Executivul a aprobat un proiect pilot pentru eliminarea tarifelor minime la unele servicii notariale​

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2012, 13:42 Economie | Companii

Guvernul a aprobat un proiect pilot privind liberalizarea tarifelor notariale pentru anumite servicii. Proiectul se aplica pe o perioada de un an si prevede identificarea unor acte sau lucrari notariale pentru care va fi eliminat tariful minim impus administrativ, a anuntat ministrul Justitiei, Catalin Predoiu. Potrivit acestuia, eliminarea tarifului minim va putea duce la o concurenta intre cabinetele notariale si implicit la reducerea tarifelor practicate de acestea. "Acolo unde exista tarif minim administrativ se opreste si concurenta", a precizat Predoiu.

Potrivit acestuia, in functie de rezultatele proiectului pilot, lista cu lucrarile notariale la care se elimina tariful minim va fi extinsa. Prima etapa a proiectului consta in identificarea acestor servicii notariale. Pana pe 6 martie, Ministerul Justitiei, Consiliul Concurentei si Uniunea Notarilor vor identifica serviciile notariale pentru care sa fie desfiintate tarifele minime. Lista serviciilor va putea fi ulterior actualizata pe baza unor chestionare la care vor raspunde notarii in urmatorul an.

Proiectul a fost aprobat de Guvern sub forma de memorandum.


Citeste mai multe despre   










2890 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Excelenta decizie! (Marţi, 21 februarie 2012, 13:53)

    infocorect [anonim]

    In sfarsit se face un pas spre spargerea acetei capuse care se numeste NOTARIAT. Efectiv jupoaie oamenii in conditii perfect legale. Speram sa apar concurenta, asa cum ar fi normal.
    • -2 (4 voturi)    
      frectie (Marţi, 21 februarie 2012, 15:34)

      dax [anonim] i-a raspuns lui infocorect

      Grosul taxelor notariale sunt reprezentate de impozit nu de onorarii.
      La o tranzactie de 70.000 eur am platit onorariu in jur de 2500 de lei si impozitul pe tranzactie era de 9.000 lei.
      Scad oare si impozitele sau ministrul doar ne scoate ochii cu reduceri de forma?
      Daca tot vroia sa ajute la scaderea pretului putea elimina TVA la onorarile notarilor si sa mai scada din impozitele imense percepute.
  • +8 (10 voturi)    
    Bravo, bravo, bravo (Marţi, 21 februarie 2012, 14:05)

    cicio [anonim]

    Excelenta propunere. Cat ti-a trebuit fratie sa vii cu propunerea asta?
    Am vandut si apoi am cumparat un alt apt. iar taxele notariele m-au rupt in doua. Ca sa nu mai vorbesc de imbecilitatea celor 2% sau 3% in functie de caz. Pai impozit pe ce? Ca l-am luat mai scump in 2007 si l-am vandut acum mai ieftin? Deci mi-au impozitat pierderea.
    N.B.:M-am mutat si a trebuit sa vand apartamentul de unde am plecat si sa-mi cumpar un apt unde voi sta, nu sa fac specula.
    • -2 (8 voturi)    
      Frătie - proiectul se refera la onorarii ! (Marţi, 21 februarie 2012, 14:48)

      Fratele Petreush [anonim] i-a raspuns lui cicio

      Aia cu 2 % sau 3 % e IM-PO-ZIT si
      nu se modifica.
      Decat poate in sus...16% ...ca sa fie cota unica.

      NB Povestea ta e cam incalcita...care e treaba
      cu apartamentul cumpărat in 2007 si revandut
      acum ? In 2007 preturile erau in crestere,
      ai dat buzna sa cumperi, iaca imobiliarele s-or dezumfllat si nu ai dat lovitura.
      Totusi impozitul de care spui era si in 2007...stiai deci la ce te bagi...
      • +3 (5 voturi)    
        ? (Marţi, 21 februarie 2012, 15:01)

        cicio [anonim] i-a raspuns lui Fratele Petreush

        Petreush, ia un do de jos si du-te, canta la alta masa...n-ai inteles nimic.
    • 0 (4 voturi)    
      raspuns impozit 2 sau 3 % (Marţi, 21 februarie 2012, 20:13)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cicio

      Impozitul de 2 sau 3 % nu este al notarului, este impozitul pe care il ia statul pe transferul dr de proprietate,, bani care se vireaza in integralitate statului...iar renuntarea la on minimale, nu se refera la impozit, care statul il va lua oricum...
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 21 februarie 2012, 14:40)

    George [anonim]

    Mi-e teama sa nu fie efectul ca la avocatii "ieftini", care isi dau interesul de cati bani le platesti.
    Stau si ma gandesc, daca imi iau o casa o data in viata, sa caut cel mai ieftin notar, care imi face un contract anulabil din nestiinta si lipsa de interes sau sa platesc un serviciu care sa-mi dea siguranta contractului semnat.

