Mark Gitenstein, ambasadorul SUA: Multi tineri talentati si ambitiosi cred ca viitorul lor este altundeva decit in Romania

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2009, 12:48 Economie | Cariere

Mark Gitenstein, ambasadorul SUA la Bucuresti, a declarat luni, la Forumul Economic Roman, ca "nici o tara nu poate sa aspire la o dezvoltare pe termen lung daca tinara generatie nu vede oportunitati si un mediu primitor, in care sa-si investeasca energiile si abilitatile antreprenoriale. Ma tem insa ca multi tineri talentati si ambitiosi inca cred ca viitorul lor este altundeva".

Ambasadorul SUA a mai spus ca "rolul IMM-urilor va deveni din ce in ce mai important. Prosperitatea cetatenilor depinde din ce in ce mai mult de IMM-uri decit de companiile mari".

Mark Gitenstein a mai vorbit despre competitia acerba intre Romania si statele vecine pentru atragerea de investitii straine. "Romania va profita daca va crea un mediu de afaceri mai bun pentru investitorii care sint deja prezenti. Daca acestia cred in Romania, nivelul investitiilor lor va creste, iar altii ii vor urma. Desigur, si invers este valabil".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2175 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Bun (Luni, 5 octombrie 2009, 12:59)

    roman [anonim]

    Ce bine a spus-o!
    Problemgrava este ca nici cei mai virstnici nu au alta idee dar nu au aceiasi posibilitate de alegere.

    Oare cine este de vina?
    • -1 (9 voturi)    
      un roman adevarat (Luni, 5 octombrie 2009, 14:22)

      HansBrinker [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Uf, iar vor sa ne fure strainii inteligenta! Pai aia care pleaca sunt tradatori frate. Pai ce, pentru bani sau demnitate se munceste? Se munceste pentru prosperitatea patriei si din pasiune.
      Sa nu faceti ca tradatorii de medici sau profesori sa plecati in strainatate ca acolo e rau. Ei n-au mancare buna ca noi, sunt si reci si neospitalieri, nu ca romanii care, stie toata lumea, sunt cei mai calzi si mai ospitalieri dintre pamanteni.
      Ce, nu stiati ca ne-au luat in UE si NATO doar ca sa aiba piata de desfacere si ca sa testeze vaccinurile pe noi?
      Ambasadorul asta iar isi baga ra^tul in gradina cu flori a patriei.
      Eu zic sa protestam energic contra acestor amestecuri in treburile interne al bietei noastre tarisoare ravnita de toti pentru bogatia, cinstea si destaptaciune pe care le are din belsug.
      Rusine dom' ambasador ca ne instigi la o viata mai buna!
      Onoare muncii,
      UN GRUP DE PATRIOTI ROMANI INDIGNATI
      • +2 (8 voturi)    
        Un roman (Luni, 5 octombrie 2009, 14:57)

        Budd [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

        Muncesc pe bani.Daca vrei loialitate,ia-ti un caine.
      • +4 (4 voturi)    
        presupun... (Luni, 5 octombrie 2009, 15:39)

        carmabox [utilizator] i-a raspuns lui HansBrinker

        ...ca Dvs glumiti, asa-i? Mi-a placut in mod special partea cu prosperitatea patriei si pasiunea. Nici aia cu raul din strainatate n-a fost mai prejos. Ca sa nu mai pomenim de gradina cu flori a patriei... De haios, a fost haios, n-am ce zice. Tradatoare mica ce sunt.....
        • +4 (4 voturi)    
          testul de umor (Luni, 5 octombrie 2009, 16:34)

          HansBrinker [utilizator] i-a raspuns lui carmabox

          bravo, te-ai prins ca era la misto. am scris intentionat sa vad cati "mesereashi" se reped sa ma injure. cred ca erau destule indicii in text ca sa-ti dai seama ca e la misto.
          budd si cristinal: stati jos, veniti maine cu parintii la scoala tunsi si cu simtul umorul invatat pe de rost!
          bineinteles, ca ambasadorul are perfecta dreptate. mai mult, orice om normal la cap din romania isi pune problema sa plece din mizeria asta.
          pe langa motivele intemeiate expuse in mai multe comentarii pentru a pleca din romania v-am mai aratat unul: lipsa simtului umorului!
          asa ca ii sfatuiesc pe toti sa plece cat mai repede si fara regrete.
          bafta!
          • 0 (0 voturi)    
            Serios? (Luni, 5 octombrie 2009, 17:31)

            Budd [anonim] i-a raspuns lui HansBrinker

            Rusine dom' ambasador ca ne instigi la o viata mai buna!

