Boeing a primit o comanda record, de 26 miliarde de dolari, facuta de operatorul aerian Emirates

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2011, 19:52 Economie | Companii

Boeing a primit cea mai mare comanda din istoria sa, in valoare de 26 miliarde de dolari, din partea operatorului aerian Emirates, informeaza Bloomberg. Compania americana va furniza 50 de aeronave 777, evaluate la 18 miliarde de dolari, cu optiunea de mai furniza alte 20.

Acordul semnat duminica, la Salonul Aerian din Dubai, impune inceperea livrarilor in 2015 cand operatorul Emirates va scoate din circulatie cateva aeronave mai vechi.

"Avem un plan ambitios si strategic de a continua cresterea retelei noastre internationale si, in special, de a mari rutele de cursa lunga", a declarat resedintele companiei Emirates, seicul Ahmed bin Saeed Al Maktoum.

Emirates este deja cel mai mare operator de aeronave Boeing 777, avand in flota 94 de avioane si o comanda facuta anterior pentru alte 41. Compania este, de asemenea, cel mai mare cumparator de aeronave Airbus SAS A380, dupa ce a plasat o comanda de 90 de bucati.

Modelul 777 se dovedeste a fi cea mai profitabila aeronava Boeing, compania fiind nevoita sa creasca lunar productia pentru a face fata cererii. Potrivit companiei americane, ca urmare a contractului cu Emirates, anul acesta este cel mai profitabil de pana acum pentru Boeing 777, depasind recordul de 154 de comenzi din 2005.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2553 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    E criza! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:05)

    Vali [anonim]

    Poate ne lipim sa facem si noi in Romanica o anvelopa, o maneta, un scaun, ceva pentru avioanele Boeing. Am scoate repede tara din marasmul economic in care se afla!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 23:19)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Vali

      imagineaza-ti ca se fac. Cel putin in doua orase din tara (Bucuresti si Iasi) se fac componente pentru Boeing . Atat componente mecanice cat si documentatie tehnica.
    • -1 (1 vot)    
      Nu numai ca facem, le si spalam (Luni, 14 noiembrie 2011, 0:03)

      Ovidiu Petric [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Le maturam, le lustruim pantofii, asa pentru bani de un sandwich.... Nu visa ca asta o sa te faca bogat. nu. Banii merg la cei care gindesc global. Servitorii si lingaii de licurici nu pupa decit... licurici.

      Daca vreti ceva serios faceti si voi un produs adevarat, intreg, asa de la A la Z. Sau nu sinteti capabili.... Atunci dati-va demisia si rabdati.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Luni, 14 noiembrie 2011, 7:51)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu Petric

        eram sigur ca se gaseste unul caruia sa-i puta si asta. Nu, el nu se incurca cu maruntisuri, el face de la A la Z avioane de pasageri. Ca nici o alta tara din lume. Daca nu faci deloc de ce nu faci deloc, daca faci cateva componente iti pierzi vremea cu maruntisuri, daca le faci in intregime iti da in cap AliN ca distrugi resursele planetei, samd. Asta e tara noastra.
        • -1 (1 vot)    
          diferenta (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:06)

          panfilie [anonim] i-a raspuns lui ...

          atunci cand faci componente, lucrezi pentru altul. si te poti trezi schimbat, oricand. casi produci la comanda, dupa tiparul altuia.

          cand ai un produs complet, conceput de tine, poti pune pe altii sa lucreze pentru tine.

          daca iti axezi economia pe piese de schimb, esti alaturi de cel ce'ti da comenzi, la bine si la rau.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:30)

            ... [anonim] i-a raspuns lui panfilie

            omule, incearca sa intelegi. NIMENI pe globul asta nu mai face avioane de la un cap la altul. Ai intrat vreodata intr-o fabrica de avioane? Ca idee generala un Boeing nu are in el mai mult de 50% piese facute pe pamant american. In afara de Antarctica are componente de pe toate continentele.
    • 0 (0 voturi)    
      sa facem si noi ceva (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:08)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui Vali

      trenurile de aterizare.
      sau poate le facem, deja ? :-)
      • 0 (0 voturi)    
        Ai cumva o banuiala ca din acest motiv au avut (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:38)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui jimmy yckx

        probleme mai multe Boeing-uri la aterizare? Crezi cumva ca americanii nu pot lucra uneori "romaneste"?