FMI a cerut Guvernului un plan clar de privatizare a companiilor de stat si liberalizare de preturi

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2011, 22:51 Economie | Companii

Oficialii FMI au solicitat Guvernului sa prezinte o "foaie clara de parcurs" pentru privatizarea companiilor de stat din energie si transporturi, precum si pentru liberalizarea preturilor gazelor naturale si electricitatii la companii si populatie, au declarat agentiei Mediafax surse oficiale.

"Oficialii FMI au cerut sa li se prezinte o foaie clara de parcurs privind privatizarea companiilor de stat, inclusiv procedura avuta in vedere, precum si o strategie concreta de liberalizare a preturilor la gaze naturale si energia electrica pentru companii si populatie", au aratat sursele citate, la finalul discutiei de miercuri seara dintre liderii coalitiei si oficialii Fondului.

Un astfel de plan concret a fost solicitat si pentru reforma sistemului de sanatate.

Potrivit surselor, oficialii FMI au apreciat masurile de reforma initiate in ultima perioada in anumite domenii, precum cele coordonate de Ministerul Muncii si Ministerul Justitiei.

Guvernul si FMI au convenit numirea de manageri privati la noua companii de stat in acest, pentru ca anul viitor lista sa fie suplimentata cu sase societati.

Primele companii la care vor fi adusi manageri privati sunt Posta Romana, Tarom, CFR Marfa, Electrificare CFR, Societatea Nationala a Lignitului Oltenia, Electrica Furnizare, Hidroelectrica, Romarm si Oltchim.

Anul viitor vor fi numiti manageri privati la alte sase companii, respectiv CFR, CFR Calatori, Nuclearelectrica, Transgaz, Transelectrica si Romgaz.

In plus, FMI insista ca Guvernul sa cedeze controlul la mai multe companii de stat, in special din transporturi si energie, considerand ca investitorii sunt mai degraba interesati de pachete majoritare decat de preluarea unpr participatii minoritare.

Printre numele vehiculate se numara viitoarele complexe energetice Oltenia si Hunedoara.

In ultima scrisoare de intentie se arata ca vor fi scoase la vanzare actiuni la mai multe societati, in trei grupuri, incepand cu Transelectrica in luna octombrie si Transgaz in decembrie.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1491 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Cat tupeu... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 23:43)

    Mihai [anonim]

    Cat tupeu trebui sa ia si sa ceri unui guvern pe un ton imperativ privatizarea anumitor companii. De ce nu ar fi mai potrivit " FMI recomanda.........."" , a mai ramas ceva de privatizat ( de furat) si apoi tot ce s-a construit de parintii nostri va fi in mainile strainilor, iar noi vom fi la mana lor, asa cum s-a intamplat si cu PETROM, sunt curios care e de fapt adevarata miscare cu privire la privatizarea manegementului.Cu bine
    • 0 (0 voturi)    
      preturile liberalizate vor creste fulgerator (Joi, 3 noiembrie 2011, 7:09)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      si acum avem cele mai mari preturi la electricitate in Europa comparativ cu venitul pe cap de locuitor !
      liberalizarea preturilor va conduce la oligopol in sectorul energetic,la falimentul unor industrii care traiesc doar din preturi controlate- aluminiu este sustinut de stat si in SUA -fiind considerat material strategic!!!
      nu exista concurenta in sectorul energetic,este o imensa minciuna colportata de pe vremea defunctului Enron !exista concurenta la pijamale ,la masini ,dar un produs care nu poate fi importat ,nu poate fi pus in conditii de concurenta !aduceti voi energie electrica din Ucraina ?sa ajunga la toata lumea?pana in fund la taxatoare?niciodata !!!
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Joi, 3 noiembrie 2011, 12:22)

        nu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        nu tot noi platim si subventiile care... subventioneaza preturile? ne place sa ne mintim singuri, ca prostii.
  • +1 (3 voturi)    
    Sigur (Joi, 3 noiembrie 2011, 0:36)

    andrei [anonim]

