmai din cauza aia ceea ce vedem e statistic relevant. Si ceea ce se vede cu ochiu' liber e ca economia SUA, care a externalizat mai toata productia in China, si a pastrat doar serviciile financiare si ceva asamblare in SUA, e aia raspunzatoare de actuala criza economica. Ce se vede e ca se ridica unii gen Madoff, si pica unii gen sefu' lu' Enron. Nush' de ce, da' mie nu mi se pare atractiva imaginea.
        • +1 (1 vot)    
          Detaliile ? (Vineri, 27 februarie 2009, 21:25)

          minu57 [utilizator] i-a raspuns lui Eu

          Omul de rand cumpatat supravietuieste. Cine a vrut sa manance la restaurant cu Madoff s-a fript.
          Sa nu ii plangi pe cei care din lacomie si-au pierdut banii.
          Orice banca garanteaza pana la $250K(inainte era $100K) cu 3-4 % dobanda deci cine se intinde atat cat ii este plapuma nu are probleme majore. Puteau sa tina milioane in zeci de banci nu la escroci.
          Asta e valabil peste tot in lume.
          Sanatate sa fie ca salariati model inca se cauta. Este a 3 a criza de care am parte si nu ma sperii. Am taiat porcul cu un prieten (ca frate )ungur si avem carnati si de-ai lui si de-ai mei.
  • +1 (5 voturi)    
    Salariu de rahat (Vineri, 27 februarie 2009, 9:36)

    Leone [anonim]

    Pai pentru 3500 $ nu prea cred ca merita sa sacrifici orice: familie, timpul liber, sanatatea ...
    • +1 (1 vot)    
      Mai bine il sacrifici pe 10 milioane (Vineri, 27 februarie 2009, 13:31)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Leone

      Da pt 10 milioane de lei merita sa sacrifici orice? In Bucuresti desi lumea de obicei lucreaza 8 ore pe zi, petrec cam 2 ore pe drum, deci tot ajunge la 10 ore.
    • +2 (4 voturi)    
      Sacrificiile se fac acolo unde esti tu !!! (Vineri, 27 februarie 2009, 14:28)

      minu57 [utilizator] i-a raspuns lui Leone

      Este adevarat se munceste mult si nu curge lapte si miere dar cand vezi ce poti sa faci cu acei amarati de dolari taci si muncesti.De exemplu,pretul in Romania a unei Dacii este cat un Subariu Outback in State iar un apartament comunist in Bucuresti este mai scump decat o casa intr-o zona decenta pentru clasa mijlocie ca sa nu mai vorbesc de dobanda fixa de 5-6 % din State. Din decenta nu spun ce preturi si calitate sunt la alimentele autohtone sau importate din EU mai ieftine in State decat in Germania,Franta Italia etc
      In general ai mai mult timp pentru familie chiar cu 60 + ore pe saptamana pentru ca nu pierzi timp in trafic,la cumparaturi,facut muraturi,curatat cartofi etc.
      Nimeni nu e legat de un serviciu,poti sa gasesti mai bine sau mai rau. Aici lumea se misca.
      • -1 (3 voturi)    
        Da dar ... (Vineri, 27 februarie 2009, 19:22)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui minu57

        ... casa aia e de carton. Daca esti din ala mai cu pofta de mancare, cum la americani is multi, si te proptesti mai serios intr-un perete, risti sa ajungi in camera ailalta fara sa folosesti usa.

        Din experienta mea, majoritatea americanilor is un fel de tigani care stiu sa faca masini mari care consuma multa benzina si blocuri inalte in orase in care nu mai patrunde lumina. De ce tigani: nivelul de educatie si cel cultural sunt apropiate.

        Matale daca mai ai impresia ca aici la noi e evul mediu, eu zic sa te mai informezi. Eu is convins ca la leafa mea, mult sub 40 000 USD, am aici putere de cumparare semnificativ mai mare decat as avea in state cu 60 000 USD, si duc o viata mai de calitate decat as duce in SUA. Cat am fost pe-acolo, cel putin asta am constatat. Ca criteriile americanilor si ale mele nu concorda e altceva, da' de ce m-as folosi eu de criteriile lor, daca pt. mine alte chestii conteaza?
        • 0 (0 voturi)    
          esti dus (Marţi, 24 martie 2009, 18:41)

          Jack [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Esti tipicul manelistului tu, invidios ca altii au si tu nu, zici ca strugurii lor sunt acrii. Eu nu cred ca tu ai fost vreodata in america ca ce spui nu e adevarat. Ca nivel de educatie si cultural, sunt deasupra romanilor, care desi se lauda ca sunt un popor de poeti, de fapt sunt un popor de manelisti, care se uita la otv si emisiuni vulgare si de prost gust, pe cand americanii chiar sunt interesati de social issues si de locul lor in lume.
          Iar cat despre puterea de cumparare, se vede ca vorbesti fara sa fii informat. Cu 100 de dolari in america cumperi o groaza de chestii, dar in romania nici un carucior la supermarket nu-l umplii. Orice marfa in america e mai ieftina, de la masini la haine si la mancare.
          Romanul daca vede ca altuia ii merge mai bine, nu trage si el sa ii mearga si lui bine, ci ori incearca sa il vorbeasca pe ala de rau (chiar si alt roman), ori se roaga sa moara si capra vecinului, ori daca e umpic mai delicvent, trece pe la ala sa mai fure cate ceva....
  • +4 (4 voturi)    
    unde duce.. (Vineri, 27 februarie 2009, 10:29)

    Silviu Viorel [anonim]

    Partea intii - climatul de lucru este urmarea personalitatii sefului , patronului - a problemelor interioare a respectivului . Dupa care trebuie vazut unde duce - adica daca angajatii dupa un stagiu de munca acolo invata ceva , prind mod de lucru mai interesant capata plus valoare ca angajati , invata un alt stil de munca . Pentru ca nu numai salariul conteaza ci si ce inveti , devii intr-un astfel de mediu de munca stresant si salbatic .
    Daca devii un angajat mai bun , mai priceput , cu mai multe aptitudini si poti sa faci fata cu astfel de salariu problemelor vietii de acolo - este OK
    pentru un timp limitat . Dupa care , odata invatate - , asezate aptitudinile , obiceiurile de munca -poti accesa un job mai bine platit si chiar mai lejer pe baza a ce ai invatat acolo .Si atunci eu m-as duce acolo ...pentru ca merita .
  • +1 (1 vot)    
    kk (Vineri, 27 februarie 2009, 10:42)

    kk [anonim]

    Futures nu se traduce cu Viitorologie in acest context.

