Coca-Cola si Pepsi isi vor schimba reteta, pentru a evita afisarea unui avertisment de cancer pe ambalaje

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 martie 2012, 12:21 Economie | Companii


Coca-Cola si Pepsi isi vor schimba reteta pentru a evita ca pe ambalajele celebrelor bauturi sa fie afisat un avertisment legat de riscul de cancer, in conformitate cu legile din California, anunta BBC News.

Noua formula pentru colorantul folosit de cele doua marci va contine un nivel mai redus de 4-metilmidazol - un produs chimic introdus in California pe lista agentilor cancerigeni si care confera bauturilor carbogazoase culoare specifica.

"Consideram ca nu exista niciun risc pentru sanatatea publica care sa justifice o astfel de schimbare, dar am cerut furnizorilor de caramel sa faca acest pas pentru ca produsele noastre sa nu devina subiectul unor avertismente stiintifice nefondate", a declarat un oficial al Coca-Cola, Diana Garza-Ciarlante, pentru Associated Press.

Acest produs chimic a fost legat de aparitia cancerului la soareci si la sobolani, potrivit unui studiu stiintific, dar nu exista nicio dovada ca ar reprezenta un risc pentru sanatatea oamenilor, precizeaza American Beverage Association.

Administratia americana pentru alimente si medicamente a explicat ca o persoana ar trebui sa bea intr-o zi 1.000 de cutii de Coca Cola sau de Pepsi pentru a primi aceeasi doza de produs chimic care a fost administrata animalelor testate in laborator.

UPDATE: Pozitia oficiala a companiei Coca Cola, remisa HotNews.ro:

"Am cerut furnizorilor nostri de caramel sa modifice procesele lor de productie pentru a reduce cantitatea de 4-MEI din caramel

In ultimele cateva zile, au intrat in atentia presei din intreaga lume interpretari eronate despre caramel si bauturile racoritoare produse de Compania Coca-Cola. Dorim sa clarificam acest subiect.

Colorantul de caramel utilizat pentru producerea tuturor produselor noastre este si va fi intotdeauna sigur. Compania Coca-Cola NU isi schimba faimoasa reteta pentru producerea bauturii racoritoare Coca-Cola. De-a lungul anilor, am imbunatatit procesele de productie, dar nu am modificat niciodata formula noastra secreta.

Am cerut furnizorilor nostri de caramel sa modifice procesele lor de productie pentru a reduce cantitatea de 4-MEI din caramel, dar aceste schimbari nu vor afecta reteta, gustul deosebit si nici calitatea exceptionala pe care produsele noastre o ofera consumatorilor. Aceste schimbari nu vor afecta culoarea sau gustul Coca-Cola.

Angajamentul nostru de a furniza produse de cea mai inalta calitate si la cele mai inalte standarde de siguranta alimentara ramane principala noastra prioritate. Vom continua sa ne bazam pe cercetari stiintifice reale si nepartinitoare, pentru a ne asigura ca produsele noastre sunt sigure."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8148 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Doza (Vineri, 9 martie 2012, 13:02)

    Adrian C. [utilizator]

    Animalele alea au primit o doza mare dar si intr-un timp scurt. Pe termen lung insa efectul cred ca este acelasi daca iei o doza mai mica in fiecare zi. Deci precizarea de la sfarsitul articolului nu ar trebui sa linisteasca pe nimeni.
    • +2 (6 voturi)    
      Gresit (Vineri, 9 martie 2012, 13:56)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Organismul uman are anumite capacitati de metabolizare si excretie. Daca bei in fiecare zi numai o jumatate de pahar de vin, acest lucru nu iti va afecta negativ sanatatea pe termen scurt sau lung. daca in schimb ai reusi sa bei intr-o zi alcool echivaland cu 500 de pahare de vin, degeaba mai chemi salvarea.
      Inainte de a-ti expune o opimie e bine sa te informezi despre subiect:
      http://ntp.niehs.nih.gov/ntp/htdocs/ST_rpts/tox067.pdf
    • +5 (5 voturi)    
      mai ales (Vineri, 9 martie 2012, 14:19)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      Ca astfel de schimbari de reteta au loc in SUA, nu in Romania. La noi nu e o problema...
      • +5 (11 voturi)    
        In Romania chimia functioneaza altfel (Vineri, 9 martie 2012, 14:39)

        Munch [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        Substante chimice care in alte tari sunt toxice, in Romania sunt inofensive si chiar sanatoase pentru oameni si mediu (vezi cianura).
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 10 martie 2012, 8:31)

          ... [anonim] i-a raspuns lui Munch

          sa stii ca si inversul e valabil. Substante care sunt considerate toxice sau nesigure sunt considerate sigure in alte parti.
          • +1 (1 vot)    
            Depinde cine mituieste (Sâmbătă, 10 martie 2012, 13:40)

            Munch [utilizator] i-a raspuns lui ...

            In Romania totul este relativ. Relativ in functie de mita. Bauturile alcoolice contrafacute omoara mai multi oameni in Romania decat toata Coca-Cola la un loc in lume si cu toate astea mita bine plasata face ca nimeni sa nu miste un deget. Nu mai vorbesc de evaziunea fiscala din acest domeniu, macar Pepsi si Coca-Cola isi platesc taxele la zi!
  • +6 (12 voturi)    
    coca cola si pepsi (Vineri, 9 martie 2012, 13:25)

    daniel [anonim]

    sunt cele mai toxice bauturi ale tuturor timpurilor
    • -3 (13 voturi)    
      . (Vineri, 9 martie 2012, 14:25)

      tatanka [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Sa faci plici?

