VIDEO Boagiu: Guvernul a aprobat noul contract cu Bechtel privind construirea autostrazii Transilvania/ Economia care se realizeaza la bugetul de stat este de 6 miliarde de euro

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2011, 23:45 Economie | Companii

Guvernul a aprobat, in sedinta de miercuri, al doilea al doilea acord de modificare a contractului de proiectare si construire a autostrazii Brasov-Cluj-Bors, in urma negocierilor obtinandu-se reducerea costului aferent lucrarilor la 6,9 milioane de euro pe kilometru si posibilitatea de a scoate la licitatie tronsoanele de autostrada pentru care nu au fost incepute inca lucrarile, a anuntat ministrul Transporturilor, Anca Boagiu.

  • "Comparativ cu preturile care s-au practicat anterior, economia care se realizeaza la bugetul de stat al Romaniei este de 6 miliarde de euro. Daca am fi continuat sa lucram la preturile din  contractul initial, costul total al autostrazii ar fi fost de 10 miliarde de euro", a afirmat ministrul Transporturilor si Infrastructurii.

Potrivit ministrului Boagiu, pretul de 6,9 milioane de euro pe kilometru obtinut in urma negocierilor se incadreaza in standardele de cost aprobate de Guvern.

De asemenea, in urma negocierilor, a fost eliminata o clauza din contract care interzicea statului roman, in cazul rezilierii contractului, sa scoata la licitatie, pe o perioada de doi ani, tronsoanele de autostrada pentru care nu au fost demarate lucrarile de constructie.

  • Ministrul Transporturilor a precizat ca documentatia pentru tronsonul de autostrada Nadasel- Gilau este finalizata, urmand sa fie lansata licitatia de executie si, implicit, conectarea cu tronsonul care a fost deja construit. De asemenea, se pregateste proiectarea tronsonului Targu Mures- Campia Turzii. Ministrul a afirmat ca in noile conditii licitarea celorlalte sase tronsoane se va face in functie de alocarile financiare, existand posibilitatea finantarii de la bugetul de stat, prin concesiuni sau chiar obtinerea de finantari europene.

Potrivit ministrului Transporturilor, urmatorii pasi sunt finalizarea tronsoanelor care au fost incepute deja de catre compania Bechtel,  respectiv, Suplacu de Bacau- Bors si Campia Turzii- Cluj Vest.

Ministrul Boagiu a aratat ca au fost eliminate toate clauzele de indexare si cele cu privire la costurile indirecte. "Exista o clauza in contract conform careia si daca lucrau si daca nu lucrau, erau indreptatiti sa primeasca lunar o suma de 1 milion de euro", a explicat ministrul Transporturilor.  

O noua clauza introdusa in contract se refera la penalitati aplicate constructorului pentru nerespectarea termenelor asumate, pentru lucrarile care au ramas de executat, respectiv- 0,05% din valoarea fiecarei sectiuni penalitate/zi pana la un maxim de 10% din valoarea sectiune respective ramase de executat".



Alte doua clauze se refera la cresterea perioadei de garantie de la 24 la 30 de luni si la prelungirea termenelor de plata, de la 25 de zile la 65 de zile de la emiterea facturii.

Pe de alta parte, statul roman urmeaza sa plateasca companiei Bechtel penalitatile  in suma de 115 milioane de euro, a mentionat ministrul Transporturilor, reduse si acestea de la 380 milioane de euro.

Proiectul autostrazii Transilvania a fost impartit in opt tronsoane de constructie. Lucrarile au fost incepute pe doua dintre ele, iar pe celelalte sase, insumand 297 de kilometri, respectiv Brasov-Fagaras (53 km), Fagaras-Sighisoara (52 km), Sighisoara-Ogra (56 km), Ogra-Campia Turzii (36 km), Cluj Vest-Mihailesti (24 km) si Mihailesti-Suplacu de Barcau (76 km), nu au fost inca demarate.