    Hotnews corectati va rog...
    • 0 (0 voturi)    
      futures (Vineri, 27 februarie 2009, 15:02)

      lll [anonim] i-a raspuns lui kk

      indeed, bursa de viitorologie de la sibiu e jignita.
    • 0 (0 voturi)    
      curat kk... (Vineri, 27 februarie 2009, 19:11)

      Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui kk

      "Strategic Trend Based Marketing Consulting" (asta face BrainReserve) n-are ABSOLUT nimic de-a face cu futures.
  • +5 (5 voturi)    
    Reveniti-va baieti... (Vineri, 27 februarie 2009, 10:44)

    R.A.Muresan [anonim]

    ... 3500$ pentru 60 si chiar la peste 60 de ore pe saptamina sint o gramada de bani, mai ales in perioada asta de criza.
    Mie nu mi se pare deloc aiurea anuntul. Si cred ca sefii rai de-acolo nici nu se compara cu sefii de pe la noi. In primul rind ca acolo sefii nu prea striga, dar nici nu injura, nu au comportament de parvenit si iti acorda respect: averile celor bogati nu sint facute in "afaceri" cu statul, incit, intreprinzatorii de-acolo sint intreprinzatori autentici de la care chiar ai ce invata.
    Ideea este ca poti face concesii atunci cind chiar iti place ce faci, desi 'concesii' nu cred ca e cuvintul cel mai bun: stie oricine , daca-ti place, cu greu poti numi munca ceea ce faci.
    • -2 (8 voturi)    
      Da... (Vineri, 27 februarie 2009, 11:28)

      nick [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Prietene tu n-ai inteles nimic din ce se -ntampla in SUA -a propos de "afacerile cu statul" si de originea acestei crize nenorocite. Coruptia, "afacerile cu statul", lipsa de morala, lacomia fara margini, nepasarea fata de problemele reale ale statului, criza asta e innainte de a fi financiara grav morala. Ai construit in mintea ta o imagine frumoasa a SUA pe care o privesti duios de cate ori treci cu mintea Atlanticul. Si ce-i mai grav se incearca de a se iesi din criza tot pe cai imorale. Sefii de acolo sunt la fel de buni sau rai ca peste tot, poate ceva mai venali. Du-te la culcare si mai vorbim cand te trezesti
      • -3 (5 voturi)    
        mda (Vineri, 27 februarie 2009, 13:00)

        Q [anonim] i-a raspuns lui nick

        De acord cu tine
      • +4 (4 voturi)    
        Nu sint prietenul tau (Vineri, 27 februarie 2009, 13:58)

        R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui nick

        Este evident cu ai argumente subtiri de vreme ce preferi dialogul arogant si iritat. Poate ca n-am inteles mare lucru din ceea ce s-a intimplat acolo: inca mai incerc sa fac asta
        A face bani in limitele legii nu este imoral: un principiu liberal spune ca orice nu-i interzis e permis. Ei bine, America e, probabil, chiar si pe perioada crizei acesteia probabil cea mai liberala tara din lume -- inclusiv simpatizantul comunist Adrian Paunescu spunea odata ca, ajuns acolo, simtea ca respira la propriu libertate.
        Nu idealizez America, mi-e teama si mie de mediile extrem concurentiale in care performanta imediata -- i.e. profitul cu orice pret -- e tot ce conteaza. Mai stiu apoi ca libertatea ne joaca feste de cind ne stim: pe de alta parte insa, ar fi usor de interzis speculatia de orice fel, dar nu cred ca asta poate fi o solutie: pe Wall Street se tot speculeaza profitabil de pe la sfirsitul secolului al XVIII-lea.
        Cit despre sefii de acolo, imi intaresc afirmatia -- mai ales ca p-aici misuna destui care vor sa ma faca sa cred inclusiv ca toti politicienii sint la fel: ei bine, sefii dar si politicienii de-acolo sint cu mult mai buni, mai respectuosi, mai performanti, mai rezonabili decit cei de-aici. E trist, dar admit cu onestitate ca asa stau lucrurile.
        • -1 (1 vot)    
          D'aia nu-mi plac mie britishii ... (Vineri, 27 februarie 2009, 19:30)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

          "A face bani in limitele legii nu este imoral" e crezul cel mai de baza al finantistilor si comerciantilor britanici.

          Nu e asa. Legea e facuta de oameni, pt. a relgementa situatii cu care oamenii s-au confruntat deja. Morala e guvernata de un set de principii, concepute astfel incat sa-ti ofere suport decizional si in situatii noi, cu care nu s-a mai confruntat nimeni pana la tine. Adica legea se poate sa aibe scapari care-ti permit sa faci bani in mod imoral, chestie care se si intampla. De fabricile din Asia in care HP, Nike, Wallmart si altii de gen si-au transferat productia, dar in care lucreaza copii platiti cu 50 centi pe zi ai auzit? Fabricile alea functioneaza perfect legal, da' mie nu mi se pare ca e moral ca ele sa functioneze.

          Sefii si politicienii de la ei au avut vreme cateva generatii sa se cizeleze, si sa te fure/f..a cu manusi. Astia de la noi inca invata. Da' dat fiind ca astia de la noi sunt mai precoci, pe cat punem pariu ca o sa aibe nevoie de mai putine generatii ca sa ajunga la aceeasi performanta?
          • +1 (1 vot)    
            pro-capitalist (Vineri, 27 februarie 2009, 22:17)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui Eu

            dar este la latitudinea celor care fac legile in asia sa le schimbe. De ce nu o fac? Cine e vinovat? Wallmart ca profita de o anume legislatie sau legiuitorii care isi bat joc de oameni?! Atata se arunca impotriva capitalismului de mi-e scarba.
          • +1 (1 vot)    
            Imi plac britanicii si spiritul lor (Vineri, 27 februarie 2009, 22:53)