      Bai, ce-mi plac mie astia siguri de ei....
    • -2 (12 voturi)    
      Ai tras tu concluzia asa...? (Vineri, 9 martie 2012, 15:10)

      Urechel [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Eu zic sa mai sapi nitel si pe urma sa tragi concluzii dupa ureche:

      http://www.adevarul.ro/actualitate/social/sucuri-studiu-E-uri_0_542346146.html
      Nu ca coca-cola si pepsi ar fi bauturi bio, dar nici asa cu spui tu.
    • -2 (10 voturi)    
      Ai tras tu concluzia asa...? (Vineri, 9 martie 2012, 15:10)

      Urechel [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Eu zic sa mai sapi nitel si pe urma sa tragi concluzii dupa ureche:

      http://www.adevarul.ro/actualitate/social/sucuri-studiu-E-uri_0_542346146.html
      Nu ca coca-cola si pepsi ar fi bauturi bio, dar nici asa cu spui tu.
  • +8 (8 voturi)    
    tuica (Vineri, 9 martie 2012, 13:56)

    vinny [anonim]

    tot tuica ramane naturala...
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde si ce tuica (Sâmbătă, 10 martie 2012, 13:37)

      Munch [utilizator] i-a raspuns lui vinny

      Multi s-au "curata" de la tuica naturala, facuta si cu etilic si cu metilic sau cu pufoaica.
      Nu mai vorbesc de faptul ca majoritatea o "inmultesc" cu apa si zahar.
  • +4 (4 voturi)    
    hmmm (Vineri, 9 martie 2012, 14:07)

    valentin [anonim]

    toxice sau nu cine va obliga sa le consumati......?beti apa ca aia nu e toxica....sau poate da??
  • +3 (3 voturi)    
    Aroma din fetusi umani (Vineri, 9 martie 2012, 15:47)

    Dorin [anonim]

    Citesc de ani de zile Hotnews zi de zi, dar nu am gasit o stire pe care as fi vrut sa o fi aflat:

    Pepsi va folosi potentatori de aroma, de fapt pentru gustul dulce, produs din celule provenite de la fetusii umani avortati si a obtinut avizele comisiilor americane.
    Stirea este veche de un an.
    Cautati pe google pepsi si fetusi.
  • +4 (4 voturi)    
    retete secrete (Vineri, 9 martie 2012, 16:25)

    LEC [anonim]

    De la inceput, retetele au fost secrete; asa ca , daca schimba ceva, cum zic ei, tot secret ramane,
    si totul o mare aiureala.
    Din fericire pentru romani ( si invers pentru ei)
    Romania nu a mers cu consumul pe trendul
    preliminat .
    In Ungaria , aceste produse sunt puse pe o lista de taxare a produselor cu potential daunator, la fel cu Mc Donald , cu consecinte asupra consumului
  • +2 (4 voturi)    
    Fabula (Vineri, 9 martie 2012, 16:41)

    CristiV [anonim]

    Cica se duce un nene la magazin sa cumpere tigari. Plateste, primeste pachetul de tigari si vede scris pe el "Fumatul cauzeaza cancer". Domnul foarte indignat returneaza pachetul si spune vanzatorului "Dati-mi va rog pe acela care provoaca impotenta".
    Morala : oricum ai da-o, ambele bauturi tot nocive raman....
    • +4 (6 voturi)    
      mda (Vineri, 9 martie 2012, 16:47)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui CristiV

      Bancul e invers, i se da "impotenta" si cere "cancer", dar mno.. te-ai prins.
      • +1 (1 vot)    
        Laptele se prinde ... (Vineri, 9 martie 2012, 21:03)

        CristiV [anonim] i-a raspuns lui Kevi

        Cum am spus ca este o fabula si nu un banc, a fost ceva adaptat situatiei... Dar lumea vad ca nu gusta glume, ci doar compusi chimici carbogazosi, tocmai buni pentru sanatate.....
  • 0 (0 voturi)    
    libertate! (Sâmbătă, 10 martie 2012, 13:04)

    optat [anonim]

    Ar trebui sa lase optiuna de a alege ce fel de sucuri doresc clientii....cu sau fara "pericole".
    EU vreau varianta clasica! si incep sa fac provizii..:)
  • 0 (0 voturi)    
    cunosc 3 cazuri (Sâmbătă, 10 martie 2012, 13:14)

    mitu [anonim]

    Cunosc 3 cazuri.Oameni cunoscuti mie,care au baut coca si pepsi,imediat cand au inceput sa intre la noi in tara.Cu timpul au capatat dependenta,si daca nu beau ,aveau simptome,pe care le linisteau luand drogul.Apa nu mai intra in ei.Toti 3 au murit la fel: vizita la doctor pentru ca se simt rau,analize,dat acasa si in max. o luna mort fiecare.Acesti oameni aveau toate organele digestive afectate si bauturile astea acum ajunsesera morfina lor.Nu e de gluma.Au baut cam 5-7 ani si in ultimii ani,cu sticla de 2L pe zi.Daca e cineva care citeste asta si are obiceiul asta,sa se duca de urgenta la analize.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu beau Cola in loc de apa (Miercuri, 21 martie 2012, 8:52)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui mitu

      Inca din 1998 eu beau Cola in loc de apa, iar in zilele de vara cand fac sport si 4L pe zi. Si da, mi-am facut analizele, si am iesit foarte bine la absolut toate. Doctorul a ramas tablou cand i-am spus ca beau minim 2L de cola pe zi si sunt mai sanatos decat ceilalti 180 de angajati ai firmei (doar 3 oameni din toata firma am iesit perfect la analize). Si nu m-am simtit odata rau sau sa fi avut vreo problema. Totul tine de organism, alarmistii vor descoperi intr-o zi ca aerul este toxic si dureaza cam 70-80 de ani ca sa ne omoare.