            Numai propozitia asta arata faptul ca era clar ca glumesti. Raspunsul meu era de fapt o completare a postului tau.E bine ca pleci.
      • +3 (3 voturi)    
        .... (Luni, 5 octombrie 2009, 15:56)

        CristinaL [utilizator] i-a raspuns lui HansBrinker

        Strainii ne fura inteligenta? Stai omule linistit ca nu o fura nimeni, ba dimpotriva, statul roman doi bani nu da pe inteligenta noastra. Am mai spus-o si ma repet: Romania nu stie sa-si identifice valorile si sa investeasca in ele.

        Imi pare rau sa te dezamagesc, nu stiu in ce "strainataturi" ai calatorit dumitale dar eu am gasit si aici mancare buna,oameni calzi si ospitalieri ...si cel mai important cinstiti, civilizati, respectuosi...

        Dar nu-i nimic, nu te forteaza nimeni sa pleci. Continua sa fii devotat unor hoti !
  • +6 (8 voturi)    
    he's right (Luni, 5 octombrie 2009, 13:09)

    Mihai-G [utilizator]

    Are dreptate.
  • -2 (8 voturi)    
    Are dreptate ! (Luni, 5 octombrie 2009, 13:09)

    VDN [anonim]

    multi au votat in 2004 DA si pentru cartea "licuriciului" .

    pana Romania va deveni "un mediu primitor" tinerii la care face referire vor avea deja copii cu cetatenia altor state.
  • -3 (9 voturi)    
    .. (Luni, 5 octombrie 2009, 13:21)

    cosmopolitan [utilizator]

    cand Patriciu declara astfel de lucruri, un popor intreg sare sa dea cu parul... ce mai ziceti acum? (intrebare adresata sustinatorilor lui basel & co.)
  • +6 (10 voturi)    
    Trist, dar adevarat. (Luni, 5 octombrie 2009, 13:27)

    Moldovan [anonim]

    Eu am plecat la 47, fara sa cunosc limba tari respective.Sant cel mai fericit om din lume. In Romania am o mica avere dar nici nu ma gandesc sa ma intorc.Sa traiti bine tov.
    • -7 (9 voturi)    
      Ai plecat la cersit (Luni, 5 octombrie 2009, 14:18)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui Moldovan

      N-ai vrut sa modifici ce nu-ti place unde te-ai nascut si ai papat pana la 47, ai vrut sa iei de-a gata. Chipurile tara "ta" n-a mai fost demna de-o asemenea personalitate, tovarase! Trist e ca unii n-au vana in ei sa ramana si sa traga pentru amaratii care i-au hranit si i-au crescut. Si acum blameaza pe cei ramasi. Intr-adevar, trista lipsa de barbatie si educatie in unii.
      • +9 (9 voturi)    
        Atitudine tipica (Luni, 5 octombrie 2009, 14:58)

        Refane [anonim] i-a raspuns lui Fane

        Fane ai o atitudine tipica, facandu-ma sa cred ca esti dintre cei care ii ingrijoreaza faptul ca plecand oamenii corecti si cinstiti, cei ramasi nu mai au ce sa fure. Lasa ca puteti fura unul de la altul.

        Eu unul cred ca acest om a plecat nevoit la 47 de ani si pana atunci si-a adus aportul substantial la veniturile tarii si daca ar fi fost folosite in interesul lui, al cetateanului, la varsta respectiva nu ar mai fi plecat. Probabil scopul principal a fost sa asigure un viitor sigur pentru copii lui si o batranete unde nu esti asaltat de nesimtire, ignoranta si mitocani.

        Ar trebui sa il intrebi ce nu a mers pentru el, astfel incat, tu, cel care a decis sa ramana si sa lupte cu sistemul, sa poata indrepta lucrurile care l-au facut sa plece.

        Ca multi altii am venit inapoi in tara, am investit bani multi, am avut numai contracte cu strainii. Am dat numai de coruptie, complicitatea (parteneriatul defapt) politist-hot, mitocanie, o justitie manjita pana in adancul sufletului, o birocratie de neinchipuit... si ma opresc aici.