            R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui Eu

            In America sint hoti, dar de aici nu pot concluziona ca americanii sint hoti. Exista intreprinzatori care fac bani angajind ilegal copii: ar trebui desfiintat antreprenoriatul pentru asta? Cit despre legislatie, fii sigur ca in tarile in care se intimpla asta si in care probabil ca au fost mult timp la putere regimuri de stinga exista prevederi referitoare la minori si angajarea lor, dar probabil ca nu sint respectate. Sint de vina intreprinzatorii pentru asta? Autoritatile respective le-ar putea aduce in instanta si cere daune uriase dar probabil ca sint corupte. Daca intreprinzatorii locali ar fi macar ei puternici, ar putea de asemenea acuza firmele respective de practici si concurenta neloiale. De ce intreprinzatorii locali sint slabi? E condamnabil ce fac acele firme, dar atunci de ce nu sint condamnate?
            Si-apoi, cine stabileste ce e moral si ce nu? Autoritatile locale? Autoritatile din tara investitorului? Scolile sau ministerele? Ar trebui oare ca biserica sau vreun ordin religios sa se ocupe indeaproape de legislatia muncii? Ar trebui oare sa punem capat oricarui demers antreprenorial pina se stabileste la nivel mondial ce e moral si ce nu? Dar exista o carta a drepturilor omului. Cine urmareste ca ea sa fie respectata? Acestea nu sint simple intrebari retorice.
    • -1 (5 voturi)    
      ce vorbesti Franz Iosef? (Vineri, 27 februarie 2009, 13:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      De ce crezi ca sefii de-acolo sunt mai buni, doar ca nu s-au nascut pe Dambovitza in buricul pamantului si nu asculta manele ? Sa fii matale sanatos, Romania e o pisicuta blanda fata de SUA la capitolul "baietzi rai". Mai calatoreste sau mai informeaza-te!
      • +1 (5 voturi)    
        Nu ma cheama Franz Iosef... (Vineri, 27 februarie 2009, 14:20)

        R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui me

        ... dar, spre deosebire de tine, eu imi dau numele. Trimiterile si tonul din textul tau nu fac decit sa-mi argumenteze afirmatiile. Nu polemizez cu cei ca tine si de aceea nu ma simt deloc obligat sa argumentez. Toate cele bune.
    • -2 (2 voturi)    
      $ 40-50K inainte sa treaca pe la fisc (Vineri, 27 februarie 2009, 18:26)

      briank [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      in US, salariile sunt exprimate in sume brute.. din 40-50 de mii mai ai de platit taxe pe venit si stuff.. nu ramane decat cu vreo maxim $2800 pe luna :)

      sa-ti toci nervii in halul asta pe banii aia si sa trebuiasca sa suporti un astfel de sef.. thanks but no thanks.. poti castiga banii astia si in romania, fara sa furi si fara sa te manjesti aiurea..

      but heeeey! aplicati! cine stie :)
    • -1 (1 vot)    
      It all depends ... (Vineri, 27 februarie 2009, 19:25)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Sunt convins ca si pe-acolo is tot soiul de sefi.

      Cat despre cum sunt facute averile alor bogati, eu cred ca afirmatia e hazardata. Ca afaceristii de acolo stiu sa faca afaceri e macar partial adevarat, da' aia nu inseamna ca daca le pune careva prajitura in fata ei nu pun botul. Matale ce parere ai, de ce s-a facut razboi in Irak, si de ce inca se baga mii de miliarde de dolari in Irak, in ciuda crizei economice? Pt. ca tataia Bush chiar a crezut ca face un lucru bun? Ar insemna ca e mai idiot decat il crede lumea.
  • +5 (13 voturi)    
    idioti (Vineri, 27 februarie 2009, 10:51)

    georgel007 [anonim]

    e plina america de vizionari in marketing, de directori de banci cu cate 3-4 MBA-uri, de tot felul de futurologi si vizionari.
    am lucrat in tot felul de multinationale si nu pot sa uit cand veneau americanii 'in control' eram uimit de cat de prosti pot sa fie. odata unul nu intelegea de ce de fiecare data cand venea el (si venea cam la 6 luni) noi tot timpul faceam training cu angajatii noi. i-am explicat ca pur si simplu lumea nu statea pe salariul ala de rahat si el cica ar trebui sa organizam happy hour mai des. pai du-te in mm daca lumea nu are ce sa manance acasa o sa stea la tine doar ca odata pe luna ii duci tu la munte sau la mare? l-am intrebat odata daca el al lucra pentru 200$ si era foarte contrariat, el cica facuse MBA si ziceai ca noi ne-am dat jos din copac. pana la urma s-au dus de rapa cu tot cu MBA-uri, MKG, aberatii si viziuni.
    societatea americana a ajuns acum sa plateasca pentru incompetenta crunta, lacomia fara margini si dispretul dus la extrem fata de angajati toate astea in numele unei asa-zise culturi 'corporatiste'.
    • 0 (4 voturi)    
      Mic comentariu (Vineri, 27 februarie 2009, 13:30)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      America plateste putin. Lor le scade salariul de la 3500 la 2500$ si nu isi mai pot cumpara nu-stiu-ce prostie. La noi scade de la 400 la 200$ in timp ce preturile la alimente se dubleaza, deci, cine plateste?
    • +2 (2 voturi)    
      Care idioti? (Vineri, 27 februarie 2009, 15:31)

      R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      Si Romania e plina de astrologi si vizionari, fara MBA-uri dar si fara liceu si care fac agenda natiei pe aproape toate posturile tv. La urma urmelor poate fi o chestie de gust sa preferi futurologii astrologilor.
      Nu cred insa ca putem vorbi de dispret fata de angajat intr-o economie unde pentru 60 de ore de lucru pe saptamina acesta primeste de la $3500 in sus. Nici de incompetenta nu cred ca putem vorbi: ultimele cercetari, cele mai avansate universitati, software-ul de ultima ora dar si calculatoarele ne vin de-a gata cam tot de-acolo.
      Dimpotriva. Cred ca putem vorbi de dispret fata de angajat intr-o economie unde acesta primeste pentru mult mai mult de 60 de ore pe saptamina 200$ si poate chiar mai putin. Cred ca putem vorbi de incompetenta politica generalizata in Romania daca in ultimii 20 de ani nu s-a construit nici macar o autostrada la standarde internationale.
      • +1 (1 vot)    
        habar nu ai ce vorbesti (Duminică, 1 martie 2009, 19:51)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        In NY cu salariul respectiv abia traiesti. Dar oricum n-ai timp sa traiesti, ca esti tot timpul la servici sau pe drum. In toate pozitiile unde e nevoie de calificare superioara sunt din ce in ce mai putini americani si din ce in ce mai multi straini. Americanii au ajuns minoritari in multe firme, cum e si cea in care lucrez. In unele firme relatia patron angajat e mult mai infecta decat orice am vazut in Romania. In Romania cel putin exista un cod al muncii care apara angajatul. Aici nu exista asa ceva, seful e Dumnezeu. Povestile cu datul in judecata sunt doar povesti. Eu am auzit sefi insultand angajati ca la usa cortului. Jumatate din exaltatii care ridica America in slavi pe forumuri ar avea socul vietii daca ar ajunge sa lucreze aici. Sau daca si-ar rupe masina prin gropile din Manhattan. Sau daca ar trebui sa plateasca parcarea cu 20 de dolari pe ora, tot in Manhattan.
        • 0 (0 voturi)    
          Salutari (Luni, 2 martie 2009, 11:10)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Nu pot decit sa ma bucur ca un cunoscator in problema americana a vizitat forum-ul si ne impartaseste din experienta sa de viata.
          Cum spuneam, ii respect pe americani si ii admir pentru spiritul lor, inclusiv atunci cind ei sint de origine romana.
          Faptul ca americanii sint minoritari in multe companii e o bila alba pentru ei: printre altele asta inseamna ca au respect pentru performanta indiferent daca asta vine de la "straini" sau de la nativi. Imi place inclusiv ca esti nuantat si ca spui "in unele firme relatia patron angajat e mult mai infecta" si nu generalizezi. Ei bine, in Romania, din pacate, sintem aproape de a generaliza afirmatia asta tocmai din cauza ca seful incompetent e o conditie generalizata -- iar un sef incompetent nu poate fi decit infect.
          In rest, am indoieli ca in NY abia supravietuiesti cu 3500 de dolari: mi-ar mai trebui niste argumente.
          Cit despre slavit America, daca mi-ai citi postarile cu atentie -- spun doar daca, fiindca nu-i obligatoriu, cu totii sintem ocupati --, te-ai lamuri ca in tonul meu e mai degraba admiratie, mai precis admiratie alimentata cu o seama de ratiuni. A, probabil ca te deranjeaza faptul ca mai sint si unii admira ceea ce altii detesta: asta-i insa alta poveste care merita discutata in alt context.
          In fine, trebuie sa-ti marturisesc si eu ceva legat tot de "un soc al vietii" pe care l-am avut si eu dupa 90 cind mi-am dat seama ca, de mine si cei dragi mie isi bat joc cei care vorbesc aceeasi limba ca mine, nu strainii, ca tara mea e jefuita de cei care pretind in fiecare zi ca o salveaza.

