Daniel Chitoiu: Daca nu se va gasi un investitor pentru Cuprumin Abrud pana la sfarsitul anului, compania ar putea fi preluata de CJ Alba

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:19 Economie | Companii

Ministrul Economiei, Daniel Chitoiu, a declarat ca ministerul pe care il conduce va relua procedura de privatizare a Cuprumin Abrud dupa ce aceasta va primi avizul de mediu, precizand ca in cazul in care nu se va gasi un investitor pana la sfarsitul anului, compania ar putea fi preluata de CJ Alba.

Daniel Chitoiu a declarat vineri, intr-o conferinta de presa la Alba Iulia, ca Ministerul Economiei va relua procedura de privatizare a Cuprumin Abrud dupa ce in prealabil Ministerul Mediului va da avizul de mediu necesar, transmite Mediafax.

"Pana atunci, in maxim o luna, o luna si jumatate, parcurgand etapele legale vom introduce managementul profesionist. In prezent, ce se intampla la Cuprumin Abrud, pe informatiile pe care le am si am dispus un control acolo, are loc o scurgere de bani catre clientela PDL-ista din zona si care inca se mai afla la conducerea acestei societati", a spus Chitoiu.

Ministrul Economiei a spus ca atat in cazul societatii din Abrud, cat si in cazul exploatarii de la Rosia Montana, statul este interesat "ca aceste zone sa fie exploatate din punct de vedere economic eficient".

"Pe noi ne intereseaza ca aceste zone sa fie exploatate din punct de vedere economic eficient si mai ales sa ducem investitii conexe exploatarilor miniere. Ce inseamna investitii conexe? Ne intereseaza sa dezvoltam si industria turistica. Ne intereseaza sa ducem industria conexa exploatarii miniere: industria prelucratoare, industria de producere de echipamente si utilaje pentru domeniul minier si de asemenea ne intereseaza ca acolo sa dezvoltam o microcomunitate de afaceri legata de exploatarile miniere. Ne intereseaza ca toata populatia din zona sa aiba locuri de munca. Sa cream noi locuri de munca si sa atragem si din alte zone limitrofe celor doua regiuni, Rosia Montana si Abrud, si de asemenea ne intereseaza, asa cum va spuneam clar, investitiile de mediu care se vor face in zona acolo si garantiile pe care investitorii le aduc pentru efectuarea acestor investitii de mediu", a afirmat Chitoiu.

El a precizat ca in cazul in care nu se va gasi un investitor interesat pentru Cuprumin Abrud pana la sfarsitul anului, compania ar putea fi preluata de Consiliul Judetean Alba.

"In cazul in care la Cuprumin Abrud nu gasim un investitor care sa reia la sfarsitul acestui an exploatarea miniera de la Abrud, ne gandim si avem prevazut si in programul de guvernare al USL, ne gandim la preluarea acestei societati de catre Consiliul Judetean Alba astfel incat sa atragem fonduri europene pentru a dezvolta aceasta societate si pentru a o pune pe picioare si a o eficientiza", a spus Chitoiu.

Premierul Victor Ponta declara, in mai, la emisiunea "Dupa 20 ani" de la PRO TV, ca guvernul analizeaza varanta de a transfera actiuni ale Cuprumin catre Consiliul Judetean Alba, urmand ca autoritatea locala sa atraga de la Uniunea Europeana fondurile necesare investitiilor de mediu in cadrul companiei.

Premierul declarase anterior ca Guvernul a transmis FMI ca nu va vinde Cuprumin pe baza strategiei fostului Cabinet, la un pret mic si impotriva intereselor strategice, ci pe baza unui program de parteneriat public-privat care va fi definitivat in patru luni.

Roman Copper a atacat in instanta statul roman, acuzand Oficiul Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie ca "a incetat unilateral discutiile" cu firma canadiana pentru Cuprumin Abrud, desi aceasta castigase licitatia pentru preluarea societatii miniere.

Reluarea procesului de trecere in proprietate privata a Cuprumin a fost asumata in discutiile cu FMI.

Cuprumin detine exploatarea Rosia Poieni, unde sunt concentrate 60% din rezervele de cupru ale Romaniei.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

957 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    I-o dati lui Fruzaverde (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:34)

    mariage [utilizator]

    Doar asta a fost invoiala pentru tradare.
  • +11 (11 voturi)    
    Astia de la USL au uitat ce au spus. (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 12:05)

    mircea [anonim]