    Ca managementul actual face treaba super. Se intampla sa stiu exact de la cineva de la OMV care a fost implicat in preluarea Petrom cat de socati au fost de ce au gasit acolo.
    • +1 (1 vot)    
      asa-i peste tot in companiile lu' peste..... (Joi, 3 noiembrie 2011, 7:56)

      costica [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Adica, practic ale partidelor aflate la guvernare care-si pun oamenii-sponsori de partid, adica clientela politica in pozitii cheie asigurand in continuare pusculita de bani ptr partid!!! Asa e de 20 de ani! D-aia nu le pasa, partidul sa traiasca !!!
      Vezi mai jos ce scrie BURSA !
      "Boc, depasit de datoriile la stat cu... 63 cm. Premierul Emil Boc este depasit de datoriile pe care companiile le au catre stat cu nu mai putin de 63 de cm. Unitatea de masura pentru datoriile la buget am stabilit-o atunci cand printarea tuturor listelor cu datornici necesita un teanc de coli egal in inaltime cu Emil Boc. Acum, daca am fi nevoiti, Doamne fereste, sa tiparim toate datoriile pe care companiile mari, mici si mijlocii le aveau la stat (incluzand obligatiile restante catre buget, asigurari sociale, somaj si sanatate), la finalul lunii septembrie a acestui an, am avea nevoie de 22.587 de coli, adica peste 45 de topuri de hartie A4. Prin suprapunere, acestea ar avea o inaltime de 2,25 de metri, cu 63 de cm mai mare decat cea pe care o are premierul Boc. Obligatiile restante ale marilor datornici catre bugetul de stat au crescut, in trei luni (de la sfarsitul lui iunie la sfarsitul lui septembrie), cu un miliard de lei, de la aproximativ 6 miliarde lei la circa 7 miliarde lei, potrivit datelor postate, zilele trecute, pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), informeaza Bursa. "
      http://www.bursa.ro/boc-depasit-de-datoriile-la-stat-cu-63-cm-146774&s=macroeconomie&articol=146774.html
  • +1 (1 vot)    
    Resurse (Joi, 3 noiembrie 2011, 6:50)

    Litalgion [utilizator]

    Departe de mine de a aprecia "performantele" statului in administrarea companiilor, le stim cu totii care sunt.
    Insa nu ma pot impiedica sa nu observ apetitul oficialilor FMI pentru privatizarea companiilor care au acces la resurse minerale sau companii din energie. Intamplator sau nu, cele doua complexe energetice stau pe aproape tot carbunele Romaniei, daca tot am dat petrolul (pe mai nimic), de ce nu am da si carbunele?
    In energie vad ca se vrea vinderea unor pachete din actiunile Hidro si Nuclear, asta combinat cu majorari de capital, o sa duca fix la situatia actuala de la Oltchim, unde un "investitor" a ajuns prin majorari succesive de capital sa detina o mare bucata din combinat.
    Doar ma intreb, retoric, evident.
  • +2 (2 voturi)    
    despre managementul privat in companiile de stat (Joi, 3 noiembrie 2011, 8:37)

    lili [anonim]

    "CEZ despre managementul privat : Ce credeţi? Că noi am venit deodată din Cehia şi ca prin minune lucrurile au început să meargă la Electrica Oltenia? Nicidecum. Am adus în companie oameni buni din România. Asta este tot."

    http://www.zf.ro/companii/cez-despre-managementul-privat-ce-credeti-ca-noi-am-venit-deodata-din-cehia-si-ca-prin-minune-lucrurile-au-inceput-sa-mearga-la-electrica-oltenia-nicidecum-am-adus-in-companie-oameni-buni-din-romania-asta-este-tot-8929998

    Si cu clientela politica, ce vor face partidele romanesti cand vin la guvernare ???!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    cu adevarat, (Joi, 3 noiembrie 2011, 9:25)

    Ari3s [anonim]

    nu privatizarea companiilor de stat este tinta FMI, invocandu-se proasta gestionare si prin urmare, cheltuirea banilor imprumutati de catre acest fond privat. FMI urmareste controlul asupra statelor si a resurselor acestora. Orice rahat de resursa pe care il are o tara, este numai bun de exploatat de catre ,,investitori". In aceata etapa, FMI se gandeste in primul rand la societatile de electricitate ale tarii noastre. Sistemele energetice ale unei tari sunt foarte greu de construit, avand ca scop principal sustinerea tuturor activitatilor, dar ce usor este sa semnezi o hartie de actionariat. La acest moment, sunt convins ca aceste lucruri sunt pe deplin intelese si de cei care, pana nu demult, au facut jocul acestor...smekeri internationali.
  • 0 (0 voturi)    
    eu aş propune ca (Joi, 3 noiembrie 2011, 11:46)

    radu [anonim]

    ...doar companiile neperformante să fie manageriate de străini, dacă tot sunt ei atât de buni, să-i vedem cum pun pe profit companii falimentare...şi să ne mai slăbească pe noi cu idei din-aste salvatoare de-ale lor... Un bun exemplu e Polonia în privinţa asta...Ei au ştiut să se protejeze de "cotropitorii" străini...