          Toate cele bune.

          P.S. Cit despre masina, sa stii ca prefer bicicleta: face bine la stres. Intr-o societate moderna miscarea tine de nevoia de performanta.
  • +2 (6 voturi)    
    us dream (Vineri, 27 februarie 2009, 10:57)

    radu [anonim]

    din pacate multi nu inteleg ca us dream inseamna sa muncesti pana la epuizare si sa pui compania pe primul loc. cand lucram in us erau multi care nu avusesera concediu de 5-7 ani. oricum si cei care isi iau concediu o fac 5-10 zile pe an.
    • -1 (5 voturi)    
      ha ha ha (Vineri, 27 februarie 2009, 11:27)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui radu

      us dream inseamna sa muncesti pt tine in compania ta, in afacerea ta nu in compania altora si pt buzunarele lor, iar ca muncesti ca bou pt bani cand nici macar nu te poti bucura de ei ca nu ai timp atunci inseamna ca ai o problema frate!
  • 0 (6 voturi)    
    idiooti (Vineri, 27 februarie 2009, 11:01)

    FABREGAS [anonim]

    Pai ce mai este de zis?? Nui tot de la indivizi de genul asta a venit criza si recesiunea? speta asta de idioti care se cred buricul pamaintului , desteptii lumii, au bagat america in recesiune!! genul asta de activitate care nu produce absolut nimic si care paraziteaza economiile ar trebui sa dispara!! de fapt sa dispara toti ... mi-e teama ca vor sa transfere din pierderi pe europa de est ,,, si cred ca vor reusi cu cateva cozi de topor si cu ceva spagi acolo unde trebuie ,,, de fapt fiecare pasare pe limba ei piere.....
    • +3 (5 voturi)    
      Nu prea cred... (Vineri, 27 februarie 2009, 11:42)

      R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui FABREGAS

      Dimpotriva, cred ca criza din State vine de la altfel de indivizi, nu de la "desteptii lumii". E vorba de indivizii de tipul celor care se gasesc mai ales pe la noi, adica de cei care vind promisiuni. Surprinzator poate pentru unii, dar asta e genul comunistoid, care vinde sau pur si simplu face promisiuni fara acoperire: genul incompetent si ingimfat, cu comportament de parvenit, care si-a facut averea in "afaceri" cu statul sau inselindu-i pe cei multi fara a fi deranjat de autoritati (daca nu chiar cu complicitatea acestora). Toate partidele noastre de stinga fac asta si de aceea cred ca ar trebui interzise: in realitate, peste tot in lume oamenii simpli sint pur si simplu dependenti de fiorul egalitarist, de ideologiile iubirii si infratirii universale, de promisiuni.
      Si mai e ceva: desi noua ne iau ochii marile afaceri de peste ocean, America a fost cladita de micii intreprinzatori, de micile afaceri, nu de speculanti, nici de escroci. Ceea ce s-a intimplat in ultimele decade acolo tine tocmai de imprejurarea ca a aparut un tip nou de manager care isi ia bonus-urile si premierile fabuloase indiferent de performanta societatii de investitii pe care o administreaza, iar asta se intimpla dintotdeauna mai degraba in Europa, unde stinga a fost si este inca foarte puternica. As zice ca americanii au inceput sa piarda tocmai fiindca au fost tentati/cuceriti de stilul european.
      In fine, o alta cauza a crizei ar fi si aceea ca genul de speculatie in care se revind riscurile odata cu titlurile si care duce la inmultirea celor din urma nu era prea bine reglementat nicaieri in lume: abia astazi invatam cum se face asta.
      De retinut ar fi ca nu-i totul sa gasesti vinovati: iar pe timp de criza n-ar fi rau ca oamenii sa gindeasca un pic mai mult, mai ales ca tocmai atunci tentatiile stingii, xenofobiei, nationalismului sint cele mai mari.
      • -3 (3 voturi)    
        filozofie si teorie economica (Vineri, 27 februarie 2009, 12:05)

        nick [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        Dar firmele de audit care au falsificat rapoarte?
        Dar directorul FR si toti banksterii care au inchis ochii, dar consilierii presedintelui care au stiut au anticipat si-au tacut?
        Extraordinar, am facut un experiment economic si vai ce-a iesit. Chestia cu bonusurile nemeritate din Europa de unde ai scos-o? Saracii magnati americani cum au vrut ei sa calce pe urmele spurcatei Europa si-au dat-o in bara....
        • +3 (3 voturi)    
          Sa nu fim circotasi (Vineri, 27 februarie 2009, 12:59)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui nick