    Ati merge la cel mai ieftin doctor?
    Eu nu...
    E buna concurenta cat timp nu duce la "prostitutie' , in orice domeniu.
    Vezi "Made in China". Ieftin si prost.
    • +2 (4 voturi)    
      Onorarii (Marţi, 21 februarie 2012, 16:17)

      Scrib [anonim] i-a raspuns lui George

      Fata de avocati sau medici la notari e cu mult mai simplu. Notarii au un contract de vanzare standard care se aplica la toate vanzarile . Mai au un model de certificat de mostenitor cae se aplica standard. La fel au pentru absolut toate actele, ei nu ies din tipic decat rareori si atunci cer onorarii grase.
      Pentru completarea unor acte tip incaseaza sume colosale . Notarul va presta aceeasi munca fie ca vinzi un apartament in Ferentari fie unul in Dorobanti. Totusi ei incaseaza onorarii raportate la pretul vanzarii ceea ce e profund incorect. Ca si cum benzina s-ar vinde in functie de masina, un pret pt Trabant si altul pt Bentley . Benzina e aceaasi - la fel si actul redactat de notar, de ce sa ceri preturi diferite? Nu mai vorbim de imposibilitatea de intrare in casta notarilor, de intelegerile tacite dintre acestia referitoare la onorarii si lobby-ul intens pe care il vor face in Parlament si Guvern pentru anularea acestei masuri.
      • 0 (0 voturi)    
        mai lasa-ma (Vineri, 2 martie 2012, 10:48)

        raluca [anonim] i-a raspuns lui Scrib

        Din acelasi motiv pt care o apa plata costa 15 lei intr-un club si 2 lei in supermarket. E aceeasi apa, nu? Pana la urma, nu inteleg de ce notarii sunt numiti hoti. Nu cred ca baga mana in buzunarul nimanui si nici nu stau cu pistolul la tampla sa iti ia banii. E libertatea fiecaruia sa se adreseze unui alu birou daca nu ii convine pretul. Aaaa...cred ca sunt hoti pt ca nu pot fi prinsi de nas sa puna stampila pe orice si nu accepta toate smecheriile clientilor. Si atunci facem scandal. Pt ca nu le iese pasenta, notarul e de vina. Nu exista oameni mai rai, mincinosi si rau intentionati decat clientii. (a se vedea cei care vin cu buletinul altei persoane si pretind ca sunt cei din poza sau cei care declara ca au mai putini copii, la dezbaterea unei mosteniri si apoi copilul nedeclarat vine si il ia de gat pe notar ca l-a lasat fara avere, dar nu zice ca maica-sa era o mincinoasa).Am vazut multe si stiu ce vorbesc.
    • 0 (0 voturi)    
      made in china ieftin si prost? (Joi, 23 februarie 2012, 23:49)

      citizen X [anonim] i-a raspuns lui George

      stai cam de mult in Romania. Mai plimba-te prin lumea civilizata si o sa vezi ca nu-i asa.
      Si Apple si alte multe firme mari au fabricile in China.
  • 0 (2 voturi)    
    ca la benzina (Marţi, 21 februarie 2012, 14:55)

    Mazeta [utilizator]

    Mare parte din taxele notariale revin de fapt statului. In ipoteza, improbabila, ca notarii vor accepta sa li se scada onorariile, statul este dispus sa isi diminueze profiturile?
  • +4 (6 voturi)    
    Nu sunt normale nici breslele monopoliste (Marţi, 21 februarie 2012, 15:43)

    Cosmin TM [anonim]

