VIDEO Guvernul: Consolidarea cazinoului Constanta va costa 39,2 milioane lei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:13 Economie | Companii

Guvernul a aprobat in sedinta de miercuri, indicatorii tehnico-economici pentru consolidarea si restaurarea cazinoului Constanta. Valoarea totala aprobata a investitiei este de 39.229.000 lei, inclusiv TVA. Lucrarile se vor desfasura pe o perioada de 24 de luni. Finantarea obiectivului de investitii se face de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului, in limita sumelor aprobate anual cu aceasta destinatie.

Constructia este amplasata pe un teren in suprafata de 3.108,0 mp. Cladirea se desfasoara pe subsol, parter, etaj si mansarda cu o suprafata construita la sol de 1.598,81 mp si o suprafata desfasurata de 3.844,56 mp.



Cazinoul din Constanta este monument istoric de valoare universala, conform Anexei nr. 1 la Ordinul ministrului culturii si cultelor nr. 2314/2004 privind aprobarea Listei monumentelor istorice, actualizata, si a Listei monumentelor istorice disparute, cu modificarile ulterioare.

In anul 2011 cladirea a fost preluata in administrare de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului si s-a transmis in folosinta gratuita, Companiei Nationale de Investitii "C.N.I." - S.A. pentru realizarea lucrarilor de consolidare si restaurare. Dupa finalizarea lucrarilor, cazinoul Constanta va fi predat pentru administrare consiliului local Constanta si va fi redat circuitului public.



Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

976 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ce gluma proasta, (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:50)

    Liv [anonim]

    ....39 milioane lei,este contractul cadru,iar aditionalele,probabil vor fi de inca 139 milioane... euro
    • +1 (1 vot)    
      mai taie din ele da-le dreacu :) (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:45)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui Liv

      Nu chiar asa, dar trebuie sa inmultim cel putin cu 2 ca sa obtinem o suma ce se apropie de valoarea finala a lucrarilor.
      Toata treaba e ca dupa renovare, la cazino, sa nu fim intampinati de aceasi ospatari prafuiti care sa ne ofere mici si bere.
      Cazinoul trebuie promovat puternic, eventual sa se faca concesii la impozitarea premiilor de acolo, astfel incat sa se umple plaja de yacht-uri belicoase, incarcate cu banet.
  • -2 (2 voturi)    
    Si uite asa (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:18)

    evoque [utilizator]

    a reusit mazare sa rezolve problema cazinoului.
    A jucat la cacealma cu udrea aceasta a pus botu' si cazinoul va fi refacut.
    Udrea va fi fericita ca poate sa isi etaleze zambetul tamp langa cazinou. Mazare va rade in barba de modul in care a prostit blonda iar Constanta va avea din nou cazinoul.
    Acum depinde pe mainile cui incape. Ca interesele vor fi mari.
    Pacat ca nu va fi exploatat cum trebuie. In fapt ar trebui sa devina un cazinou adevarat care sa umple portul tomis de yachturile bogatilor care sa isi lase banisorii pe aici. Pentru asta mai trebuie si lege si creier.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te bagi? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 20:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Cred ca ai ce spui.Nu mai trebuie decat sa te dai bine dupa Mazare si Udrea si ai rezolvat problema.Si se pare ca iti place sa joci la cacealma.
  • -2 (2 voturi)    
    cazinou (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 20:25)

    jony [anonim]

    cu acesti bani se puteau construi 13000 de mp de cladiri moderne care puteu adapostii aproximativ 4 cazinouri si hotel pt clienti !!!
    • 0 (2 voturi)    
      JONY ! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 21:21)

      gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui jony

      Tipic, gindire de dobitoc roman, cu aere de CARACAL TOWN !
  • 0 (0 voturi)    
    vindem ieftin (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 21:32)

    ion [anonim]

    Si dupa ce va fi gata, il vom vinde. La jumatate de pret, nu ?
  • +1 (1 vot)    
    Mazare tot prin cluburi? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 22:52)

    radu [anonim]

    De ce Radu Mazare nu l-a consolidat in numeroasele sale mandate?
    Pentru ca el apare la televizor si danseaza samba si pt ca e mai interesant sa defilezi in uniforma militara prin cluburi decat sa pui mana si sa faci ceva;)
  • +1 (1 vot)    
    Bai, vad ca niciunul nu se intreaba (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 23:41)

    Curiosu' [anonim]

    Cine primeste lucrarea de consolidare ? Tot vreun Golden blitz ? Asta e prima maciuca, restul, adica concesionarea, mai vedem ,mai vorbim cu cine va fi la putere, Asa, de vreun act normativ care sa declare Cazinoul obiectiv de interes national si sa dispuna Guvernul cui il incredinteaza,ati auzit ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cazinoul din VATRA DORNEI, jud. Suceava ?! (Joi, 5 ianuarie 2012, 22:05)

    dornean [anonim]

    Dar de cazinoul din Vatra Dornei ce se aude? Nu se gandeste Ministerul sa-l reabiliteze??? Ar fi frumos sa stiti...
    E construit in acelasi stil arhitectural ca si cazinoul din Constanta si e de 20+ ani in paragina... :( Strica aspectul orasului si zona asta turistica foarte frumoasa. Primaria n-are bani de o asemenea lucrare de reabilitare, asa ca, ar face bine Ministerul D.R.T. sa faca o evaluare a situatiei si sa preia cladirea cazinoului de la Primaria locala si sa-l refaca.
    Zic si eu, ca un dornean care isi doreste de peste 20 ani sa vada din nou cazinoul din oras refacut si functional. Sigur ar contribui si la dezvoltarea turistica din zona.