          Ideea era ca America a fost dintotdeauna un mediu economic al competitiei, unde performanta era criteriul principal, iar acolo nu puteai avea bani daca nu erai bun in ceva: asta spre deosebire de Europa, unde nu doar ca e incurajata nemunca prin ajutoarele sociale foarte generoase finantate de cei care lucreaza, dar unde birocratii au dintotdeauna salarii mult prea bune. In America politicienii vin cu bani de-acasa, in Europa politicienii fac bani prin abuz de functie.
          Din perspectiva corcotasului perpetuu care sta pe margine si-i judeca pe cei care fac ceva, orice, noi romanii sintem croiti sa vedem comploturi peste tot: de pilda ca au fost intelesi cu totii ("banksterii"), ca sa ne fure pe noi amaritii care muncim (nu gindim).
          • -1 (1 vot)    
            competitie? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 2:29)

            usaguy [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

            confunzi competitia cu cartelul si monopolul care impreuna cu protectionismul sint la mama lor acasa.
          • 0 (0 voturi)    
            esti de pe alta planeta (Duminică, 1 martie 2009, 19:54)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

            Hai in America sa-ti revii.
            • 0 (0 voturi)    
              Invitatie (Luni, 2 martie 2009, 12:12)

              R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui anonim

              Hai tu in Romania ca sa ne-ajuti sa o ridicam. Probabil ca stii cum trebuie muncit, cum sa pornesti o afacere, cum trebuie gindit intr-o perioada de criza.
              Te astept aici cu drag. :-)
          • 0 (0 voturi)    
            politicieni mai cinstiti in sua? (Joi, 10 decembrie 2009, 16:44)

            stefania [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

            nici in sua nu vin politicienii cu banii de acasa, cele mai multe legi sunt influentate de lobbyisti, de acolo vin banii. se fac legi in favoarea anumitor companii. in sua cei care nu au loc de munca din cauze sociale pot sa locuiasca sub pod ca nu prea exista ajutoare de stat.

            ambele sisteme au partile pozitive si negative.
      • +3 (3 voturi)    
        de acord cu cea mai mare parte (Vineri, 27 februarie 2009, 12:16)

        Anna [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        Da, sunt de acord.

        Nu prea inteleg de ce se scandalizeaza lumea de astfel de anunturi: nu-ti convine jobul, nu aplici, care-i problema?
        • +3 (3 voturi)    
          Nu vor sa inteleaga (Vineri, 27 februarie 2009, 14:40)

          minu57 [utilizator] i-a raspuns lui Anna

          Toata Europa e contaminata de egalitarism,sindicate,ajutoare sociale,invidie pentru ce face vecinul,critici,comentarii sub acoperirea unei solidaritati colective care de fapt nu exista.
          America e diferita existi pentru tine insuti si pentru cei apropiati. Esti liber sa traiesti mai bine,mai rau sau chiar si sa crapi,depinde de alegere.
      • -2 (4 voturi)    
        Du-te tata in America (Vineri, 27 februarie 2009, 13:06)

        Ciobanu [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        ... si munceste la baietii cu anuntul. Macar 3 luni. Mai vorbim dupa.
      • -1 (1 vot)    
        Comntradictie in termeni (Vineri, 27 februarie 2009, 19:40)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        Sau is majoritatea alora din SUA destepti si capabili, sau nu-s. Daca is destepti, inseamna ca is si corupti, ca altfel n-aveau cum sa se intample Enron, Worldcom, Madoff asa, pe banda rulanta, cam cum cadeau pe la noi bancile prin anii '90. Daca nu-s corupti, inseamna ca is prosti, ca o explicatie pt. situatia actuala tre' sa existe, ca daca n-ar exista, n-ar exista nici situatia actuala. Care varianta o preferi mata? Prostia sau coruptia? Nu poti sa-i faci si destepti si cinstiti, da' bagati in balarii pana peste cap pe mana lor.

        Ce au fost SUA acu' 30-40 de ani e cu totu' alta mancare de peste. SUA se misca, si de la vremea aia incoace s-a miscat tot intr-o directie proasta. Pana a ajuns unde e acuma. E naiv si hilar sa zici ca SUA e inca tara tuturor posibilitatilor si ca e un loc fain de trait doar pt. ca era asa acu' multe zeci de ani. Acuma e o hazna din multe puncte de vedere.

        Despre risc: aceeasi smecherie ce am mai zis-o. Reglementari nu erau, asa ca speculatiile cu riscul facute erau perfect legale. Da' aia nu le face si morale.

        Despre Europa: pana acuma singura societate de asigurari care a scapat cvasi-100% netunsa de criza creditelor subprime, desi detine si vreo doua banci (muta prea multi bani pe glob ca sa se descurce fara banci prioprii) e europeana - Allianz SE (nu e Suedia, e Societas Europaea). Ciudat, as zice, daca europenii is aia care exporta iresponsabilitate.

        Ca maretia Americii a fost cladita de micii antreprenori sunt de acord. Da' tre' sa fii si mata de acord cu mine ca marii escroci sunt cei care au dus la decaderea Americii.
        • +1 (1 vot)    
          Nu e contradictie in termeni ci in... Europa (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 0:10)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui Eu

          In America sint si prosti, si destepti, ca peste tot, in proportiile aproximate de clopotul lui Gauss. Cit despre prostie si coruptie, Romania si fostele tari comuniste le exporta de ani buni in toata Europa, ca sa ajunga la toata lumea si chiar sa prisoseasca.
          Mai cred ca au fost destui care si in 1929 au "prevazut" decaderea Americii. Dar America nu-i un bustean care se duce la vale cam cum se duce Romania acuma, ci un musuroi de furnici despre care poti crede ca sunt proaste, mai ales fiindca prea au incredere unele in altele. Ideea este insa aceea ca daca cineva calca 100 de furnici dintr-astea americane, rasar altele 1000 cu falci mai puternice: ca e moral sau nu, asta e, ca sa zic asa, spiritul american.
          As putea sa-ti argumentez ca sint mai multe institutii bancare europene care n-au fost afectate direct de criza tocmai fiindca deosebirea dintre America si Europa e asta: America urmareste cistigul si incearca sa-l obtina chiar gresind adesea, in vreme ce Europa isi doreste cu ardoare sa nu piarda si greseste arareori, nefiind interesata sa cistige.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu prea cred... (1) (Vineri, 27 februarie 2009, 12:38)

      R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui FABREGAS

      Dimpotriva, cred ca criza din State vine de la altfel de indivizi, nu de la "desteptii lumii". E vorba de indivizii de tipul celor care se gasesc mai ales pe la noi, adica de cei care vind promisiuni. Surprinzator poate pentru unii, dar asta e genul comunistoid, care vinde sau pur si simplu face promisiuni fara acoperire: genul incompetent si ingimfat, cu comportament de parvenit, care si-a facut averea in "afaceri" cu statul sau inselindu-i pe cei multi fara a fi deranjat de autoritati (daca nu chiar cu complicitatea acestora). Toate partidele noastre de stinga fac asta si de aceea cred ca ar trebui interzise: in realitate, peste tot in lume oamenii simpli sint pur si simplu dependenti de fiorul egalitarist, de ideologiile iubirii si infratirii universale, de promisiuni.
      • -1 (1 vot)    
        sa interzicem si sa condamnam[...] (Vineri, 27 februarie 2009, 16:03)

        daemon [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        Am si eu niste intrebari:

        cat te costa asigurarea de sanatate in State si cat te costa in Europa?
        Unde iti poti permite sa fii bolnav?