Citeste mai multe despre   










5938 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    de ce nu 23 miliarde? (Joi, 29 septembrie 2011, 0:13)

    logic [anonim]

    parca toata autostrada era 2.5 miliarde....oameni competenti peste tot si niciunul arestat cind e vorba de bani publici, adica banii de pensie, spital, invatamint, etc.
    • +7 (13 voturi)    
      nici cititorii nu is prea competenti (Joi, 29 septembrie 2011, 8:21)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui logic

      off off Nastase a semnat cu astia un contract care daca s-ar fi continuat ar fi costat 10 miliarde. "costul total al autostrazii ar fi fost de 10 miliarde de euro" daca l-ar fi reziliat ar fi costat la fel si nu primeam nimic. In plus nu mai aveau voie sa construiasca nimic 2 ani. Hai totusi sa nu fim ipocriti si sa nu citim printre randuri.
      • +8 (8 voturi)    
        Nu te supara ... (Joi, 29 septembrie 2011, 9:36)

        NIcu [anonim] i-a raspuns lui viorel

        Cine a acceptat astfel de clauze? Tu ai accepta ca un constructor, angajat sa-ti faca o casa, sa-ti ia bani fie ca o face fie ca nu o face? Mai mult, sa nu mai ai voie 2 ani sa-ti faci casa ...
      • +3 (5 voturi)    
        Precizare (Joi, 29 septembrie 2011, 9:39)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui viorel

        Viorel, Logic nu a spus ca doar un anume partid ar fi de vina. Toti cei aflati la putere de-a lungul timpului sunt de vina. Toti au supt cat au putut.
      • 0 (4 voturi)    
        Lasa ca ameninta PSD (Joi, 29 septembrie 2011, 10:18)

        Dromomanul [anonim] i-a raspuns lui viorel

        ca o sa faca ancheta cand vine ei la putere si ca o sa ii ancheteze pe Berceanu si Dobre.PSD zice ca ei sunt de vina pentru dezastru Bechtel.Si e posibil la capacitatea lui Berceanu si a lui Dobre.Ambii doua nulitati care nu au facut nimic in mandat.Doi fanfaroni jalnici.
      • 0 (4 voturi)    
        de ce tot ei ? (Joi, 29 septembrie 2011, 12:07)

        Mman [anonim] i-a raspuns lui viorel

        Daca lucrurile stau asa si Nastase este cel care a facut contractul initial, bun sau prost cum a fost el si daca astia de acum au constatat ca acest contract nu este bun si pe deasupra firma B nu il onoreaza, de ce suntem asa de papagali si incheiem alt contract tot cu ei?
        O sa-mi spuneti despre conditii contractuale, clauze su etc. Chiar daca, sunt sigur ca se gaseau solutii sa fie reziliat cu pierderi minime sau deloc. pana la urma se pare ca tot noi platim penalitati firmei B si nu ei noua ca nu si-au onorat contractul Mi gaiditi-vo toti cei care scriu pe aici si isi dau cu presupusu', care se jignesc unii pe altii etc. ca noi de "agitam" iar onor guvernantii si decidentii nostri sunt cei care iau comisioane si-si aranjeaza prietenii si rudele cu contracte si subcontracte grase. Este ca in reclama de la radio. Noi ne batem si ne certam pentru ca nu stiu care echipa de fotbal a invins sau a fost invinsa pe merit sau nu, iar ei, chiar atunci cand sunt invinsi castiga mii de euro pe fiecare meci, transferuri grase etc. Cam asa si cu ministrii si contractele lor. Lor sa le fie bine ! Ca oricum nu dau banii din buzunarul lor. Tor din taxele si impozitele noastre.
  • -1 (15 voturi)    
    tot cu astia? (Joi, 29 septembrie 2011, 1:11)

    daniel [anonim]

    Numai firma asta poate construi autostrazi in Romania? Interesant cum de au obtinut un nou contract asa din senin. Cred ca stiu sa negocieze bine baietii.

    Btw, care sunt perdantii licitatiei organizate in vederea atribuirii contractului?
    • +3 (11 voturi)    
      cu oricare (Joi, 29 septembrie 2011, 1:36)

      coldnews [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      Cred ca la noi, chiar si Isus daca ar face autostrazi, tot contracte de genul asta ar face. Discutiile decurg cam asa:
      - Vrem o autostrada
      - Perfect, o facem noi, va costa X$
      - Pai... si noua ce ne iese?
      - ...O autostrada?
      - Lasa, lasa! Ce ne iese ca sa va lasam sa o faceti
      - ?!?
    • +12 (14 voturi)    
      offff (Joi, 29 septembrie 2011, 2:34)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      comentariul dumneavoastra ma sperie:

      Cati dintre romanii care mai pot citi, inteleg ceea ce citesc?