    USL au zis ca nu vand Cuprumin.Acum cauta un investitor,iar ideia cu trecerea in subordinea CJ Alba mi se pare o spalare pe maini.Societatea va fi lasata sa moara si sa fure fiecare cat poate.Nu va avea CJ Alba,niciodata,capacitatea economica si tehnica pentru administrarea eficienta a Cuprumin.Daca se va intampla asa,sa vezi atunci poluare si harababura,care nu va putea fi rezolvata decat prin mutarea populatiei.Va fi mai rau ca la Cernobal.Dar,daca asa vrea Chitoiu si Guvernul Ponta,nimeni nu comenteaza.Tac si inghit .Rahatul.Ca doar il au pe marele ecologist Cernea Remus ,mare sef in guvern.
    • +1 (1 vot)    
      Adica acu' ne vindem tara? (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 19:13)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      A lasat MRU vreun microb la guvern ca vad c-o dau si ei pe privatizare.. Sau au totusi grija sa nu gaseasca cumparator real?
  • +9 (9 voturi)    
    noi nu ne vindem tarisoara (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 14:06)

    kraigher [anonim]

    Parca acum o luna, urla tot usl ca ei nu vor vinde tarisoara strainilor. Dar banul care va veni la partid si prin diverse buzunare, conteaza mai mult,
  • +8 (8 voturi)    
    Dupa aceea (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 14:23)

    Claude [anonim]

    CL Alba va solicita niscaiva fonduri europene pe care le va sifona cu lejeritate.

    Ce naiba, ce privatizare la straini, USL nu vinde tara. O pastreaza pentru ei.
    • 0 (0 voturi)    
      de unde bani? (Duminică, 3 iunie 2012, 15:46)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      cu ce sa cofinanteze CJ Alba? cum faci INTAI lucrarile si apoi decontezi [daca n-ai facut lucrari proaste]??? iar industriile conexe din ce bani le dezvolti?
  • +7 (7 voturi)    
    cuprumin (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 14:45)

    geo [anonim]

    Ce credeati ca astea fac altfel...asta era singura varianta....dar trebuia atacat Basescu si MRU...acum vor si Rosia Montana sa o deschida pina la sfirsitul anului=niste jigodii si astea doar promit dar sa vedeti in 2013 daca cistiga alegerile ...au dat marirea salariilor si pensiilor dar au crescut EURO si ramii in mina cu nimic inca mai si pierzi
  • +5 (5 voturi)    
    Lui Chiţoiu... (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 16:24)

    marchi [utilizator]

    de trei zile-ncoace, gura nu-i mai tace...
    Da' Victoraş, oare, ce mai face? De ce tace?
    Daciana, nu ne spui tu? Te rugăm frumooos!
  • +1 (1 vot)    
    Cuprumin (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 17:40)

    costel [anonim]

    Ar trebui ca DNA sa ancheteze pe Antonescu,Ponta,Hunor,de ce s-au opus la privatizarea Cuprumin si Rosia Montana.Din declaratiile acestui personaj,care zice el ca-i ministru dar n-are fata,rezulta ca acum PSD,PNL si PC,adica USL sunt de acord cu privatizarea!Acum 3 luni l-au improscat cu noroi pe seful statului,pe Ungureanu,PDL-ul,ca vor sa privatizeze aceste doua societati,ca baga Basescu banii in buzunar,ca fura banii Udrea sau Ungureanu,sau Boc sau altii.Nu aveti nici un pic de rusine!Distrugeti Romania din ura fata de Basescu!!!Este incalificabil !
  • 0 (0 voturi)    
    omerta (Duminică, 3 iunie 2012, 1:52)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Pai cum sa nu-l urmareasca si in mormant .Primii doi pe lista sunt Base si Udrea .De ce ? AU INCALCAT OMERTA LUI ILICI SI NASTASE : "nu ne arestam intre noi , astia din capul mesei !!!".Base iesea mereu si zicea : va vad !Udrea l-a dat in gat public pe Tariceanu ca umbla la rotite (la Base si Macovei) .Sa-mi spuna si mie cineva ca a furat Udrea ???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pantalau (Duminică, 3 iunie 2012, 6:50)

    sandu [anonim]

    pai daca nu poti sa o privatizezi dao la furat tot la stat lacj
  • +2 (2 voturi)    
    întoarcere în timp (Duminică, 3 iunie 2012, 10:33)

    Florin [anonim]

    ,,Nu ne vindem ţara''! O dăm oamenilor (hoţilor) noştri. Restauraţie anii 90".
  • 0 (0 voturi)    
    Cuprumin (Duminică, 3 iunie 2012, 11:47)

    Paul Atreides [anonim]

    N-are nici o legatura cu "nu ne vindem tara", un slogan care prinde la amaratii de pensionari de la care vor voturile. Totul e facut astfel incat sa faca USL business, cel putin asta incearca. S-au gandit ei ca ce naiba sa la dam noi canadienilor afacerea cand o putem face noi. Din nefericire o sa esueze lamentabil fiindca pentru asta ai nevoie de profesionisti si putere financiara, lucru pe care nu-l vad ca l-ar putea avea un Consiliu Judetean plin de non-profesionisti numiti politic.
    Ceea ce nu se intelege la noi e faptul ca indiferent cine exploateaza curprul, pentru noi, populatia, este exact acelasi lucru, acelasi pret il va avea. Asa ca "nu ne vindem resursele" e un bullshit in ochii naivilor.