        Si care e minimul legal (sa ne aducem aminte ca platim taxe statului....si statul trebuie sa ne protejeze interesele pentru banii acestia) de concediu in Europa si care e in State? Si cel medical...?

        Si de cand am permis noi, cei care muncim 8 ore (vezi 1 mai 1886 Chicago) sa acceptam 60 ore/ saptamana pentru un salariu de 3.500$ inainte de taxe?

        Nicaieri nu este perfect. Dar daca nu ne pasa de demnitatea noastra umana, sa nu uitam ca noi platim totul. Si nu e o metafora.

        Ps. Unul din lucrurile care mi-au placut in State fata de Europa e liberatea de exprimare (cea teoretica). Nu cea prin care tu ai interzice partidele de stanga.
        • +1 (1 vot)    
          Hai sa vedem de ce le-as interzice (Vineri, 27 februarie 2009, 18:20)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui daemon

          Nazismul si comunismul. Sistemele democratice nu sint suficient de inzestrate pentru a se lupta cu aceste hidre politice: in Germania, national-socialismul a venit la putere porin vot democratic. In Romania, comunismul s-a impus dupa razboi printr-o mina de oameni care au furat alegerile finantati fiind de sovietici. Dupa 90 comunistii au cistigat alegerile cu procente zdrobitoare manipulind o populatie in deriva. N-a existat un proces al comunismului iar asta face ca climatul politic din Europa sa ramina unul tulbure.
          As interzice partidele de stinga in toate tarile in care comunismul a facut ravagii. Gruparile naziste sint interzise aproape peste tot in lume, de ce n-ar fi si partidele de stinga? Am vazut ce s-a intimplat acolo unde au avut mina libera: economiile au fost ruinate, generatii intregi trimise in puscarii, zeci de milioane de oameni ucisi si de care nimeni nu mai stie sau NU MAI VREA SA STIE. In America de Sud exista de decenii chiar un amestec sordid de catolicism si social-comunism care pauperizeaza natiuni intregi: o nationalizare nu mai surprinde acolo prea multa lume. Ce sa insemne toate astea?
          Unde mai pui ca in unele dintre tarile cu democratie consolidata si economie foarte avansata partidele importante sint partide de dreapta.
          In State, republicanii sint de dreapta, si, desi despre democrati se zice ca-s la stinga, dupa standardele europene acestia sint tot de dreapta. In Japonia, in primele trei forte politice doua sint de dreapta iar unul e traditionalist. Mai nou, dupa decenii in care stinga a facut legea, in Franta dreapta e in plin reviriment...
        • +1 (1 vot)    
          Despre ideologii (Vineri, 27 februarie 2009, 18:58)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui daemon

          Singura, ideologia libertatii duce la dezagregarea comunitatilor. Am doua exemple.
          Primul este Romania de azi, ca rezultat al libertatilor prea usor cistigate si prea putin pretuite dupa 90: practic, libertatile cele mai lucrative au fost si au ramas libertatea incompetentei, libertatea de a fura si de a minti, libertatea de a fi impostor, libertatea de a nu merge la vot, libertatea de a desfiinta tot ceea ce incepe sa functioneze, libertatea de a-ti mari oricit salariul de la buget, libertatea de a face legi pentru rude si apropiati, libertatea de a te exprima suburban sau necivilizat pe strada, la tv, pe orice forum sau la scoala.
          Al doilea exemplu se refera la Rusia primelor decenii ale secolului trecut, cind a existat o febra ideologica fenomenala ce n-a mai aparut nicaieri si niciodata dupa aceea cu forta aceasta de distrugere. Oamenii puteau fi arestati pe strada fara nici un motiv si, odata ajunsi in arest erau obligati, impotriva oricarei ordini juridice sa demonstreze ca sint nevinovati. Cine a citit Soljenitin, chiar daca nu cunoaste in amanunt istoria acelor ani intelege despre ce vorbesc si de ce stinga libera a fost si ramine un pericol pentru orice societate. In termeni umani, nevoia de stinga poate fi asimilata cu dependentele cele mai devastatoare cum ar fi alcoolismul sau dependenta de droguri. Parafrazindu-l pe Marx, as zice ca stinga este opiumul maselor.
          America este o exceptie si un caz fericit in privinta libertatilor: dar America n-a avut niciodata comunism. Ce-i drept, a fost in schimb speriata de moarte de mai multe ori ca e cotropita de comunisti.
        • +1 (1 vot)    
          Alte lamuriri si intrebari (Vineri, 27 februarie 2009, 19:42)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui daemon

          In rest:
          1. Nu am nevoie de stinga pentru a garanta pensii: exista solutia fondurilor private care poate fi imbunatatita
          2. Daca America s-a temut de comunisti, atunci noi ar trebui sa ne temem cu atit mai mult de ei si de orice trimite la ei: adica de stinga politica. Stinga inseamna coruptie si promisiuni fara acoperire, malignizarea climatului politic, in definitiv, instaurarea utopiei. Karl Popper afirma pe buna dreptate ca toti cei care ne promit raiul nu fac decit sa aduca iadul pe pamint.
          3. Stinga are inca de la inceput o forta de seductie careia putini ii pot rezista. Istoria ne arata ca au existat generatii de oameni educati care s-au lasat fermecati de politica asta otravitoare: sa ne gindim la Franta si la intelectualii ei din vremea razboiului rece, dar si la faptul ca, nici dupa dezvaluirile de dupa caderea cortinei de fier europenii nu au luat o pozitie ferma impotriva comunismului -- au existat citeva incercari de condamnare oficiala a comunismului dar birocratii europeni au ezitat mereu, invocind drepturi si libertati sacrosante. Intreb: ce libertati? Libertatea de a distruge mai departe?
      • -1 (1 vot)    
        Da' atunci cum plm ... (Vineri, 27 februarie 2009, 19:42)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        ... indivizii aia de se gasesc mai ales la noi au declansat o criza economica mondiala tocma'n State?