        Cum zicea celebrul Moromete, pentru unii timpul nu mai are rabdare, trebuie sa isi asigure un viitor sigur si linistit. Romania din pacate nu evoluaza in directia respectiva. Eu a treia sansa nu o mai acord.
        • -5 (5 voturi)    
          Nu asta am sugerat (Luni, 5 octombrie 2009, 15:15)

          Fane [anonim] i-a raspuns lui Refane

          Vezi...problema e ca n-ai inteles ce-am vrut eu sa spun. Atitudinea mea nu e tipica deloc. Eu spun ca prefer sa lupt aici cu tot ce pot, la locul meu decat sa lupt pentru altii afara beneficiind de ce-au facut ei, pentru ca dupa sa privesc de sus pe cei ramasi. Vezi ce atitudine ai si tu? Ma faci hot fara sa ma cunosti, asa...din pamplezir, ca asa esti tu obisnuit sa ii consideri pe toti cei care nu gandesc in stilul tau. Cine vine de afara si face ceva intr-adevar util nu pierde. O dovedesc atatia straini care fac ceea ce trebuia sa faceti voi cei care ati plecat si ce trebuie sa facem noi cei ramasi..
          • +5 (5 voturi)    
            nu e chiar asa... (Luni, 5 octombrie 2009, 15:58)

            carmabox [utilizator] i-a raspuns lui Fane

            Ce pot sa zic ....poate doar ca unii pot gasi de apreciat lupta ta de a schimba, de a modifica... Da-mi voie sa ma intreb insa, ce? Cumva o societate intreaga, mentalitatea si hramul unui popor intreg, un intreg sistem de valori, sau...ce? In cazul asta efortul tau nu poate fi considerat decat unul trist... doar daca fericirea ta sta intr=o existenta chinuita intru sacrifiul suprem.

            Nu te grabi in a-i acuza pe cei care indraznesc sa se indrepte spre o viata pe care ei o considera mai buna, atata timp cat frontierele se deschid din ce in ce mai mult. De ce nu s-ar deschide si mintea noastra odata cu frontierele? Au trecut vremurile cu "pentru patrie si popor..."

            Ceea ce numesti tu "vana" de a trage aiurea pentru un popor aiurea, eu numesc naivitate, si lipsa de deschidere, lipsa de abilitati necesare pentru a te descurca si adapta intr-o tara straina, si curaj pentru a-ti lua destinul in maini. Iar pentru cei care te-au crescut si care au tras pentru tine (cei pe care, atentie mare, ii confunzi cu un popor intreg), uneori poti face mult mai multe, chiar si la distanta fiind.

            Te-as sfatui sa nu te mai arunci la afirmatii de genul asta.
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Luni, 5 octombrie 2009, 15:40)

          CristinaL [utilizator] i-a raspuns lui Refane

          D'accord !

          Si inca ceva pt domnul Fane : tocmai pentru a-i ajuta si pe " amaratii" care m-au crescut am plecat ... Eu de exemplu, in Romania, din salariul pe care il luam nu as fi reusit nici macar sa imi platesc o chirie decenta - nu de alta dar daca o plateam ar fi trebuit sa traiesc cu apa si aer curat, ca restul banilor ce imi ramaneau din salariu se duceau pe cheltuielile de intretinere - cum sa mai pot ajuta familia care a muncit atat de mult ca eu sa pot trai decent, sa studiez ? (si munceam 11-12h/zi )

          Si tu numesti las pe cel ce pleaca ? Eu zic ca iti trebuie mult curaj sa iei decizia asta . Nu stau cainii cu covrigii-n coada nici aici ... daca vrei o viata mai buna trebuie sa lupti pentru ea si asta presupune multa munca.
          Si in Romania am muncit pentru viata ce mi-am dorit-o ... diferenta intre Romania noastra si tara in care acum locuiesc este ca aici munca chiar imi este platita, am si eu timpul meu liber, sunt respectata si am posibilitatea de a ma dezvolt personal, profesional, social...

          Cine-i las? Iti zic eu: cel care poate sa plece si totusi nu o face pentru ca nu e tocmai usor sa inveti o limba straina, sa fii dispus sa sustii "n" examene ca sa iti fie recunoscute studiile din Romania, sa faci cursuri de perfectionare si cate altele ...

          Pana cand oamenii ca tine nu isi vor schimba mentalitatea nu se va schimba nimic nici in dulcea noastra Romanie ...

