Vicepresedintele ANRE, Eugen Georgescu, invinuit in cazul de subminare a economiei nationale si de favorizare a InterAgro: Nu ma simt vinovat!

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 5 ianuarie 2012, 16:59 Economie | Companii

Eugen Georgescu
Foto: ANRE
​Eugen Georgescu, actual vicepresedinte al Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) este una dintre persoanele puse sub invinuire de catre procurorii DIICOT in cazul de subminare a economiei nationale, au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate anchetei. Eugen Georgescu este unul dintre oamenii de baza ai ANRE, detinand functii de conducere in aceasta institutie mai multi ani la rand. De altfel, in iunie 2009, in calitate de presedinte al ANRE, a fost unul dintre semnatarii Ordonantei de Urgenta 54 privind acordarea unor facilitati la achizitionarea gazelor.

Datorita acestei ordonante din 2009 care a fost consolidata ulterior prin Legea nr. 332/2009, InterAgro a beneficiat de anumite facilitati la achizitionarea gazelor. Practic, producatorii din industria chimica, dar si unele companii din domeniul energetic, au primit din iunie 2009 pana pe 31 octombrie 2010 gaze naturale doar din productia interna, ceea ce inseamna costuri mult mai mici fata de factura la gaz platita de populatie si semnificativ mai mici fata de orice alt consumator eligibil din Romania.

Masura a fost luata in iunie 2009 si a expirat la 31 octombrie 2010. In acea perioada, gazele din productia interna costau aproximativ 160 de dolari/1.000 mc, in timp ce pretul gazului din import ajunge pana la 380 dolari/1.000 mc.

In octombrie 2010, Ministerul Economiei a decis sa nu mai prelungeasca aceste facilitati. "Incepand cu 2002, producatorii interni de ingrasaminte chimice au beneficiat de reduceri comerciale din partea Romgaz, inregistrand importante restante la plata gazelor naturale furnizate, astfel incat, la aceasta data (n.red. noiembrie 2010), datoria reesalonata la plata atinge un nivel de 531 milioane lei, ceea ce reprezinta echivalentul consumului de gaz pe 6 luni pentru aceasta categorie de consumatori", mai sustinea atunci Ministerul Economiei.

Practic, timp de 16 luni, din vara lui 2009 pana in toamna lui 2010, combinatele lui Ioan Niculae au fost principalul beneficiar al unei facilitati a Guvernului care le permitea sa fie alimentate doar cu gaze din productie interna motivul invocat fiind salvarea industriei chimice autohtone.

UPDATE Contactat de HotNews.ro, Georgescu a declarat ca nu se simte vinovat in acest caz. "Nu doresc sa dau nicio declaratie. Urmeaza sa vedem rezultatele anchetei. Ce pot sa va spun este ca nu ma simt vinovat".
  • Potrivit ultimei declaratii de avere, datata 15 iunie 2011, Eugen Georgescu detine 3 terenuri agricole achizitionate in 2008, 2 apartamente cumparate in 1993 si 2002. De asemenea, are doua conturi bancare deschise in 2008 si 2009 in valoare de 80.000 lei, respectiv 5.000 euro. In schimb, datoriile sunt mult mai mari: 51.569 euro, credit din 2007 si 132.000 euro, credit din 2008.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3178 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    are asa o moaca de nevinovat (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:20)

    ioio [anonim]

    saracutul, parca-l vad cum transpira la gandul ca-si va pierde bunastarea sau macar ceva nopti.
    • 0 (0 voturi)    
      Fireshte,mihaela dragostea mea (Joi, 5 ianuarie 2012, 22:21)

      Nicu Vaca roiul [anonim] i-a raspuns lui ioio

      Exact asa a fost si in cazul cosanostristului A&D Nastase, carele a putut sa justifice maxim 4 case. Belea mare cu matusa Tamara , mai bine nu ar fi existat. Deci doar 3 ani cu suspenadre si aia tranformati in nup...deoarece se stie unde e flota..
  • +14 (14 voturi)    
    nu se simte vinovat (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:33)

    george [anonim]

    omu nu zice ce nu este vinovat ci ca "Nu ma simt vinovat"

    S-ar putea sa fie nesimtit , nu e vina lui , poate asa l-a facut mama lui, cind era mic adica :
    "nesimtitule !"
    • +7 (7 voturi)    
      adcica (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:33)

      ginel din plumbuita [anonim] i-a raspuns lui george

      crezi matale ca simtul lui si bunul simt au ceva in comun ?

      daca'l intrebi, habar n'are ce'i aia ..crima organizata.