        In alta ordine de idei, eu cred ca tot ceva destepti foarte destepti stau la baza crizei, chiar daca s-au folosit grupa mare de prostia pe care din ce-am putut eu observa au gasit-o din abundenta prin zona (zona fiind sectorul financiar din SUA).
        • 0 (0 voturi)    
          putina atentie (Vineri, 27 februarie 2009, 22:24)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Vorbeam acolo de "indivizii de TIPUL celor de pe la noi" si nu de indivizii de aici.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu prea cred... (2) (Vineri, 27 februarie 2009, 12:39)

      R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui FABREGAS

      Si mai e ceva: desi noua ne iau ochii marile afaceri de peste ocean, America a fost cladita de micii intreprinzatori, de micile afaceri, nu de speculanti, nici de escroci. Ceea ce s-a intimplat in ultimele decade acolo tine tocmai de imprejurarea ca a aparut un tip nou de manager care isi ia bonus-urile si premierile fabuloase indiferent de performanta societatii de investitii pe care o administreaza, iar asta se intimpla dintotdeauna mai degraba in Europa, unde stinga a fost si este inca foarte puternica. As zice ca americanii au inceput sa piarda tocmai fiindca au fost tentati/cuceriti de stilul european.
      In fine, o alta cauza a crizei ar fi si aceea ca genul de speculatie in care se revind riscurile odata cu titlurile si care duce la inmultirea celor din urma nu era prea bine reglementat nicaieri in lume: abia astazi invatam cum se face asta.
      De retinut ar fi ca nu-i totul sa gasesti vinovati: iar pe timp de criza n-ar fi rau ca oamenii sa gindeasca un pic mai mult, mai ales ca tocmai atunci tentatiile stingii, xenofobiei, nationalismului sint cele mai mari.
      • 0 (0 voturi)    
        si cu salvarea bancilor cum e? (Luni, 2 martie 2009, 1:32)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

        Banci private, capitaliste, americane, sanatoase, auditate, ratificate AAA+, au facut poc si au fost salvate de guvern cu banii contribuabililor. Asta tie ti se pare o masura capitalista? Mie nu! In capitalism nu te salveaza statul, ca de aia e capitalism si nu comunism.
        Mie mi se pare aceasta criza reprezinta moartea capitalismului salbatic american.
        Americanii nu mai au demult performanta ca scop, ci profitul. Daca performanta inseamna profit, nu intotdeauna profitul inseamna performanta. America si-a externalizat aproape tot ce inseamna productie si s-a axat doar pe profit. Cum nu mai produce nimeni nimic, profitul se face tepuind in serie alti tepuitori in serie si fraieri din lumea larga. Fraierii din lumea larga au investit in economia americana care nu mai produce de mult nimic bun. Acum ca s-a spart gogoasa, avem o criza mondiala. Made in USA.
        Sua e acum intr-o stare foarte proasta. Si ce face Sua cand e intr-o stare proasta? Razboi acasa la altii. Cumparati conserve.
        • 0 (0 voturi)    
          Nici nu sustineam altceva... (Luni, 2 martie 2009, 10:13)

          R.A.Muresan [anonim] i-a raspuns lui zvezda

          Tocmai asta sustineam in textele mele. America pierde in continuare tocmai fiindca aplica acolo metode de stinga, metode specifice mai degraba Europei, printre acestea fiind rasplatirea managerilor de la virf chiar si in lipsa performantei si, iata, cum bine observi, fiindca in loc sa aplice legea falimentului, practic a trecut la nationalizari.
          Cit despre externalizare, hai sa facem citeva rationamente. Intii sa observam ca americanii se costituie in jurul unei economii dezvoltate iar munca necalificata nu mai are mare cautare acolo. Incit nu-i putem blama pe americani fiindca muncesc inteligent si cauta job-uri ce necesita calificare. Si, da, nu atit din considerente umanitare externalizeaza ei tot ceea ce se poate, dind de lucru si ajutind practic la dezvoltarea altor economii subdezvoltate, cit din considerente financiare: pur si simplu este profitabil sa faci asta. Dar atentie, e profitabil pentru toate partile. Asa ca nu vad care e problema in situatia asta. Dimpotriva, as vedea o problema pentru restul lumii in situatia in care americanii ar incerca sa automatizeze tot ce poate fi externalizat.
          Cind spui ca americanii nu mai au de mult ca scop performanta nu spui mare lucru. Intr-o societate in care respecti legile, aproape ca esti constrins sa performezi pentru a obtine profit, chiar daca scopul tau nu e performanta. A, ca unii antreprenori nu se trezesc dimineata cu gindul la performanta ci cu gindul la profit, asta chiar n-ar trebui sa ne preocupe.
  • -2 (8 voturi)    
    mdea (Vineri, 27 februarie 2009, 11:15)

    mihai [anonim]

    unii traiesc pentru a munci...oameni buni, aveti o viata, o familie, iar gustul de portocala e la fel si la 10000 si la 10000000$ .
    imbecili fara creier, munces ca prostul pentru 3 lei i trece viata pe langa mine...

    bleah
  • +2 (4 voturi)    
    da' eu as munci pana la epuizare, stiind ca... (Vineri, 27 februarie 2009, 12:45)

    marcel [anonim]

    Din banii aia pot sa-mi permit sa-mi cumpar Porsche, vila sau alte alea. Sa stai sa tai frunza la caini pe trei lei, cu explicatii dintr-astea, cu gustul portocalei identic, e B.S. Prefer sa lucrez pana ma pun in cap daca o data pe an pot sa plec unde vrea muschiu' meu, sa vad lumea, sa mananc cele mai exotice mancaruri si sa frec numai bunaciuni. Stai si dormi pe tine, daca tu te complaci in mizerie sau mediocritate. Eu unu', nu.
    • +1 (1 vot)    
      tu nu sti nimic ... (Vineri, 27 februarie 2009, 13:55)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Eu insa am avut nocorcul sa traiesc si in lux orbitor si in saracie lucie. Concluzia este ca ai 1% sansa ca dupa zeci de ani de munca sa faci avere (asta daca esti inteligent, harnic si norocos). In plus luxul se banalizeaza foarte repede (ca deh, portocala tot portocala ramane) si singurul avantaj real al bogatiei este faptul ca poti sa te preocupi cu propriile tale pasiuni si nu cu ce iti cere afacerea/seful.
      Masinile de la Porsche sunt intr-adevar briliante insa nu uita ca nu reprezinta teluri in viata, sunt doar niste instrumente.
    • -2 (4 voturi)    
      Ai vazut prea multe filme (Vineri, 27 februarie 2009, 14:11)

