VIDEO Guvern: Statul va subventiona si garanta creditele pentru reabilitarea fatadelor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 20:46 Economie | Companii

Guvernul a aprobat miercuri normele de aplicare a legii 153/2011 privind reabilitarea fatadelor degradate ale cladirilor, a anuntat ministrul Dezvoltarii Regionale, Elena Udrea. Lucrarile de reabilitare a fatadelor vor fi finantate in proportie de 10% din surse proprii ale proprietarilor si de 90% din credite cu dobanzi subventionate si garantate de stat, perioada de rambursare fiind de 5 ani.

"Desi exista o lege care prevede obligativitatea reabilitarii si intretinerii fatadelor, lucrul acesta nu este pus in practica, poate si pentru faptul ca nu au fost prevazute sanctiuni. Dand posiilitatea primariilor de a reabilita fatadele imobilelor proprietate personala, cu obligativitatea de a recupera sumele cheltuite, am raspuns unei solicitari vechi si insistente a primarilor din toata tara", a declarat Elena Udrea.

In sumele solicitate prin aceste credite, proprietarii de locuinte pot inclusiv realiza lucrari de reabilitare termica, chiar daca exista separat un program de reabilitare termica dedicat special blocurilor de locuinte.

Potrivit acesteia, este o masura prin care de "satisfacem un interes public general si un drept al cetatenilor de a trai intr-un mediu sigur".

Cele mai multe astfel de cladiri se gasesc in centrele istorice, in zonele cu potential economic ridicat, in zonele foarte vizitate de turisti. In multe cazuri, aceste cladiri sunt cladiri de patrimoniu, cladiri monumente istorice, a explicat Udrea.



Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1804 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    hm (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:10)

    gabriel [anonim]

    Astfel, se poate concluziona ca gandirea reprezentantilor statului este blocare pe termen scurt a tulburarilor sociale violente concomitent cu o rapida acumulare de bogatii in mana capitalistilor straini si autohtoni.
    Probabil, in cazul depasirii parametrilor indicatorilor de violenta in strada, acestia vor fugi din tara.
    • 0 (0 voturi)    
      he? (Joi, 29 septembrie 2011, 8:48)

      dude [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      ce zici?ce vrei? cred ca ai ametit sau ai gresit articolul...
  • -2 (2 voturi)    
    si mai (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:11)

    gabriel [anonim]

    In concluzie reies urmatoarele :
    Starea economica si sociala a Romaniei este in prag de prapastie.
    Autoritatile statului se pregatesc intens pentru inabusirea tulburarilor sociale violente, insa nu se preocupa de rezolvarea cauzelor acestora si dezamorsarea lor ( prin redistribuirea veniturilor sau nationalizare, ci chiar pe dos).
    In caz de violente stradale se poate ajunge lesne la anarhie, rezolvarea problemelor reale ( starea capitalista de colonie a tarii) neputandu-se regasi in actiunile strazii ( revolte populare, rascoale), nici in actiuni in forta de schimbare la nivelul superior al puterii ( lovituri de stat).
    In caz de revolutie ( schimbarea oranduirii sociale din interior), interventia straina este iminenta.
    Situatia fiind fara cale de rezolvare la nivel intern, in asteptarea unei rezolvari internationale determinate de rasturnarea capitalismului in lume incepand cu tarile puternice din punct de vedere militar urmate de impunerea unei noi societati in lume prin forta, caile de salvare sunt individuale.
    • +3 (3 voturi)    
      ce-ai frate... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 21:52)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      tu ce ai citit?!
      • -1 (1 vot)    
        hm (Miercuri, 28 septembrie 2011, 22:17)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

        dar tu unde traiesti ?????
      • 0 (0 voturi)    
        Partidul (Joi, 29 septembrie 2011, 0:00)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Cred că este ordin de la partid, noua strategie de "comunicare" prin aţâţarea maselor: oriunde apare cuvinte ca Guvern, Boc, Udrea etc. trebuie postate viziuni apocaliptice.
    • 0 (0 voturi)    
      :)))))))) (Miercuri, 28 septembrie 2011, 22:29)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      esti mortal :))))
      ar trebui sa se faca un muzeu cu exemplare ca tine, pe cuvant.
  • 0 (0 voturi)    
    wtf? (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:12)

    stely [anonim]

    Mai degraba ce a mancat?
  • -2 (2 voturi)    
    avem nevoie de asta (Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:28)

    dragos [anonim]

    tara si romanii au nevoie de fatade noi. buna initiativa!
  • +1 (1 vot)    
    mai întâi daţi jos banerele (Joi, 29 septembrie 2011, 0:38)

    momimi [anonim]

    Madam Udrea zicea c-o să interzică publicitatea pe clădiri, dar Bucureştiul, mai ales în centru (fix pe unde trec turiştii) e plin de reclame hidoase peste faţade.
  • 0 (0 voturi)    
    In ce lucrare de ingineria... (Joi, 29 septembrie 2011, 18:47)

    Bucur [anonim]

    constructiilor civile ati auzit de cladiri cu fatade de polistiren? E o prostie crasa, polistirenul este hidrogir - absoarbe apa - si cum vor veni ploile si iarna toti care ati fatadat va veti trezi cu o igrasie de toata frumusetea!