      Cum dracu' sa nu fim usor de manipulat?
      • -6 (10 voturi)    
        esti tu mai sperios din fire (Joi, 29 septembrie 2011, 8:18)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Luk

        Eu ma intreb de ce ACUM au putut sa renegocieze, dar in urma cu trei ani cand au venit la putere nu s-a putut face nimic pentru ca greaua mostenire, Nastase, Tariceanu, bla-bla.

        Astaldi de ce nu a putut face autostrada? Au experienta dovedita cu A2.

        vrei sa o laudam pe Boagiu pentru ca le-a spus: "ba, am doar 10 lei. aveti doua posibilitati. fie ii luati voi si imi dati mie inapoi 2, fie merg cu altcineva care imi da 4 lei si voi nu va alegeti cu nimic". Putere de convingere nu gluma!
        Cel putin asta se aude pe culoarele onor ministerului pastorit de ministreasa.
    • 0 (6 voturi)    
      Daca a mers bine treaba pana acum! (Joi, 29 septembrie 2011, 8:33)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Era pacat sa nu continue tot cu ei.
    • +4 (8 voturi)    
      Spagaaaaaaaa (Joi, 29 septembrie 2011, 9:14)

      Jaguarul [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Au luat mita si astia.As vrea sa-i vad langa Avram pe toti spagarii Romaniei.,sa joace "volei" la Dinamo!!!!!!
  • -2 (8 voturi)    
    cum e cu pretu (Joi, 29 septembrie 2011, 7:15)

    vasile [anonim]

    pentru cine nu s-a nascut ieri autostrada va costa atat cat trebuie ( in final s-ar putea sa coste mai mult ) doar ca malaiu il ia pdl si nu psd , ura un succes portocaliu.
  • +8 (8 voturi)    
    Renegociere (Joi, 29 septembrie 2011, 7:41)

    C [anonim]

    Whoa! S-au obtinut mai multi bani din renegocierea contractului fata de cat s-ar obtine din exploatarea de la Rosia Montana :)
  • 0 (6 voturi)    
    mate.. (Joi, 29 septembrie 2011, 7:51)

    belamy [anonim]

    ratusca hoata....nu spune cat au incasat pt 42 km , ci doar ca ar economisi 6 mild....unde esti tu Tepes Doamne ?
  • -1 (11 voturi)    
    incredibil (Joi, 29 septembrie 2011, 8:05)

    bogdan [anonim]

    cu foarte putin timp in urma au anuntat cu mare pompa ca renunta la contract....oare ce sa se fi intamplat?
    In mod cert nu exista nicio legatura intre vizita lui Base la Obama...
    Neam de manelisti....
  • +1 (5 voturi)    
    sa ne bucuram sau nu ?! (Joi, 29 septembrie 2011, 8:23)

    Fabiani [anonim]

    deci sunt, in sfarsit, bani de pensii si de salarii !
    asta nu apare intre timp vreo noua gaura neagra ...
  • +3 (3 voturi)    
    incredibil... (Joi, 29 septembrie 2011, 8:34)

    incredibil... [anonim]

    Din nou Bechtel ??? Cred ca astia isi bat joc de noi pe fata.
  • +2 (8 voturi)    
    Asasini economici (Joi, 29 septembrie 2011, 8:50)

    Cain [utilizator]

    Bechtel face parte din categoria asasinilor economici asa cum ii numeste John Perkins in cartile sale "Confesiunile unui asasin economic" si "Istoria secreta a Imperiului American". Cititi aceste carti sa vedeti cine e Bechtel si cum in anii '90, in Bolivia li s-a concesionat (de catre un regim ultracorupt) apa de ploaie si orice amarastean care colecta o galeata de apa de ploaie trebuia sa o plateasca lui Bechtel. Asasinii economici isi fac treburile prin sustinerea in tarile sarace a unor regimuri ultracorupte, situatie care se intampla si la noi ! Orice regim care incearca sa se elibereza de sub tutela lor este catalogat drept comunist, tiranic, nedemocratic sau chiar fascist si se va trece la inlaturarea lui prin orice mijloace (financiare, economice, militare)
  • -5 (7 voturi)    
    Economie? (Joi, 29 septembrie 2011, 9:35)

    Alex [anonim]

    Ce declaratii idioate.