      nick [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Ai vazut prea multe filme americane. Mai schimba programul. Cu 10 zile C.O. pe an nu ajungi departe si-ti sta Coca Cola-n gat. Stiai ca in SUA nu exista concediu de maternitate nici macar 1 zi? Ti se pare corect? Stiai ca in SUA la Craciun si Anul Nou nu se dau nici un fel de zile libere si dupa ce ti-ai luat darul de sub brad pleci la slujba? Stiai ca nu ai dreptul la concedii medicale decat doua zile pe an? Pentru masina si casa muncesti pentru banca de-ti ies peri albi. Sunt pline ecranele de bogatasi cu trabuce-n gura si crezi ca viata cam asa e in State. Nu stii cam cum e munca pe rupte si faci teoria competitivitatii. Daca e asa un rai acolo de ce nu emigreaza ia State si din Vestul Europei ci doar amarasteni alde noi, mexicani, indieni, chinezi...?
      • +1 (1 vot)    
        hmm (Vineri, 27 februarie 2009, 20:28)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui nick

        ai auzit tu ceva, dar nici pe departe corect. In primul rand ca tot ce insiri tu acolo depinde de la companie la companie, nu exista o regula sau o lege generala, cand vrei sa te angajezi undeva, ti se spune exact ce ti se ofera. Spre exemplu, in cazul meu, unde lucrez eu, concediu medical o saptamana pe an, in anumite cazuri poate fi prelungit, zile de sarbatoare mai multe ca in Romania per-total - nu stiu de unde ai scos prostia cu Craciunul si Anul Nou - concediu de maternitate exista, d.p.v al angajatorului este fara plata, dar primesti de la stat un ajutor in bani, e adevarat, simtitor mai mic decat salariul obisnuit care il ai la compania respectiva. E adevarat totusi ca acesta nu poate fi decat maxim 2-3 saptamani peste cel obisnuit care il primeste un angajat de la companie. Din acest punct de vedere nu exista ceva comparabil cu cei doi ani in care mama sau tatal pot sta acasa in Romania, fiind asigurata o suma de bani lunar de la stat, masura luata de altfel EXCLUSIV pentru incurajarea natalitatii, care in Romania ajunsese la un moment dat printre cele mai mici din lume. Aaa, si inca o chestie, stiu personal cazuri de englezi, germani etc care s-au mutat in State pentru a trai si a munci aici.
        • -1 (1 vot)    
          wrong (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 2:38)

          usaguy [anonim] i-a raspuns lui dodo

          tu dezinformezi. Ce a zis tipul este asazisul minim garantat de lege o firma este obligata sa acorde acest minim.
          In asazisul package unele ofera mai mult si depinde de tine ce alegi.
          Multe din aceste avantaje se socotesc la venit, se adauga si se impoziteaza.

          Ce a subliniat nick este protectia aproape nula a statului fata de muncitori.
    • -1 (1 vot)    
      Naivitate (Vineri, 27 februarie 2009, 19:41)

      Mike [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Daca nu faci bashcalie:

      40-50K este un salariu insuficient in NY.
      Nu stiu cat rezisti la 60+ ore lucrate in stres.
      Descrierea conditiilor de munca din anunt reflecta posibilitatea de abuz nelimitat.

      Exista un titlu mai sugestiv pentru anunturi de genul asta:
      'Se vrea imediat un Lingau. Aplicati acum!'
  • -3 (3 voturi)    
    Spalare pe creier. (Vineri, 27 februarie 2009, 12:49)

    AlinN [anonim]

    Ce credeti? Merita sa-ti "dai" viata pe 2600E/luna?
    Merita sa nu poti citi nimic, pentru ca esti ocupat cu "mari proiecte" care oricum nu sunt ale tale?
    • +2 (2 voturi)    
      daca mori de foame (Vineri, 27 februarie 2009, 14:15)

      iul_autentic [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      E de preferat decat sa mori de foame. Daca ai de ales, nu...
  • 0 (0 voturi)    
    Problema e in alta parte... (Vineri, 27 februarie 2009, 16:17)

    C [anonim]

    ...si anume in sistemul monetarist. Societatea noastra se sprijina pe 'ban' si asta e cea mai mare slabiciune a ei. Banul in sine e un concept care, desi folositor in vremea cand a fost inventat, acum e dispensabil. Avem tehnologia sa hranim intreaga populatie a planetei, sa asiguram un trai decent tuturor prin munca automatizata. In felul asta ne degrevam de grijile zilnice de genul 'ce mananc', 'unde stau sa nu ma ploua si sa nu-mi fie frig', 'cu ce ma imbrac', etc. Competitia se va manifesta atunci la un alt nivel, nu va mai fi 'cel care are cei mai multi bani e cel mai tare' ci 'cel care inoveaza cel mai des e cel mai tare'. Trebuie sa mutam focus-ul de pe bani pe ceva mai folositor societatii, omenirii, vietii in general. A face bani nu tine neaparat de o calitate intrinseca a individului, pe cand a inova exact pe aceasta calitate se bazeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    nu vad unde e problema (Marţi, 3 martie 2009, 11:53)

    Geo [anonim]

    anuntul tb privit pe 2 cai: a) vorbim de un job de "secretara" ceva mai evoluata, care urmeaza sa ia de la 3300 la 4200 USD pe luna in State. de vreme ce sal. mediu e sub 3000, eu zic ca merita sa scrii documente, sa printezi, sa faci cafele si chiar cate un BJ sefului peste un salariu clar peste medie la o pregatire clar sub medie. ca muncesti 12h/zi...shit happens, nu le poti avea pe toate. ia verificati cat te costa sa traiesti in State, veti vedea ca pt ~2000 lunar ai casa, masina si mananci chiar binishor, iar cu restul de ~1500 acel/acea "personal assistant" poate face multe
    b) fireste nu te obliga nimeni sa aplici la job si nici sa ramai in firma aia, daca nu-ti place. Sau compensezi "nu-mi place" cu "castig bine"
  • 0 (0 voturi)    
    Traducator = Tradator (Duminică, 15 martie 2009, 4:11)

    Racatau +20 cm [anonim]

    Sant 15 intelesuri pentru "WILD" in dictionar (eu m-am uitat pe Houghton Mifflin eReference Dictionary).Tradus cateva sensuri din sensuri:
    - Informal 'Highly enthusiastic: just wild about the new music'. FOARTE ENTUZIAST
    -'Extravagant; fantastic: a wild idea'. Aici se traduce prin FANTASTIC,EXTRAVAGANT
    -'Lacking supervision or restraint: wild children living in the street.' FARA LIMITE,NESUPRAVEGHEAT
    -'Full of, marked by, or suggestive of strong, uncontrolled emotion: wild with jealousy; a wild look in his eye; a wild rage.'EMOTIE NECONTROLATA
    Restul este in Dictionar.
    A traduce WILD cu Salbatic e prea usor/gresit de multe ori.