Profitul Petrom s-a dublat in primele noua luni, la 2,92 miliarde lei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:21 Economie | Companii

Grupul Petrom a obtinut in primele noua luni ale anului un profit net de 2,92 miliarde de lei, de doua ori mai mult decat in perioada similara a anului trecut, se arata intr-un raport remis BVB. In aceeasi perioada, vanzarile au avansat cu 23%, la 16,22 miliarde de lei.

Reprezentantii Petrom arata ca in primele noua luni din 2011, compania a beneficiat de pretul favorabil al titeiului, care a compensat cheltuielile mai mari de explorare. Pretul titeiului Ural a fost cu 45% mai mare decat in perioada ianuarie-septembrie 2010.

"In trimestrul trei am continuat sa beneficiem de mediul favorabil al pretului la titei precum si de efectele pozitive ale programelor de management strict al costurilor si de imbunatatire a performantei operationale. Productia totala de hidrocarburi a Grupului a crescut usor fata de trimestrul trei din 2010. Reluarea cresterii in mai multe sectoare economice din Romania a impulsionat vanzarile noastre de carburanti si gaze. Cu toate acestea, pretul ridicat al titeiului a afectat, in continuare, marjele din segmentul vanzarilor cu amanuntul, in special, dar si marjele din rafinare, din cauza costurilor mai mari pentru titei", a declarat Mariana Gheorghe, CEO al OMV Petrom.

Productia de titei, gaze si condensat a Grupului a ajuns la 50,69 milioane bep, mai mare cu 1% comparativ cu perioada similara din 2010, datorita cresterii productiei in Kazahstan.

In ceea ce priveste investitiile, acestea au scazut cu 2% in primele noua luni, la 2,93 miliarde de lei, in vreme ce datoriile nete s-au diminuat cu 36%, la 2,16 miliarde lei.

Mariana Gheorghe a mai aratat ca in ultima parte a anului 2011 grupul se va concentra pe "initiativele cheie" din explorare (descoperirea potential semnificativa de gaze de la Totea si lucrarile ce urmeaza a fi executate in
parteneriat cu ExxonMobil in cadrul blocului Neptun din zona de apa adanca a Marii Negre) si pe centrala Brazi.

Cifrele financiare sunt neauditate si sunt intocmite in conformitate cu standardele internationale de raportare financiara (IFRS).


Citeste mai multe despre   










1411 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:35)

    eu [anonim]

    cred si eu ca faci profit cand cumperi ieftin si vinzi scump....

    petrom extrage si din romania, face si import, dar au si preturile ca in austria de exemplu unde nu exista resurse petroliere.

    acum mai nou ca sa maximizeze profitul au marit pretul la motorina, care desi costul de productie e de aproape 3 ori mai mic ca la benzina, e cu 10% mai scumpa decat benzina

    de ce ? pentru ca orice se misca in tara asta, camioane, tiruri, tractoare, vapoare, trenuri, autobuze, autocare, distributie etc... se misca pe motorina

    si daca un consumator normal si-a redus consumul, ei nu poti sa reduci consumul cand ai de transportat marfa sau persoane pe drumurile patriei pline de gropi.

    traiasca romania, aceasta absurditate de tara, unde nimic nu e logic, totul e pe dos, si nimeni nu intelege de ce avem venituri ca in somalia, cu preturi ca in occident
    • +2 (4 voturi)    
      uite si explicatia (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:12)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui eu

      Desi in Romania benzina si motorina are cam acelasi pret la pompa ca in vest, accizele pe care le aplica statul sunt mult mai mici, de unde ramane loc de profit imens pentru austrieci. La fel si cu pretul petrolului, companiile din vest cumpara petrol la pretul international iar petrom obtine majoritatea productiei la pret minim prin extractie din Romania(cadou facut de PSD-isti) . Nu in ultimul rand mai fac profit din magariile care le fac din ajustarea preturilor odata cu cotatiile internationale si din cursul valutar.
      • +2 (2 voturi)    
        mda (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:10)

        eu [anonim] i-a raspuns lui xyz

        s-au facut comparatii dintre accizele din vest si cele din romania... si sunt la fel, 50% din pretul benzinei e acciza in romania, in germania, franta etc...
        • 0 (0 voturi)    
          totusi (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 22:28)

          abv [anonim] i-a raspuns lui eu

          Se pare ca totusi sunt cele mai mici taxe la noi. Te poti uita pe un link oficial de la Comisia Europeana:

          http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/doc/prices/map/2011_10_10_oil_prices_taxation.pdf
  • +5 (5 voturi)    
    Romanii si-au dublat saracia (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:38)

    Gogomania [anonim]

    in aceiasi perioada.Sa le multumin numitilor Nastase Adrian si Dan Ioan Popescu pentru aceasta investitie reusita care a adus prosperitate intregului popor ...austriac
  • +4 (4 voturi)    
    Profitul Petrom (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:39)

    fny.ro [anonim]

    Deci cresterile de pret sunt justificate de cotatiile internationale, nu? Ca doar de aia s-a dublat profitul, nu pentru ca maresc ei pretul ca dobitocii...
  • +4 (4 voturi)    
    niste amarati (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:47)

    mache [utilizator]

    ... care se gandesc numai si numai la binele cetateanului...