    Ca sa realizezi o economie trebuie sa diminuezi niste cheltuieli. In cazul de fata economia este ipotetica pentru ca nu exista cheltuiala ca sa faci economia.

    E ca si cum am spune ca imi fac vila de 400.000 Eur, n-am banii astia, renunt la proiect si fac economie 400.000 Eur. Sunt mai bogat cu 400.000 Eur?
  • -4 (6 voturi)    
    CULMEA AUTOSTRAZII... (Joi, 29 septembrie 2011, 9:36)

    STAN PATITU [anonim]

    Era culmea sa nu se mai faca dar sa li se dea banii ! Azi nu mai mananc si voi face o economie de bani !!! Ar fi culmea sa si dau bani ca sa flamanzesc. Si asa doamna Boagiu devine eroina pentru ca NU FACE autostrada ! Tare domnule !
  • +4 (6 voturi)    
    Matusa Tamara (Joi, 29 septembrie 2011, 9:39)

    Radu [anonim]

    Acele multe miliarde platite in plus vor fi recuperate de la Matusa Tamara sau de la Adrian Nastase? Abia acum se vede ce sume uriase au furat de la buget reprezentantii PSD=PCR.
  • -3 (5 voturi)    
    bechtel (Joi, 29 septembrie 2011, 9:42)

    Cristian [anonim]

    Preturile la materialele de constructii s-au redus cu 50% de la semnare contract si pana azi. Totul nu e decat propaganda, cat de buni sunt unii...FSN (Basescu+Iliescu)
  • -4 (8 voturi)    
    Iti trebuie tupeu "cu carul" (Joi, 29 septembrie 2011, 9:43)

    danbaloiu [utilizator]

    sa faci o declaratie ca a acestei "cozi de topor" a lui basescu.
    Sa reiei un contract cu cei care au tras cea mai mare "teapa" României, e o atitudine de vinzatori de tara...
    Huuuoooooooooooooooooo!
  • -1 (7 voturi)    
    Asasini economici (Joi, 29 septembrie 2011, 10:01)

    predut [anonim]

    Acelasi lucru am citit si eu despre Bectel (o revista)ca este intradevar o firma care are ca scop pirncipal ruinarea guvernelor - si pt. asta se foloseste de coruptiea de la nivel inalt.
    firma asta defapt se ascunde sub haina USA dar nu are nimic deaface cu USA
  • -4 (6 voturi)    
    Calcul... (Joi, 29 septembrie 2011, 10:16)

    george [anonim]

    Daca impartim 4 miliarde euro la 6,9 milioane euro/km rezulta ca se vor face 580 km autostrada!...
    ...Ma intreb daca ungurii ne multumesc ca trecem si la ei cu autostrada asta magnifica!
  • +4 (6 voturi)    
    E vb. de renegociere (Joi, 29 septembrie 2011, 10:36)

    Vlad f. [anonim]

    Mai @daniel ce nu inteegi, pana nu de curand am fost intr-un mare c.... Un contract pagubos prin care Bechtel castiga bani din toate pozitiile si in toate situatiile. Un contract secret de care nimeni nu a stiut nimic pana de curand, dar baietii de la Bechtel incasau bnai.
    Acel "contract" a fost renegociat si baietii au acum mai putine variante.
    Pana acum au facut ce au vrut, de acum incolo avem si noi ceva depturi nu doar obligatii.
    Mai pe scurt Bechtel are dreptul sa faca treaba in conditiile noastre. Limitele de pret stabilite de Ro si penalizari in caz de intarziere.
    Dc iar Bechtel? daca nu exista aceasta renegociere, cf. contractului deja existent, cred ca plateam ca si penalizari un pret echivalent cu cel a autostrazii, iar asta fara sa faca nimic.
  • -2 (2 voturi)    
    Ramane cum a vrut sa zica Bush:) (Joi, 29 septembrie 2011, 12:06)

    Alui [anonim]

    M-ai prostit odata, rusine tie!
    M-ai protit a doua oara, rusine mie!

    Cine a fentat odata statul ar trebui pus pe o lista neagra pentru 10-20 de ani.