      es stie de gashca.
  • -8 (10 voturi)    
    tun... (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:36)

    bango [anonim]

    marca PDL.
    • +6 (6 voturi)    
      si dictatorul basescu... (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:10)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui bango

      nu lasa justitia sa-si faca treaba...
  • +17 (17 voturi)    
    Lovitura dura data unor 'baieti destepti' (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:38)

    Romania, pe drumul cel bun [anonim]

    Si iata ca in Republica lui Boc si Basescu nu mai e linistit nici macar un miliardar in euro si nici cei 40 de 'baieti destepti' (e mult prea frumos spus de catre o presa iresponsabila, asta ii face sa se simta complimentati, ar trebui numiti 'gainarii energiei' sau 'cacanarii gazelor', sa simta si amicii lor ca pute sa stea langa ei..), cei care l-au ajutat sa fraudeze statul roman.

    Felicitari DIICOT si celor din alte servicii romanesti care au asigurat sustinere logistica si informativa!

    Atunci cand exista profesionisti si vointa, se poate face curatenie la orice nivel din Romania, pana in interiorul guvernului si parlamentului.

    Ah, sa precizam ca si Codrut Seres (PC-ul securistului miliardar care vrea sa puna mana pe Putere) si Zsolt Nagy (UDMR, acea organizatie de ura inter-etnica si separatism lingvistic) au fost astazi audiati in dosarul 'privatizarilor strategice' in care sunt acuzati de 'tradare'.

    Codrut Seres sustine simplist ca este nevinovat, iar Zsolt Nagy acuza prosteste ca este vorba de o 'razbunare politica'.

    In alte state, gen USA sau Japonia (nu neaparat China), acesti indivizi ar fi condamnati la moarte pentru asemenea acte criminale impotriva romanilor.

    Pentru ca atunci cand furi din buget, cand fraudezi taxe si impozite, esti doar un ordinar care fura din banii tuturor romanilor care platesc din munca lor, meriti eliminat din societate, definitiv sau pentru foarte multa vreme !

    Succes in continuare DNA, DIICOT si ANI, avem nevoie de ele, de aceea trebuie luptat contra celor care vor sa le distruga, precum organizatii extremiste ca UDMR sau partide romanesti corupte.
    • +9 (9 voturi)    
      nu te grabi (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:04)

      Aramis [anonim] i-a raspuns lui Romania, pe drumul cel bun

      ca inculpati am mai vazut si pina acum, dar condamnati niciodata
    • +4 (4 voturi)    
      Romania nu e republica (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:08)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Romania, pe drumul cel bun

      lui Basescu sau Boc sau cine o mai fi la putere, Romania apartine romanilor si a celor cu inima romana. Cine nu se incadreaza aici nu e decat un tradator ordinar care musca mana care il hraneste si sunt destui din astia gen iudemere.
    • -1 (3 voturi)    
      "presa iresponsabila"??? (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:46)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Romania, pe drumul cel bun

      nu presa a inventat expresia "baietii destepti", ci presedintele Basescu, in caz ca ati uitat
    • +1 (1 vot)    
      hmmm! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:09)

      aschie [anonim] i-a raspuns lui Romania, pe drumul cel bun

      corect! Intre spargatorii de banci cu ciorap pe cap si astia care fura semnand hartii nu e nici-o diferenta. Ei cred ca daca n-au fortat incuietoarea usii sau a seifului sunt mai curati. Hotul este hot indiferent de metoda.
    • +1 (1 vot)    
      habar n-ai ce vorbesti ! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 12:13)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui Romania, pe drumul cel bun

      De unde ai scos-o pe asta cu condamnare la moarte in SUA. Nu exista asa ceva acolo decat pentru crima (homicide). Vezi cazul lui Madoff care dupa o delapidare de 65 miliade de dolari a primit o condamnare de 150 ani.
      In Japonia pedeapsa cu mortea deasemeneaq se aplica numai pentru crima (homicide) cu circumstante agravate (viol sau jaf) si tradare. Din '93 pana in prezent in Japonia au fost condamnati la moarte numai autorii a unor crime multiple (homicide cu mai mult de o sg victima)
  • +1 (7 voturi)    
    scapa... (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:43)

    manuel [anonim]

    scapa toti nu va mai agitati atita ca doar suntem in republica banana romanica.....
  • +5 (5 voturi)    
    nevinovat? nu ma innebuni !!! (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:56)

    aciduzzu [anonim]

    cate drumuri ai facut matale la zimnicea ?ai fost pe dunare cu iahtul?
  • +2 (2 voturi)    
    ??? (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:07)

    sorin [anonim]