    "In trimestrul trei am continuat sa beneficiem de mediul favorabil al pretului la titei precum si de efectele pozitive ale programelor de management strict al costurilor si de imbunatatire a performantei operationale."

    Dar noi cand beneficiem de mediul favorabil al pretului la benzina si motorina, tanti Gheorghe?
  • +3 (3 voturi)    
    profit (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:51)

    sorin [anonim]

    Au uitat sa adauge pretul mare cu care vand benzina si motorina.
    Ce spun ei acolo e ..... abureala. E logic ca daca vinzi scump sa faci profit.
  • +2 (2 voturi)    
    Pretul la pompa (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:52)

    JohnnyBGood [anonim]

    Dublarea profitului are o buna explicatie in pretul pe care il platim la pompa pentru benzina / motorina.

    Romania va creste prin bun-simt si responsabilitate. Din pacate, Petrom se ocupa sa impiedice cresterea tarii, prin nesimtire si jaf monopolist.
  • +2 (2 voturi)    
    si cum ramane cu... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:54)

    me [anonim]

    scumpim benzina ca altfel nu mai avem profit?!
  • +2 (2 voturi)    
    Dispret desavarsit (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:55)

    Observer [anonim]

    Punct
  • +1 (1 vot)    
    Aici sunt banii Dumneavoastră (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:02)

    Nautilus [anonim]

    Probabil după mintea de gâscă a unora faptul că în primele 9 luni ale anului preţul carburanţilor a fost cel pe care îl ştim şi faptul că tot în primele 9 luni ale anului profitul Petrom s-a dublat reprezintă doar o coincidenţă.

    :))

    ~Nautilus
  • +2 (2 voturi)    
    Ocolirea adevarului (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:00)

    Rali [utilizator]

    Se poate spune orice de catre un sef de companie.
    Niciodata nu va spune ca pretul este mare pentru ca asa se face profitul mare.
    Eu astept sa vad articolul in care se vor renegocia redeventele in 2014 si atunci o sa vedeti comentarii cand acestea vor creste cu 5%!
    Pozitia lor este foarte buna, au produsul care se vinde la orice pret. Daca scade consumul cu 10% creste pretul cu 15%. Asa se face profit nu prin cresterea vanzarilor, ci prin cea a preturilor. Aburelile cu cererea si oferta merg in orice context. Acum au decis ca trebuie populatia nu mai e o tinta de crestere a pretului, asa ca profitul se va face pe spatele celor cu motoare diesel.
  • 0 (0 voturi)    
    Se arunca cu pietre (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:39)

    Iulia [anonim]

    Mi se pare f gresit sa arunci cu pietre constant, si cand e o veste rea (scumpirea carburantilor) si cand e una buna. De ce zic ca-i buna? Pt ca nu se duce de rapa compania, pt ca da bani la stat si la bugetul lui aproape tot timpul pe minus.

    Daca au facut profit, inseamna ca bugetul statului va fi cat de cat alimentat si noi ne mentinem salariile si pensiile la acelasi nivel si nu ni se mai scade din ele.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:13)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      si tunurile lui vantu si lui patriciu, nastase, voiculescu, cine le mai acopera ???

      ca sunt gaurele gaurele la buget care se tot acopera din banii astia

      si desi credem ca va fi bine... ca vorba ta, petrom a facut profit dublu... uite ca nu va fi bine, pentru ca banii aia acopera gaurelele ca sa nu avem deficit

      e ca si cum ai avea 2 copii, unul risipitor si unul harnic... ce face ala harnic trebuie sa acopere si ce cheltuie ala risipitor, altfel nu mai ai mancare pentru amandoi :-)
  • +1 (1 vot)    
    Profitul nu e doar din pretul la pompa (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:53)

    Cristina [anonim]

    Este normal sa crezi initial ca profitul iese numai din pretul la pompa care ne-a surprins pe multi in ultimul timp.
    Dar pe de alta parte este mai normal sa te gandesti ca profitul poate sa iasa si ca urmare a unor modificari care s-au concretizat in 2011: investitiile din ultimii ani, cresterea consumului de gaze naturale, modernizarea proceselor de lucru. Din toate astea pot iesi bani, nu?