    Eu zic ca este un pas bun dar nu este ceea ce asteapta poporul. Eu cred ca intrarea in normalitate inseamna eliminarea acestor monopoluri ale diverselor bresle gen avocati, notari , executori, contabili care impun lipsa concurentei la servicii de interes public cu largul suport al statului, stat care se presupune ca serveste intereselor cetatenilor.
    Eu astept intrarea libera in aceste meserii a oricarui doritor calificat intr-o institutie acreditata si nu blocarea accesului acestora de catre cei care sunt deja parte a acelei bresle. Daca acest lucru se intampla nu cred ca vor mai exista tarife lipsite de orice baza a realitatii.
  • +2 (2 voturi)    
    Fraza incompleta... (Marţi, 21 februarie 2012, 17:21)

    Daniel [anonim]

    "Acolo unde exista tarif minim administrativ se opreste si concurenta" si incepe cartelul organizat.

    Punem pariu ca preturile vor creste, nu vor scadea?
    • 0 (0 voturi)    
      Punem pariu (Marţi, 21 februarie 2012, 18:41)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Punem pariu. Poti sa iti spun ca pentru aceasi hartie un notal in Olanda de exemplu este de 3-4 ori mai ieftin decat unul in Romania. Diferenta este ca acolo nu au voie sa impuna tarife minime pe cand aici notarii tin cu dintii de ele.
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant (Marţi, 21 februarie 2012, 20:12)

    kokozaur [anonim]

    Exista si riscul sa se intample invers, adica acela de a nu beneficia de o asistenta juridica reala daca nu exista cadrul legal de a face ca acesti oameni sa aiba niste incasari decente. Cand mergi la medic iti pui viata in mainile lui si platesti. Cand mergi si iti cumperi o casa iti pui proprietatea in mainile notarului si pentru asta cred ca e nevoie sa platesti, Mie nu mi se par mari tarifele comparativ cu alte tari din UE. Prin State ce face notarul aici fac avocatii asa ca nu se compara. Mai ales ca nu iti iei o casa in fiecare zi. Daca ar face orice absolvent de facultate ( si stim cum termina unii...) actele de vanzare pentru case si terenuri ar fi jaleeee !!!
  • -1 (1 vot)    
    Ma intreb ... (Marţi, 21 februarie 2012, 20:16)

    Petronius. [anonim]

    As vrea sa stiu: in ce tari mai exista taxa notariala minima si in care tari asa ceva nu exista ? Cineva tocmai spunea ca in Olanda nu exista tarife minimale, ceea ce face serviciile notariale mai ieftine. In alte tari cum este ?
    • 0 (0 voturi)    
      pui si tu intrebari indiscrete (Joi, 23 februarie 2012, 23:51)

      citizen X [anonim] i-a raspuns lui Petronius.

      vezi ca iti iei minusuri
  • -1 (1 vot)    
    Ma intreb ... (Marţi, 21 februarie 2012, 20:16)

    Petronius. [anonim]

    As vrea sa stiu: in ce tari mai exista taxa notariala minima si in care tari asa ceva nu exista ? Cineva tocmai spunea ca in Olanda nu exista tarife minimale, ceea ce face serviciile notariale mai ieftine. In alte tari cum este ?
  • +1 (1 vot)    
    point de vue (Miercuri, 22 februarie 2012, 10:37)

    alina pop [anonim]

    Nu va entuziasmati!
    SE LIBERALIZEAZA DOAR ONORARIILE
    TAXELE CELE MARI, IMPOZITE, TVA, ANCPI-sume pe care le platiti la notar, dar nu sunt ale lui NU VOR SCADEA
    Deci, 2 sau 3 la sut impozit tot veti plati, tarifele pentru publicitate imobiliara, la cadastru, de asemenea
    In concluzie, STATUL VA LUA, IN CONTINUARE PIELEA DE PE VOI, prin taxe, pe care le platiti la notar

    Din sumele, pe care le platiti la notar, nici macar un sfert nu reprezinta ONORARARII...
    La "PRIMA CASA" a fost scazut impozitul?
    • +1 (1 vot)    
      cu dus si intors (Miercuri, 22 februarie 2012, 12:39)

      adina [anonim] i-a raspuns lui alina pop

      Nu veti mai plati impozite si intabulari la notari.Daca vor scadea drastic veniturile,nu mai face nimeni munca patriotica pentru stat. Veti alerga pe la finante si intabulari pe timpul si banii vostri.