    Din ce partid face parte?
  • +7 (7 voturi)    
    Rupere (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:14)

    vinny [anonim]

    "Nu ma simt vinovat" :))
    Tantalaule, nu conteaza cum te simti, conteaza cum esti! :))
  • 0 (2 voturi)    
    nevinovat... (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:16)

    costica [anonim]

    ailaltii sustin acelasi lucru, toti sunt nevinovati, nimeni nu va plati, nu va pati nimic, procurorii astia le strica imaginea degeaba, ar trebui chiar dati in judecata de oamenii astia nevinovati, dar foarte bogati !!!!
    Toti, amarati slujbasi ai statului roman, bugetari insa foarte bogati, toti cu AGA si SPAGA!!!
    Pariem ca nu va pati niciunul nimic?!
    Pentru ca daca ei sunt vinovati de ceva la fel trebuie acuzati si sefii lor si sefii sefilor lor, adica ajungem la Tariceanu si Boc si VIdeanu!!!!
    Sa-l vedem anchetat pe Boc?! Sau pe Tariceanu?!
    Sau pe Videanu care a facut numirile si a semnat actele ?!
    Sa fim seriosi!!!
  • +2 (2 voturi)    
    de parca numai asta a subminat economia nationala (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:20)

    asta a cazut doar de fazan [anonim]

    banuiala mea e ca asta nu ca cotizat corespunzator din ce a cistigat si cui trebuia; numarul celor ce au subminat economia nationala e cu mult mai mare, dar aia "au dat" si stau linistiti.
  • +1 (1 vot)    
    există totuși o regulă (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:45)

    corvus_coraX [utilizator]

    cam mulți în țara asta au declarat că "nu s-au simțit vinovați". asta pentru că oameni de genul lor sunt în general nespus de..nesimțiți
  • +2 (2 voturi)    
    Porcul si criminalul (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:11)

    Mihai [anonim]

    acest excroc ordinar ar trebui deportat in desert si lasat acolo. Dupa ce din cauza lui si a celor ca el platim gazul scump si toate scumpirile care vin dupa ar trebui inchis pe viata si fara drept de vizite sau eliberare conditionate, confiscata si averea. Cu astfel de curve virgine nu putem merge inainte.
  • -3 (3 voturi)    
    unu (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:24)

    unu [anonim]

    ce pompos suna! subminarea economiei nationale. si cati pun botu'.
    ceausescu a subminat economia nationala, al doilea e georgescu, boc e salvatotorul economiei nationale. vai, ce emotionant.
    anre e o institutie direct subordonata primului ministru, un guvern poate avea o politica de sprijinire a unei ramuri economice, mai ales ca era axata pe export, pe langa interagro au beneficiat si azomures si multe altele, chiar si alro (dar acolo e ok, nu e subminare).
    ali baba si cei 40 de complotisti au pus la cale subminarea economiei nationale. te umfla rasul.
    pdlul a inceput in forta campania electorala. sper sa scapam cat mai repede de hitleristii astia.
    • +1 (1 vot)    
      si daca nu scapi (Joi, 5 ianuarie 2012, 20:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui unu

      te spinzuri sau te impusti?
  • +3 (3 voturi)    
    Tot e bine (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:30)

    Selin [anonim]

    ca nu se duce la felcerul ala psd-ist de la urgenta ca sa-l opereze la vulva si sa-i puna o proteza "vaginala"
    Astia trebuie ucisi cu pietre de populatie, ziua in amiaza mare ca sa ia aminte toata tagma jefuitorilor. D`aia zbiara pontanacu si felix turnatoru` via antonescu cu ochiu`de peste fiert. Le tremura chilotii ca nu vor mai avea de unde sa huzureasca daca li se incuie camara.
  • +5 (5 voturi)    
    ta uitzi la iel (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:35)

    corcodel [anonim]

    il vezi pa voicu !
    leit, poleit.
  • -2 (2 voturi)    
    are dreptate!!! si Dl Boc a semnat !!!!!!!!!!!! (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:43)

    costica [anonim]

