CNADNR a scos la licitatie un tronson de 8,7 km al Autostrazii Transilvania, intre Gilau si Nadaselu

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 20:59 Economie | Companii

Compania Nationala de autostrazi si drumuri nationale (CNADNR) vrea sa contracteze lucrari de proiectare si constructie a unui tronson de 8,7 km al Autostrazii Transilvania, intre Gilau si Nadaselu (Cluj), proiectul avand o valoare estimata cuprinsa intre 316,7 milioane lei (73,1 milioane euro) si 348,3 milioane lei (80,4 milioane euro), fara TVA, informeaza Mediafax.

Potrivit unui anunt al CNADNR, contractul vizeaza proiectarea si constructia Autostrazii Transilvania pe sectorul 3a, Cluj Vest (Gilau) - Mihaiesti (25,5 km), tronsonul 3a1 km (8,7 km) iar termenul pentru finalizarea contractului, finantat de la bugetul de stat, va fi de sase ani de la data atribuirii.

Constructorul va fi selectat prin licitatie deschisa, pentru pretul cel mai scazut. Termenul limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 21 martie 2012.

"Ofertantul isi va intocmi propunerea financiara raportandu-se la valoarea estimata a contractului si nu la valoarea estimata totala, care include si eventualele lucrari/servicii similare ce pot aparea pe parcursul implementarii contractului", se arata in anuntul CNADNR.

Proiectul Autostrazii Transilvania a inceput in 2004, cu semnarea unui contract de 2,2 miliarde euro pentru constructia a 415 km, dar portiunea realizata pana in prezent, cu finantarea statului, depaseste cu putin 10% din traseul total.

Pentru un tronson de 52 km, construiti intr-un interval de sapte ani, statul a cheltuit, pana in prezent, 5,6 miliarde lei, reprezentand mai mult de jumatate din totalul fondurilor care ar fi trebuit alocate pentru intregul proiect.

In toamna lui 2011, Guvernul a decis ca lucrarile sa fie continuate de compania americana Bechtel numai pe tronsoanele deja incepute, reprezentand 118 kilometri din totalul celor 415 kilometri, iar restul tronsoanelor sa fie scoase la licitatie pentru a obtine si finantare europeana, conducerea Ministerului Transporturilor evitand insa sa avanseze un termen de finalizare a intregii autostrazi.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   










2270 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Un mic calcul (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:34)

    satanae [anonim]

    Daca stam si ne uitam la cifre, constatam ca un km de autostrada va costa, in zona Transilvaniei, deci nu in Siberia sau in Antarctica, minimum 8 milioane de euro. De ce au mai reziliat contractul cu Bechtel, daca oricum aveau de gind sa construiasca autostrada asta la un pret mai mare decit cereau chiar si americanii? Ghici. Si tot auzi peste tot vorbindu-se despre construirea de infrastructura, de reforma, de lupta anticoruptie etc. Cred ca si numai cifrele de mai sus inchid orice discutie, cel putin pentru cineva care nu este chiar orb sau nu este platit sa faca pe chiorul.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai stai... (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:56)

      Razvan A [anonim] i-a raspuns lui satanae

      ...ca in pretul asta intra si proiectarea...plus exproprierile. Ei, acolo e buba cea mare. cred ca jumate din ei acolo se termina. Asta e, ce vrei...suntem o tara democrata care respecta dreptul la proprietate. Asa ca speculatorii care se respecta fac tot ce pot sa mulga statul cat mai viguros. Tu cum crezi ca merge treaba?
    • 0 (2 voturi)    
      Vreau si eu (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:03)

      acum [anonim] i-a raspuns lui satanae

      Nu sunt mare constructor dar invat repede. Vreau si eu sa licitez vreo 5-6 metri de autostrada. Cand vor incepe licitatiile pe bucati de marimea asta sper sa castig un astfel de tronsom.

      PS: promit ca voi termina la timp si panglica o va taia primul ministru.
      • 0 (0 voturi)    
        nu se poate (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:43)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui acum

        ca nu incape Duster primministerial. Boc ar incape, nu-i vorba!
    • 0 (0 voturi)    
      Spre stiinta (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:09)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui satanae

      S-au terminat 50 km si s-au platit 1.2 miliarde euro. Aprox. 24 mil.euro/km. Contractul a fost reziliat greu cu acodul partilor. Bechtel mai are de terminat un tronson cu 6.9 mil. euro/km.
    • 0 (0 voturi)    
      ti-a dat cu virgula? (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:09)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui satanae

      Cu Bechtel depaseam 20 milioane / km, aici ai maxim 10 milioane / km, deci la jumatate.
  • +1 (3 voturi)    
    dezamagitor (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:39)

    tudorr [utilizator]

    6 ani pentru 30 de km? )) Da incotro sapa spre centrul pamantului???
  • +2 (4 voturi)    
    prioritate mondiala (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:58)

    marius [anonim]

    Se fac tot felul de calcule privind pretul pe km, dar aici, pe langa un pret de top avem si o durata de locul 1. 1 AN / KILOMETRU. Momentan se propune 6 ani pe 8.7km, dar cu analiza dosarului, contestarea licitatiei, amanari si acte aditionale, vom fi primii in lume
    !!! 1 AN / KILOMETRU !!!!
    • +1 (1 vot)    
      4 ani sunt garantie (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:21)

      dude [anonim] i-a raspuns lui marius

      proiectarea si constrctia 2 ani + 4 ani garantie. contractul este pe 6 ani. hotnews ar trebui sa specifice mai clar.
    • -1 (1 vot)    
      de-aia (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:55)

      woe [anonim] i-a raspuns lui marius

      pai de-aia costa zece milioane kilometrul, bre...
      de doua-trei milioane per kilometru trebuie sa faca garaj la cele 2-3 camioane si un buldozer, ca trebuie sa treaca 6 ierni; cauciucurile de iarna si lanturile costa teribil, iara piatra? piatra? hmmm, la banii astia imi cumpara baros si sub-contractez si io macar pt. incarcarea unui camion.

      Da sa ziceti doamne fereste, ca unde e rau, intotdeauna e loc si de mai rau.
    • +1 (1 vot)    
      stati un pic (Vineri, 27 ianuarie 2012, 0:15)

      joe [anonim] i-a raspuns lui marius

      ca nu cred ca ii chiar asa - jurnalistii is de vina aici ca nu se documenteaza si sa explice clar.
      contractul in general se refera la toata durata - proiectare, executie, garantie. din cei 6 ani ma astept ca garantia sa fie cea mai lunga, constructia nu ma astept sa dureze mai mult de 12 luni - daca sunt bani.