Rata somajului din SUA a atins cel mai scazut nivel din februarie 2009

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2012, 17:31 Economie | Companii

Rata somajului din Statele Unite a scazut in luna decembrie la 8,5%, de la 8,7% in noiembrie, acesta fiind cel mai redus nivel din februarie 2009, potrivit datelor Departamentului Muncii citate de AFP. Analistii estimau ca rata somajului va cobora la 8,6% la finele lunii decembrie.

Companiile din Statele Unite au creat in ultima luna a anului trecut 212.000 de locuri de munca, iar alte 12.000 de posturi au fost desfiintate.

Numarul locurilor de munca nou create a fost de doua ori mai mare decat in noiembrie si cu mult peste estimarile analistilor, de 150.000.

Datele prezentate arata ca toate sectoarele economiei au contribuit la crearea de noi locuri de munca, exceptie facand sectorul public, unde numarul angajatilor a continuat sa scada.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

817 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    somaj scazut?:)) (Vineri, 6 ianuarie 2012, 17:36)

    ChavaLito [anonim]

    asta pare un motiv de bucurie pentru SUA? nu prea cred cand are o datorie ...externa? pardon catre Federal reserve de 14.000 de miliarde de euro si tineti minte FED este o banca privata ca si banca centrala europeana si celelalte banci centrale al tarilor conduse de bancherii care au generat aceasta criza ca binenteles pentru maximilizarea profiturilor lor.
    • +2 (4 voturi)    
      ?!? (Vineri, 6 ianuarie 2012, 18:08)

      ginel din bronx [anonim] i-a raspuns lui ChavaLito

      au trecut sua la euro si n'a spus nimeni, nimic ?
      cand, dupa anul nou ?!

      pai, mai draga, asta e ceva...maximilizant !
      zau !
  • 0 (4 voturi)    
    Such a bunch of bs (Vineri, 6 ianuarie 2012, 18:07)

    Mircea [anonim]

    Somajul nu a scazut deloc....e un articol pur politic fara o descriere amanuntita.

    Cifra e mai mica pt ca cei carora li s-a terminat beneficiile dupa 2 ani de unemployment au fost lasati in afara statisticii. Asa se calculeaza rata somajului in US. Mai mult decembrie a dus la o crestere de lucratori sezonieri pt marii retaileri care apoi au fost dati afara sau vor fi dati afara in ianuarie sau februarie.

    De-abia astept sa vad o cifra reala prin martie. Rata reala a somajului in US e peste 15%
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Vineri, 6 ianuarie 2012, 20:53)

      @Mircea [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Acelasi lucru se intampla si in Canada! Statistics Canada (institutul federal de statistica) anunta pentru luna ianuarie 2012 o rata a somajului de 7.5 % la nivel federal. Insa "uita" sa ia in calcul si pe cei care primesc ajutor social (welfare).
      La fel, rata REALA a somajului in Canada e peste 15 %!

      Mint capitalistii astia...de ingheata Atlanticul! Berbecii aia de comunisti din Ro erau amatori la minciuni fata de capitalisti! Astia din urma mint profesionist, credibil! Comunistoizii doar copiau dupa ureche, total neprofesionist minciunile vestului....Niste penibili, si unii si altii...
      :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Mircea pt @Mircea (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 13:44)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui @Mircea

        Traiesti in Canada?
        • 0 (0 voturi)    
          Da! (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 21:14)

          @Mircea [anonim] i-a raspuns lui Mircea

          Da, traiesc in Canada (Montreal) de aproape 8 ani! Eu am job, insa am lucrat in vara 2011 (2 luni) pentru Statistics Canada in cadrul unui proiect privind Canada Census 2011...stiu ce vorbesc....:)))
          Adunatura de mincinosi...penibili si ipocriti!
          • 0 (0 voturi)    
            Pt @Mircea (Duminică, 8 ianuarie 2012, 11:05)

            Mircea [anonim] i-a raspuns lui @Mircea

            Eram doar curios daca locuiesti in Canda ca pari a stii viata din America de Nord :)

            Eu am trait 5 ani in US si in 2009 mi-am gasit un job pt US Gov pe finance si acuma lucrez in Germania. I f**ing love this country. Nu m-as mai intoarce in US pt nimic in lume.

            Am auzit cuvinte foarte fumoase despre viata in Canada in schimb.
            • 0 (0 voturi)    
              :) (Duminică, 8 ianuarie 2012, 13:45)

              @Mircea [anonim] i-a raspuns lui Mircea

              Asta e...Depinde ce reusesti sa faci cu viata ta si in Canada...Nu e usor, insa, cel putin pentru mine, nu se compara cu mizeria pe care am fost NEVOIT sa o "traiesc" in Ro.

              Pana la urma..."UBI BENE, IBI PATRIA"!
              Pai nu?

              Sanatate si numai bine!
              La Multi Ani!

              ps btw, sunt sanse sa ajung prin GERMANIA in Sept 2012. Voi sta doar o saptamana prin Frankfurt si Bad Schussenried (la vreo 180 km de Munich). Daca esti prin zona, poate ne vedem la o bere in Marienplatz (Munich), discutam despre minciunile copitalistilor copitati! Just in case...:)))

              Intrebare: Cum te gasesc?
              • 0 (0 voturi)    
                Pt @Mircea (Duminică, 8 ianuarie 2012, 18:30)

                Mircea [anonim] i-a raspuns lui @Mircea

                Eu sunt in Kaiserslautern la 100 km sud de Frankfurt.
                Mi-ar face placere.
                Cauta-ma pe musca_mircea@yahoo.com
  • 0 (4 voturi)    
    alegeri, alegeri (Vineri, 6 ianuarie 2012, 18:45)

    doris [anonim]

    credeam ca numai la noi au astfel de intamplari inainte de alegeri. Go, America!