          Cu bine,
  • +6 (6 voturi)    
    Asta e! (Luni, 5 octombrie 2009, 13:40)

    Gheo [anonim]

    Pai cum sa nu plece? N-avem industrie, n-avem cercetare, in curand sau deja nu o sa mai avem nici invatamant? Ce sa facem? Sa devenim o tara de handicapati? ca astia de la putere? Normal ca lumea pleaca, nici nu-i invinuiesc. Poate odata printr-un miracol se va mai cizela si clasa asta politica si sa mai faca ceva si pt. oameni, tineri, invatamant, industrie, cercetare, medicina, etc. Doamne-ajuta!
  • +3 (3 voturi)    
    Cine este de vina? (Luni, 5 octombrie 2009, 13:58)

    gim [anonim]

    guvernantii nostrii dragi s-au ocupat de treaba asta ! , lor le datoram "optimismul "tinerilor ! numai daca o sa fim ocupati de nemti sau de japonezi o sa ne mai facem bine ! ..iar daca o sa o tinem asa ...o sa ajungem Argentina ..europei si asa suntem un "stat mafiot captiv"
  • +3 (3 voturi)    
    dar nu ati auzit mesajul principal (Luni, 5 octombrie 2009, 14:03)

    surdu [anonim]

    al forumului .. se pare.

    Ei au cam spus ca daca politicul nu-si baga mintile in cap, lumea de afaceri este pragmatica, pur si simplu multe companii vor pleca.

    Ce-ar fi sa ascultati declaratiile camerelor de comert? Taman ce au un document unde spun clar ca sunt o singura voce!
    • -2 (6 voturi)    
      Asteptam ca milogii (Luni, 5 octombrie 2009, 14:19)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui surdu

      De la companiile lui peste. In loc sa ne facem noi o baza pe care sa fim siguri (agricultura) si sa mergem mai departe, stam la mila altora. Asta e problema, nu ca pleaca strainii, ci ca ne santajeaza ca sa vina.
      • +1 (1 vot)    
        si ma rog cum... (Marţi, 6 octombrie 2009, 10:54)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Fane

        agricultura romaneasca poate sustine 80 de milioane de oameni...acum sustine 5 (25 % din populatia tarii).

        stiu sigur ca pe biroul unui anumit ministru al agriculturii a fost un program de modernizare/reorganizare/reformare al agriculturii de 800 de pagini, facut de un privat. Raspunsul ministrului a fost sa-l implementeze el!

        Stiu sigur de o delegatie FAO din doi britanici venita in tara, a fost asteptata de reprezentantii unei firme private, dar de nimeni de la minister la aeroport. respectivii au fost plimbati prin tara pe cheltuiala respectivei firme si au vizitat ce ii interesa, dupa care peste 2 saptamani s-au dus la minister unde l-i s-a comunicat senin ca erau asteptati acum doua saptamani!!! Asta in conditiile in care nimeni din statul roman nu a sunat la FAO sa intrebe daca a picat avionul or WTF?! Cat erau aia de britanici, au facut spume!

        Tu cu cine vrei sa dezvolti agricultura?! Singurul cat de cat competent/bine intentionat a fost Ciolos. Dar ce vrei sa faca?! sa concedieze 80% din angajatii incompetenti ai ministerului, ai ANCA, APIA, Etc? singura solutie asta ar fi, da' pe cine pui in loc?! uita-te ce se intampla acum la APIA! doi directori pe acelasi post cu multumiri magistratilor! asta dupa ce aia chiar au intarziat ca nesimtitii!!! iar daca te duci la ei mai si zic: "iarasi au venit privatii sa ne ceara bani!" de parca cerem de la ei, ca au venit ei cu ei de acasa!!!
        Agricultura romaneasca o sa mai fie mult timp la pamant! ma consolez cu gandul ca daca esti un bebe intins pe podea nu ai unde sa mai cazi!!!
  • +7 (7 voturi)    
    cu parere de rau, da, asa este ... (Luni, 5 octombrie 2009, 14:15)

    CristinaL [utilizator]

    Romania, la momentul actual, nu ofera tinerilor nici un fel de ajutor - si nici perspectivele de viitor nu arata mai bine. Se investeste mult prea putin in sistemul educational ... si nu doar.

    Pana acum cateva luni sustineam sus si tare ca nu voi pleca din Romania ... si imi doream sa raman in tara mea ... Din pacate insa, datorita clasei politice infecte ( sa-mi fie iertata expesia) din tara , am ales sa plec peste hotare.