    "Ioan Niculae, anchetat în dosarul Romgaz: "Ar trebui să cheme tot Parlamentul la DIICOT!"
    Magnatul Ioan Niculae a declarat pentru EVZ că toţi parlamentarii ar trebui citaţi la DIICOT, atâta vreme cât compania sa, Interagro, a achiziţionat gaze ieftine, din producţia internă, în baza unei legi. Niculae este așteptat luni, 9 ianuarie, la DIICOT, pentru audieri.
    Guvernul României a adoptat, în data de 27 mai 2009, Ordonanţa de Urgenţă nr. 54, cu articol unic, în care se menţionează: "În perioada iunie – octombrie 2009, pentru consumatorii eligibili, care optează pentru statutul de consumator întreruptibil, furnizarea gazelor naturale se va face doar din producţia internă".
    Au semnat, din partea Ministerului Economiei, secretarul de stat Tudor Şerban (şi nu ministrul Adriean Videanu), Gelu Mărăcineanu din partea Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale (ANRM) şi Eugen Georgescu, pentru Autoritatea Naţională pentru Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE). A contrasemnat premierul Emil Boc.
    Ulterior, Parlamentul României a adoptat Legea 332/2009, tot cu articol unic, prin care nu numai că s-a aprobat OUG 54/2009, dar s-a şi prelungit perioada în care consumatorii întreruptibili au primit gaze naturale ieftine, din producţia internă, cu încă un an, până în octombrie 2010. Au semnat preşedintele Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase şi cel al Senatului, Mircea Geoană. La Camera Deputaţilor, for decizional, legea a fost adoptată cu 209 voturi pentru, 51 împotrivă şi patru abţineri. Nota de fundamentarea a Legii pentru aprobarea OUG 54/2009 a fost semnată de premierul Emil Boc.
    Context în care Ioan Niculae declară sec: "Din moment ce Legea 332/2009 a fost aprobată, DIICOT ar trebui să cheme tot Parlamentul la audieri! Legea asta a fost singura măsură anticriză efectivă, în perioada 2009-2010, a guvernului Boc".
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/ioan-niculae-ar-trebui-sa-cheme-tot-parlamentul-la-diicot-960305.html
    • -1 (1 vot)    
      unu (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:58)

      unu [anonim] i-a raspuns lui costica

      si nu numai. mult hulitul contract de privatizare al petrom expira in 2012 si a fost prelungit cu trei ani de guv. boc. acum e ok.
      taxa auto, la fel
      ipocrizia pdlista nu are limite
  • +1 (1 vot)    
    " Nu ma simt vinovat! " (Joi, 5 ianuarie 2012, 23:00)

    maryus999 [utilizator]

    " Nu ma simt vinovat! " :)) sunt sigur ca nici capone nu se simtea vinovat ... daca facem o vizita la puscarie 90% din locatari sunt comvinsi ca nu sunt vinovati ... lumea are ceva cu ei ... uite domne lume rea ...

    lasand gluma la o parte ... este prima oara cand auzim " subminarea economiei nationale " este un pas urias ... sparam ca judecatorii vor face si ei un pas , daca si pe astia ii scapa justitia inseamna ca trebuie sa mai asteptam un pas major in care judecatorii sa fie acuzati de tradare nationala ...
    • 0 (0 voturi)    
      DIICOT si DNA (Luni, 7 mai 2012, 23:15)

      mimi [anonim] i-a raspuns lui maryus999

      Ce va tot mirati atata mai de ,,subminarea economiei nationale,, poate nu ati citit noul cod penal .Ia uitate matale sa vezi ca in noul cod penal, se abroga articolul in care se prevede subminarea economiei nationale, deci....ce tot o trageti ca isi face treaba DIICOT si DNA.
      De ochii lumii, mai....
  • 0 (0 voturi)    
    Despre DL. GEORGESCU (Vineri, 6 ianuarie 2012, 4:21)

    I [anonim]

    Dle Georgescu, sper ca va mai aduceti aminte de intalnirea cu pensionarii din judetul Olt de acum cativa ani, cand in loc sa aparati interesele consumatorilor sustineati interesele CEZ-ului deoarece erati platit de ei, desi se vedea ca aveti o lehamite fata de CEZ, prietenia care va lega cu o anumita persoana din conducerea CEZ va facea sa va simtiti obligat sa ii serviti. Ziceti ca sunteti nevinovat? Eu nu cred, daca ati procedat ca si atunci, sunteti pe deplin vinovat. La aca intalnire era totul aranjat si platit de CEZ, inclusiv acel senator care a participat si el la sedinta, sa ii dau numele?.... Ok, un alt DOMN, Grosu...Este tara plina de DOMNI corupti ca voi, din cauza voastra o duce tara asta asa de "bine". Sunteti niste mercenari ai banului si puterilor straine, nu va puteti numi romani, sunteti scursuri ale acestei tari. Plecati si prin alte parti, poate o s-o duceti mai bine, imbuibatilor.