    Romania trebuie sa invete sa isi aprecieze valorile ... acum inca le calca in picioare, le pierde ...
  • -5 (9 voturi)    
    Sorry, dar nu e scapare ! (Luni, 5 octombrie 2009, 14:32)

    Gheorghe [anonim]

    Licuriciul de fapt spune : "Tineri ambitiosi si talentati, plecati !!! Companiile mari sunt pe picior de plecare, iar investitori autohtoni nu exista !".
    Baieti, imi pare rau de cei care nu pot pleca !
    Clasa politica e un cancer care nu moare decit daca moare tot organismul !
    Nu mai este ce alege. A mai ramas cite ceva integru in PNL dar prea putin ca sa faca curatenie !
    Oricine vine la putere e degeaba, si sa vrea si nu poate schimba nimic !
  • +4 (4 voturi)    
    Nu doar atat, domnule ambasador..... (Luni, 5 octombrie 2009, 15:06)

    un observator [anonim]

    ...tinerii nu doar cred ca viitorul lor este in alta parte. vizitand tarile civilizate au ajuns, si mai grav, sa STIE ca viitorul lor e in alta parte. Jumatate din prietenii mei foarte buni, au plecat dincolo, fiindca un copil nu ti-l hranesti nici cu patriotism, cum au unii impresia pe aici, si nici cu promisiuni electorale. ci cu mancare de buna calitate, obtinuta pe bani potriviti, munciti in conditii foarte bune, si nu furati de altii, ca sa ne invete despre principiile democratiei si ale capitalismului, dupa ce cu 21 de ani inaite il preamareau pe iubitul conducator.

    o zi buna va ureaza un tanar dascal, caruia i se cam termina rabdarea......
  • +2 (2 voturi)    
    PLECARE (Luni, 5 octombrie 2009, 15:53)

    VASILE IONEL [anonim]

    john-ivan din braila . si eu ma pregatesc de plecare la munca in alta tara.....ce sa fac aici in romania cu un salariu de pensionar.....si o tara din lumea a iii.
  • -1 (1 vot)    
    fete dragutze (Marţi, 6 octombrie 2009, 0:25)

    alex [anonim]

    fete dragutze si dulci ca in romania nu gasesti afara...in plus afara sunt taxe f mari...intr-adevar in germania, olanda, luxemburg, elvetia si tarile nordice sa zicem e ok...dar acolo sunt oamenii dezmembrati, urati si reci...dar franta, spania, belgia sunt un dezastru, scumpe si aproape ca romania...

    in romania poti prosti f. multa lume, traiesti ieftin, ai fetitze frumoase si prostutze, mai furi una alta si traiesti ca boierul, fara sa misc un deget, afara trebuie sa muncesc din greu pt asta...deocamdata nu plec...atata timp cat se fura bine si se gasesc fete e super...mancare de la tara, somon de la metro la 8 euro/kg. afara castigi 2000 de euro, dar dai 1000 pe chrie si mancare, 300 pe benzina si taxe...in rest totul se evapora repede, pt ca preturile sunt f. mari...per total.

    unde vorbesc mobil afara cu 6 euro/luna, am net cu 7 euro si fete superbe la 25 euro/ora?

    afara oricum esti sarac si privit ca un caine...daca esti sarac oricum esti terminat si afara...muncesti pt jegosii de acolo, niste babalaci nenorociti...deci tot aia...sau mai rau...
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul adevarat e ca .... (Vineri, 9 octombrie 2009, 21:20)

    TheSorcerer [anonim]

    Traim intr-o tara cu foarte putine perspective. Sunt 15 companii in tara asta, iar restul numai firme de smecherasi, amarati, etc, d-alea de se-nchid in 2-3 luni de criza.

    Deci chiar daca vrei sa-ti dedici viatza sa faci o cariera, NU AI UNDE, cu patroni de 2 bani ca la noi. Cate firme fac training angajatilor? Cate firme investesc in oameni. 0,5% ! va spun eu.

    Asa ca hai sa fim seriosi, daca vrem ceva cu adevarat calumea, CLAR nu in Romania!

    Aici e plin de tarani. Oricum cand pleci undeva afara ... e ca si cand pleci de la tara la oras, deci ... decat sa am sentimentul ca traiesc in Bucuresti numai printre tarani prosti, (ca asa e!) mai bine afara.